Özel ders ne kadar mantıklı

Alimee81

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2022
813
565
Kizim 8. sinifta. Lgs e hazırlanıyor ve kolejde okuyor. Gel gelelim matematigi cok kötü. Her hafta lgs deneme sinavina giriyorlar okulda. Online ozel ders aldirdigimdan beri (haftada 2 kere) deneme sinavindaki neti 4 ten 7 e çıktı. Sınavda 20 matematik sorusu oluyor. Yurtdisindan geldik ortaokulda basladi. Geldiğimizde beri kolejde okuyor. Denemelerde Turkce Fen Inkilap derslerindeki en yüksek başarı oranida %60 larda. Bazıları %40. Neden böyle oluyor bilmiyorum. Zaman stresi yaşıyor cok ama Ingilizce de hep full çekiyor. Resim ve müzik konusunda yetenekli. Şimdi çok büyük ihtimalle lise yi yine aynı kolejde okuyacak. Lgs sinavi pek parlak gözükmüyor çünkü. Haftada 2 özel ders maddi anlamda zorluyor tabiiki ama ben lgs için zorluyordum fakat artık anladimki özel okula devam edecek. Ama matematik te sanki hep bi özel derse ihtiyaç duyacak gibi yani lise de dahi. Yurtdisindan geldiğimiz için oradan hic alisik değil bu kadar uzun okul saatine bu kadar çok sınav ve ödevlere. Bunaliyor birde haftada 2 gun online özel ders olunca. Yeterince ek calismada yapmıyor. Bi türlü olması gerektiği kadar yapamıyor. Baska ogrenciler nasil bilmiyorum. Siniftaki anneler hic irtibatta değiller birbirleriyle. Yurtdisinda bile böyle değildik biz sınıf anneleri olarak.
Yetenegine göre bir meslek dusunmedigi için o yola girmedik. Kolejde yine okursa Anadolu lisesi olacak. Bende Yurtdisinda doğup büyüdüğüm için kafam karışık. Çevrem de yok. Bi rehberligede gidip konuşmak istiyorum genel anlamda.
Size sorum kolejde kalirsa haftada 2 gün online özel ders ile boğmuşmu olacağım gereksiz yere çocuğu. Yoksa ne kadar iyi sonuç o kadsr ozguvenine iyi gelecek deyip 2 gün olarak devammi etsek? Yada 1 gunemi indirsek. Özel hocasiylada konuşacağım bunu ama sizin fikirlerinizide merak ediyorum. Genel tum konu hakkindada fikirlerinizide Merak ediyorum. Cok teşekkür ederim şimdiden.

Bu cocugun okuma,okudugunu anlama ve cozum yolunu uygulamaya gecirmesiyle alakali bir surec.
Acikcasi bunun bir formulu yok benim bildigim kadariyla.
Ama bunaliyorsa,ileride hepten birakirsa o problem olabilir gibime geliyor.
Tasiyacagindan fazla yuk ve sorumluluk vermeyin derim ben.En azindan su an icin..

