Davranış Bozuklukları Çocuğunda dikkat dağınıklığı sorunu olan anneler veya bilgisi olanlar buraya !

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
bence profesyonel bir uzmana danışmalısınız çocuğunuzun hayatı söz konusu kulaktan dolma bilgilerle yönlendirmek negatif etki yapabilir hassas bir durum

Merhabalar cocugunda dikkat wksikligi olan bayanlar banada yardimci olursaniz sevinirim oglumdan bahsetmek istiyorum; oglum tam 4.5 yasinda yuvaya gidiyor gittigi yuvada Kurani kerimde ogretiyolar ama yogun bir sekilde degil, harflerin hepsini ezbere biliyor cok muntazam olmasada yazabiliyor gecen gun ogretmeni cagirdi cok zeki bi cocuk ama masaya oturtup dersini alamiyorum bagiriyor hep oyun oynamak istiyor dedi tek basina mi dedim o gun kiminle iyiyse onunla belirli arkadasi yok dedi eve geldim moralim sifir tabi evde es bulma oyunu oynuyoruz hic sıkılmıyor resim yapiyoruz hep bana bisey ogret diyor aradan iki ay gecti hala cuz harflerini soyluyo adresimizi vs. Aniden soruyorum pat pat soyluyo bugun gelisim testi yaptirdik gelisimi 6 yas cikti uzmanda biraz dikkat daginikligi asilik ve sinir var bi pedagogla gorusseniz iyi olur bu simartilma veya tek cocuk oldugu icinde olabilir dedi kafam cook sizce bibsorun var mi yok mu evet pedagoğa goturucem ama bilgisi olan varsa lütfen yorum yapsin :KK43:

Anlattıkların aslında normal çocuk halleri. 4.5 yaşında çocuğun ders yapmak istememesi sürekli oyun oynamak istemesi normal değil mi? Zeka gelişimi de iyimiş. İstersen bir pedagogdan yardım al ama şuan belli bir çözüm alacağını sanmıyorum. Çocuk daha oyun çağında hareketli yaramaz bir çocuk. karakter şımarıklık vs bunlar tedavi edilecek şeyler değil. Üzülünecek şeyler de değil bence. Ama pedagog takibinde olun..

İnşallah güzel gelişmeler bildirirsin de bir çok kişiye (bana da) yeni umut olursun

En son kardeşim hakkında konuşmuştuk. :) Bayağı zaman geçmiş aradan ne var ne yok bakarken gördüm :)

Biz bir süredir bir eğitim araştırma hastanesinde psikiyatriye devam ediyoruz. Okulla iletişim halindeler şu an. En sonunda Concerta adında br ilaca başlamaya karar verdi psikiyatrist. Dikkat eksiliği ve hiperaktivite bozukluğu dedi. Ayrıca öğretmenlerine form doldurtmuştu. Bize çocuğu yerden yere vuran öğretmenler forma çok güzel şeyler yazmışlar. Ve artık çocuk bize de şikayet edilmiyor okul tarafından. Toparlıyor ilgilisiniz teşekkür ederiz çok tatlı çocuk çok sevimli sınıfın afacanı. Buna döndü hocaların muhabbeti. Psikiyatriye varınca mesele üzüldüler mi? Yoksa çocuk hareketli ve bu istemsiz bişey onun doğası böyle diye kabullendiler mi idrak edemedik.

Psikiyatrist de anlattığınız kadar kötü görmüyor öğretmenler diyor. Bizim korkumuz bipolar bozukluk varsa ve teşhis edilemiyorsa ? Bize karşı çok agresif. Evde sürekli kavga gürültü. Hocaları da çok kavgacı olduğunu söylüyor. KEndine söylenen en ufak bir lafa kötü söze tahammülü yokmuş. Doğrudan saldırıyomuş insanlara. Saldırgan tavırlar hiperaktiviteden kaynaklanıyor demiş psikiyatrist. Saldırgan olunca da arkadaşlık ilişkileri zedeleniyor.

