Anket Corona tümüyle bitmese de çocuğunuzu okula göndermeyi düşünüyor musunuz?

Çocuklarınızı okula gönderecek misiniz?

• Ankete Katılan
    632
Kızım 4,5 yaşında. Bizim kreş de telafi eğitimi sebebiyle ağustosta açılacak, asıl dönem eylülde başlıyor. Şimdilik ağustosta göndermeyi düşünmüyorum. İkinci dalga gelecek mi, ülkede vaka saysı artacak mı sorularının cevabı da eylüldeki duruma açıklık getirecek kafamda, getirmeyebilir de. Ama vaka sayısında bir patlama olmazsa eylülde göndermeyi planlıyorum.

Corona tamamen ortadan kalkmadan göndermemek bayağı ütopik... Bu virüsün yeryüzünden tamamen silinmesi için uzun yıllar geçmesi gerekiyor. Ülkede vaka sayısının sıfırlanması da öyle uzun zaman alacak. Bunu beklersek çocuklarımızı koruyalım derken başka türlü zararlar verebiliriz. İki ucu şeyli değnek dedikleri bu sanırım. Kızım maske, hijyen kurallarına büyük ölçüde alıştı. Okulla kayıt için görüştüm, onlar da alacakları önlemleri anlattılar, güvenilir buldum. %100 bir koruma sağlanamaz tabi ama bir yerden hayata karışmaya da başlamamız lazım. =( Ay çok dertliyim aslında ya.
Ben de böyle düşünenlerdenim. Özellikle okul çağı çocukları virüs gerçeğinden ne kadar uzak tutarsak yeni normal dediğimiz bu süreci alışkanlık haline getirmeleri de o kadar zorlaşıyor. Evde oturup virüsün varlığından haberdar olmakla, dışarı çıktığında önlem almayı deneyimlemek aynı şey değil. Biz ilk çıktığımızda, dışarı çıktığımızda şöyle şöyle yapmamız gerekiyor demekle, dışarıda bunu yapma becerisini kazanmanın aynı şey olmadığını farkına vardım.

Öğretmen olduğumu belirterek başlayayım.
Eğitimin sağlıktan önemli olduğunu düşünmüyorum.
Bu nedenle korona tamamen ortadan kalkana kadar biri 3.sınıf diğeri 7.sınıf olan çocuklarımı okula göndermeyi düşünmüyorum.
Eşimle bu konuda hemfikiriz.
Gerekirse yıl tekrarı yapmalarını bile göze aldık.
Güzel söylüyorsunuz ,ben de bir anne olarak cok tedirginim ki cocugum büyük olmasina ragmen.Peki siz ögretmenim demişsiniz ,siz göreve başlamayacak mısınız? Yani eve cocuklariniza mikrop tasima ihtimaliniz doguyor böylelikle.Ya da siz calisirken cocuklarinizi baskalari bakacak da siz görmeyecek misiniz? Bu nasil olucak ?

Hollandadayim,
4 ve 6 yas cocuklarim okula donduler tamamen,
mayis gibi okullari actilar, sinif mevcudunu yariya dusurduler, yani yari zamanli gitti cocuklar,
haziran basinda da eski duzene donduler.

Istatistiklere gore okullarin acilmasinin vaka sayisinda buyuk bir etkisi olmamis goruluyor.

Burada okullar ilk acildigi donem istege bagli idi gondermek, ben cocuklarimi gonderdim,
cunku lockdowna inancim yok. Bu sekilde hastaligin bitmeyecegini butun uzmanlar soyluyor zaten,
onemli olan yavas yavas hastaligi kapmak ve hastanelere yigilmayi onlemek,
ve tabii ki risk grubundaki kisileri korumak ve onlar icin asi ve tedavi surecini hizlandirmak.

Cocugu okula gondermemek gibi bi hakkı var mı vatandasin? Corona 2 yil bitmezse 2 yil okula mi gondermeyecegiz? Cocugum 3 yasinda. Okula henuz gitmiyor. Gidecek yasta olsa gonderirdim.

Bende sizin gibi dusunuyorum. Pandemi 2 yil surebilir iki yil okula gitmeyeceklermi? Ayrica merak ediyorum bu virusun tamamen bitecegine inan varmi gercekten?

Devlet okullarinin ogrenci sayisini azaltmasi mumkun degil. Yapilan yeni okul,devam eden okul insaati hic gordunuz mu? Ben gormedim de. Ben devletin yerinde olsaydim,tum camiileri saglam sekilde dezenfekte edip okula cevirirdim. Fazla fazla ogretmen atamasi yapardim. Ulkenin tum kaynaklarini egitime aktarirdim. İbadet evde yapilabilir ama egitimin uzun sure evde yapilamayacagini hepimiz gorduk. Ulkede yeteri kadar okul yok ama camii var. Ve bize bu konuda yardimci olabilir bu mekanlar.
Ne kadar degisik bir yorum.. Camilere gelene kadar bir sürü yer var gereksiz, tiyatro yerleri sinemalar barlar vs...??