Kizim 8. sinifta. Lgs e hazırlanıyor ve kolejde okuyor. Gel gelelim matematigi cok kötü. Her hafta lgs deneme sinavina giriyorlar okulda. Online ozel ders aldirdigimdan beri (haftada 2 kere) deneme sinavindaki neti 4 ten 7 e çıktı. Sınavda 20 matematik sorusu oluyor. Yurtdisindan geldik ortaokulda basladi. Geldiğimizde beri kolejde okuyor. Denemelerde Turkce Fen Inkilap derslerindeki en yüksek başarı oranida %60 larda. Bazıları %40. Neden böyle oluyor bilmiyorum. Zaman stresi yaşıyor cok ama Ingilizce de hep full çekiyor. Resim ve müzik konusunda yetenekli. Şimdi çok büyük ihtimalle lise yi yine aynı kolejde okuyacak. Lgs sinavi pek parlak gözükmüyor çünkü. Haftada 2 özel ders maddi anlamda zorluyor tabiiki ama ben lgs için zorluyordum fakat artık anladimki özel okula devam edecek. Ama matematik te sanki hep bi özel derse ihtiyaç duyacak gibi yani lise de dahi. Yurtdisindan geldiğimiz için oradan hic alisik değil bu kadar uzun okul saatine bu kadar çok sınav ve ödevlere. Bunaliyor birde haftada 2 gun online özel ders olunca. Yeterince ek calismada yapmıyor. Bi türlü olması gerektiği kadar yapamıyor. Baska ogrenciler nasil bilmiyorum. Siniftaki anneler hic irtibatta değiller birbirleriyle. Yurtdisinda bile böyle değildik biz sınıf anneleri olarak.
Yetenegine göre bir meslek dusunmedigi için o yola girmedik. Kolejde yine okursa Anadolu lisesi olacak. Bende Yurtdisinda doğup büyüdüğüm için kafam karışık. Çevrem de yok. Bi rehberligede gidip konuşmak istiyorum genel anlamda.
Size sorum kolejde kalirsa haftada 2 gün online özel ders ile boğmuşmu olacağım gereksiz yere çocuğu. Yoksa ne kadar iyi sonuç o kadsr ozguvenine iyi gelecek deyip 2 gün olarak devammi etsek? Yada 1 gunemi indirsek. Özel hocasiylada konuşacağım bunu ama sizin fikirlerinizide merak ediyorum. Genel tum konu hakkindada fikirlerinizide Merak ediyorum. Cok teşekkür ederim şimdiden.
Söz konusu matematik oldu mu her yoruma atlıyorum :KK70: Çünkü bu konuda çok aptal denilecek kadar matematik özürlüsüydüm. Hala vaoov iyi değilim ama çözebiliyor olmanın gururunu yaşıyorum en azından. Çocuğunuz hangi seviyede şuan bilmiyorum ama özel dersin mantıklı olan kısmı şu eğer gerçek anlamda öğrenmek istiyor ve hırsı varsa o zaman istediğin kadar rahatça soru sorabiliyorsun ve katkısı oluyor gerçekten. Ben dershaneye yıllarca boşa para vererek gittim sorun dersanede mi tabi ki hayır çalışmadığım halde faydası olurdu sebebi benim. Hiç ders çalışmaz tekrar etmezdim. Ama dgs sınavı içni matematiği öğrenmem gerekiyordu bi anda istek geldi bana. 0'dan başlamam gerektiği için Antremanlarla Matematik kitabıyla başladım zaten bu kitabın olmadığı bir insan bile yok herhalde. Gerçekten bu kitabı çıkarandan Allah razı olsun çünkü üşenmemiş birde her sorunun tek tek çözüm videosunu çekmiş aynı isimle telefonunuza uygulamasını indirip tüm soruların cevabını anlatarak çözüyor ve nedenine kadar harika anlatıyor. Ben eğer video olmasaydı bu kadar iyi ve hızlı ilerleyemezdim. Çünkü başkalarına soru sormak hem zaman kaybı hem de uzaktan istediğin dilden aradığın cevabı bulamıyorsun kısacası anlayamıyorsun. Birde SORU SOR diye uygulama var bunu indirirse resmini çekip atsın soracağı soruyu anında cevap geliyor. Ciddi anlamda katkı sağlıyor bunlar. Ben temelimi tamamen Antremanlarla Mat 1 ve 2 ardından KAREKÖK kitabı ile tamamladım bu karekök kitabınında videolu cevapları olan uygulaması olan bir sistemi olduğu için devam ettim. Dershaneye gitmedim çünkü yaşıtlarım haklı olarak temelini atlatmış artık seviyesini ilerletme derdinde olan öğrencilerdi 2 yıl ünv okuduk hepimiz zaten. O yüzden anneme dedim ki ben dershaneye 1500 vermek yerine özel derse 2500 3500 verip rahatça saçma sapan sorularımı sorabilmek istiyorum dedim sağolsun bunca tembelliğime rağmen kabul etti. Ama dediğim gibi şu çok önemli derste ki gibi sorular sormayıp sadece dinleyecekse ve öğrenme isteği çok yoksa özel ders kesinlikle fayda sağlamaz siz çocuğunuzu az çok biliyorsunuzdur benimki beni biliyordu tembel bu diye başlardı konuya :KK70: O yüzden çocuğunuza göre hareket etmenizde fayda var ama şunu fark ettim tabi ki özel hocamın katkısı oldu ama olmadan bile yoğun bir çalışmayla yaparmışım çünkü o videolarla tekrar tekrar aklımda soru işareti kalmayacak şekilde çalışır hocanın yanına öyle giderdim hatta oda sen bu konuyu öğrenmişsin bunu atlıyorum derdi bazen. Ama eksik ilerleyebilirsin tabi maddi imkanınız iyiyse sorun yok. Ben hafta da 2 3 gün 2 saat olacak şekilde gidiyordum bilemediğim anlayamadığım soruları tek tek yazar orada sorardım. Yetenek kısmına gelince benimde hiç yok :KK70:DD ama yinede iyi ki ilkokul 4. sıınfta hentbola başlamışım hiç vasfım olmadan o sporu 7 yıl oynadım fiziğime ve sağlıma çok iyi geldi en azında. Hiç kilo almadan büyüdüm ve hep enerjiktim bazen yetenek aramamak lazım spora tabi çok isteksiz değilse yazdırın zaten zamanla sevektir ilkler her zaman hüzünlü geçer sonra da bırakamazsın. Mesela tenis i keşfettiğimde bizim şehirimizde yoktu o spor keşke ilkokulda keşfetseydim tenisi demiştim onu daha çok severek oynadım.Ebeveyn değilim ama tecrübesi olan tembel bir öğrenciydim o yüzden uzunca yazdım biraz kusura bakmayın :KK70:

Adapte olamıyor, buradaki sisteme uyum sağlayamıyor ki çok haklı
Biraz zaman tanıyın çocuğa, onunla birlikte hareket edin, bize değil ona sorun
Yeteneğine uygun yönlendirme yapın teşvik edin
Özel derse ara verip yaz tatilinde haftada üç ders aldırırdım ben olsam

Özel ders belli dönemlerde olabilir. Ama sürekli olmasına gerek yok bence. Biraz da kendi kendine çalışmayı öğrenmeli.

Size sorum kolejde kalirsa haftada 2 gün online özel ders ile boğmuşmu olacağım gereksiz yere çocuğ
Öhö öhö
Biz burdaki çocukları o kadar düşünmüyoruz
Çocuk okula gider özel ders alır üstüne dersaneye gider
Aralarda kitap okunması beklenir
Kıyas yapılır beğenilmez yaptıkları üstelik
Benim çevremde 7. Sınıf öğrencisi
Sabah 7 de evden çıkıyor okul tam gün
16 da evde ayak üstü yemek yiyor
Ordan dersaneye gidiyor 19 da dersaneden çıkıyor
Eve gelince dersanenin verdiği görevler okulun verdiği görevler onları yapıyor
Arada satranç oynuyor futbol kulübüne gidiyor
Hafta sonları kuzeninden özel ders aldırıyorlar
Geçengün okulda beşinci oldum demiş çıktı 21. Olmuş annesi sinir krizleri geçiriyordu
O annenin ağzına kürekle vurasım var ya neyse
İşte çevremdeki talebe mağduriyeti
İçimden geldi anlatmak istedim
Siz ne yaparsınız bilemem ama işin uzmanına danışın diyorum

yurt dışından buraya okumaya gelen çocuklara üzülüyorum, hiç alışkın olmadıkları bir sistemin içine düşüyorlar. bol ödev yükü, sınav stresi, daha az proje...aynı okulun kolejinde devam edecekse özel ders çok da gerekli değil. iyice bunalacaktır. bol bol ingilizce ve türkçe kitap okusun, okuduğunu anlama becerisi her derste başarıyı getirir. artık youtube da her konuyu anlatan her tarzda hoca var, konu açıklarını tarzını beğendiği bir hocayı takip edip videolarını izleyerek kapatmayı deneyebilir.