Bu defa ilaca başladık. Annem korka korka veriyor. Bugün 2. alışı içirip özel derse göndermiş özel ders hocasıyla konuşucaz ardından. Çok merak ediyorum kıpır kıpır halleri gerçekten geçmişmi acaba :)

En son kardeşim hakkında konuşmuştuk. :) Bayağı zaman geçmiş aradan ne var ne yok bakarken gördüm :)

Biz bir süredir bir eğitim araştırma hastanesinde psikiyatriye devam ediyoruz. Okulla iletişim halindeler şu an. En sonunda Concerta adında br ilaca başlamaya karar verdi psikiyatrist. Dikkat eksiliği ve hiperaktivite bozukluğu dedi. Ayrıca öğretmenlerine form doldurtmuştu. Bize çocuğu yerden yere vuran öğretmenler forma çok güzel şeyler yazmışlar. Ve artık çocuk bize de şikayet edilmiyor okul tarafından. Toparlıyor ilgilisiniz teşekkür ederiz çok tatlı çocuk çok sevimli sınıfın afacanı. Buna döndü hocaların muhabbeti. Psikiyatriye varınca mesele üzüldüler mi? Yoksa çocuk hareketli ve bu istemsiz bişey onun doğası böyle diye kabullendiler mi idrak edemedik.

Psikiyatrist de anlattığınız kadar kötü görmüyor öğretmenler diyor. Bizim korkumuz bipolar bozukluk varsa ve teşhis edilemiyorsa ? Bize karşı çok agresif. Evde sürekli kavga gürültü. Hocaları da çok kavgacı olduğunu söylüyor. KEndine söylenen en ufak bir lafa kötü söze tahammülü yokmuş. Doğrudan saldırıyomuş insanlara. Saldırgan tavırlar hiperaktiviteden kaynaklanıyor demiş psikiyatrist. Saldırgan olunca da arkadaşlık ilişkileri zedeleniyor.

Bu defa ilaca başladık. Annem korka korka veriyor. Bugün 2. alışı içirip özel derse göndermiş özel ders hocasıyla konuşucaz ardından. Çok merak ediyorum kıpır kıpır halleri gerçekten geçmişmi acaba :)

Belki hemen değişmez ama zaman içinde mutlaka farkedersiniz. Öğretmenlerin olumsuz tutumlarının değişmesi güzel bence. Bu da çocuğun hırçınlaşmasına sebep olmuştur. Olumlu yorumlar çoğalırsa çocuğu olumluya teşvik eder diye düşünüyorum. İnşaallah herşey çok güzel gelişir.

Merhabalar,
DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) Tedavisi,

Dikkatsizlik, hiperaktivite ve impulsivite (dürtüsellik) dahil olmak üzere DEHB belirtilerini kontrol etmeye yardımcı olur. İstikrarlı tedaviyle kişi okulda, işte ve sosyal durumlarda yükümlülüklerini daha iyi yerine getirir. DEHB tedavisi çok yönlüdür, DEHB ilaç tedavisi veya davranışsal modifikasyon terapisi veya her ikisini de içerir. DEHB tedavisi hem DEHB’li çocuğun veya ergenin hem de ailenin ihtiyaçlarını karşılamalıdır.
nihayet bu forumda bi psikolog var. yardım ıhtiyacım var :KK61:

