Çocuktan sonra… morelim çok bozuk

Adınıza sevindim sonu yok bu evliliğin bende anladım kendimi toparlamaya çalışıyorum.
Sutünüz için çörek otunu denediniz mi. Bana hamile iken birisi önermişti ben de gittim bir kilo aldım ve doğumdan itibaren kullandım ondan mi bilmiyorum hem sütüm çoktu hem kızıma yarardı. Doğum yaptıktan sonra etrafımızda çok fazla insan olduğu için inanın hepsi başka şey diyecek kafaya takmamaniz gerekiyor he he deyin geçin. Hepimiz bu sıkıntılardan geçtik çünkü. Eşiniz konusunda en iyisini siz bilirsiniz ama bir kadının anneligine laf edilmez bu hepimizin kırmızı çizgisidir. Eşimden hic duymadım bu zamana kadar ama duysam çok çirkefleşirdim eminim. Benimkilerde ilk hastalıklarını 4 aylıkken yaşadılar. İnsan kiyamiyor ama elimizden ne gelir. İlla ki hastalık ile tanisacaklar. Annenize gelmissiniz kafanızı dinleyin. Su donemde ne Eşiniz umurunuzda olsun ne kv

Esila valla eşek gibi hazırlayacak. O kadar kırıp döktükten sonra kadının içinden gelmiyor olabilir gülmek . Sürekli ailesine yaranmaya çalışan anası da benim çocuğumu çocuğu zanneden üst katimda oturan bir kayinvalidem olsaydi bende hiç gülmezdim .

Kadın etrafta komşu eş dost akraba toplayip getirmeye çalışıyor . Konu sahibinin gittiği yerse kardeşinin evi . Kardesle dididinin didisi bir mi ? Kaldı ki o konuda yine kayinvalidesi götürme cocugu kalabalığa djyordu . Bunların ailece istediği şey çocuk bizim sen bakici ve süt vericisin . Sen ve ailen önemli değil . Yani kendi komsusundan hastalık bulasmiyor teyzesinden bulasirmis

Ben böyle düşünmüyorum tam tersi konu sahibi böyle düşünüyor komşudan bulaşır ailemden bulaşmaz fikrinde - o konuda bahsedilen sayı çok az değildi defalarca yazdık kabul etmedi gideceğim demişti
Yanına yatırma demişler ben dikkat ediyorum diye tutturmuş sanki bebeği ölen anneler aman benimki olsun uyursam uyurum demiş gibi
Bak alt msjin Beni tetikleyen msjlarin bir kismini getirmişler ben uğraşmadim
Neyse benim en hızlı tavsiyem terapi alması başka da sözüm kalmadi

Duygu sömürüsü de eklendi. Ohoooo siz bir an önce gidin başvurun.
Hoşunuza gitmeyen herhangi bir şey söyleyenleri kötü niyetli ve düşman görme gibi sanrılarınız olduğunu da söylemeyi unutmayın.
Esila valla eşek gibi hazırlayacak. O kadar kırıp döktükten sonra kadının içinden gelmiyor olabilir gülmek . Sürekli ailesine yaranmaya çalışan anası da benim çocuğumu çocuğu zanneden üst katimda oturan bir kayinvalidem olsaydi bende hiç gülmezdim .

Kadın etrafta komşu eş dost akraba toplayip getirmeye çalışıyor . Konu sahibinin gittiği yerse kardeşinin evi . Kardesle dididinin didisi bir mi ? Kaldı ki o konuda yine kayinvalidesi götürme cocugu kalabalığa djyordu . Bunların ailece istediği şey çocuk bizim sen bakici ve süt vericisin . Sen ve ailen önemli değil . Yani kendi komsusundan hastalık bulasmiyor teyzesinden bulasirmis
Aynen öyle o kadar şey yaşattı ki içimden gülmek gelmiyor annesine asla hayır diyemeyen biri evime annem geldiği zaman bile hemen annesini çağırır alınmasın diye bana bir şey alıyorsa gizli saklı alır annesi alınmasın diye bana bi kaç tane daha çocuk yapalım isimlerini de annemle senin annen koyar bu sefer diyen biri kardeşleri hiç bir şekilde onu saymamasına rağmen ben onlara ölene kadar bakarım diyen biri kötü huyları iyi huylarını da götürüyor maalesef ve gülmek içimden gelmiyor bu anlattıklarım da sadece bir kısmı