Cocugum yok, olsaydi gondermezdim.. zaten sinifta kalma diye bir sey yok, sorun olmazdi...

Öğretmenim. Anaokulu çağında bir çocuğum var. Eğer okullar açılırsa ben gideceğim için çocuğum da gidecek.
Sonsuza kadar evde kalma fikri mantıklı gelmiyor. Ama soğuklar başlayınca çocuklar sürekli hasta oluyorlar. En ufak hastalığı olan öksürük gibi okula alınmayacak sanırım. Bu da okulların çoğunlukla boş olacağı anlamına gelir. Yarı okulda yarı online şekilde devam edebilir belki

Cocugumun aslında bu sene bırıncı sınıfa baslama yası geldı ama gondermeyecegım ben bır sene sonra baslaması daha ıyı cunku bızım ınsanımızın cogu uymuyor bızım yasadıgımız yerde boyle en azından kızımda bagısıklı bıraz zayıf o yuzden dusunmuyorum

Ben veli değilim ama sonuçlara bakınca yazmak istedim.

Çoğunluk virüs bitince okula göndereceğini söylemiş ama bu virüs bitmeyecek. Yani tehlikenin ortadan kalkmasının en erken Mayıs 2021i bulacağı söyleniyor. (Söyleyen hoca Hacettepe'den Prof. Dr. Ibrahim Haznedaroğlu diye de belirteyim, dilerseniz araştırabilirsiniz kendisini.) O da yani muhtemelen hastalık daha iyi bilinecek, ilacıyla ve çeşitli tedavi yöntemleri ile Mayıs 2021de rahat nefes almamız sağlanacak. Çocuğunuzu 1 sene okula göndermeyecek misiniz? Bu da bir seçenek ama en iyimser tahmin bu. Her şey ihtimal dahilinde.

Bu virüsün "bitmesi" gibi bir durum söz konusu değil. Virüsle yaşamayı öğrenmeyi kabullenmemiz gerekiyor. Bu süreçte de ne çok paranoyak olmalısınız ne de önlemlerinizi almaktan vazgeçmelisiniz. Ben veli olsaydım muhtemelen gidişata göre gönderirdim. Bitmesi gibi bir durum söz konusu olmayacak çünkü.

Ben de böyle düşünenlerdenim. Özellikle okul çağı çocukları virüs gerçeğinden ne kadar uzak tutarsak yeni normal dediğimiz bu süreci alışkanlık haline getirmeleri de o kadar zorlaşıyor. Evde oturup virüsün varlığından haberdar olmakla, dışarı çıktığında önlem almayı deneyimlemek aynı şey değil. Biz ilk çıktığımızda, dışarı çıktığımızda şöyle şöyle yapmamız gerekiyor demekle, dışarıda bunu yapma becerisini kazanmanın aynı şey olmadığını farkına vardım.
Haklısınız. Çocuklarımızı virüsün kollarına atacak değiliz elbette ama fanusta da yaşatamayız ki. Riski sıfırlayamayız ama azaltabiliriz. İşte daha az riskli olduğunu düşündüğümüz ortamlara da yavaş yavaş girmeye başlamak gerekiyor. Virüsün yanında, çocuğumuzun zihin ve sosyal becerilerinin gelişimi de düşünülmesi gereken şeyler. Yetişkin değiller ki bunu göz ardı edelim. Sosyalleşme ihtiyaçları bizden çok daha hayati. Bu o kadar üzüyor ki beni. Hiçbir çocuk şu dönemi hak etmiyordu.

Kendi çocuğumdan örnek vereyim, 3 ay tam izole yaşadık. Ama yaşamasak bile zaten konu komşu, akrabalar arasında yaşıtları olmadığı için tek sosyalleşme şansı kreşiydi. İzolasyon uzadıkça hal ve hareketlerinde önüne geçmekte zorlandığım bir mutsuzluk, bıkmışlık görmeye başladım, bazen öfke patlamaları oluyor. Onu anladığımıza dair çok konuşma yaparız, virüsten, hayatın nasıl değiştiğinden ama bunların geçici olduğundan bahsediyoruz ama bir süre sonra işlememeye başladı bunlar. Evde sıkılıyorum anne cümlesini o kadar duyuyorum ki. Hafta sonu ormana, pikniğe gidiyoruz ama yetmiyor. Arkadaş istiyor. Virüsten koruyalım, izole kalsınlar derken çocukları delirtebiliriz. Evde etkinlikle, anne baba oyunlarıyla olacak iş değil, arkadaşa ihtiyaçları var işte. O yüzden eylülde virüsten sebep olağanüstü hal ilan edilmezse ben göndereceğim. İçim rahat mı? Asla değil ama riskler sıfırlanmayacak onu biliyorum. O yüzden ev, okul iş birliğinde riskleri azaltacağımıza güvenip, göndereceğim. Buna mecbur hissediyorum çocuğum için.

