Özel ders ne kadar mantıklı

ama Ingilizce de hep full çekiyor. Resim ve müzik konusunda yetenekli.
Tüm yazdıklarının cevabı bu püf noktasında gizli değil mi sence? Dil ya da güzel sanatlara yönlendirsen, sen de mutlu olsan, o da! Hem sevdiği bölümlerde okusa, hem de Allah uzun ömür versin hayatı boyunca sevdiği mesleği yapsa nasıl olur?

Tüm yazdıklarının cevabı bu püf noktasında gizli değil mi sence? Dil ya da güzel sanatlara yönlendirsen, sen de mutlu olsan, o da! Hem sevdiği bölümlerde okusa, hem de Allah uzun ömür versin hayatı boyunca sevdiği mesleği yapsa nasıl olur?
Tabiiki oyle. Bana kalsa güzel sanatlar lisesi kazansın oda rahat etsin bende ama istemedi. Belki ileride ister bilmiyorum. Teşekkürler 🙏🌸

bence ;
çocuğun temelden beri matematiğin üstünden geçmesi lazım yani ta ilk okul matematiğine tekrar dönmesi lazım en temelde ki yarım bilgiyle kalmış bir konu geri kalan herşeyde sıkıntı yaşamasına sebep olur
sizin yerinizde olsam haftada maksimum 2 gün ilk okul maketimatiğinden başlayarak daha geniş zamana yayarak yaz tatili de içinde sıkmadan 1 er saatden özel ders aldırırdım ki üniversitede de yine matematik bilgisi olacak ve temel bilgisi olmadan her konuda takılacak zorlanacaktır onun önüne ancak böyle geçebilirsiniz

ve her matematikçiden matematik öğrenilmiyor ,kolejde okudum ,okulumuz olimpiyatlara katılırdı benim zamanımda kolejde okumak için sınavını kazanmakta şarttı zordu yani şimdi nasıl bilmiyorum sistem aynı mı... hiç matematikden anlamazsım sıfırdı yani
birebir özel hoca tuttu annem olmadı başka hoca tuttu olmadı eve gelen bir tane fen lisesinde matematik öğretmeni olan hocayı tuttu
allahım ya adam mucize , 1 senede haftada 3 gün 2 saatde ilk okuldan tüm lise matematiği dahil +geometri dersi aldım
o zaman öğrendim matematiği, benim anlayacağım şekilde anlatıyordu meğerse o da zamanında matematikden çok kalmış :KK70: anlamayan birine nasıl anlatacağını oradan biliyormuş... zehir gibi öğrendim sayesinde ve o bilgilerle iktisat okudum senelerce de muhasebecilik yaptım düşünün ortaokul matematiği gerekti yine tüm bunlar için...

o kadar önemli yani ve ancak dediğim gibi olur

çocuğun temeli yok okula gördüğü konuyla sadece takıldığı yeri sorması sadece ezber öğretir ve geçici çözüm o an sınavı geçmeye ödev yapmaya yarar
ama öğrenmek istiyorsa en başa dönmek lazım

Tabiiki oyle. Bana kalsa güzel sanatlar lisesi kazansın oda rahat etsin bende ama istemedi. Belki ileride ister bilmiyorum. Teşekkürler 🙏🌸
Hakkında hayırlısı neyse o olsun, bize düşen onlara yol göstermek. Yeter ki, büyüdüklerinde "anne, sen dedin diye o okula gittim, ya da keşke beni uyarsaydın da o okula gitmeseydim" demesinler.