Ortaokul matematik öğretmeniyim naçizane tavsiyem özel dersi önleme değil yüz yüze aldırın. Önleme istenen verim sağlanamıyor maalesef. Öğretmen öğrencinin gözlerine bakmalı ki kafasında nerede soru işareti kaldığını anlasın. Online derste bu yakalanamıyor. Yine tavsiyem yeni nesil sorularda çocukcağız tabi ki çok zorlanır çünkü yurtdışında okumuş, öncelikle dile hakimiyeti şart. Bu yüzden bol kitap okumalı.

Oldugu kadar desek ve özel dersi iptal etsek

LGS kazanmak zor yani özellikle temel lazım . Zaten şimdiki soruları (yeni nesil sorular denilen ) bazı öğretmenler bile çözemiyor . Kendim şahit oluyorum buna . Öğrenciye deneme sınavında 2 dk veriyorlar soruyu çözsün diye . Öğretmen 30-40 dk’da ancak çözüyor .
Sisteme dahil olup oğullarımı üzmeyi istemem ben açıkçası . Ülkede hepimiz sayısal zekaya sahibiz de aramızda en iyisini bulmaya çalışıyorlar 😡 özel dersi de bırakın bence . Özel okula devam etsin . Ders çalışmayla alakalı bir eşik var . Onu bazı çocuklar lisede geçiyor . Daha disiplinli çalışıyorlar . Bazı çocuklar da özel ders , kurs vs derken iyi bir liseyi kazanıp , okuyamıyor ve mutsuz oluyor .
İçinizden basıl geliyorsa öyle davranın . Bir arkadaşımın kızı sadece 1 yanlış yapmıştı ama devlete göndermedi . Çünkü oradaki öğretmenlerin yeterli olabileceğini düşünmedi . Çünkü bazı okullara atamaların usülsüz yapıldığına dair şeyler duymuş .

Bu kadar çok dersten ben de rahatsızım. Daha 5. Sınıf 8 ders görüyor benimki. Aralarda 10 dakika teneffüs ne kısa:KK43:
Ama mecburum. Çalışmadığı zaman çok da takmıyorum. Ders derste öğrenilir en çok napayım.
Siz de yüz yüze aldırın bence özel ders düşünüyorsanız

Ben kendi fikrimi söyleyeceğim ve tamamen duygusal yaklaşcam iki oğlum var birisi 10. Sınıfta diğeri 3. Sınıfta büyük oğlum lgsye hazırlanırken özel derse karar verdim fen ve mat. iyi de gidiyordu aslinda iki ay sonra ben ders almak istemiyorum sinavada hazirlanmiycam neden dedik babasıyla ben aşçı olcam istemiyorum dedi la havle dedik tabi bir turlu mutlu olamıyoruz ama çocuk kararlı hadi dedik daha küçük gitsin meslek lisesine fikri değişirse lisede destek oluruz ünv sınavında ama oğlum okulundan çok memnun mutlu stresli değil hedefi var onun için çaba gösteriyor o isteksiz mutsuz çocuk gitti yerine hergun okula mutlu gidip gelen çocuk oldu demem o ki mutlu olsun varsın lgsyi kazanamasin aynı okulda devam etsin özel dersi de gerekirse lisede haftada 1 aldirirsiniz haa küçüğüm de dedi anne ben matematik ten özel ders almak istiyorum olur mu dedi olur dedik o da ikinci dönemde başladı kendisi istediği için çok farketti onunda özgüveni yerine geldi çocuğunuza ne istediğini sorun ve saygı duyun ona hayatta mutlu olmasından daha önemli hiç birşey yok sağlıklı ve mutlu olsunlar da gerisi mutlaka gelir

