Davranış Bozuklukları Çocuğunda dikkat dağınıklığı sorunu olan anneler veya bilgisi olanlar buraya !

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
slm benim oğlumdada dehab var bizimkisinde bayağı fazla:KK52: 2 dktor değiştirdik ama hiç memnun kalmadık yarından sonra 3.doktora gidicez bakalım bu sefer özele götürcem ilki özeldi ama devletle anlaşması vardı 2.devlet hastanesiydi inşallah bundan memnun kalırız bizde dehabdan ziyade başka sorunlarda var çok sinirli ve agrasif ama inanılmaz derecede herkesle kavga ediyo bu agrasiflik dehabdan ileri geliyomuş ömrümü yedi bu hastalık:KK53: ne laftan anlıyo ne sözden canımdan bezdim artık inşallah bu doktor iyi olur

merhaba tesadüfen gördüm bu konuyu benim 16 yaşında bir kızım var ve dikkat eksikliği var küçükken hiper aktifti hem ne feci erkek çocuklar haltetmişti yanında o derece koltuk tepelerinden inmez uyumaz susmaz yemez içmez öle bişii idi.

tabii bende 19 umda anne olduğumdan cahildimde pek anlamadım zaten böbrek rahatsızlığı nedeni ile de 7 yaşına kadar hep hastanelerde idik hastalık vesilesi ile durulmuştu accık ama aşırı şımartmıştık ve rahatsızlığı nedeni ilede devamlı hastanede olduğumuzdan psikolojik destek te alıyorduk.

o dönemler doktorumuz bize hiper aktif çocukların büyüdüklerinde dikkat sorunu yaşayabileceklerini söylemişti önemsemedik yada anlayamadık tabii özel bir çaba göstermedik yanii o dönem pek şimdiki gibi bilgiler dr vss yoktu olanıda ben bilmiyordum derdim başımdan aşmış bi şekilde ve sağlık nedenleri ile 3 defa komaya girdi kızım ağır havale geçirdi ve beyin hücreleri zarar gördüğünden zaten dr demişti ileride göz ve kabiliyetlerde sıkıntı görebilirsiniz diye...

gel gelelim ondanmıdır yoksa hiperaktiflik sonrası zorunlu nedenlerden istediği gibi koşup oynayamama sı yüzündenmidir işte dikkat eksikliği 7 yaşında çıktı ortaya kızım okulda başarılıydı aslında ilk 2 sene fena değildi öğretmeni sorunlar olduğunu anlamıştı kendini veremiyor en ufak şeyden dikkati dağılıyor du kızımın böylece 3.sınıfta ben onu bir psikoloğa götürdüm bazı ailevi nedenlerden dolayı da bu tazr şeyler (o dönem boşandığm eşim ile igili sorunlar oldu babası aramaz etmezdi çünki )yaşanabileceği söylendi ben içim rahat olarak tabii evime döndüm ama 5.sınıfa kadar artık iflah olmaz bir sıkıntılı öğrencilik dönemi yaşadık öğretmen dertli yerinde duramıyor konuşuyor dalıyor vs gibi şikayetlerde bulundu.

gene götürdüm ama bu defa araştırdım ettim ismi lazım değil tv lerde bile çıkan bir bayan psikoloğa 4 defa gittik ama kızım ısınamadı bir türlü özel öğretmenleri ile vs görüştü dr şöle eğitim verin böle verin yani anlayacağınız benim bilmediğim farklı şeyler sölemedi pek fazla kıza yetenek testi tarzı şeyler yaptırıyordu bilemiyorum dikkatini odaklanmasını sağlamak için sandım ama öle demedi neyse zaten ücreti de 200 dü bidaha gidemedim çünki her hafta gitmemiz gerekliydi kızda istememeye başladı ben kendim uğraştım ettim sonrasında gene iş başa düştü yanii

bir dr daha gittik ama oda fayda etmedi ama keşke daha araştırıp bu konuda özel olarak ilgilenen yerlere götürseydim dedim ama bi yandanda öğrendimki 14 yaşından sonra zaten bu tarz çocuklarda fazla şans verilmiyor düzelme şansı %20-30 lara iniyormuş şimdi bir yer duydum ama kızımı götüremiyorum kna edemiyorum büyüdü tabii ben salakmıyım vss gibi cevaplar veriyor zeki bir kızım var ancak dikkatsizlik had safhada unutkanlık e birde ergenlik vss etkileri okul ve günlük hayatında her zaman sıkıntılar yaşanıyor özek öğretmenlere çok para döktüm ama onlar olmasaydı bu günlerede gelemezdik sanırım

