Çocuk yapmayıp pişman olan var mı?

Pişman olur muyum bilmiyorum. Cocuk hiç istemiyoruz ama 28 yaşimdayim henüz, bu konuyu 35ime geldigimde tekrar degerlendiririz diye dusunuyorum. 😁 Belki birden bire "anayim benn anaaa" modum aktifleşir filan nebileyim.

Cocuk yaparsak once saglikli olsun sonra bir de en çok bana benzesin, en korktugum şey cocugumun kv ya da gorumceye benzemesi. 🤭

Cocuk yok mu sorusunu geçtim cocugunu zorla kucagima verip ne kadar muthiiisss bir duygu, mucize, harika, kutsal annelik, bir gülüşünün yetmesi... gibi sohbetlerle cocuk istememi saglamaya calisanlar oluyor ama anlattiklarini dinlesem bile bana bir sey ifade etmiyor, cocuklarina baktigimda bir sey hissetmiyorum ve bunu algilayamiyorlar bir turlu. 😬 O sıkıntı ama napalim alistim 😬
Çesit çeşit ikna çalışmaları var çünkü o düşünceyle yaşayamazsın çocuklu kervanına herkesi katmalılar 😂

Hani olur da ilerisi için olursa diye dedim 😂 bir de “evlen” baskısı başladı çevremdekilerde 😂 evlensem bi 3-4 ay sonra çocuk baskısı başlayacak, hadi diyelim bi anlık gazla yaptım 1 tane daha yaşına girmeden ayy bi kardeşi olsaaa hani ikinci çocuk baskısı başlayacak 😂😂 daha yeni kurtulmuşum bi daha o taşın altına girmem kolay kolay :KK53:
10 yıldır 2. çocuk baskısı var bana heççç oralı olmuyorummm.

Anormal bi durumunuz yok.
Noktasından virgülüne katılıyorum yazdıklarınızın.
Bende ömrü boyunca çocuk sahibi olmak istemeyenlerden biriyim. 🙋‍♀️
Annem tek başına büyüttü bizi başımızda baba olmadan.
Amannn valla hiç uğraşasım gelmiyor o kadının çektiklerini gördükten sonra .
Küçüklüğümüz ayrı sıkıntı, ergenliğimiz ayrı sıkıntı, büyüdük evlendik barklandık sıkıntı bire bin ekledi. Anneciğimin yaşadıklarını yaşamak istemem.
Her erkek de öyle baba yapılmaya layık değil malesef. 🤷‍♀️
Evet bu sorumluluğun beşikten mezara kadar seninle gelmesi fikri çok ürkütücü zaten.

Evliyseniz yasal olarak yumurta değil embriyo dondurabilirsiniz, onu demeye geldim.

Ben de sizin gibiydim ama bi noktada isteyeceğimi düşünüyordum. Fark ettim ki yaşım ilerliyor ve o nokta hala gelmedi. O noktayı beklemeyi bıraktım, sonra da bebeğimiz oldu, şimdi 3 ayı geçti. Keşke daha erken yapsaymışız diyoruz. Hem sevgisi çok başka hem de yaş itibariyle gittikçe daha zor tabi bakması.

Yani bence de embriyo dondurmakta fayda var ama onun da bir sınırı var sanırım, 5 yıl dondurulmuş embriyo saklanabiliyordu. Yakında bir tüp bebek merkezi varda gidip görüşebilirsiniz.

Çocuk istemiyorsaniz yapmazsiniz.Cocuk ya pişman olursam diye yapilan birsey degil.Ama burada böyle bir soruyu sordugunuza göre çok emin degilsiniz dusuncenizden.
Aslında düşüncemden yüzde yüz eminim ama benim gibi düşünürken yıllar yıllar sonra fikri değişen pişman olan var mıdır merakım bu insanların bahsettiği biyolojik saat gibi bir olay var mı gibi

Evliyseniz yasal olarak yumurta değil embriyo dondurabilirsiniz, onu demeye geldim.

Ben de sizin gibiydim ama bi noktada isteyeceğimi düşünüyordum. Fark ettim ki yaşım ilerliyor ve o nokta hala gelmedi. O noktayı beklemeyi bıraktım, sonra da bebeğimiz oldu, şimdi 3 ayı geçti. Keşke daha erken yapsaymışız diyoruz. Hem sevgisi çok başka hem de yaş itibariyle gittikçe daha zor tabi bakması.

Yani bence de embriyo dondurmakta fayda var ama onun da bir sınırı var sanırım, 5 yıl dondurulmuş embriyo saklanabiliyordu. Yakında bir tüp bebek merkezi varda gidip görüşebilirsiniz.
Yaa yumurta sadece bekarlarda mı donruruluyor? Ben evlilerde de olabiliyor biliyorum. 🤔 Sonuçta kocayı boşayabiliriz ama anne olmayı istemeye devam edebiliriz. 🤔

Bu bir zorunluluk değil elbette.. Ki öyle olsa herkes çocuk yapardı.. İstemiyorsanız yapmayın ne olmuş ki.. Ama şuan bir yıllık evlisiniz.. İleride ne düşüneceğinizi bilemezsiniz belki fikriniz değişir.. Yumurta dondurmak size birşey kaybettirmez..