Söz konusu matematik oldu mu her yoruma atlıyorum :KK70: Çünkü bu konuda çok aptal denilecek kadar matematik özürlüsüydüm. Hala vaoov iyi değilim ama çözebiliyor olmanın gururunu yaşıyorum en azından. Çocuğunuz hangi seviyede şuan bilmiyorum ama özel dersin mantıklı olan kısmı şu eğer gerçek anlamda öğrenmek istiyor ve hırsı varsa o zaman istediğin kadar rahatça soru sorabiliyorsun ve katkısı oluyor gerçekten. Ben dershaneye yıllarca boşa para vererek gittim sorun dersanede mi tabi ki hayır çalışmadığım halde faydası olurdu sebebi benim. Hiç ders çalışmaz tekrar etmezdim. Ama dgs sınavı içni matematiği öğrenmem gerekiyordu bi anda istek geldi bana. 0'dan başlamam gerektiği için Antremanlarla Matematik kitabıyla başladım zaten bu kitabın olmadığı bir insan bile yok herhalde. Gerçekten bu kitabı çıkarandan Allah razı olsun çünkü üşenmemiş birde her sorunun tek tek çözüm videosunu çekmiş aynı isimle telefonunuza uygulamasını indirip tüm soruların cevabını anlatarak çözüyor ve nedenine kadar harika anlatıyor. Ben eğer video olmasaydı bu kadar iyi ve hızlı ilerleyemezdim. Çünkü başkalarına soru sormak hem zaman kaybı hem de uzaktan istediğin dilden aradığın cevabı bulamıyorsun kısacası anlayamıyorsun. Birde SORU SOR diye uygulama var bunu indirirse resmini çekip atsın soracağı soruyu anında cevap geliyor. Ciddi anlamda katkı sağlıyor bunlar. Ben temelimi tamamen Antremanlarla Mat 1 ve 2 ardından KAREKÖK kitabı ile tamamladım bu karekök kitabınında videolu cevapları olan uygulaması olan bir sistemi olduğu için devam ettim. Dershaneye gitmedim çünkü yaşıtlarım haklı olarak temelini atlatmış artık seviyesini ilerletme derdinde olan öğrencilerdi 2 yıl ünv okuduk hepimiz zaten. O yüzden anneme dedim ki ben dershaneye 1500 vermek yerine özel derse 2500 3500 verip rahatça saçma sapan sorularımı sorabilmek istiyorum dedim sağolsun bunca tembelliğime rağmen kabul etti. Ama dediğim gibi şu çok önemli derste ki gibi sorular sormayıp sadece dinleyecekse ve öğrenme isteği çok yoksa özel ders kesinlikle fayda sağlamaz siz çocuğunuzu az çok biliyorsunuzdur benimki beni biliyordu tembel bu diye başlardı konuya :KK70: O yüzden çocuğunuza göre hareket etmenizde fayda var ama şunu fark ettim tabi ki özel hocamın katkısı oldu ama olmadan bile yoğun bir çalışmayla yaparmışım çünkü o videolarla tekrar tekrar aklımda soru işareti kalmayacak şekilde çalışır hocanın yanına öyle giderdim hatta oda sen bu konuyu öğrenmişsin bunu atlıyorum derdi bazen. Ama eksik ilerleyebilirsin tabi maddi imkanınız iyiyse sorun yok. Ben hafta da 2 3 gün 2 saat olacak şekilde gidiyordum bilemediğim anlayamadığım soruları tek tek yazar orada sorardım. Yetenek kısmına gelince benimde hiç yok :KK70:DD ama yinede iyi ki ilkokul 4. sıınfta hentbola başlamışım hiç vasfım olmadan o sporu 7 yıl oynadım fiziğime ve sağlıma çok iyi geldi en azında. Hiç kilo almadan büyüdüm ve hep enerjiktim bazen yetenek aramamak lazım spora tabi çok isteksiz değilse yazdırın zaten zamanla sevektir ilkler her zaman hüzünlü geçer sonra da bırakamazsın. Mesela tenis i keşfettiğimde bizim şehirimizde yoktu o spor keşke ilkokulda keşfetseydim tenisi demiştim onu daha çok severek oynadım.Ebeveyn değilim ama tecrübesi olan tembel bir öğrenciydim o yüzden uzunca yazdım biraz kusura bakmayın :KK70:
benim de çocuğum olduğundan okudum valla yazdıklarınızı :KK45:

Dersanede çalışmış bir öğretmen olarak tecrübe ettiğim şey(ilköğretim öğretmeniyim)
En birinci şey temeli olacak ama bence en enn önemlisi okuduğunu anlayacak. Matematiğibin %70 i anlama , gerisi işlemdir. Türkçesi iyi olmayan bie çocuk( okuma- anlama) olarak matematiğide çok ilerlemeZ. Ben çalışırken gwp öğrwncilerin mutlaka türkçe netlerine bakar ona göre gerekirse kimi zor konuları eler, yapabileceği basit anlaşılır konulara yoğunlaşırdım.
Yurt dışından geldiğinizi söylediniz bence çocuğunuzu çok derslere boğmayın zaman tanıyın . Lisede doğru takviyw ile istediği yeri kazanır inşallah.

