Çocukken öğretmenden yenilen dayaklar

Kesinlikle haklısınız. Ben daha fazla sinir olmayın diye dedim. Dediğim gibi sağlıklı bir psikolojiyle öyle düşünmek mümkün değil zaten. Siz daha fazla sinirlenip sağlığınızdan olmayın.

Çok teşekkür ederim :KK200:

Bu çocukluğumda olan bir durum olduğu için ve kendimi savunamadığım için sinirlendim ama şu an daha iyiyim ve yüzleşmemeye karar verdim. Çünkü çoğu arkadaş özür dileceğini zannetmiyorum demiş, diğer türlüsü beni daha çok yorar.

Onun dışında burada yazılan yorumlar beni üzemez ya da sinirlendiremez. Haklı yorum var ise dikkate alıp değerlendiririm, haksız olanı okuyup unuturum, başkasının yanlışını kendime yük edecek yaşları çoktan geçtim :)

Sizi tebrik ederim, o kadar bilinçlisiniz ki. İnanın bu farkındalık eğitimle kazanılmıyor, ben profesör olup bu bilince sahip olmayan bir çok insan tanıyorum. Siz o kadar bilinçlisiniz ki maşallah kızınınıza da aynı farkındalığı kazandıracağınıza eminim.

Olayı sadece dayakla sınırlandırmamak lazım dediğiniz gibi tüm problemler konuşarak halledilebilmeli, ben pskolojik şiddete de karşıyım. Doktora da hocam bana psikolojik şiddet uygulamaya çalıştı orada da tepkimi ortaya koydum. Şiddetin her türlüsüne karşı tepkimizi göstermeliyiz.
çok tesekkür ediyorum güzel sözleriniz için

Allah belasını versin.

Benimde böyle öğretmenlerim oldu. Fen öğretmenim berbat bir adamdı. Fiziksel olarak şiddet uygulamıyordu ama Sözel Şiddeti vardı. Kendisi de söylüyordu zaten keşke öğretmen beni herkesin içinde dövse de bu sözleri söylemese dersiniz benim dilim çok sivri diye. Ş ... Siz. En iyi Lafı kuş beyinliydi. Psikolojik şiddet işte.
Sırf onun Yüzünden matematiği sevmeme rağmen Sayısal seçmedim. Lisede matematik hocam sende Sayısal yeteneği varmış neden Sözel seçtin Demişti.
ÖĞRETMEN çok önemli. Keşke eğitim sistemimiz izin verse de ÖĞRETMEN olacak kişilere sınav ve mülakat dışında psikolojik sınavda yapsalar.
Çünkü bir ÖĞRETMEN hata yaparsa bütün toplum köreliyor.

Bu psikolojik sınav fikri benimde aklıma gelmişti, kritik mesleklerdeki herkese yapılsa keşke ve psikolojik durumuna ciddi ciddi bakılsa. İşe başlarken ayrıntılı sağlık raporu isteniyor aslında, psikiyatri doktoru da imzalıyıo ama yüzüne bile bakmadan imzalıyor.

Bu psikolojik sınav fikri benimde aklıma gelmişti, kritik mesleklerdeki herkese yapılsa keşke ve psikolojik durumuna ciddi ciddi bakılsa. İşe başlarken ayrıntılı sağlık raporu isteniyor aslında, psikiyatri doktoru da imzalıyıo ama yüzüne bile bakmadan imzalıyor.
Aslında bu psikolojik değerlendirme işi çocuklarla olan herkese her yıl yapılmalı bence
Aile sağlığı merkezlerinde birer psikolog olmalı hatta
Sırf memur olmak için içinde zerre çocuk sevgisi olmayan insandan öğretmen olmaz