o nedenle birebir eğitim şart

zaman olarak uzun süre okuma yada eğitim ile ilgili şeylere sokmamak lazım çocukları ve ben bunu kızımı 3 defa dersaneye verip paraları çöpe attıktan sonra öğrenmiş oldum

ilgi ne fazla ne eksik olacak gözünüz devamlı üstünde ama onun farketmemesi gerekecek çünki bu defada kendinde bir sorun olduğunu anlayıp hepten boşverebiliyorlar kızımda yaşadım çünki

bir klinik varmış hastane daha doğrusu bu konuda çalışmaları varmış başarı oranlarıda iyiymiş öle deniliyor kızımı ikna edebilir isem bir deneme daha yapmak istiyorum çünki üniversiteye gitmek istiyor ve geleceği içinde hem iş hem günlük yaşamı için dikkatsizliğine bir son vermek gerekiyor son demeyelimde azaltmak lazım umarım düzelir .

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar..benim oğlumada yeni dikkat eksşkliği ve hiperactivite teşhisi konuldu,1. sınıfa gidiyor henüz 7 yaşında,,okumayı söktü,zeki bir çoçuk viskar testi ve daha bir çok test yapıldı.fakat sınıfta yerinde oturamıyor,,derste olmadık şeyler yapıyormuş...sınıfın düzenini bozuyormuş..aynı zamanda çok dağınık..dersleri ii hiç yapmak istem,yor 3 sayfa ödevi 2-3 saatte ancak yapıyoruz.....2 oldu terapiye gidiyoruz...1 ay sonrada ilaçlara başlayacakmışız..Allah hepimizin yardımcısı olsun...

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar..benim oğlumada yeni dikkat eksşkliği ve hiperactivite teşhisi konuldu,1. sınıfa gidiyor henüz 7 yaşında,,okumayı söktü,zeki bir çoçuk viskar testi ve daha bir çok test yapıldı.fakat sınıfta yerinde oturamıyor,,derste olmadık şeyler yapıyormuş...sınıfın düzenini bozuyormuş..aynı zamanda çok dağınık..dersleri ii hiç yapmak istem,yor 3 sayfa ödevi 2-3 saatte ancak yapıyoruz.....2 oldu terapiye gidiyoruz...1 ay sonrada ilaçlara başlayacakmışız..Allah hepimizin yardımcısı olsun...

slm canım aynı şey bizdede vardı daha önceki mesajımı okudunmu bilmiyorum psikoloğun yönlendirmesiyle psikiyatıra gittik test yapıldı kesinlikle dikkat eksikliği yok ama okulda senin gibi aynı sorunları yaşıyorduk öğretmenimizle birlikte sürekli uyarı yasaklamalar koyarak biz çocuğun motivasyonunu bozmuşuz şimdi motivasyon bozukluğu yüzünden ilaç kullanıyor sen benim düştüğüm hataya düşme derim zeki çocuklar malesef böyle oluyor bence ek görevler verilerek durdurmaya çalışmak çok daha mantıklı

merhaba benim oglumda 6.bucuk yasinda biz yurtdísinda yasiyoruz oglum bu sene 1.sinifa basladi benim oglumdada dikat eksikligi var .derslerini yapmak istemiyor hergün okulda yapmasi gereken derslerini ögretmeni eve yoluyor orda yapmadigini söylüyor.cok zeki ama unutkanligi var derslerini benim yardimila 2 saatte ancak zorla bitiriyoruz ders yapmayi hic sevmiyor ögretmenine sordum pek ilgilenmedi daha kücuk düzelir dedi ama ben cok huzursuzum neolur bana bi akil verin sizce oglumu bi psikolaga götürmelimiyim?

sinem65 geciktirmeden götür kaybedebilieceğin ne olabilirki ama kazanacağın oğlunun geleceği

