Tuvalet Eğitimi çocuklarda alt ıslatma

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

selena

araştırmacı
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2007
304
3
44
herkeze merhaba benim sorunum oğlumun altını ıslatması sekiz yaşında üç yaşında bezden kurtuldum sadece gündüz geceleri hala bez bağlıyorum ona fazla takılmıyorum artık ama gündüzde sürekli altı ıslanıyo neler denedim olmadı doktora götürdüm testler yapıldı herşey normal en son bir test kaldı oda ürodinami diye oda çok can yakıcı ve rahatsızlık verici diye erteledim ve yaptırmak ta pek istemiyorum oğlumla konuştuğumda da bana bir rahatsızlığının olmadığını sadece tuvalete gitmeye üşendiğini söylüyor ama hakikaten çok yoruldum ve yıprandım ne yapayım bilemiyorum lütfen bilgi ve paylaşımlarınızı bekliyorum.:çok üzgünüm:

valla ben biyerde duymustum,bi yakinimda yapti ise yaradigini soyledi 14 yasinda kizi altini islatiyodu............dalak yedirdi cocuguna kesildi,cok sukur.......

elis çim çok teşekkürler dalak yedirdi derken bunu kaç gün yada ne şekilde pişirip yedirdi?

bi kac gun aksam yemeklerinde yedirdi cocuguna 2 yada 3 gun,ister kizart ister hasla ,nasi istersen artik.........
ama kizinin haberi yoktu dalak oldugundan,artik haberi olmadan mi yemesi gerekiyodu,yada bilirse yemez diyemi ,soylemedi orasini bilemiycem ama,,,,,,,,,,,ise yaradigini soylemisti..bi dene sende,zararli bise degil ,,et sonucta.............umarim ise yarar.....a.s.

evet aynı sorun benim 8 yaşındaki oğlumdada var ama seninki gündüzde yapıyo sanırım benimki sadece geceleri kaçırıyo inan bende bıktım çarşaf yıkamaktan 6 ay önce doktora götürdüm bir yığın testten sonra bir ilaç verdi ama ilacı hala denemedim bizim oralarda bu tür ilaçların kısırlık yapabilecegini söylerlerdi o yüzden veredim doktorumda kesinlikle öyle bişey yok dedi ama artık vermeyi düşünüyorum çünki yoruldum artık ilacı 6 ay kullanmalıymışım bu arada herakşam 1 tane inşallah seninkide geçer canım

gecmis olsun kizlar tabiki de kolay degil.bak üseniyorum diyormus o zaman oyuna falan dalip sikistiriyor.benim oglum 5 yasinda elini önüne götürdümü oyun oynarken anlarim hemen tuvalete derim gider.kizlar doktorlar zararli birsey vermez kisir olur falan diye düsünmeyin tedaviyi uygulayin.bizim burda hem hap sekilinde hemde srey seklinde veriyorlar.spey baya ise yariyor.yiyeninde de ayni sorun vardi.ama onlarin ailede sorun vardi babasi sürekli dövüyordu.
benim kizim da 4 yasinda gündüzleri hic farkina varmiyordu.ic camasiri islaniyordu.kizin islanmis dediginde geldigini anlamiyorum diyordu.doktor a götürdüm kabizlikda vardi.doktaor kabizlik oldugu icin idrar torbasini bastiriyor öyle olunca anlamiyor dedi.bir ay ilac kullandik bagirsaklar düzeldi.ALLAHA sükür kurtulduk.6 aydir bir damla bile islatmiyor ne gece ne gündüz.insallah sizde caresini bulursunuz.

merhabalar arkadaslar benimde bes yasindaki kizim oyun oynarken veya tv izlerken dalip son saniyeye sıkıstırıyordu wc gıtmeyı tatlılıkla anlattım olmadı kızdım olmadı en sonunda cok sevdıgı defter ve kalemlerını 3 gun boyunca sakladım her kacırdıgında 1 gun daha uzayacak cezan dedım sımdı proplemımız ortadan kalktı ınsallah tavsıyem en sevdıgı bıseyle cezalandırın derım

canım minirin diye bir hap yalnız ben kullanmadım hala ilaç evde ama yan etkisi olur diye korkuyorum hala oğlum 8 yaşında ve her gece kaçırıyo ilacı verip vermemekte kararsızım bu ilacı kullanan varmı acaba merak ediyorum bu gidişle kullanıcam heralde çünki sıkıldım çamaşır yıkamaktan inşallah faydası olur .allah kolaylık versin hepimize çok zor bişey çünki.