İsterse ileride özel üniversiteye vermeyi planlayın, önemli değil. Matematik temel üzerine inşa edilen bir dal, mantığını şimdi kavraması, öğrenmesi adına matematikten özel derse devam etmesi çok önemli. Temelini oturtursa, biraz yapmaya başlarsa özgüveni de oturur ve matematik ‘öcü’ olmaktan çıkar. Çoğu gencimiz ben matematik yapamıyorum, sayısal kafam yok diyor ama matematik öğrenebilen bir şey, iyi bir öğretmen inanın bütün problemleri çözüyor. Belki full çekemez ama ileride uzmanlaşmak istediği alanda ona + puan olarak yansır. Sözel alanda uzmanlaşanların bir çoğunun (kpss, devlet kurumları başvurularında, ales vsde) rakiplerine fark attıkları alan matematik. Çünkü bu alanda uzmanlaşanların neredeyse hepsi sözeli zaten yapabiliyor eksik kalan kısım sayısal alan oluyor. Ben ortaokulda matematikte eksiktim özel ders almaya başladım ilk öğretmenim çok kötüydü 1 soru çözer hadi bunları sen çöz diyip yemek vs hazırlar başka şeylerle ilgilenirdi. Öğretmeni değiştirince her şey değişti. Kavramını, farklı yolları tek tek gösterip birlikte yapardık, fark inanılmazdı. Ben hâla arar halini, hatrını sorarım matematiğe olan ön yargımı kırdı. İlerleme kaydettiyseniz bırakmamanızı öneririm.

Liseye özelde devam edecekse boşuna yıpranmasın, sizin de maddi gücünüz zorlanmasın, üniversitede tavsiyem yurtdışına gitsin orda okusun burda uyduruk bir şey okumaktansa. Ya da ille burda okuyacaksa da yösle doğru düzgün bir okula girip bitirmeye çalışır.

bence ;
çocuğun temelden beri matematiğin üstünden geçmesi lazım yani ta ilk okul matematiğine tekrar dönmesi lazım en temelde ki yarım bilgiyle kalmış bir konu geri kalan herşeyde sıkıntı yaşamasına sebep olur
sizin yerinizde olsam haftada maksimum 2 gün ilk okul maketimatiğinden başlayarak daha geniş zamana yayarak yaz tatili de içinde sıkmadan 1 er saatden özel ders aldırırdım ki üniversitede de yine matematik bilgisi olacak ve temel bilgisi olmadan her konuda takılacak zorlanacaktır onun önüne ancak böyle geçebilirsiniz

ve her matematikçiden matematik öğrenilmiyor ,kolejde okudum ,okulumuz olimpiyatlara katılırdı benim zamanımda kolejde okumak için sınavını kazanmakta şarttı zordu yani şimdi nasıl bilmiyorum sistem aynı mı... hiç matematikden anlamazsım sıfırdı yani
birebir özel hoca tuttu annem olmadı başka hoca tuttu olmadı eve gelen bir tane fen lisesinde matematik öğretmeni olan hocayı tuttu
allahım ya adam mucize , 1 senede haftada 3 gün 2 saatde ilk okuldan tüm lise matematiği dahil +geometri dersi aldım
o zaman öğrendim matematiği, benim anlayacağım şekilde anlatıyordu meğerse o da zamanında matematikden çok kalmış :KK70: anlamayan birine nasıl anlatacağını oradan biliyormuş... zehir gibi öğrendim sayesinde ve o bilgilerle iktisat okudum senelerce de muhasebecilik yaptım düşünün ortaokul matematiği gerekti yine tüm bunlar için...

çocuğun temeli yok okula gördüğü konuyla sadece takıldığı yeri sorması sadece ezber öğretir ve geçici çözüm o an sınavı geçmeye ödev yapmaya yarar
Bu bilgiler bana da ışık oldu ılkokul 1 e gıden kızım var bır de sevdirmek sevmek onemlı dersı

Bu bilgiler bana da ışık oldu ılkokul 1 e gıden kızım var yemek onemlı bır de sevdirmek sevmek onemlı
ilk okul matematiği en en en önemlisi o iyi olursa temel sağlam olursa yeni gelen tüm bilgiler inci gibi tek tek üst üste sıralanıyor ve temelden yetişmiş bilen çocuk oluyor

bana özel ders veren hocam demişti matematiği anlamıyor kafası basmıyor diye birşey yok, doğru zamanda doğru insanla matematiği öğrenmek diye birşey var ve matematik türkçeden daha kolay edebiyat türkçede uzun uzun birsürü şey ezberlerken matematikde 1-2 satırlık bilgilerle yüzlerce soru çözebilirsin demişti
ki gerçekten öyle çoğu sorunun üstünde kalem oynatmak yetiyor matematik için

matematiği benimsesin sevsin ve öğrensin diye oyunlar var uygulamalar var... bunlarda yardımcı olacaktır