Nedense bu tip paylaşımların öğretmenlere karşı nefreti tetiklemek amacıyla yapıldığını düşünüyorum. Bende bir öğretmenim, öğrencim düşse içim yanar onlar benim canlarım, hayat neşelerim. Ama yapılan bu tip paylaşımlar insanları öğretmenlere karşı nefretle doldurmak dışında hiçbir işe yaramıyor. Öyle bir noktaya geldik ki yeni tanıştığımız her veli artık iyice tanıyana kadar bize dayakçı muamelesi yapıyor. Sürekli açık arıyor, aşırı müdahil oluyor, azıcık ses yükseltsek dövmekten beter etmişiz muamelesi yapıyor ve bizler işimizi yapamaz hale geliyoruz. Dayakçı olmadığını kanıtlamak için öğretmenler öğretmen kimliğini bir kenara bırakıp öğrenci veli pohpohlayıcısı bir hale dönüştü. Medya ve senin gibiler yüzünden şuan sınıflarda velilerin ve öğretmenlerin aşırı pohpohladığı asla ses çıkaramadığı saygıdan bihaber nesiller yetişiyor. Sonra o çocuklarla toplum içinde karşılaşınca yeni nesil nereye gidiyor diye isyana başlıyorsunuz. Hatta bu nefret öyle bir yere geldi ki öğrenciler öğretmenlere şiddet göstermeye, öldürmeye başladı. Son 1 sene içinde kaç meslektaşım öğrenciler tarafından darp edilip öldürüldü haberiniz var mı? Bizzat kendi velim bana çocuğuna teşekkür vermedim diye biz hep duyuyoruz öğretmenlerin öldürüldüğünü ama ben öyle birşeye başvurmuyorum şeklinde tehditte bulundu. Ben bir öğretmenim bir veli beni tehdit edecek noktaya nasıl ulaştı, işte medyanın ve insanların böyle paylaşımları neticesinde ulaştı. Yıl 2020'ye geliyor. Bizler eskiden adını milli eğitime yazdırıp öğretmen olan ziraatçilerden değiliz. Hümanist eğitimler alıyoruz. Ve eskiden birsürü halt yemiş öğretmenlerin ceremesini daha fazla ödemek istemiyoruz. Bende bir öğrenci idim benim annem beni öğretmene eti sizin kemiği benim diye teslim etti. Çok karşı olsam da az dayak yemedim. Ama nefret etmedim ellerinden öperim o kadının şimdi bu noktadaysam onun sayesindedir. Lütfen bu söylemleri bırakın artık. Bak sanırım sende öğretmensin ya da öğretmenlik okuyorsun. Bunların ceremesini sende çekeceksin. Lütfen yeter, yeni nesil öğretmenleri canlarından dahi eden bu nefreti bitirin artık....
Iyi de kadinin karsisina cikan psikopat bir adammis ve kadinda derin izler birakmis ki buraya yazmis, zaten sonuna da eklemis simdi ki ogretmenlerle alakasi yok diye...her igretmen hakkini vererek yapamiyor malesef zamaninda hepimzin hakkinj yiyen ogretmenler oldu onlari Allaha havale ediyorum...evet simdi bu durumlar duzeldi dpgru tam tersine dpgru gidiyor hatta ben de sinir oluyorum oyle velilere ama bu konunun sizin soyleminizle alakasi yok kadini bahsettigi belki de 30 yil oncesi

Ben sesinizi cikarmamissiniz,ailenize anlatmamissiniz,kendinize yazik etmissiniz diyorum. Ogretmen cocuklari kac ortalama ile mezun olurlarsa olsunlar,konumuz bu degil. Konumuz fiziksel veya psikolojik siddet goren bireylerin,yaslari kac olursa olsun bunu aileleriyle paylasmalari gerektigi. Ailelerin okumus olsun veya olmasin,cocuklarina inanmalari ve guvenmeleri gerektigi.

Siz kucukken dusunememis sikayet etmemissiniz,simdi size yazik degil mi? Neden ailenize anlatmadiniz,korkuttular mi sizi? Tehdit mi gordunuz? Benim cok sinif arkadasim ogretmen sikayet etti,aciga aldirtti,okuldan surulmesine sebep oldu. Bunlar sanki eskiden hic yasanmiyormus gibi yazmissiniz,oyle bir sey yok.
Cocuklugumda boyle birseyi ben de hic duymadim,

80 li yıllarda doğmuş biri olarak içimde hep kalmış bir konudur bu. Hiç bir şey yapmadığımız halde bir iki kişi konuştu diye az sıra dayağı yemedik. Öğretmenimizin öfkesine göre değişirdi vurma şekli. Eğer çok sinirliyse parmak uçlarımızı birleştirip vururdu. Ve ben bunu hiç aileme söylemedim. Çünkü normal olanın bu olduğunu zannediyordum. Ne zaman ortaokulda başka okula gittim ve büyüdüm yapılan yanlışı o zaman fark ettim. O zamanlar dünya şimdiki gibi değildi. Öğretmen arkadaşların üzerine alınmasına gerek yok. Artık insanlar bilinçleştiler, başta da çocuklar. Herkesin elinde telefon var. Öğretmenlerde artık daha bilinçli ama bunlar bizim geçmişte yaşadıklarımızı değiştirmiyor maalesef. O yüzden ben yerinizde olsam içimdekileri ona bir şekilde yazardım.

