Davranış Bozuklukları çok çekingen

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

runnet

Guru
Kayıtlı Üye
16 Ekim 2007
66
1
ARKADAŞLAR
KIZIM 2,5 YAŞINDA. BEN ÇALIŞIYORUM VE KIZIMA EVİMDE BAKICI BAKIYOR. KIZIM ASLA ÇOCUKLARLA OYNAMIYOR. ANCAK BEN ONUNLA ÇOCUKLARIN YANINA GİDERSEM BİRAZ BİRAZ YANAŞIP OYNUYOR. YANINDAN AYRILDIĞIM AN ODA ARKAMDAN GELİYOR. ÇOK ÜZÜLÜYORUM. BU YAZ SONU KREŞE VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUM AMA UYUM SAĞLAYAMAZ KREŞ KIZIMI KABUL ETMEZ DİYE ÇEKİNİYORUM. VERECEĞİM KREŞ RESMİ KURUMUN KREŞİ. SİZCE NELER YAPMALIYIM. ÇOCUKLAR ARASINA HEP DAHİL ETMEK İSTİYORUM AMA İSTEMİYOR KESİNLİKLE ONLARLA OYNAMIYOR. NE OLUR BANA Bİ FİKİR VERİN ARKADAŞLAR.........:çok üzgünüm:

Canım benim gelişim piskolojisi dersi alan bir arkadaşım bana cocuklar 1-3 yaşları arasında (ben) dönemi yaşar demişti yani arkadaşla oynayamaz anneye ihtiyaç dıyar ve dünya benim etrafımda dönüyor diye düşünürmüş. Anne destekli oyun oynar demişti. oyuncaklarını vermez hepsi benim dermiş.
Sana pek yardımcıolamadım. Benim fikrimi sorarsan uzman bir dr. sorabilirsin

benim kizimda ayni. Suan oda 27 aylik. Biz bir ara oyun grubuna gittik, ondan önce hic cocuklara yaklasmiyordu sonra orda yavas yavas biraz oynama basladi. Ama ben 3 saat hep yaninda olmam gerekiyordu. Yani yan yana oturuyorduk durmadan.

Simdi bu ara gitmiyor ve disara gittimizde fark ediyorum baska cocuklar aralarinda oyuncaklari aliyorlar, kendileri gene geri aliyorlar falan. Benimkin oyuncagini birisi aldigi zaman aglayarak bana geliyor. Cok korkuyor birsey yapcaklar diye ona.

Ben kizima kendim bakiyorum evde, belki ondandir diye düsünüyorum. Yani bana cok bagli. Bide etrafda cok cocuk yok. Herhalde ondandir. Bizde artik yaz sonrasi krese baslamaya düsüyoruz, bakalim nasil olucak.

seçilcim ve selinacım çok teşekkür ederim...
Bu hafta sonu kızımı oyun grubuna vereceğim bakalım nasıl bir gelişme olacak.
Durumu size aktarırım.......

seçilcim ve selinacım çok teşekkür ederim...
Bu hafta sonu kızımı oyun grubuna vereceğim bakalım nasıl bir gelişme olacak.
Durumu size aktarırım.......

Mutlaka bildirin merak ettim. Çünkü daha benim başıma gelmedi henüz oğlum19 ayına girdi şu anda girişken duruyor. Zamanla buna benzer sorunla karşılaşırsak neyapmam gerektiğini öğrenmişolurm

Canım benim gelişim piskolojisi dersi alan bir arkadaşım bana cocuklar 1-3 yaşları arasında (ben) dönemi yaşar demişti yani arkadaşla oynayamaz anneye ihtiyaç dıyar ve dünya benim etrafımda dönüyor diye düşünürmüş. Anne destekli oyun oynar demişti. oyuncaklarını vermez hepsi benim dermiş.
Sana pek yardımcıolamadım. Benim fikrimi sorarsan uzman bir dr. sorabilirsin

seçil arkadaşın dediklerine katılıyorum fakat yaşıtlarıyla sık karşılaşmayan daha çok büyüklerle beraber olan çocuklardada aynı sorun oluyor ayrıca bunu çekingenlik olarak değilde alışkanlık olarak düşünmekte fayda var.daha sık yaşıtlarıyla beraber olmalı.sonuçları bende merak ettim kolay gelsin!