Son düzenleme:
benim oğlumda 7 yaşında ilkokula gidiyor dikkat eksikliği çıktı şimdi pedagog ve danışmanlık almayı düşünüyorz daha aktif bi şekilde yapılanları karşılaştırırsak doğrumu yapıyoruz yanlışmı birbirimize yardımcı oluruz diye düşünüyorum bence böyle olan çocuklar acilen tedavi edilmeli önemli bi sorun çünkü bütün hayatını etkiliyor

selamlar,

bende oğlumu psikiyatra götürdüm.Risperdal verdi bize.Hipreaktivite var dedi.Ama ilaçın çok bi faydasını göremedim.Birde korktum açıkçası.Kendimiz aşamayacakmıyız bu sorunu tüm belirtiler var bizde zaten dr koydu teşhisi ama

bu şekilde yaşamak gerçekten çok zor :KK43::26:

arkadaşlar benim 7 yaşında kızım var benim gözlemlerime göre dikkat dağınıklığı var ama geçen piskoloğa getirdim test yaptı bir ay yaşıtlarından geç anlıyor gibi bişeyler söyledi ne yapıcağımı da söylemedi getirdiğim de de saat 12 de aldı bizi test yaparlar diye kahvaltı yaptırmamıştım vede gece geç yatmıştı zaten konuşmayada geç başlayan çocuk olduğu için kendini ifade ederken yada birşey anlatırken zorlanıyor dr öyle dedği için çok moralim bozuldu dün ağlamaktan koptum normalde çok akıllı bi çocuk herkes av. gibi diyor ama nolduysa anlamadım birde çocuk piskoloğuna getircem zaten hatayıda orda yaptım normal birine getirdim getirmez olaydım.Allah çocuğu zeka özürlülüğü olan annelere sabır versin çok zor yaşamayan gerçekten bilmez derler ya doğruymuş.

25 Mayıs saat 17.30 da Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Konferans salonunda 'Çocuklarda Dikkat dağınıklığında anne-baba ve öğretmenlerin yapması gerekenler' konulu konferans halka açıktır.Çok yararlanacağınızı umuyoruz.

geçen seneden beri dikkat eksikliği için tedavi görüyoduk ama benim içimde hala bi şüphe vardı çünkü doğru dürüst bi test yapılmamıştı sadece önüne bi kağıt koydular 15dk bişeyler yaptırdılar ve dikkat eksikliği var hemde bayağı çok dediler biz 1senedir dikkat eksikliği için tedavi görüyoduk ama bi kaç ay önce başka bi hastanede başka bi dokdora gittik ne kadar test varsa yapın dedim ve şikayetlerimizi anlattık hemen bi psikolog eşliğinde test yaptılar 1 1.5saat sürdü sonunuda 1hafta sonra sonuç alıcaksınız dediler 1hafta sonunda yarı otistik teşhisi koydular ve ben şok oldum aslında belirtileri dehab ama ben şimdi kime inanıyım izmirde başka bi çocuk psikiyatırına daha götürcem temmuz ayında bakalım o ne dicek bildiğiniz iyi bi dokdor varsa önerseniz sevinirim

size izmirde hasan tekgülü tavsiye edrim..çocuk sağlığı ve nörolojı uzmanı..hemde ege ünüversite profu olduğu için testlerdede yönlerdiği dr.lar çok iyi, sırada beklemiyosun..yanlız randevu aldığınızda biraz ileri tarih veriliyor çok yoğun bi dr.

size izmirde hasan tekgülü tavsiye edrim..çocuk sağlığı ve nörolojı uzmanı..hemde ege ünüversite profu olduğu için testlerdede yönlerdiği dr.lar çok iyi, sırada beklemiyosun..yanlız randevu aldığınızda biraz ileri tarih veriliyor çok yoğun bi dr.