Yorumlar gülünç inşallah yazanlar öğretmen değil-dir. Olay resmen dayak yediği ve şikayet etmediği için 7 yaşındaki bir çocuğu suçlu hale getirmiş. Bu bakış açısı ile kişi kendi çocuğunu dahi yetiştiremez. Bu nasil birşey anlamak mümkün değil. Tacize ses cikartamayanlari suçlamaktan bir farkı yok. Allah akıl versin.

Cocuklugumda boyle birseyi ben de hic duymadim,
Neyi duymadiniz? Ceza alan,sürülen,aciga alinan ogretmenleri mi? Her donemde vardi,bundan sonra da olacak. Egitim sektorune cok yakin bir insan olarak pek cok ornek gordum.

İlkokuldayken andimiz okumaya cikan bir arkadas,eline mikrofonu alip andimizi okuyacagina beden egitimi ogretmeninin kendisine haksiz yere tokat attigini soyledi mesela. O donem haberlere bile cikmisti olay. Yil saniyorum ki 1992 falandi. Okulda hic bir sey yapilmadi,ben 2. Sinif ogrencisiydim. Evde bahsedince babam ilgilenmisti. Ve ardini birakmamisti.

Bu arada benim öğretmenlerim hep iyiydi. Ben şuan ilk çalıştığın kurumda bana psikolojik şiddet uygulayan kadına dahi beddua ederken savunmasız bir cocuga yapılanlar için beddua edilmesini gayet normal buluyorum. Evet bir faydası yok ama psikolojik olarak öyle rahatlatıyor olabilir kişi kendisini. Şuanda da dünyanın neresinde olursa olsun bir çocuğa gerek fiziksel gerekse psikolojik şiddet gösteren kim varsa Allahindan bulmasını dilerim.

Neyi duymadiniz? Ceza alan,sürülen,aciga alinan ogretmenleri mi? Her donemde vardi,bundan sonra da olacak. Egitim sektorune cok yakin bir insan olarak pek cok ornek gordum.

İlkokuldayken andimiz okumaya cikan bir arkadas,eline mikrofonu alip andimizi okuyacagina beden egitimi ogretmeninin kendisine haksiz yere tokat attigini soyledi mesela. O donem haberlere bile cikmisti olay. Yil saniyorum ki 1992 falandi. Okulda hic bir sey yapilmadi,ben 2. Sinif ogrencisiydim. Evde bahsedince babam ilgilenmisti. Ve ardini birakmamisti.
Aileniz egitimci oldugu icin duymussunuzdr ama kirsalda egitimsiz kesimde duyan yoktur demem o ki herkes sizin cevrenizde ya da sizin gibi ortamda buyumedi malesef

1. Sınıftaki öğretmenim olacak yaratık, fena döverdi. Öğrencinin kafasını tahtaya çarpma, yere düşeni yerde tekmelemeye devam etme şeklinde... (Tokat, cetvel yedim ben de. Başarılı olduğum için o kadarla kurtardım)
6 yaşında bir çocuk olarak, daha önce başka öğretmen de görmediğimden sebep normal olanın o olduğunu düşündüğüm için aileme söylememiştim. (Söyleseydim gereken tepkiyi verirlerdi)
6, 7 yaşlarında bir çocuk, şikayet etmediği/hakkını aramadığı için suçlu ilan edilecek neredeyse konuda.. Adı üstünde çocuk.
Konu sahibi anlıyorum sizi ve öfkenizi paylaşıyorum. Sizi rahatlatacaksa sayın dökün içinizdekini.
Not:. Öğretmenlik eğer hakkıyla yapılıyorsa son derece kutsaldır. Hala dualarımda olan, ailemden biriymiş gibi sevdiğim öğretmenlerim var.
Şu an öğretmenlere karşı nefretin olma sebebi, konu sahibi ya da burada geçmişini paylaşan arkadaşlar değil. Sistemin kendisi bozuk. Velilerin hadsizliklerini, öğretmene karşı saygısız tavırlarını da hiçbirimiz onaylamayız zaten, bir öğretmen adayı olarak hiç onaylamam.

Okudukca hirslandim. Ben de her gun cetvel yerdim. Ben de anlatmazdim aileme hic oyle bir psikolojideydik ki sanki anlatsak bir de evden dayak yiyecegiz.. Hirslanip "bir an evvel buyusem ben de ogretmen olup cocuklari dovsem" derdim.
Allahiim hakkimi aslaa helal etmiyorum.

