Çocuk buyutmenin en zor donemi

Selam 😍 ben 32 yaşındayım artık oğlum 4 . 4 senede öğrendiğim şey hiç bir zaman rahatladım olmuyormuş hatta üzülerek söylüyorum ki gittikçe zorlaşıyor adımlar. Bizim düzeni anlatayım ben size . Doğumdan sonra 33 gün sürekli uyan emzir uyan emzir gaz çıkart gece bez değiştir vs böyle geçti daha sonra çok güzel anne sütü alırken bir anda sağ tarafı istemez oldu meme reddi başladı 9 ay sürdü o arada 4. Ayda mama verelim dedik kabul etmedi . 5.ayda ek gıda başladı yiyordu bir anda yemez oldu . 6. Ayda diş başladı doktor diş çıkarıyoe dedi 9. Ayda çıkarttı ve her dişi çok zor geçti yan komşu yatak odasını değiştirdi sesten gece ağlama çığlık kıyamet. 6.5 aylık emekledi . 2 yaşa kadar beslenme sorunu yaşadık istemedi . Sonra 2 yaşta sendromu başladı . Şuan 4 yaş 3 aylık hala devam ediyor ağlamaları. Bu arada okula başladı 4 yaşında hastalıkları arttı daha yeni bademcik ameliyatı oldu . Çok hareketli 10 saniye durmayan 5 saniye susmayan bir çocuk. Geceleri hala 2-3 kez uyanıp beni odasına çağırır deliksiz hiç uyumadım ben .
Cok gecmis olsun oncelikle. Bence uykuya az kaldi. Biraz daha sabir 🥰

Sakin bitmesini bekleme 🙈 bitmiyor cunku. Ilk cocugum dogdu. Aman kirki dediler, 3 ay dediler, sunnet dediler, yurusun dediler, kres dediler.... blah blah blah. Vallahi en son cuma gunu okuldan basim egik geldim. Dedim ki rahat nefes al sorunlar yeni basliyor

Yenidoğan döneminde tecrübesizlik herşeyi yeni öğreniyor olmanın ve uykusuzluğun zorluğu çok fazla. Psikolojik olarak beni en çok yıpratan dönem ise 3 yaş sonrası inat döneminin pik yaptığı zaman oldu şuan 3.5 yaşında her yeni gün geçeceği ümidiyle uyanıyorum bebekken dahi bu kadar ağlamıyordu 🥲
En zor yaslar. Kisiligin oturmaya basladigi, inatlasma yaslari zannedersem.

Orası öyle tabi şikayet etmek değil Allah sağlık afiyet versin yeter ki ama bebekken pamuk gibiydi sakindi şimdi bu hale nasıl evrildi bazen tanıyamıyorum çocuğumu. Dönemsel geçicek inşallah deyip avunuyorum
Benim oğlum hep böyleydi çok inatçıydı . Yerde sürünüyordu topu atardık almak yerine arkasını döner gider başla şeyle ilgilenirdi . Bizim istediğimiz hiç bir şeyi yapmazdı . Şuan da da öyle . Bir şeye bir kerede tamam diyince şoka gidiyorum ben artık

En büyüğü 16 en küçüğüm 2 yaşında olmak üzere 4 çocuğum var her dönemin kendine has bir zorluğu var
Masallah. 4 çocuk yaptiginiza gore cok da guzel basa cikmissiniz zorluklarla. Gercekten bu devirde buyuk bir cesaret ve herkesin yapabilecegi birsey degil. Eskiden sehirlerin bile koy gibi oldugu zamanlarda 8-10 çocuk yapmis insanlar, cocuklar sokaklarda buyumus. Oynamis, okuyan okumus okuyamayan bir meslek edinmis. Simdi hersey inanilmaz zor. Cocugu tek basina sokaga birakmayi birak birlikteyken bile korkar insan elimi birakiverirse diye.

Ben bebekliklerinde sehirlerarasi cok fazla seyahat ediyordum isim sebebiyle, o kadar zordu ki resmen kavimler gocu. O zorlugun uzerine tanimam 🥲
Tahmin bile edemiyorum. Az once esimle konusuyorduk. Cok seyahat eden insanlar degiliz, arada restaurant ve sinema kacamaklarimiz var. 6 yas alti bir cocukla, ozellikle de çocuk yaramaz ise restauranta bile gitmek cok zor, seyahat etmeyi dusunemiyorum. Her halde 5 yil bavullari depoya atariz diyorduk. En cok merak ettigim, ve kafamda cozemedigim durum ise, ozellikle de guvenerek birakabileceginiz bir akrabaniz, kardesiniz yoksa yaz tatillerinde nasil geciyor vakit. Her halde yaz aylarinda hizmet veren bir çocuk kulubu diyorum, ama acikcasi herkesin de oyle bir luksu yok. Kreslerin yazin da hizmet verdigini biliyorum. Çocuklar tahminen ancak 7 yas gibi seyahat kivamina geliyor, ama onda bile aktiviteler cocuga gore belirlenir diye dusunuyorum 😊 Ahhh ben maalesef cok dusunuyorum. Herseyi de dusunmem imkansiz ama gunumuz de çocuk yapmak demek, sadece besleyip buyutmek, toplum cinde nasil davranacagini ogretmek degil. Cok buyuk organizasyon gerektiriyor.

