Çocuk yapmayıp pişman olan var mı?

İstemiyorsanız zorla değil ya.Eşinizle ortak kararınız bu yöndeyse gerisi teferruattır.
Yine de insanız, duygularımız düşüncelerimiz değişkendir diye düşünüyorum,bundan dolayı yumurta dondurabilirdim ben olsam. İlerisi için kesin hüküm veremezdim.

3 çocuklu bir anne olarak söylüyorum bunu
Çocuk çok güzel evet. Kalbinin dışarda atması gibi yorucu ama. Aklın, kalbin başkalarıyla dolu falan.
Zor ve güzel. Ama kimse bu kararı başkasının isteğiyle vermemeli.
Ben istedim ve nasip oldu.
İstemesem denemezdim

Neredeyse tüm yorumları okudum üşenmeden, bu kadar cok istemeyen ve cocugu olmayan kadın varsa dışarda adım başı rastladığımız o bebeler kimin peki?

Aslinda çok değil. Çevremde cocuk yapmayan benden başka kimse kalmadi. Kimisi evlenir evlenmez yapti kimisi 2 sene icinde yapti hatta 2. Tura gectiler kardeş filan yaptilar cocuklarina. Tek cocuksuz benim.

Eşimin arkadas cevresinde bizim gibi 6-7 yillik evli olup cocugu olmamiş 2 çift var sadece, onlar da istemiyor mu yoksa olmuyor mu ya da bekledikleri şartlar mi var bilmiyoruz konusmadik o konularda.

Evet, benim de çevremde çok var. Dediğiniz gibi tur bindirenler bile had safhada geç kalmış bile hissettiriyorlar çoğu zaman. Ben de yazılanları görünce şaşırdım, çevremde gördüklerimle bağlantı kuramadım pek. Ama gözlemlerime göre, gelir seviyesi arttıkça çocuk sahibi olmama durumu da artıyo. Yani maddi durumu iyi olmayanlar fütursuzca cogalırken, imkanları fazla olanlar ya tekte kalıyo, ya da yapmıyolar erteliyolar.

O da çok çocuk seven, katlanabilen biri değil ama ileride fikrin değişirse bakarız diyor

Pelin batu da yıllarca çocuk istemediğini, annelik güdüsünün çok olmadığını ve bütün kadınlar çocuk sahibi olmalı diye bir şey olmadığını söyledi. Yıllar sonra çocuğu oldu ve onsuz bir hayat düşünemediğini söylüyordu.

İlla anne olacaksınız diye bir şey yok. Hatta kendi annemden örnek vereyim. Asla anne olmaması, kendi kariyeri için çalışması gereken biriymiş. Bunu yapmadığı İçin yıllarca acısını bizden çıkardı. Çocuk sevgisi denen şeye de sahip değil. Toplum evlen demiş, evlenmiş, çocuk yap demiş, yapmış. Hepsi o kadar. 35 yaşındayım, halen anne sevgisi denen şeyi tatmışlığım yoktur.

Pelin batu yu örnek verdim. Çünkü yumurta dondurmanın bir zararı yok. Size bir şey kaybettirmez. Belki ileride fikriniz değişir.

Ben de dondurdum. Şu anda başka tedavilerim var. İleride Allah nasip ederse onları kullanmayı düşünüyorum.

Genellersek öyle evet. Orta ustu ya da iyi durumu olanlarin tek cocugu var benim kendi çevremde. Hatta eşimin cocuk sahibi olmamis arkadaslarindan birinin İstanbulda bir kaç milyonluk evi var. Diger cocuk yapmamiş arkadasi da orta halli.

Gayet doğal bir şey ama tabi çocuk bambaşka birşey bence bi kaç sene daha geçsin istersiniz gibime geliyor.

Kesinlikle biz de kendimizden ne istediğimiz ve neyi kesinlikle istemedigimizden eminiz. Ama herkesin tek bir ağızdan pişman olacaksın laflarından dolayı aynı şeyleri yaşayıp hissedip sonra pişman olan var mi diye sormaya itti.

Çok kişisel kararlar bence kimseye laf düşmez. Ama bunun için konu açmanız bile belki ilerisi için fikir değiştirebileceğinizin sinyali olabilir mi? Açıkcası insan o kadar değişiyor ki yaş aldıkça bence diğer ihtimale karşı yumurta dondurabilirsiniz. Tabii ki sizin bileceğiniz birşey. Birde aslında derine indikçe bu insanın kimyasında olan birşey isteyebilir istemeyebilir, birini çocuk istemiyor diye yargılacaklarına o çocuğu doğurup rezil eden kişileri yargılasınlar.

Aslında biyoloji hocamız bize anlatmıştı. 9 aylık bu süreç kadınları hormanel olarak hazırlıyor hamileliğe. Aslında insanlarda kimyasal bileşimlerin sonucu davranışsal olarak tepki veriyor. Bu sebeple hiçbir şeyden emin olmama taraftarıyım. İleride insanının fikri değişebilir.

gülse birsel mesela kesinlikle çocuk istemeyen bir ünlü.
bu arada sanat camiasında çocuk sahibi olmaya sıcak bakmayan pek çok insan var.

Doğurduktan sonra ama insana güncelleme geliyor. Çocuklarla empati yapabiliyorum ben de çocuktan sonra. Başka çocukları da daha çok sevmeye başladım
Ağlayan çocuklara kızmak yerine ah canım noldu ki diyor insan anne olunca

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…