Bizim müdür görmüş geçirmiş . Hep nasihat eder bize . Çocuklara sadece öğrenmeyi sevdirin diye .
Eskiden müfettişler varmış . Başımıza bela diyor . Sınıfa girer , ben bilmeyen öğrenciyi gözünden tanırım der . Kaldırır soru sorardı . Bilmese bizi kalaylardı . Onun baskısına beden , resim bilmezdik . Hep Türkçe , matematik işlerdik . Anlamayan olunca kızar , bağırırdık.
Ama sakın kızmayın çocuklara . Sizi sevsin , okulu , okumayı sevsin . Dikkatinizi çekiyorum. Okumayı sevsin . Gerisini kendisi halleder diye .
Tabi sizin anlattıklarınız psikopatlık seviyesinde . Rabbim yardım et. En zor mesleği yapıyoruz .❤

Ne tam Yapılıyor ki bu ülkede

Benim ilkokul öğretmenim de sıra dayağı atardı. Ama sadece fakir, kenar mahalle çocuklarını ve aşırı yaramaz olanları döverdi. Müfettiş çocuklarına asla dokunmazdı. Öve öve bitiremezdi. Matematik saplantılı bir kadındı. İlkokulla ilgili matematik dışında bir şey hatırlamıyorum. O dayak yiyen çocuklara ne oldu bilmiyorum ama dayak yemeyenlerin hepsi çok iyi yerlere geldiler.

(Ben de sadece bir kere dayak yedim, ama psikolojik şiddet hep vardı.)

2 sene önce bir kafede arkadaşlarıyla gördüm. Hemen görünmeden oradan kaçtım. Nefretlik insan.

Kız kardeşimin ilkokul öğretmeni de yok yere kafasına vurup şişirmişti. Kardeşim anneme söylemediği için annem öğretmenle konuşmaya gitmiş. Orada kendisi ağzından kaçırmıştı vurduğunu. Eş dost akrabanın çocuklarına bir fiske vurmazmış ve sınıftaki diğer çocukların yanında kardeşimi küçük düşürürmüş. Zavallı kardeşim uzun süre özgüven problemi çekti o adam yüzünden.

Son düzenleme:
Aileniz egitimci oldugu icin duymussunuzdr ama kirsalda egitimsiz kesimde duyan yoktur demem o ki herkes sizin cevrenizde ya da sizin gibi ortamda buyumedi malesef
Ailemle alakasi yok dedigim gibi ben ilkokuldayken kendi okulumda yasanan bir seydi bu. Bir cocuk orada kendince yardim istedi. Bu cocugun ailesi,o olmadi sinif ogretmeni ,hadi o da olmadi okulun muduru-mudur yardimcisi ilgilenseydi belki sorun kalmayacakti,ben de babama soylemek zorunda kalmayacaktim.

Kirsalda da sehirde de bu tarz olaylar yasanabilir,bunun cevreyle alakasi yok,tamamen insanlikla alakasi var. İnsanlar susmasin,cocuklarinin haklarini arasin,olmadi mi,pes etmesin tekrar arasin. Anca o zaman duzelir toplum.

Konu sahibinin babasi da olayin ardina dusmemis,belki daha ilgili bir ebeveyn olsalardi konu sahibi su anda bu psikolojide olmayacakti hepsi bu.

Ilkokulda birisi odevini yapmayinca siradan dayak yerdik biz de. Parmaklarimizi boyle birlestirirdik, cetvel parmak uclarimiza vurunca oyle acirdi ki canimiz. Bir keresinde nedenini bile hatirlayamiyorum. Baska siniftan bir ogretmen kulagimi cekti. Oyle cekmis ki kulagim arkadan yirtilmis. Ev yolunda elimi kulagima goturdugumde farkettim kanadigini. Eve kostum. Annem okulda o ogretmenle mudurle kavga etti ama o kadar yaygindi ki normal algilaniyordu. Sag kulagimda hala o yirtigin izi var. Benim kulagimi yirtan ogretmen sonradan ogretmenligi birakmis muezzin olmus. Insallah zamaninda siradan dovdugu biz cocuklara attigi o dayaklar yuzunden Allah'tan tovbe dilemistir. Ben hakkimi helal etmiyorum o baska.

Eskiden anne babalar sahip cikmazdi, gidip ogretmene neden cocuguma vurdun diyemezlerdi. Zaten eskiden anne babalar da ilgisizdi. Bizim nesil harcandi gitti boyle boyle

X