Çekingenlik, utangaçlık ve sıkılganlığın kaynağı ; genetik, “silik anne- baba modeli”, otoriter ebeveynlerin varlığı, aşırı koruyucu kollayıcı ve hep eleştiren anne-baba modeli, En büyük nedenler aileden ve çevreden kaynaklanır.
Küçük sorumluluklar verilerek başarı için yüreklendirilmeli, teşvik edilmelidir!!!
kreşe başlayınca bu çekingenliği atabilir umarım.

Çekingenlik, utangaçlık ve sıkılganlığın kaynağı ; genetik, “silik anne- baba modeli”, otoriter ebeveynlerin varlığı, aşırı koruyucu kollayıcı ve hep eleştiren anne-baba modeli, En büyük nedenler aileden ve çevreden kaynaklanır.
Küçük sorumluluklar verilerek başarı için yüreklendirilmeli, teşvik edilmelidir!!!
kreşe başlayınca bu çekingenliği atabilir umarım.

ANNE BABA OLARAK OTORİTER DEĞİLİZ, BUNUN DIŞINDA ÇOK KOLLAYICIDA DEĞİLİZ, SİLİK ANNE BABA MODELİDE İSE SÖZ KONUSU DEĞİL. ÇALIŞTIĞIM İÇİN VE BAKICI BAKTIĞI İÇİN HAKLI OLARAK BAKICIMIZLA KIZIMI HER YERE GÖNDERMİYORUM. MUHAKKAK ARKADAŞ EKSİKLİĞİ OLUYOR. BİZDE DÜŞÜNÜP KREŞ ÖNCESİ OYUN GRUBUNA VERELİM DEDİK. BAKALIM SONUÇ NE OLACAK. SİZLERE DURUMU İLETECEĞİM ARKADAŞLAR.....

seçil arkadaşın dediklerine katılıyorum fakat yaşıtlarıyla sık karşılaşmayan daha çok büyüklerle beraber olan çocuklardada aynı sorun oluyor ayrıca bunu çekingenlik olarak değilde alışkanlık olarak düşünmekte fayda var.daha sık yaşıtlarıyla beraber olmalı.sonuçları bende merak ettim kolay gelsin!

Sizin dediğiniz gibi bir durum söz konusu olabilir katılıyorum. Bu arada bende manisada 1 yıl çalıştım sonrasında izmire tayin istedik. Şuan İzmirdeyiz. Manisayı çok severim ve orada çalıştığım dönem çok zevkliydi. Belkide tanışıyoruzdur nedersin? Bu arada bende mühendisim....

benim oğlumda o yaşlarda öyleydi yabancı ortamda yada başka çocukların yanında konuşmazdı bile şimdi 5 yaşında ve kapıya su getiren adamı bile sorularıyla çıldırtıyor

Kızımı ddediğim gibi hafta sonu oyun grubuna verdim arkadaşlar. Ancaakkkkk, kızımla birlikte üstüne para vererek oyunlar oynadık. Bizde her hafta sonunu çocuklu arkadaşlarımızı ziyaret ederek geçirmeye karar verdik. Zamanla alışır kaynaşır belki. Kızımın yanına 1 kaç çocuk yanaşmak istedi bizimki itti onları. Bide kim dokunursa dokunsun dokunduğu yeri silkeliyor kızım. Ne yapıcam bilmiyorum. Gelişmeleri yine yazarım arkadaşlar...........

Canım gelişmelerden haber ver ben merak ediyorum.
Aslında benim fikrim şimdi uzman bir dr. götürüp danışsan ona göre yol izlesen çünkü belkide buşekilde kaynaştırmaya çalışmakta yanlıştır bilemiyoruz. dr daha doğru bir yol izlememize yardımcı olacaktır.

X