ilacı doktor verdiyse ver çocuğa bence çok zararlı olsa doktor niye versinki canım ben yanılmıyorsam iki ay filan ilaç kullanmıştım oğluma.

merhaba..
7 yaşnda oğlum haftada bir falan gece altına kaçırıyordu,bu hafta hergeece yapmaya başladı...bu gece ise iki kere yaptı.yapınca ıslaklıktan dolayı uyanıyor...bu gece kabus gibiydi resmen..çarşaf değiştirmeler kıyafet değiştirmeler..ilkinde biraz kızdım uyku sersemiyle ama,ikinci yaptığında zaten kendisi ağlıyordu niye yapıyorum ben çişimi altıma diye...kıyamıyorum da..oğlum çok zayıf 19 kilo, sağlıkolarak bir sıkıntısı yok ama acaba hani kasları falan az olduğundan çişini tutamayabilir mi diye düşünüyorum..
Dalak yedirmeye gelince,denemekte fayda var..benim annemde haşlanmış yumurta kabuğu yedir demişti.iyice ezip bişeylerle karıştırıp vermek nasıl olur acaba..henüz denemedim ama bu gidişle deneyeceğim galiba..

arkadaşlar benim oğlumda 8 yaşında ve hala geceleri bez bağlıyorum. bıktım artık. ilaç kullanıcam diyen arkadaşlar kullandıysanız lütfen sonuçları paylaşırmısınız. teşekkürler.

Selam kızlar,
Bu konuyla ilgili bir topik daha var.
Oraya da yazmıştım.
Kızım 7 yaşını doldurmak üzere, neredeyse 8 oluyor yani
Ama hala geceleri ara ara altına kaçırıyor,
ılk önce genetik olduğunu düşündük,
Hiç üstüne varmadık, kızmadık, bağırmadık,
Yatmadan önce sıvı tüketmesine engel olmaya çalıştık, gece kalkıp biz tuttuk vs.
Bi ara hemen hemen kesilmişti, oh be derken yeniden başladı:KK43:(
Şimdi de çok sık değil ama yine de altına kaçırıyor.
Diğer topikte bi arkadaş zil tavsiyesinde bulunmuş,
Aslında ıslandığında zili öten özel alezler varmış (altına kaçıran çocukların tedavisinde kullanılan)
Çocuk altını her ıslattığında zil öttüğü için çocuk uyanıyormuş
Bu her defasında tekrarlanınca, şartlanma oluyormuş ve çocuk altına kaçıracağı anda uyanmaya başlıyormuş
ben bunu duydum ama bulamadım
Eğer gören, bilen varsa lütfen bilgilendirsin.

konuyu yeni gördüm kızlar.. alt ıslatma yani enurezis denen hastalık çoğunlukla biyolojik herhangi bir rahatsızlık olmadan oluyor. bunun tedavisi de hap ya da ilaçlarla olmuyor. spreyle de olmuyor. bunlar geçici çözümler sağlıyor. benim bir tanıdığımda bu problem vardı. sprey sıkmadığı zaman yine altına kaçırıyordu çocuk. sonra ben bir gün radyoda şadiye hatun'da bunun tedavisi olduğunu duydum ve tavsiye ettim. orada alarm yöntemiyle bu illetten kurtulunuyor Allah'ın izniyle. bu problemi yaşayanlar mutlaka o hastaneye gidin daha geç olmadan çocuklarınızın yaşı.