Çocuğun geleceğini düşününce yurtdışından dönmek mantıklı bir davranış olmamış. Belki mecburiyetleriniz vardı bilemem ama şuan Türkiye’nin genç nüfusuna çok üzülüyorum.
Gerçekten merak ediyorum neden döndünüz

İsterse ileride özel üniversiteye vermeyi planlayın, önemli değil. Matematik temel üzerine inşa edilen bir dal, mantığını şimdi kavraması, öğrenmesi adına matematikten özel derse devam etmesi çok önemli. Temelini oturtursa, biraz yapmaya başlarsa özgüveni de oturur ve matematik ‘öcü’ olmaktan çıkar. Çoğu gencimiz ben matematik yapamıyorum, sayısal kafam yok diyor ama matematik öğrenebilen bir şey, iyi bir öğretmen inanın bütün problemleri çözüyor. Belki full çekemez ama ileride uzmanlaşmak istediği alanda ona + puan olarak yansır. Sözel alanda uzmanlaşanların bir çoğunun (kpss, devlet kurumları başvurularında, ales vsde) rakiplerine fark attıkları alan matematik. Çünkü bu alanda uzmanlaşanların neredeyse hepsi sözeli zaten yapabiliyor eksik kalan kısım sayısal alan oluyor. Ben ortaokulda matematikte eksiktim özel ders almaya başladım ilk öğretmenim çok kötüydü 1 soru çözer hadi bunları sen çöz diyip yemek vs hazırlar başka şeylerle ilgilenirdi. Öğretmeni değiştirince her şey değişti. Kavramını, farklı yolları tek tek gösterip birlikte yapardık, fark inanılmazdı. Ben hâla arar halini, hatrını sorarım matematiğe olan ön yargımı kırdı. İlerleme kaydettiyseniz bırakmamanızı öneririm.
Cok haklısınız bencede matematik sonucta hep olacak en azından korku olmaktan ciksin yapabileceginin en guzelini yapsın diye gerekirse lisede dahi yani lgs sonrasi dahi haftada 1 ders alsın istiyorum. Cok sagolun 🌸🙏

bence ;

Yani bilmiyorum sonucta denemelerde neti 4 ten 7 e çıktı. Tabii bazen net 6 da oluyor. Kadından memnun sadece 2 gün baydi onu. Bunaldi bu tempoya aliakin degil çünkü 😏

Çocuğunuzun resime, müziğe yeteneği varmış. Dili de var. Adaptasyon sorunu da yaşıyor belli ki. Anlamıyorum yani herkes çok iyi matematik bilmek zorunda mı? Ne kadar geri kafalı bir yaklaşım. Hayatım boyunca tüm derslerde çok iyiydim, en iyi okulları kazandım okudum. Çocuğumuz olursa anne babası doktor olacak. Eğer bir gün bu ülkede doktor olmak isterse en çok üzüleceğim şey olur.

Yani bilmiyorum sonucta denemelerde neti 4 ten 7 e çıktı. Tabii bazen net 6 da oluyor. Kadından memnun sadece 2 gün baydi onu. Bunaldi bu tempoya aliakin degil çünkü 😏
e bayması normal çünkü şuan kitabın ortasından okumaya başladı dediğim gibi :) tabiki net yükselmiştir o anlık çözüm olacağını söylemiştim ama üstüne yeni başka konular eklenince yine takılacak çünkü en başta temelde eksiklik var temel konulardan başlaması gerek
haftada 2 gün 1 saat şeklinde kimseyi zorlamaz... en azından yaz tatilinde aradaki açığı kapatabilir böyle bilmeden sınıf geçmeye devam ederse ileride daha çok zorlanacak hangi alanda olursa olsun matematik öğrenmek zorunda matematik hayatın her alanında her sektörde var . birde resime müziğe yetenekli ama konservatuar okumak istemeyebilir mesela ben hacettepe konservatuar terkim ,resime müziğe yeteneğim var. yetenek sınavıyla girmiştim . yani matematik öğrenmesede olur vazgeçelim demeyin lütfen inanın herkesin öğrenebileceği birşey sadece zamana ve doğru öğretmene ihtiyacı var kendini baskı altında hissetmemesi ve keyif almasını sağlamak için de neler yapılabileceğini yazmıştım zaten ,biz sonradan öğrenenler de aynı yoldan geçtik :KK66: endişelenmeyin hepsi çözülür ama yine de çocuğunuz istemezse tabiki ona kalmış birşey ileride pişman olacağını da biliyorum keşke daha erken öğrenseydim diyecek ama olsun kendi hayatında onu deme hakkı bunu deneme hakkı da var o zaman ona bırakırsınız ama hemen pes etmeyin yeter ki...