Bi de şu var.. İnsan mümkün olmayan şeyleri ister ya hani.. Bilmiyorum tam olarak durumunuz nedir ama belki yumurta dondurmadığınız için çocuk sahibi olamayacağızını düşünürsünüz ve çok istersiniz 🙈 bi kenarda durursa istememeye devam edebilirsiniz 😂

Bu arada çocuk istemeyip ve yapmayan bir tanıdığım var hala da pişman değiller gayet memnunlar yani 😁ama siz herkes değilsiniz tabi ki.. Herkes biricik ve ne zaman ne düşünürsünüz bilinmez..

Aslında düşüncemden yüzde yüz eminim ama benim gibi düşünürken yıllar yıllar sonra fikri değişen pişman olan var mıdır merakım bu insanların bahsettiği biyolojik saat gibi bir olay var mı gibi
Onu bilmiyorum ben hep cocuk istemistim cunku.Belki ileride yaşlandiginiz da baskalarinin cocuklari torunlari gelip gittigin de bir özlem duyarmisiniz ki acaba.

İçimde bir istek olmadığı için araştırma yapmadım ve yumurta dondurulmadigini da sizden öğrenmiş oldum. Embriyo dondurmak baya tüp bebek tedavisine giriyor sanırım ki ailede bir çok kişi tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olduğu için ne kadar zahmetli olduğunu gördüm. Bebeğiniz konusunda da hayırlı olsun

Bu bir zorunluluk değil elbette.. Ki öyle olsa herkes çocuk yapardı.. İstemiyorsanız yapmayın ne olmuş ki.. Ama şuan bir yıllık evlisiniz.. İleride ne düşüneceğinizi bilemezsiniz belki fikriniz değişir.. Yumurta dondurmak size birşey kaybettirmez..

Bi de şu var.. İnsan mümkün olmayan şeyleri ister ya hani.. Bilmiyorum tam olarak durumunuz nedir ama belki yumurta dondurmadığınız için çocuk sahibi olamayacağızını düşünürsünüz ve çok istersiniz 🙈 bi kenarda durursa istememeye devam edebilirsiniz 😂

Bu arada çocuk istemeyip ve yapmayan bir tanıdığım var hala da pişman değiller gayet memnunlar yani 😁ama siz herkes değilsiniz tabi ki.. Herkes biricik ve ne zaman ne düşünürsünüz bilinmez..
Bunda değişik bir mantık evet😂

İçimde bir istek olmadığı için araştırma yapmadım ve yumurta dondurulmadigini da sizden öğrenmiş oldum. Embriyo dondurmak baya tüp bebek tedavisine giriyor sanırım ki ailede bir çok kişi tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olduğu için ne kadar zahmetli olduğunu gördüm. Bebeğiniz konusunda da hayırlı olsun
Ben öyle hatırlıyorum ama siz tekrardan bi soruşturun, yanılıyor olmayayım.

Yumurta dondurma işleminin de tüp bebekten çok farklı olacağını sanmıyorum bu arada. Yumurta toplama aşamasına kadar yine aynıdır muhtemelen, sadece dölleme yapılmadan donduruluyordur, kafanıza yatarsa onu da araştırın derim. Burda donduran arkadaş varsa ya da tüpbebek forumunda, ordan da yardımcı olurlar.

yumurta dondurun dursun derim.
ama bunu size "çocuk yap" baskısı yapan doktorla yapmak zorunda değilsiniz diye düşünüyorum.
Ben hayatımın bir döneminde anne olmayı istiyordum. ve biyolojik saat bana vurdu ama bunu hiç düşünmeyen biri olsam vurmazdı diye tahmin ediyorum. nitekim böyle bir arkadaşım var, illa bir çocuğa annelik edeceksem de kimsesiz bir yavru evlat edinirim diyordu. henüz saati vurmadı (yaş 35).
Nacizane önerim, bu konuda şüphesiz ilerlemek istediğinizi çıkardığım için, doğum/bebek kaybı/infertilite gibi annelik ve doğum meselelerinde uzmanlaşmış birinden psikolojik danışmanlık almanız. annelikle ilgili tercihiniz tercihse ne ala, ama bir "çözülmemiş mesele" ise çözersiniz ve kararınızı da böylece daha net verirsiniz.

Ben öyle hatırlıyorum ama siz tekrardan bi soruşturun, yanılıyor olmayayım.

Yumurta dondurma işleminin de tüp bebekten çok farklı olacağını sanmıyorum bu arada. Yumurta toplama aşamasına kadar yine aynıdır muhtemelen, sadece dölleme yapılmadan donduruluyordur, kafanıza yatarsa onu da araştırın derim. Burda donduran arkadaş varsa ya da tüpbebek forumunda, ordan da yardımcı olurlar.
O kadar meşakatli bir süreçse zaten hiç mi hiç girişmem bir an doktor bunu basit bir sürecmiş gibi lanse etti

Sizi cok kararlı gördüm. Bence pişman olmazsınız. Kendinizin ve isteklerinizin farkında olmanız çok güzel. Anaç bir yapıya sahip olmayan ve çocuk istemeyen bireylerin ebeveyn olmaması hem çocuğa, hem de kendilerine yapacakları en büyük iyilik. Sevgisiz büyüyen cocuklara ya da kendini ve hayatını ihmal ettiğini düşünen ebeveynlerin hayatı mahvolmayacak böylece

Bence o biyolijik saat yok uydurma daha doğrusu çevrenin gaz sistemi :) keyfinize düşkün biriyseniz eksikliği sizi şimdiye dek rahatsiz etmediyse ileride de etmez bence

X