Ben böyle düşünmüyorum tam tersi konu sahibi böyle düşünüyor komşudan bulaşır ailemden bulaşmaz fikrinde - o konuda bahsedilen sayı çok az değildi defalarca yazdık kabul etmedi gideceğim demişti
Yanına yatırma demişler ben dikkat ediyorum diye tutturmuş sanki bebeği ölen anneler aman benimki olsun uyursam uyurum demiş gibi
Evet şimdi gördüm. Eğer dediğin gibi olduysa tek zarar goren kendi çocuğu olur. Ben ilk üç ay sadece anneleri ve kardeşleri kabul ettim. Karşılıklı inatlaşma uğruna çocuğa zarar vermesinler

Her şeye bir cevabım var ama inanın yazacak halim yok

Aynen öyle o kadar şey yaşattı ki içimden gülmek gelmiyor annesine asla hayır diyemeyen biri evime annem geldiği zaman bile hemen annesini çağırır alınmasın diye bana bir şey alıyorsa gizli saklı alır annesi alınmasın diye bana bi kaç tane daha çocuk yapalım isimlerini de annemle senin annen koyar bu sefer diyen biri kardeşleri hiç bir şekilde onu saymamasına rağmen ben onlara ölene kadar bakarım diyen biri kötü huyları iyi huylarını da götürüyor maalesef ve gülmek içimden gelmiyor bu anlattıklarım da sadece bir kısmı
Konu sahibi keşke bu adamı baba yapmasaydiniz. Keşke en başında bu evden taşınmadan annenle arandaki sağlıksız durumu çözmeden çocuk yapmayalim deseydiniz.

Çocuğunuzun hakkına girmek istemiyorum ama bu adam o evden taşınmadan sizden anasını uzak tutmadan barismayin ciddi bağımlı bir kisiligi var. Size yazmıştım . Aile terapistleri var you tube da Fatih Reşit Civelekoglu, Serhat yabancı çocukla ilgili Adem Güneş lütfen bir göz atın .

Konu sahibi keşke bu adamı baba yapmasaydiniz. Keşke en başında bu evden taşınmadan annenle arandaki sağlıksız durumu çözmeden çocuk yapmayalim deseydiniz.

Çocuğunuzun hakkına girmek istemiyorum ama bu adam o evden taşınmadan sizden anasını uzak tutmadan barismayin ciddi bağımlı bir kisiligi var. Size yazmıştım . Aile terapistleri var you tube da Fatih Reşit Civelekoglu, Serhat yabancı çocukla ilgili Adem Güneş lütfen bir göz atın .
Teşekkür ediyorum evet geçen söylediğinizde de izlemiştim biraz

çok zor bir doğum geçirdim 10 gün kendime gelemedim zaten , gözüm ne süt ne çocuk gördü
çocuğumu çokkk seviyorum canımı veririm onun için ama alışamadım bilmiyorum çok bencil olduğumun farkındayım uyumadığın da sinirleniyorum sürekli süt sağıp emzirmem lazım bu bana güç geliyor çoğu zaman aksatıyorum
bazen bebeğime biri baksa ben hep uyusam istiyorum
durup dururken ağlıyorum kimse beni anlamıyor annem ablam sürekli kocan çok iyi şükret kıymetini bil durumunuz çok iyi şükret çok sinirliymişim çok bencil bir anneymişim

Şunları okumadan önce konu sahibi haklı gibi gelmişti. Ama şuan çevresinden aldığı tepkiyi haklı buluyorum. Terapiste gitmek ayıp değil. Lohusa depresyonundan söz etmişsin ama yardım almamışsın. Tüm konulara baktım. İnsanlar sana defalarca emzirme danışmanı önermiş. Defalarca süt artırmak için öneriler sunmuş sadece bilmişlik yaparak yanıt vermişsin. Kaynanan kötü biri gibi. Eşin iyi birine benziyor. El kadar bebeğe sinirlenen anne olmasın. Bakımına muhtaç bir can var ve sinirlenemezsin annelik çelikten sinir istiyor bazen dişlerimi sıkıyorum ben mesela. Uyumak ve hiçbir şey yapmamak istiyorsun. O zaman evlenip yuva kurup çocuk yapmamalıydın. Adam surat asmana da kızar herşeye de kızar haklı çünkü. Hizmetçi muamelesi yapmışsın. Ben 4 yıl evli kaldım benim eşim bana bir kere kahvaltı hazırlamadı. Siz elinizdeki ile mutlu olmayı bilmiyorsunuz. O çocuğun akıl sağlığı için tedavi olmayı deneyin. Terapi kötü değil. Travmalı doğumlar için ihtiyaç statüsünde. Durumunuz da iyi anladığım kadarıyla. Terapi teklif eden hemen sizden vazgeçmeyen bir eşte var. Fikrimi değiştirdim. Siz yeterince çabalamıyor sorunlarınızı da kabul etmiyorsunuz.