çok teşekkür ederim üniversiteden mi randevu alıcam yoksa muayenehanesi varmı

arkadaşlar bende paylaşım tecrubelerımı inşallah yardımcı olur yada bi fikir verir size. benim oğlum 10 yaşında geçen yıl öğretmenin şikayetleri üzerine doktora götürdük.evde herhangi bi şikayetimiz yoktu sınıfta garip sesler cıkartıyomuş ögretmeni dınlemiyormus başka seylerle ılgılenıyomus felan. ama dersleri 5ten aşşagı hıc düsmemıstı dınlemedıgı söylenldıgı halde. neyse ıste doktor bıkac test yaptıktan sonra dehb teshısı konuldu ritalin ıceren bı ılac verıldı bır yıl boyunca mg.ı yukseltıerek devam etti. ılac ıctıgı zaman çocuk robot gıbı oluyodu dolayısıyle ılk zamanlar sınıftada sıkayetler azaldı.ama ne bızımle sohbet edıo ne gülüyo neşe felan kalmadı cocukta.yemekte yemıyo ılaclar ıstah kestıgı ıcın kupkuru kaldıfelanayrıca ılacın yan etkısı olarak bırsuru tik meydana geldı..bır yıl sonunda eskı sıkayetler tekrarladı okuldan.evdede bıraz yaramaz huysuz ama ödev yapmama agresıflık vs.. yok çogu cocukta oldugu kadardır yanı olumsuzlukları..sıkayetler tekrarlanınca doktoru aradım anlattım doktor daha bızımle görusmeden bi ilaç kullanmammızı söyledi arastırdım baktım şizofreni hastalarına verılen ılacmıs şok oldum.ve bu doktor ist.un en iyi en tanınmış prof.larından bırı...benım ıcım hıc rahat deıldı ılactan dolayı.bu yaz terapiste goturım dedım aynı merkezdekı bı terapıste goturdum terapıst dedı bu çocukta öyle anormal bi sorun oldugunu dusunmuyorum sadece tiklerinin önemlı oldugunu cunku kendısını ıfade etmekte zorlanmasına neden oldugunu söledı.yazın ılacı kullanmayın dedı okul zamanı ılacı degıstırebılcekelrını söyledi..ama ben açıkçası artık ılac kullanmasını ıstemıyorum ılaca devam etmeyı duusnmuorum bu yuzden.yanı cocuguma robot olsun okulda dersı dınlesın ugruna bu ılaclarla ıyıce mahfetmek ıstemıyorum..inşallah yanlış yapmıyorumdur.okullar acılınca başka bır danışmana göturup ılacsız nasıl tedavı edebılırız onu ögrenıp uygulamaya calısıcam..Allah yardımcımız olsun yaa cok zor ısler:KK43:(

hepinize çok geçmiş olsun
Allah yardımcımız olsun
bugün bir şey daha öğrendim
dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklardara havuç çok yedirilmemeliymiş
neden olduğunu bilmiyorum ama araştıracağım
eğer sizdebulursanız bana yazın...birbirimize yardımcı olabilirizi bu konuda...

merhaba gülbeşeker hanım.
oğlunuz tedavi oluyor mu hala?
memnun musunuz?
diğer konuda okudum ama o konu arşiv olduğu için orada soramadım.

ben ilaç kullanmıyorum ama oğlum son 2 yılddır-şuan 10 yaşında- ama özellikle bu son 1 yıldır çok asileşti.özellikle ban karşı çok küstah.bunlar normal mi?
debh çocuklar ergenlikle birlikte küstahlaşırlarmış.doğru mu sizce?

Değerli anneler, Dikkat Eksikliği-Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Bozukluğu belirtileri ve tedavisi hakkında Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı’nın bir makalesini buldum:

Dikkat Eksikliği - Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Bozukluğu, bireyin akademik başarısı, aile hayatı, sosyal ilişkileri ve benlik saygısı üzerine çeşitli olumsuz etkileri olan ve oldukça sık görülen psikiyatrik bir bozukluktur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun çocuk ve ergenlerde görülme sıklığı %5-10, erişkinlikte %4 civarındadır.
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun en sık gözlenen temel belirtileri şunlardır:
- Hareketlilik
- Dikkat eksikliği
- Dürtüsellik

Bozulukta her üç belirti birada görülebileceği gibi, dikkat eksikliği - dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) özellikle dikkatsizliğin ön planda olduğu ve hiperaktivite ve dürtüselliğin ön planda olduğu alt tipler şeklinde kendisini gösterebilir. Bir kişide Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ( DEHB ) varlığından söz edebilmek için, bu belirtilerin 7 yaştan önce başlamış olması, birden fazla ortamda görülüyor olması, sürekli olması ve kişinin günlük yaşamını etkileyecek boyutta olması gerekir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ

Dikkat Eksikliği ifadesinden kastedilen aslında dikkatin olmaması değil daha ziyade dikkati belli bir süreyle özellikle zihinsel uğraşı gerektiren ders çalışma, problem çözme veya çocuk için çok da eğlenceli olmayan bir görev esnasında kendisini gösteren bir konsantre olamama durumudur. Dikkat eksikliği - dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar tam tersi eğlenceli, ilgilerini çeken, renkli ve canlı görüntülerin olduğu televizyon ve bilgisayar oyunları karşısında saatlerce sıkılmadan durabilmektedirler.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) sahip çocukların dikkatlerinin dış uyaranlarca kolayca çelinebilmesi nedeniyle, sıklıkla bizlerin farketmedikleri ayrıntıları farkedebilir bu nedenle yanlışlıkla fazlaca dikkatli olarak değerlendirilebilirler. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrencilerin öğretmenleri sıklıkla öğrencinin derste dalgın olduğunu, kendisini dinlemiyormuş göründüğü veya kalemi silgisi veya etrafıyla ilgilendiğinden şikayetçidirler. Dikkat eksikliği - dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğuna sahip çocuklar sınav sırasında dikkatsizce hatalar yapma ve soruları okumadan işaretleme eğilimindedirler.

Kaynak Makale: Çocuk Psikiyatrisi | Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu | Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu - DEHB

Neurofeedback adında bir yöntem var. İlaç kullanmadan dikkat dağınıklığını gideriyor. Gerçekten çok faydalı. İzmir'de Etkin Performans'ı şiddetle tavsiye ediyorum.

oğlum 8 yaşında...psikiyatriste götürdüğümde sadece balıkyağı ve çinko verdi..aynı sorunu yaşayanlar var mı?

Oğlum 10 yaşında 4, sınıfa gidiyor sınıf birincisiydi bu sene çok aksattı dersleri hiç ders yapmak istemiyorum bize çok karşılık vermeye başladı dediğimi yapmıyor sadece ne zaman canı isterse o zaman yapıyor 4 -5 söylüyorum birşey yap diye ama hiç umurunda değil kardeşine hiç anlayışlı olmuyor futbola gidiyordu fenerbahçe kulübüne aldım cea olarak onu ordan ne yaptıysam olmuyor aldım yine aynı yine hiç umrunda değil çok sıkılıyor aslında çok zeki ben başında olayım test çösün 1 yada hiç yalnışı çıkmıyor ben olmayım televizyonun karşısında yapıyor dersini çok yalnışı oluyor ben çalışıyorum evdede olsam aynı değişen birşey olmuyor onuda denedim aynı ben 3 seneden beri çalışıyorum yeni daha ama ne yapacağımı bilmiyorum çok zeki öğretmeni çok beyeniyor oğlumu derslere katılıyor dikkat etse çok başarılı olucak ama hiç dikkat yok aman boşver diyor hiç hırs yok olursa olur olmazsa olmaz gibi umrunda değil çok ısrarcı dediğni yapmadığın zaman çok ısrar eder ona inatcı derslerine inat olsa daha iyi olacak eğer bana yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar

Oğlumun davranışları çok değişti bana yardımcı olursanız sevinirim

Oğlum 10 yaşında 4, sınıfa gidiyor sınıf birincisiydi bu sene çok aksattı dersleri hiç ders yapmak istemiyorum bize çok karşılık vermeye başladı dediğimi yapmıyor sadece ne zaman canı isterse o zaman yapıyor 4 -5 söylüyorum birşey yap diye ama hiç umurunda değil kardeşine hiç anlayışlı olmuyor futbola gidiyordu fenerbahçe kulübüne aldım cea olarak onu ordan ne yaptıysam olmuyor aldım yine aynı yine hiç umrunda değil çok sıkılıyor aslında çok zeki ben başında olayım test çösün 1 yada hiç yalnışı çıkmıyor ben olmayım televizyonun karşısında yapıyor dersini çok yalnışı oluyor ben çalışıyorum evdede olsam aynı değişen birşey olmuyor onuda denedim aynı ben 3 seneden beri çalışıyorum yeni daha ama ne yapacağımı bilmiyorum çok zeki öğretmeni çok beyeniyor oğlumu derslere katılıyor dikkat etse çok başarılı olucak ama hiç dikkat yok aman boşver diyor hiç hırs yok olursa olur olmazsa olmaz gibi umrunda değil çok ısrarcı dediğni yapmadığın zaman çok ısrar eder ona inatcı derslerine inat olsa daha iyi olacak eğer bana yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar

X