Merhaba. Eminim çocuk buyuturken her donemini ayri bir zorlugu var, ama sizleri en cok zorlayan donem hangisi oldu. Biraz rahatladim artik dediginiz bir yas oldu mu? Hic akrabam ya da bana yardim edebilecek kimsem yok. Tecrubelerinizi paylasirsaniz sevinirim. Her cocugun da mizac olarak birbirinden farkli oldugunu biliyorum. 40 yasin ustundeyim, gec evlendim ve kendimi neye hazirlamam gerektigini bilmek istiyorum. Bu arada rica ediyorum 40 yas ve sonrasi gebelik ayri konu. Kirici olmayin. Sevgiler ❤️
Bence ilk dogdugunda geceleri,cok sıklkta uyanmak emzirmek gaz cikartmak. Sonrasindada zor uyku diye birsey aklmiyo hayatinizda onu cikartin 🙂 kizim 3 yasina girdi biraz sakinlesdik en azindan herseyi artik anliyo anlata biliyorum. Oglum daha yeni 1 yasinda onunla biraz zor geciyo anlayamadigi için ama bana kalsa 3 yastan sinra normallesiyo hersey 🤗

Tahmin bile edemiyorum. Az once esimle konusuyorduk. Cok seyahat eden insanlar degiliz, arada restaurant ve sinema kacamaklarimiz var. 6 yas alti bir cocukla, ozellikle de çocuk yaramaz ise restauranta bile gitmek cok zor, seyahat etmeyi dusunemiyorum. Her halde 5 yil bavullari depoya atariz diyorduk. En cok merak ettigim, ve kafamda cozemedigim durum ise, ozellikle de guvenerek birakabileceginiz bir akrabaniz, kardesiniz yoksa yaz tatillerinde nasil geciyor vakit. Her halde yaz aylarinda hizmet veren bir çocuk kulubu diyorum, ama acikcasi herkesin de oyle bir luksu yok. Kreslerin yazin da hizmet verdigini biliyorum. Çocuklar tahminen ancak 7 yas gibi seyahat kivamina geliyor, ama onda bile aktiviteler cocuga gore belirlenir diye dusunuyorum 😊 Ahhh ben maalesef cok dusunuyorum. Herseyi de dusunmem imkansiz ama gunumuz de çocuk yapmak demek, sadece besleyip buyutmek, toplum cinde nasil davranacagini ogretmek degil. Cok buyuk organizasyon gerektiriyor.
Yaz tatilinden kasit sinirli sureli bir yere gidilen tatil mi yoksa komple 2-3 ay yaz donemi mi? Ben ilki oldugunu dusunup cevap veriyorum:

Cok eglenceli geciyor, asla esinizle ayni anda birlikte yuzemiyorsunuz ama eglenceli geciyor bir sekilde 😂

Saka saka cidden zorlu geciyor yaz tatilleri, ben biraz tedbirli bir tip oldugumdan valizler icin bakluye araci cagrilacak kivama geliyordum 🤓

Cocuk biraz piyango bence. Genel gecer bazi ortak deneyimler olabiliyor ama bence cok daha fazlasi cocuga bagli. O yuzden buradaki deneyimlere bakarak ne cesaretiniz kirilsin ne de gaza gelin :) Benim oglum 15 aylik olmak uzere, en bastan beri cok guzel uyuyan bir bebek oldu mesela. Bana da uykuyu unut dediler, bizimki 8 aylikken gece deliksiz uyumaya basladi :) Ondan once de bir iki kere kalkip sut icip yatardi. Bana en az uyku sikinti cikardi diyebilirim.

Ben de 37 yasinda anne oldum. Iyi bir anne oldugumu dusunuyorum, 20lerimde bunun yarisi kadar bile olamazdim. Ozgurlugumu ozlerim diye dusunuyordum hic de ozlemiyorum acikcasi. Cocukla her sey daha keyifli geliyor. Tabii ki cok daha farkli bir deneyim, bir restoranda bir saat oturup keyif yapamiyorsunuz belki ama hayati onun gozunden deneyimlemek cok guzel benim icin. Bir de dogurmadan once cocugu ne kadar cok seveceginizi kestiremediginiz icin angaryasi gozunuzde buyuyor. Sanki hep cok is ama sifir mutluluk gibi. Oyle degil, dogduktan sonra bambaska oluyor. Bu tabi benim deneyimim, paylasmak istedim.

Bence ilk dogdugunda geceleri,cok sıklkta uyanmak emzirmek gaz cikartmak. Sonrasindada zor uyku diye birsey aklmiyo hayatinizda onu cikartin 🙂 kizim 3 yasina girdi biraz sakinlesdik en azindan herseyi artik anliyo anlata biliyorum. Oglum daha yeni 1 yasinda onunla biraz zor geciyo anlayamadigi için ama bana kalsa 3 yastan sinra normallesiyo hersey 🤗
Cok tesekkur ederim. 🥰❤️

Kiz çocuğu ve erkek çocuğu farkı var oğlum ömrümden ömür yedi kızımsa cok akıllı merhametli bir çocuk oglum şuan 7 yaşında hala zor bir çocuk kizim iki buçuk yasinda ondan daha olgun ılımlı abisine de şefkatli ancak abisi kızımın burnundan getiriyor ağlatmak için herseyi yapıyor

Kizim da artık abisine karşı kendini korumaya başladı ancak o senin abin deyip konuştuğun zaman hemen yumuşuyor abi beni seviyormusun diye sorar cevabi yok çocuğa neler yapıyor keşke olmasaydı iki lafından biri eskiden de kardeş diye beynimi yerdi şuanda oglum, anne Bi tane erkek doğur bunu sevmedim diyor icimden tövbee diyorum 🤦‍♀️çünkü biz Bi oglumdan daha düşünemiyoruz bu arada okulda da çok akıllı başarılı zeki diye tanımlanan bir çocuk biz bin sikayetle öğretmene gidiyoruz hayır öyle değil çok iyi çok memnunum diyor biz soka giriyoruz çok kolay öğreniyor bir kitabı Bi kere okusa kelimesi kelimesine ezberliyor ancak o dersin başına oturtmak iskence

X