Şunları okumadan önce konu sahibi haklı gibi gelmişti. Ama şuan çevresinden aldığı tepkiyi haklı buluyorum. Terapiste gitmek ayıp değil. Lohusa depresyonundan söz etmişsin ama yardım almamışsın. Tüm konulara baktım. İnsanlar sana defalarca emzirme danışmanı önermiş. Defalarca süt artırmak için öneriler sunmuş sadece bilmişlik yaparak yanıt vermişsin. Kaynanan kötü biri gibi. Eşin iyi birine benziyor. El kadar bebeğe sinirlenen anne olmasın. Bakımına muhtaç bir can var ve sinirlenemezsin annelik çelikten sinir istiyor bazen dişlerimi sıkıyorum ben mesela. Uyumak ve hiçbir şey yapmamak istiyorsun. O zaman evlenip yuva kurup çocuk yapmamalıydın. Adam surat asmana da kızar herşeye de kızar haklı çünkü. Hizmetçi muamelesi yapmışsın. Ben 4 yıl evli kaldım benim eşim bana bir kere kahvaltı hazırlamadı. Siz elinizdeki ile mutlu olmayı bilmiyorsunuz. O çocuğun akıl sağlığı için tedavi olmayı deneyin. Terapi kötü değil. Travmalı doğumlar için ihtiyaç statüsünde. Durumunuz da iyi anladığım kadarıyla. Terapi teklif eden hemen sizden vazgeçmeyen bir eşte var. Fikrimi değiştirdim. Siz yeterince çabalamıyor sorunlarınızı da kabul etmiyorsunuz.
Yahu ne kadar anlayissizsiniz ya . Hiç mi lohusa depresyonu duymadınız. Çocuğa sinirlenemezsin deyip sinirden dişlerinizi sıktıgınizi yazmışsınız . Bende çok zor bir doğum geçirdim çünkü gözüm açıkken biri karnımı yarıp icinden çocuk çıkardı . Sonra da anestezi çarptı kaç gün kendime gelemedim . Çocuk sürekli uyanıyor ne oldugunu anlayamadım . Çocuk doğana kadar bir sürü kitap bitirmiştim ama hiç birini uygulayabilecek gücüm olmadı . İnsanız ya hani bazen tüm gece uyumak isteyebiliriz. Bende hayalini kurdum çocuğa biri baksa da uyusam diye sizde kurdunuz tüm anneler de kurdu . Neden biliyor musunuz hepimiz insanız bazen yemek yiyemedik , uykusuz kaldık diye (temel insani ihtiyac ) hatta lavaboya gidemedik , banyo yapamadık diye sinirleniyoruz , sarjimiz bitiyor . Çocuk emdiği zaman süt gelmediği için ağlamış kadın da kendini başarısız hissetmiş . Bende çocuğum memeyi tutamadı diye kaç saat ağlamıştım .

Tüm bunlar bence beni de kötü anne yapmadı. Kızım için 14 aydır evdeyim . Çok iyi bir kariyeri bırakıp evde yarım saat zor oturarak çocuk bakıyorum . Her insan hemen çocuklu hayata adapte olmuyor .