Ilaybasak senin dediğin zil ötmesi bu işte. klasik koşullanma yoluyla bırakılıyor. aynı zamanda bu yöntemi uygularken gün içinde tuvalete gittiğinde tutarak yapmasını da tavsiye ediyor doktor. gerçi gidildiğinde doktor gereken yönlendirmeleri yapıyor.

benimki gece bir kez çişe kaldırırsak çok şükür diyeyim altı kuru kalkıyor .ben birde ona su geçirmez alez aldım bu yaz çok rahat ettim.ama gel gelelim gündüz çok defa altına kaçırıyor tuvalete gitmiyor.üşeniyorum falan diyo .yok diyor.tekrar çapaya götürdüm test yapılıcak eylülde bakalım .

bu konuda ceza uygulamak, ne kadar hafif olursa olsun çok doğru gelmedi bana, sadece uykusu çok ağır olduğu için bile olabilir, rüyasında tuvalete gittiğini sanıyordu benim yeğenim ve herdefasında sabah büyük pişmanlıkla kalkıyordu, bir yere gitmek istemiyrdu. sırtına yakılar yakıldı, akşam yemeğinde bırakın karpuzu şeftali bile yedirmediler ama fayda etmedi. hatta bi kere biryerde yatılı kalmıştı ve gece yatağa yapmış, sabaha kadar yatağın kenarında uyumaya çalışıp kurutmaya çalışmış, farketmememeleri için. Şimdi televizyonda huggies'in büyk çocuklar için çıkarttığı bezin reklamında çarşafını kurutan bi kız çocuğu var, onu görünce aklıma geldi ve içim eridi. sabır.

merhaba arkadaşlar 4 yaşındaki kızımda malesef aynı sorunları bende yaşadım ve malesef ara sıra yine yaşıyoruz benim kızım 2 yaşında çişini söylemeye başlamıştı 1 sene dir malesef geceleri bezlemek zorunda kaldım doktora götürdüm arkadaşın söylediği ilacı ve spreyi kullandım bize bir takvim verdi doktor ilaca başladıktan sonra altına kaçırdığı günlere bulut kaçımadığı günlere güneş resmi yapsın dedi 10 gün kadar kullandım ama sonra kulanan arkadaşlarım bırakınca ilacı başa döndüğünü söyledi ve 3 gün ilaç vermedim ve altına kaçırdı ve verilen bu ilacın içinde yüksek derecede horman kimyasalları varki bunu doktora ve eczacıma onaylattım başka bir doktara gittim aynı testleri oda yaptı farklı iki test daha yaptı ve kızımın kinin kabızlığa bağlı olduğunu söylediki dogru çok fazla kabızlık yaşıyor bunu tedavi ettiriseniz geçer dedi 6 aydırda gastroentorolojiye götürüyorum kabızlık için 5 aydır çok şükür gece hiç altını ıslatmıyor ama allah size sabır versin bunun eziyetini biliyorum biyolojik ve psikolojik olarak bir neden yoksa bunu çoçuğunun neden yaptığını düşünmenin bile insan olarak yıpratıcı bir durum başka bir doktora daha götürün allah yardım etsin sıkmayın canınızı geçer inşallah

merabalar benimde 4 yaşındaki kızım 1 haftadır öğle ve akşam uykularında kaçırmaya başladı.ama benimkisi tamamen kıskançlıkmış çünkü bir aylıkta bir kızım var.doktor kıskançlıktan ileri geldiğini söyledi kesinlikle ne bağırın ne ayıplayın nede örtbas etmeyin dedi gayet doğal bişeymiş gibi yaklaşın dedi.bi gece büyük bez bağladım sabah uyandığındaki sevinci size anlatamam .zannedersem kardeşine bez bağlandığı için oda istiyomuş inşallah bizimki bi hastalığa dönüşmez ve sadece kıskançlıkla kalır sizede bol bol sabır diliyorum allah yardımcınız olsun

benim de kızım var 7 yaşında geceleri bezlemiyorum ama neredeyse kış ayları her gün en az bir defa çarşaf değiştiriyorum .akademic hospital de harika alpay var biz ona gidiyoruz ama dediklerinden çıkarttığım sonuç beklemekten başka bir şey yapılamayacağı.eğer ters birşeyler yoksa .ben sticker yöntemini denedim sonuç veriyor ama bir süre sonra çocuk sıkılıyor özellikle başarısız olduğunda hepten agresifleşiyor.ben bu yazı atlattık derken 4 gündür gene başladı kaçırmalar delireceğim o kadar maralim bozuldu ki ...ürodinamiği biz yaptırdık can yakıcı bir şey değil yapılırken çocuğumun yanındaydım ama çocuğu geriyor rahatlatmak lazım borular falan ordan burdan .umarım atlatırız kışın bu durum çok zor ya

X