Ne kadar degisik bir yorum.. Camilere gelene kadar bir sürü yer var gereksiz, tiyatro yerleri sinemalar barlar vs...??
Gereksiz mekan dediginiz sinema ve tiyatro mu? Hadi diyelim gereksiz, Her mahallede tiyatro,sinema ve bar var mi sizce? Olsa tamam,devlet odesin sahiplerine parasini alsin diyebilirdim. Bahsettiginiz yerlerin sayisi okuldan daha az ve devlete ait degil. El koyulamaz dolayisiyla. Devlete ait olan ve her mahallede bulunan tek sey camii. Yorumumu dini yorum olarak algilamissiniz ama alakasi yok o yuzden size aciklama yaptim. Yoksa gerek yoktu aslinda aciklamaya :KK66:

Gereksiz mekan dediginiz sinema ve tiyatro mu? Hadi diyelim gereksiz, Her mahallede tiyatro,sinema ve bar var mi sizce? Olsa tamam,devlet odesin sahiplerine parasini alsin diyebilirdim. Bahsettiginiz yerlerin sayisi okuldan daha az ve devlete ait degil. El koyulamaz dolayisiyla. Devlete ait olan ve her mahallede bulunan tek sey camii. Yorumumu dini yorum olarak algilamissiniz ama alakasi yok o yuzden size aciklama yaptim. Yoksa gerek yoktu aslinda aciklamaya :KK66:

Camilerde yazları çocuklara zaten dini eğitim veriliyordu bunu tüm seneye ve tüm derslere uyarlayabilirsek bu fikir de değerlendirilebilir 🙂

Ay bi camilerimiz kaldı ya bırakında kalsın..müslüman ülkesi olan türkiyenin meşhurdurrr camileri .. Canım ülkem :KK68:

Sevgili hanımlar bildiğiniz gibi 31 Ağustos itibariyle okullar eğitime yeniden başlayacak. Ben de bir öğretmen olarak velilerin ne düşündüğünü merak ettiğim için bu anketi açmaya karar verdim.
Benim de 4 yaşında bir oğlum var. Corona olmasaydı bu sene anaokuluna göndermeyi düşünuyordum ancak bu şartlar altında vazgeçtim.
Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Çocuğunuzu göndermeyi düşünüyorsanız okulda sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına uyacağını düşünüyor musunuz?
hocam merhabalar öncelikle çok eşekkür ederim böyle bir konu açtığnıız için.

Ben eğitimin önemli olduğunun ama çocuğum için de kortuğumu belirtmek isterim.ankette de bu şıktan yana kullandım oyumu.

Siizn oğlunuz 4 yaşında henüz zorunlu eğitim çağında değil. İki şıkkınız var .ama benim oğlum 6 yaşında ve zorunlu eğitim gitmek zorunda göndermesem nereye kadar önümüzü göreiyoruz. Bu virüs tammen ne zaman gidecek, seneye de gitmedi diyelim yine mi göndermeyeceğiz :KK43:

Çok kararsızım ben

Camilerde yazları çocuklara zaten dini eğitim veriliyordu bunu tüm seneye ve tüm derslere uyarlayabilirsek bu fikir de değerlendirilebilir 🙂
Elbette. Camiiler sadece ibadet icin kullanilacaktir diye bir kural yok nasilsa, artik gitgide yayginlasiyor cogu camiiye kutuphane yapilabilir,cocuklarimiz guvenle icinde egitim gorebilir. Yapi itibariyle icinde bulundugumuz surece cok uygun birer okul olabilirler,tavanlar yuksek,alanlari genis. Mesafeli sekilde cocuklar oturabilir. Ogretmenin sesini cok rahat duyabilir akustik sayesinde. Wc ihtiyaci icin yetersiz kalirsa seyyar tuvaletler getirilebilir. El yikama sadirvanda cok rahat yapilabilir,en kucuk camiide bile 6 tane musluk var sadirvanda mesela. Koylerde okul yok ama camii var en azindan bir tane. Niye degerlendirilmesin? Onlar da devletin ve bizim paramizla yapildi. Niye kullanmayalim?

Ay bi camilerimiz kaldı ya bırakında kalsın..müslüman ülkesi olan türkiyenin meşhurdurrr camileri .. Canım ülkem :KK68:
Camii bir yere gitmeyecek ki ,gecici bir sure kullanilsa musluman ulkeye hayirli evlat yetistirilse fena mi olur arkadasim? Yeteri kadar kilise,sinagog,cem evi olsa onlari yapalim okul. Konu camiiler yok olsun degil,bakin onceki yorumlarimda sebeplerini de acikladim,genisligi ve akustigiyle cok rahat kullanilabilecek mekanlar. Arzu ederseniz okuyabilirsiniz. Camiiler yok edilsin degil yani amac.

Ben de sınıf öğretmeniyim ve kızım 4 yaşında.Bu virüs olmasaydı kendi okulumdaki ana sınıfına gönderecektim kızımı.Ama vazgeçtim, göndermeyeceğim kızımı.Ben mecbur gideceğim. :KK17:

X