Yahu ne kadar anlayissizsiniz ya . Hiç mi lohusa depresyonu duymadınız. Çocuğa sinirlenemezsin deyip sinirden dişlerinizi sıktıgınizi yazmışsınız .
Sinirden dişlerimi sıktım yazmadım yalnız ikisi farklı şeyler bazen dişlerimi sıktım yazdım. Çelikten sinir istiyor yazdım çünkü sabır edemeyeceksek doğurmanın anlamı yok bende lohusa depresyonu yaşadım ama terapiyi red etmedim bence konu sahibini savunmaya geçmeden önce konularını açıp okuyun benim bu konuya yaptığım ilk yoruma da bakın sonrakine de bakın diğer konularına da bakın öyle konuşun. Çünkü konu sahibinin eski konularında yazdığı şeyler normal şeyler değil. Ayrıca el kadar bebeğe sabır etmekle 2 yaş sendromu geçiren çocuğa sabır etmek aynı şey değil. Uyumak için bebeğe sinirlenmek anlamsız. Dünyaya getirirken kimse bize 7/24 uyuyor bakması kolay demiyor. Kaldırabilecek olan yapsın çocuk.
Bende çok zor bir doğum geçirdim çünkü gözüm açıkken biri karnımı yarıp icinden çocuk çıkardı . Sonra da anestezi çarptı kaç gün kendime gelemedim .
Bunları bende yaşadım hatta konu sahibinin yardım eden kocası bende yoktu tek başıma birşeylerin üstesinden geldim. Bunlar bahane değil çocuğa gereken özeni göstermek istememesi için.
Çocuk sürekli uyanıyor ne oldugunu anlayamadım . Çocuk doğana kadar bir sürü kitap bitirmiştim ama hiç birini uygulayabilecek gücüm olmadı . İnsanız ya hani bazen tüm gece uyumak isteyebiliriz.
Uyumak istemekle uyumuyor diye çocuğa sinirlenmek arasında fark var. Benim 5. Çocuğum değildi benimde ilkti bende zorlandım sizin gibi bende bir dünya kitap alıp okudum ama zor çocuk zor çocuktur bu ihtimalleri göz önüne alarak dünyaya getiriyoruz onlara ellerinde olmayan şeyler için kızamayız. Sizin anlattığınız annelik ile konu sahibinin yazıları arasında uçurum var.
Bende hayalini kurdum çocuğa biri baksa da uyusam diye sizde kurdunuz tüm anneler de kurdu . Neden biliyor musunuz hepimiz insanız bazen yemek yiyemedik ,
Yemek saatlerini çocuğa göre ayarlamayı zamanla öğrenecek başlangıçta biz de aç kaldık. Ben eşim gelmeden banyo bile yapamazdım. Tuvalete bile gidemedim. Ama el kadar çocuktan bunun acısını hiçbir zaman çıkartmadım.
uykusuz kaldık diye (temel insani ihtiyac ) hatta lavaboya gidemedik , banyo yapamadık diye sinirleniyoruz , sarjimiz bitiyor . Çocuk emdiği zaman süt gelmediği için ağlamış kadın da kendini başarısız hissetmiş . Bende çocuğum memeyi tutamadı diye kaç saat ağlamıştım .
Ama o pes etmiş bakın uğraşmak istemiyorum demiş. Annelik uğraşmaktan geçiyor ne yazık ki. Yeterli çaba olmazsa o çocuğa yazık değil mi? Dünyaya gelmeyi o seçmiyor. Seçip getiren de bakmak zorunda gereken özeni göstererek.

Tüm bunlar bence beni de kötü anne yapmadı. Kızım için 14 aydır evdeyim . Çok iyi bir kariyeri bırakıp evde yarım saat zor oturarak çocuk bakıyorum . Her insan hemen çocuklu hayata adapte olmuyor .
Sizin anlattıklarınız bana normal geldi ve bence konu sahibi ile kendinizi boşuna kıyas yapıyorsunuz çünkü onun söylemleri ve sizinkiler arasında uçurum var. Gereksiz bir empati bu şuan. Sütün olmaması hakkında kimse birşey diyemez ama el kadar çocuğa uyumak için sinirlenen ev işlerine yardım eden kocaya ters yanıtlar veren defalarca lohusa depresyonu yazmasına rağmen terapi öneren kişilere kendince tepkili yazılar yazan biriyle empati kurmak benim için mümkün değil. 21. Yüzyılda yaşıyoruz lohusa depresyonu için uzman desteği almak ayıp değil günah değil. Kendi için olmasa evladına verimli olmak için istemeli. Emzirme danışmanından destek aldım ben başta mesela bunlar da ayıp değil hatta devlet hastanesinden sgk ile aldığım bir hizmetti. Annesi kardeşine de hak veriyorum herşeyden şikayetçi ve durumu düzeltmek için yeterince destek almıyor. Bu şekilde çocuğa karşı ne derecede verimli olabilir?

Uzun oldu kusura bakmayın ama benim kızdığım şeyler uzman desteği ile halledilebilecek meseleleri çözmeyip el kadar bebeğe sinirlenen bir anne profili görmek. Önceki konuları görmediğiniz için kendiniz gibi sanmışsınız.

Bence de. Konu sahibinden Hiç susmayan sürekli şikayet ve dedikodu eden bir imaj aldım ben
Aslında onu kastetmemiştim, hani insanın önceden alındığı bir şey olur ve birkaç gün düşük modu devam eder ya konu sahibinin eşinde de öyle bir şey olabileceğini düşünmüştüm.

X