e bayması normal çünkü şuan kitabın ortasından okumaya başladı dediğim gibi :) tabiki net yükselmiştir o anlık çözüm olacağını söylemiştim ama üstüne yeni başka konular eklenince yine takılacak çünkü en başta temelde eksiklik var temel konulardan başlaması gerek
haftada 2 gün 1 saat şeklinde kimseyi zorlamaz... en azından yaz tatilinde aradaki açığı kapatabilir böyle bilmeden sınıf geçmeye devam ederse ileride daha çok zorlanacak hangi alanda olursa olsun matematik öğrenmek zorunda matematik hayatın her alanında her sektörde var . birde resime müziğe yetenekli ama konservatuar okumak istemeyebilir mesela ben hacettepe konservatuar terkim ,resime müziğe yeteneğim var. yetenek sınavıyla girmiştim . yani matematik öğrenmesede olur vazgeçelim demeyin lütfen inanın herkesin öğrenebileceği birşey sadece zamana ve doğru öğretmene ihtiyacı var kendini baskı altında hissetmemesi ve keyif almasını sağlamak için de neler yapılabileceğini yazmıştım zaten ,biz sonradan öğrenenler de aynı yoldan geçtik :KK66: endişelenmeyin hepsi çözülür ama yine de çocuğunuz istemezse tabiki ona kalmış birşey ileride pişman olacağını da biliyorum keşke daha erken öğrenseydim diyecek ama olsun kendi hayatında onu deme hakkı bunu deneme hakkı da var o zaman ona bırakırsınız ama hemen pes etmeyin yeter ki...
Cok sagolun suan haftada 2vgun toplam 3 saat görüyor. Belki 1 buçuk saat 1 güne düşünüp bi gozlemleriz ve dediginiz gibi bende zaten lgs den ziyade temeli eksikleri kapansin lisede zorlanmasin simdiiki gibi diye baslattim özel derse. Fakat zamanla sorunun düşündüğümden büyük olduğunu yani yolumuzun uzun olduğunu ve lisedede haftada 1 ders almanin şart olduğunu anladim. Tatilde devam etmek cok mantıklı
Cok sagolun 🌸😊💐

Çocuğunuzun resime, müziğe yeteneği varmış. Dili de var. Adaptasyon sorunu da yaşıyor belli ki. Anlamıyorum yani herkes çok iyi matematik bilmek zorunda mı? Ne kadar geri kafalı bir yaklaşım. Hayatım boyunca tüm derslerde çok iyiydim, en iyi okulları kazandım okudum. Çocuğumuz olursa anne babası doktor olacak. Eğer bir gün bu ülkede doktor olmak isterse en çok üzüleceğim şey olur.
Yeteneklerine göre bi meslek simdilik istemedi. Geri kafalilik ile alakasi yok, sistem bunu istiyor. Matematik her alanda karşınıza çıkacak eğer güzel sanatlar vs vb ne gitmek istemiyorsaniz.

