Çocuk yapmayıp pişman olan var mı?

Evett şimdi 25 sayfalık başlıktan anladığım
Çocuk yapınca gezip tozup eğlenemiyor hobi edinemiyoruz özgürleşemiyor eve tıkılıp kalıyoruz öyle mi ? 😳
Hiç mi yok çocuğuyla gezip çok eğlenen ? 😭

Çocuk yapınca gezip tozup eğlenemiyor hobi edinemiyoruz özgürleşemiyor eve tıkılıp kalıyoruz öyle mi ? 😳
Var yahu niye olmasın?
Bir akrabamdan şahidim çocuk doğduğundan beri 3 ay üst üste evde kalmamıştır
Tatilini, gezmesini her şeyi yaptı
Ama eşi yardımcı olurdu her konuda
Tüm sorumluluk bir kişideyse çocuk büyütmek zor

Çocuk istemeyen çiftlere saygı duyuyorum ve bence takdir edilesi bişey, net bir şekilde ne istediğini ya da istemediğini bilmek. Çünkü gerçekten çocuk sahibi olmak insanın hayatini başka boyuta taşıyor ve hiçbir şey eskisi gibi olamıyor istesen de, artısiyla eksisiyle. Bir süre önce anne oldum, 5 aylık bir bebeğim var. Ve gerçekten zorlandigim zamanlar oldu. Gerek fiziksel gerekse mental olarak.

Eskiden en sevdiğim şeyleri şimdi yapmaya zamanim yok. Ufacık zaman olsa bu sefer de enerjim yok. Kronik yorgunluk uykusuzluk, çokça tukenmislik.. en basiti gezmeyi seven bir ciftseniz bebekle bir yere gitmek hele oturup bı yerde bişey yemek içmek hayal. Geçen çocugu kontrole götürürken ilk kez bi oturalim dedik, demez olaydık. Daha ağzımıza lokma koymadan arabasında ağlamaya başladı. Aldım arabaya geçtim susmadı, emzirmek istedim istemedi. Susturmak için ne yapacağımı şaşırdım 2 kilo terledim. Eve dondugumuzde pestil gibiydim. Yani bu en basit örneği. Tabiki bu benim tecrübem..ufacık bebekleriyle dünyayı gezen insanlar da var, ne mutlu onlara.

Yine mesela uykuyu seven biriyseniz de kesin bir 12 ayı uykusuz geçireceğiniz bilin. Ben 5 aydır her gece -istisnasiz sekilde- 3 ile 6 defa kadar uyaniyorum bebek için. Gece yatıp sabah kalkmak nasıl bişey unuttum. Bı yere çıkacakken eskiden ufacık cantayla cikarken şimdi kavimler göçü gibi gidiyorsun :) kendime bakacak zaman bulamiyorum. Eski enerjik halimden eser yok. Çünkü kendinden önce başkasını düşünüyorsun artık. Anne ve baba olmanın en sade özeti bu bence. Önceliğin artık bir başkası oluyor. Ve bu bir gun iki gün değil bir ömür böyle oluyor. Elbette sevgisi dünyaya bedel, apayrı. Ama sorumlulugu da fazlasiyla buyuk.. Cift olarak da başka bir şekle evriliyor kari koca ilişkisi..

Pişman olunur mu ilerde? Bilemiyorum açıkçası. Ama herhangi bir sepeble çocuğu olmamış ya da istememiş birkaç çift var tanıdığım, yaşları da 50 üzeri şuan. Hayatlarından son derece memnun görünüyorlar.

tamamen şartlarla ilgili.
ev işlerini eşit üstlenen bir eş, bıraktığınızda vicdanınızı sömürmeyen anane/babane ya da hiç çalışmayıp tam zamanlı bakıcı alıp hatta 4 tane bile doğurup hayatınızdan feragat etmeyebilirsiniz. Ama işte şartlar çok önemli...