Ve son olarak tüm velilere demek isterim ki; HER ÇOCUK MATEMATİKTE İYİ OLMAK ZORUNDA DEĞİL. MATEMATİK YAPABİLENLER SADECE ZEKİ DEĞİLLERDİR. SİSTEM MALESEF BUNU GERELTİRSEDE HERKES FARKLI ZEKA TÜRÜNE SAHİPTİR. BUNU BAŞTA KABUL EDELİM VE EVET NE KADAR ÜLKEMİZ ŞARTLARIND ZOR OLSADA ÇOCUKLARIMIzı İLGİ, YETENEKLERİNE GÖRE YÖNLENDİRELİM

Ülkemizde sistem zaten ağır üstüne velilerin beklentileri eklenince acıyorum çocuklara. Her çocuk matematikte muhteşem başarılı olmayabilir. Tabi ki anlayabilmek için çaba vermelidir. Ama illa ki bir şeylerin zorla yaptırılmasına karşıyım.
Bir öğretmen olarak velilere her defasında anlatmaya çalışıyorum ama ne yazık ki anlamıyorlar. Özellikle kendisi lise mezunu olup veya fakülte mezunu olup atanamamış ise çocuklardan daha çok başarı, sınavlarda ful yapmalarını bekliyorlar daha 9 yaşındaki çocuklarından.
Az ödev vermeme rağmen çocuklar ödev istemiyor ve okuldan soğuma noktasına geliyor birçoğu. İlkokulda mesela 5 ders yeterli. Müfredat hafifletilmeli ama bunlar kimse görmüyor duymuyor. Sistematik bir şekilde çocukları okulda tutma gibi bir şey var.
Zaten sabah 9 dann3 e kadar okul ardına kurs derken 5 d kadar okulda kalıyor çocuk.
Neyse uzun olacak en iyisi kapatayım.
Her çocuk her konuyu aynı zamanda öğrenmiyor. Lise 1 de anlayamadığım bir konu vardı matematikte, sinirlenip defteri yatağın altına fırlatmıştım. Aynı konuyu üniversite sınavına hazırlanırken anladım ve bunu mu anlamamışım ya diye kendime gülmüştüm.
Eskiden mat 1 mat 2 diye ayrılıyordu su an nasıl bilmiyorum. Sınav süresi 3 saat 15 dakikaydı yanlış hatırlamıyorsam.
Ben ikinci bölüm kısmına bakamamıştım ilk girdiğim sene.
Bir sonraki yıl dershaneye gittim ve mat 2 de 22 tane yapmıştım. Sayısal mezunu olup eşit ağırlıktan hazırlanıp edebiyattan 22 tane yapmıştım yine. Okulla birlikte bence çocuklara ağır geliyor kurslar. Artık bilgiye erişmek çok kolay. Uygulamalar, videolar var. Anlamak için bunlardan da faydalanabilirsiniz.
Eskiden internet diye bir şey yoktu ve okuldaki öğretmen ne kadar anlattıysa oydu bizim için.
Özel ders maddi olarak zorluyorsa bunlar yapılabilir.
Süre konusunda geri kalıyorsa çok soru çözerek hızlanacaktır. Pes etmeden çalışmaya devam.

Özel ders belli dönemlerde olabilir. Ama sürekli olmasına gerek yok bence. Biraz da kendi kendine çalışmayı öğrenmeli.
Lgs öncesi diye istemistim ama girdiği bursluluk sinavlarinda matematikten 20 den 4 soru cozmus onlarda yanlış. Denemelerde kötü. O yuzden yine koleji devam edeceksin hafta da 1 olsun bari diyorum çünkü diğer derslere agirlik vermek istiyorum diyor.

X