Kizim 8. sinifta. Lgs e hazırlanıyor ve kolejde okuyor. Gel gelelim matematigi cok kötü. Her hafta lgs deneme sinavina giriyorlar okulda. Online ozel ders aldirdigimdan beri (haftada 2 kere) deneme sinavindaki neti 4 ten 7 e çıktı. Sınavda 20 matematik sorusu oluyor. Yurtdisindan geldik ortaokulda basladi. Geldiğimizde beri kolejde okuyor. Denemelerde Turkce Fen Inkilap derslerindeki en yüksek başarı oranida %60 larda. Bazıları %40. Neden böyle oluyor bilmiyorum. Zaman stresi yaşıyor cok ama Ingilizce de hep full çekiyor. Resim ve müzik konusunda yetenekli. Şimdi çok büyük ihtimalle lise yi yine aynı kolejde okuyacak. Lgs sinavi pek parlak gözükmüyor çünkü. Haftada 2 özel ders maddi anlamda zorluyor tabiiki ama ben lgs için zorluyordum fakat artık anladimki özel okula devam edecek. Ama matematik te sanki hep bi özel derse ihtiyaç duyacak gibi yani lise de dahi. Yurtdisindan geldiğimiz için oradan hic alisik değil bu kadar uzun okul saatine bu kadar çok sınav ve ödevlere. Bunaliyor birde haftada 2 gun online özel ders olunca. Yeterince ek calismada yapmıyor. Bi türlü olması gerektiği kadar yapamıyor. Baska ogrenciler nasil bilmiyorum. Siniftaki anneler hic irtibatta değiller birbirleriyle. Yurtdisinda bile böyle değildik biz sınıf anneleri olarak.
Yetenegine göre bir meslek dusunmedigi için o yola girmedik. Kolejde yine okursa Anadolu lisesi olacak. Bende Yurtdisinda doğup büyüdüğüm için kafam karışık. Çevrem de yok. Bi rehberligede gidip konuşmak istiyorum genel anlamda.
Size sorum kolejde kalirsa haftada 2 gün online özel ders ile boğmuşmu olacağım gereksiz yere çocuğu. Yoksa ne kadar iyi sonuç o kadsr ozguvenine iyi gelecek deyip 2 gün olarak devammi etsek? Yada 1 gunemi indirsek. Özel hocasiylada konuşacağım bunu ama sizin fikirlerinizide merak ediyorum. Genel tum konu hakkindada fikirlerinizide Merak ediyorum. Cok teşekkür ederim şimdiden.
Benim kizimda lgsye girecek ve matematiği onun da kötü. Özel hoca tuttum falan ama olmadı. Kazanamazsa koleje gönderecek durumum yok memurum. Herkesin matematiği mükemmel olmak zorunda da değil kaldı ki benimde kötüydü matematiğim. Dil konusunda çok başarılı. Mahallemizde bulunan okulun dil bölümünü seçer kazanamazsa da.
Sizde lisede koleje gonderecekseniz hem paranıza yazık Hem zamaniniza ders aldırmayın bosa yani

Bu kadar yüklenmeyin her derste başarılı olmasını da beklemeyin. Öncelikle ders videoları deneyin baktınız olmuyor o zaman özel ders devreye girmeli..

Koleje gidecekse kesinse boşuna çocuğu yormayın hatta çocuğu yurtdışında okumaya yönlendirin eğer imkan varsa neden trde heba olsun çocuk?benimle aynı liseden mezun arkadaşlarımın bir kısmı yurtdışında üniversite okudu ben yapmadım sonradan pişman oldum ama olan oldu artık çocuk zaten yurtdışından gelmiş oraya yönelik plan yapsın yönlendirin.trde sayısal zeka istiyor sistem sayısal zekası olan hep önde.herkes sayısalcı olmak zorunda değil eğer sayısal zekası yoksa kendi talep ediyorsa illada o yönde bir hedefim var diye gerçekçi bir şekilde o zaman bunu kızınızla konuşun herkesin aynı yeteneği olamayacağını ama çok isterse onu destekleyebileceğinizi ve onunda 4 yıl boyunca istediği bölümü kazanması için açıklarını kapatmak zorunda olduğunu ve kendisinin ekstra çaba göstermesi gerektiğini anlatın.bende matematikte çok zorlanıyordum diğer bütün derslerim çok iyidi sadece matematik geometri berbattı bunlara odaklandım haftafa 1 özel ders aldım belirli seviyeye geldim iyi bir mühendislik kazandım sonra o bölümü sevmedim tekrar girdim kısacası sayısal zekası olmadanda belirli bir yere gelebilir ama her zaman daha fazla çaba göstermesi gerekeceğini bilsin.

X