😁😁😁
Özgürlüğün gidiyor bu net. Yani benim öyle oldu, kendi adıma konuşayım. Hobi mi, o da ne😳 Netflix de bir filmi baştan sona izlemeyeli saymadım ne kadar oldu😃 gözyaşım pıt🥲

ev işlerini eşit üstlenen bir eş, bıraktığınızda vicdanınızı sömürmeyen anane/babane ya da hiç çalışmayıp tam zamanlı bakıcı alıp hatta 4 tane bile doğurup hayatınızdan feragat etmeyebilirsiniz. Ama işte şartlar çok önemli...
Kesinlikle katılıyorum..annem evde çocuğa bakarken bıkac saatliğine kahve içmeye gittik, cezaevinden izne çıkmış insan şaşkınlığı ve sevinciyle o kahve bana nasıl tatlı geldi anlatamam, sanki dunyayi bagislamislar😃 taa ki annem arayıp acele edin artık çocuk agliyo durmuyo diyene kadar😶

Vardir mutlaka nadiren goruyorum ama onlar da cocuk istemeyenler gibi herkesin cevresinden bir kac tane anca cikar veya cikmaz, az yani. 😬

Cocukla çok geziyorum diyen arkadaslarim da kendileri gibi cocuklari olanlarla kum havuzlu, parkli kafelerde takiliyorlar devamli.
Her hobi coluk cocukla yapilmiyor, yapilani da zor oluyor.

Biz yazlari motosikletimizi yükleyip cadirimizi uzun yolda kamp yapa yapa geziyorduk mesela.
Cocuk olsa devamli cocugu nereye kime birakicaksin? Ha araba da var ama motosiklet bizim hobimiz hani cadiri gectim yakin sehirlere gunu birlik bile gideriz sirf yol yapmiş olmak icin bile.
Kucucuk cocukla ülke sehir gezmeyi gectim otel tatilinde bile anne babalar cocugun uyumasina, yemegine, çisine gore hareket ediyorlar

Kendi adima ornekleri daha da cogaltabilirim de sikmayayim.

Hobilerini yapan cok nadir cikar ama yapiyor olmasi kolay yaptigi anlamina gelmez. Ya da cocukla yapilmasi sorun olmayacak zevkleri ve hobileri vardir. 😁

Benim gorumcem gibi...
Cocugu dogurur dogurmaz yatili bakici aldi mesela direkt. Hiç oyle saci başi daginik kendinden geçmiş dolanmadi. El kadar cocukla bile ojesi, manikuru, fönü hayati aynen devam etti. Her gittigi yerde bakicisi peşinde cocuk bakici in kucaginda dolaniyordu oyle. 😂😂
Oyle yapacaksam ben de 4 tane yaparim. 😁😁😁

Hobilerini yapan cok nadir cikar ama yapiyor olmasi kolay yaptigi anlamina gelmez. Ya da cocukla yapilmasi sorun olmayacak zevkleri ve hobileri vardir. 😁

Ki zira kadim kadınlar kulübü forumunda "çocuklu arkadaşlarım çocuklarıyla birlikte tatile gelmek istiyorlar" tarzı başlıklarda da sıklıkla incelenmiş olup, çocuklu arkadaşların bekar arkadaşları ille çocukla yapılabilecek aktivitelere zorladığı, eğer istemezlerse de çocuk sevmeyen bencil yaratıklar olarak yaftalamalarıyla son bulduğu gözlendi.
Bunların hepsi incelendi burada :KK70:
çocuklu insanların, en azından bebekli insanların bekar arkadaşları salması gerektiği kanaatindeyim.

Kesinlikle katılıyorum..annem evde çocuğa bakarken bıkac saatliğine kahve içmeye gittik, cezaevinden izne çıkmış insan şaşkınlığı ve sevinciyle o kahve bana nasıl tatlı geldi anlatamam, sanki dunyayi bagislamislar😃 taa ki annem arayıp acele edin artık çocuk agliyo durmuyo diyene kadar😶
etrafa ağzım açık baktığımı fark ettiğim o an 😂 sanki dağ köyünden ilk defa çıkıp avm ışıklarıyla büyülenmiş gibi göründüğümü düşğnmüştüm 😂😂

Çocuklarla gezip eğleniyoruz ama ufak üç yaşında. Biraz yol katetmek gerekti benim açımdan. Bebeğim doğdu kışın, nereye gidebilirdim ki iki aylıkken...