Selamlar. Dikkat eksikliği konu başlığını görünce ben de yazmak istedim. Çünkü yeğenim bir tedavi aldı ve şu an bambaşka bir çocuk. 7 yıldır psikiyatrist kontrolünde ilaç kullanıyordu. Ona rağmen okul başarısı pek iyi sayılmazdı. Fakat çok akıllı bir çocuk, bu duruma hep üzülmüşümdür... Okuldaki rehber hocası işitsel algı eğitimini yani listening fitness LIFT ' i önermiş. ses dalgaları yoluyla kulağın eğitilmesi ve dikkatin artması gibi bir şey, bu kadar kalmış aklımda. Biraz yorucu oldu tamamlaması, 60 seans gitmesi gerekti. fakat her anına değdi. ilacı bıraktı programa başlamadan önce ve dönemi teşekkürle bitirdi :) program sırasında aldığı psikolog desteğiyle ilişkilerinde de epey gelişme kaydetti. Çok umutsuz olduğumuz bir anda oldu bunlar. Paylaşmak istedim ki dikkat eksikliği ve hiperaktiviteden muzdarip olanlar umutlarını kaybetmesin. sevgiler.

arkadaşlar çocuğunuzda dikkat dağnıklığı var mı ,varsa bunu nasıl anladınız?nasıl bir tedavi uyguladınız.
bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
ben de oğlumdan şüpheleniyorum.ama emin değilim çocuk psikoloğu arıyorum devlet veya özelde ama şuan için yaşadığım şehirde yok.internetten de araştırıyorum.konuyla ilgili kitaplar okuyorum.bilgi edinmeye çalışıyorum.
tecrübe paylaşımı olmasını istediğim için bu başlığı açtım.ben de bilgilerimi vb. paylaşmaya çalışacağım.
haydi tüm dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan anneler buraya!

merhaba iyi akşamlar arkadaşlar ikiz kızlarımdan bir tanesinde dikkat eksikliği var 1. sınıfta öğretmeni fark etmişti doktora götürdük çocukla tek kelime bile konuşmadan dikkat eksikliği var deyip ritalin diye bir ilaç yazıp göndermişti.. bir süre ilacı kullandık çocuk evde ruh gibi dolaşmaya başlayınca ilacı kestik .bu sene 4. sınıf bitti ama gelin bana sorun bu 4 yıl nasıl geçti sürekli unutan sınavlarda hata yapan bir çocuk kimi zaman içine kapanık kimi zaman sinirli tek bir sınavına bile ben çalıştırmadan girmedi ödev kağıtlarını yardımsız yapmadı. çok zorlandık. bu sene orta okula başlıycak bana bursada konusunda uzman bildiğiniz bir çocuk psikıyatri uzmanı önerir misiniz.

Merhaba herkese 3.5 yasindaki kızıma hareketli ve çok fazla göz teması olmadığı için bugün uzmana göturdum. 5 yaşından önce herhangi bir teşhis koymayacağını ancak belirtilerin hiperaktivite ve dikkat bozukluğu olduğunu söyledi.azikcasi şaşkın ve üzgünüm. Kliniğe gittiğimizde şımardı sorduğu soruları geçiştirdi. Ev de bizimle sağladı goztemasini kurmadı vs... aklım çok karıştı şu an bi şok yaşıyorum. Evet şu an konan bi teşhis yok ama ne yapmayaliyim bilmiyorum.

Merhabalar dikkat eksikliği ve hiperaktivite aslında ayrı iki kavramdır, ele alınırken iki ayrı kavram olarak incelenmelidir. KISA adı DEHB olan hastalık çocuklarda çok büyük olumsuzluklara neden olabilmektedir. Eğitim hayatlarında ve gelişimlerinde diğer çocuklardan daha geriden gelir. Dikkat eksikliği tedavilerinde gittiğiniz çocuk doktoruna kadar herşey çok önemlidir. Bazı doktorlar her hastalıkta olduğu gibi ilaç yazıp yazıp gönderiyorlar. Sağlam doktor bulmak gerçekten biraz şans işi oluyor özele gitmek ise ayrı bir maddiyat biz dikkat seti kullanmaya erken yaşlarda başladık zekare görsel dikkat seti aldık bir inceleyin derim. Dikkat ve hafıza ve görsel dikkat seti diye setleri var belki işinize yarayabilir.
site:

Son düzenleyen: Moderatör:
X