Çocuklarla gezip eğleniyoruz ama ufak üç yaşında. Biraz yol katetmek gerekti benim açımdan. Bebeğim doğdu kışın, nereye gidebilirdim ki iki aylıkken...
Mesela bebeğim oldu diyelim. 5-6 aylık ve bir tatile çıktık. Otel havuz güneş 😂
Bebişi pusetiyle havuz kenarında gezdirsem falan. Gezilmez mi yaaa 😂 nolur tecrübeli anne olarak söyleyin 😂

Vardir mutlaka nadiren goruyorum ama onlar da cocuk istemeyenler gibi herkesin cevresinden bir kac tane anca cikar veya cikmaz, az yani. 😬

Cocukla çok geziyorum diyen arkadaslarim da kendileri gibi cocuklari olanlarla kum havuzlu, parkli kafelerde takiliyorlar devamli.
Her hobi coluk cocukla yapilmiyor, yapilani da zor oluyor.

Biz yazlari motosikletimizi yükleyip cadirimizi uzun yolda kamp yapa yapa geziyorduk mesela.
Cocuk olsa devamli cocugu nereye kime birakicaksin? Ha araba da var ama motosiklet bizim hobimiz hani cadiri gectim yakin sehirlere gunu birlik bile gideriz sirf yol yapmiş olmak icin bile.
Kucucuk cocukla ülke sehir gezmeyi gectim otel tatilinde bile anne babalar cocugun uyumasina, yemegine, çisine gore hareket ediyorlar

Kendi adima ornekleri daha da cogaltabilirim de sikmayayim.

Tam olarak sizin gibiyiz kafamıza buyruk olabiliriz ve ayak bağı gobi geliyor çocuk çevrede çocuklu akraba ya da arkadaslari bir yere çağırdığımda hava durumu soğuk mu sıcak mi gidilecek yer çocuk arabasına uygun mu plan bunlara göre şekilleniyor sonra yedek kıyafetleri, biberonu, suyu, maması, termosu oyuncakları, yedek bezleri vs vs derken devasa bir çanta eşlik ediyor. O çocuk arabada durur mu elbet ağlayıp kucak ister bu sefer ya kucağına çocuğu alırsın ya o devasa çantayı. Bir yere otursan çocuk hiç oturur mu oturmaz tabi ağlar huzursuzluk eder, olur olmadık yerde koşmak ister ya sen ya annesi peşinden koşmak durumunda kalır ve günün sonunda zihnimde tek şey bu hayatı insanın bile isteyen nasıl secebileceği sorusu... Çok emek, sabır, fedekarlik istiyor

Ki zira kadim kadınlar kulübü forumunda "çocuklu arkadaşlarım çocuklarıyla birlikte tatile gelmek istiyorlar" tarzı başlıklarda da sıklıkla incelenmiş olup, çocuklu arkadaşların bekar arkadaşları ille çocukla yapılabilecek aktivitelere zorladığı, eğer istemezlerse de çocuk sevmeyen bencil yaratıklar olarak yaftalamalarıyla son bulduğu gözlendi.
Bunların hepsi incelendi burada :KK70:
çocuklu insanların, en azından bebekli insanların bekar arkadaşları salması gerektiği kanaatindeyim.
+++

İşte herşey sizin kafada bitiyor
Kimi yana yakıla arar kimi de özgürlüğüm kisitlanmasin der
Toplumu geçeceksiniz bizim toplum herşeyi eleştirir ben hemen hamile kalmak istedim arkadaşlarım delimisin dedi?
Yani herkes sonuç olarak fikrini beyan ediyor
Her konuda böyle.
Evlenmesen niye evlenmedim evlensen çocuk yok mu bosansan dur boşanma😂Her konuda konuşma luxune sahibiz çok şükür 😂

Eğer çocuğa koşulsuz sevgi, huzurlu bi hayat veremeyeceksen yapmanin bi anlami yok. Ben de duygusal bakmiyorum maalesef aa annelik ic gudusu deyip yapmak icin yapma taraftari degilim, evet hormonlarim suan cocuk yapmam icin zorlasa da oyle dusunuyorum, buyuk sorumluluk.

X