Cv tüyo ön yazı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

huvese

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
29 Ekim 2017
1.333
348
Selam kızlar herkese iyi hafta sonları.Daha önce çok konu açtım ama son iki üç haftadır ozgecmisimi görüntüleyen iki üç yer oldu ama onlar da olmadı.İstedigim şartları bana da uyan dört beş yere başvurdum ozgecmisimde açık bir şekilde daha önce çalıştığım yerlerde hangi işleri yaptım eski yöneticilerimin referansları aldığım sertifikalar yetenekler kısmı hepsi dolu hatta ön yazı da ekledim.
İlanlara başvururken bu ön yazı ne kadar etkili altı aydır işsizim 30 yaşındayım yaklaşık beş sene deneyimim var sekreterlikte.
Sizce altı ay ara vermem ya da 30 yaşinda olmam bir dezavantaj mı .
İlanlara başvururken zaten Sekreter santral ofis asistanı resepsiyonist ilanlarina başvuruyorum ama ilanda özellikle şu semtlerde oturanlar ben eğer o semtlerden birinde oturmuyorsam yani mesafe olarak çok uzaksam tercihen orta düzey ingilizce istiyorsa fatura kesebilecek babs mutabakatı yapabilecek dediği zaman o ilanlara pek basvurmuyorum.
Kendime uyan ilanlara başvurduğumda ilanda sadece gelen telefonları cevaplayacak gelen müşterileri karşılayacak tecrübe olarak da en az iki yıl tecrübeli aday diyor başvuruyorum ertesi gün bakıyorum başvuran sayısı nerdeyse 200 kişi olmuş firmayı arıyorum site üzerinden başvuruları kabul ediyoruz diyince Info email adresine ya da ik bölümü varsa ona da gönderiyorum şansa içinden biri arıyor.
Yani ilanda detay yok aradan dört beş gün geçiyor ilk yirmi otuz kişi arasinda oluyorum başvuru sırasında aranmayinca umudum gitgide azalıyor.Yani ilk basvuranlardan olmak da bir işe yaramiyor sanırım.
Dün de santral pozisyonu için bir firmaya başvurmuştum on gün önce dün beni arayan kişi telefonda maaş beklentimi ve ingilizce seviyemi sordu cv de zaten her ikisi de yazıyor başlangıç duzeyinde dedim asgari ücret beklentim dedim müdürümle görüşüp olumlu olursa geri dönüş yapacağım dedi o da dönmedi.
Kafama çok takmamaya çalışıyorum ama annem de belli etmese de üzülüyor. İngilizce öğrenmek için kitap almıştım kelime ezberliyorum cümle yapılarını ama tabi çok iyi konuşmak için çok pratik yapmak gerekiyor yazışmaları yapabilmek için.
Keçinin istemediği ot dibinde biter derler ya istediğim başvurduğum yer aramaz daha az istediğim yer arar görüşmeye gittiğimde ilanda bahsettiklerinden ekstra fazla şeyler isteyen de oldu iyi firma ama mesafesi iki saat olan yer oldu.
Şimdi bu aşamada daha fazla ne yapabilirim bilmiyorum elimde sürekli telefon saat başı ilanlara bakıp firmaları arayınca da elime birşey geçmiyor site üzerinden başvuru alıyoruz nadiren görürlerse mailden attığım cvyi binde bir arayan oluyor çünkü site üzerinden başvuru sayısı çok fazla orda cvnin görüntülenmesi bile şans .

Özgeçmişini bu işe neden uygun olduğunu anlatan bir önyazı ile göndermek, diğer cv'lerden öne çıkmanı sağlayabilir ancak iki yöntemi de deneyimlemiş biri olarak, önyazı her zaman etkili olmayabiliyor.

Geçmiş konuların birinde, başvurduğun ilanın ik uzmanı ya da yöneticisiyle linkedin aracılığıyla bağlantı kurma, ilgili kişiye o işe neden uygun olduğunu anlatan bir yazı ile özgeçmişini gönderme önerisi gelmişti. Bunu denedin mi?

İlk önce şunu söylemeliyim, 30 yaşındasınız ve sekreterlik mesleğinin gerekliliklerine sahip misiniz veya ne kadarına sahipsiniz bence önce internette bu konuda bir araştırma yapmalı ve cv’nizin bu anlamda ne kadar dolu olduğuna bakmalısınız. Office programlarını çok iyi düzeyde bilmek, orta düzeyde bile olsa ingilizceyi sertifikalandırabilmek bu meslek için önemli noktalar ve 30 yaşında birini işe alırken ik’cıların önemsediği noktalar. Bir de tabii en kötü önlisans mezunu olmak.

Kendinizi ve o işe neden uygun olduğunuzu, neden istediğinizi anlatan, okuyanı yormayacak bir önyazı yazabilirsiniz. Çok uzun bir önyazı veya çok sıradan, basmakalıp cümleler kurarsanız hoş karşılanmayacaktır. Ayrıca önyazınızın özgeçmişinizle de uyumlu olması önemlidir. Bir de doğru noktalama işaretleri kullanmayan, çok dikkatsiz düzensiz yazan insanlar olabiliyor ve hoş değil, ona da dikkat etmelisiniz. Ben işveren veya ik değilim ama küçük bir yerde çalışmıştım ilk işimde ve özgeçmişleri ben okumuştum, patron bana vermişti bu işi. İnanın insanların ne kadar saçma özgeçmişler yazdığını görseniz şaşarsınız.

Tabi yoğun işsizlikten dolayı insanların sürekli iş başvurusu yapması, hatta kendi alanları dışında da başvuru yapmalarından dolayı isterseniz çok beğenilecek bir özgeçmişiniz olsun, görülemeyebilirsiniz. Umarım istediğiniz gibi, sizin için hayırlı olacak bir işte çalışırsınız. Bol şans 🍀

İkcıyım, işe alımda yaptım. Şunu söyliyim önyazı çok etkili değil. Aranan kriterlerle başvuranların kriterleri ölçülüp tartılıyor. Binlerce başvuruda olsa filtrelenip bakılıyor. İstemediğim firmalar diyorsunuz ama değerlendirmeye almanızı gidip görüşmenizi öneririm. İş işte bulunur. Önemli olan bir yerden başlamak. Birde tabiki kendinizi geliştirin.

İkcıyım, işe alımda yaptım. Şunu söyliyim önyazı çok etkili değil. Aranan kriterlerle başvuranların kriterleri ölçülüp tartılıyor. Binlerce başvuruda olsa filtrelenip bakılıyor. İstemediğim firmalar diyorsunuz ama değerlendirmeye almanızı gidip görüşmenizi öneririm. İş işte bulunur. Önemli olan bir yerden başlamak. Birde tabiki kendinizi geliştirin.

Ben Türkiye' de yaşamıyorum o yüzden merak ettim, Türkiye' de de CV' ler bir filtre programından geçiyor mu? Ben ekip lideriyim ekip arkadaşı aradığımızda İK'cı CV' leri sistemden geçirip uygun olanları getiriyor bana. O yüzden ilanda yazan keywordleri CV' ye eklemenin önemli olduğunu söylemişti eşleşme olması açısından.

Ben Türkiye' de yaşamıyorum o yüzden merak ettim, Türkiye' de de CV' ler bir filtre programından geçiyor mu? Ben ekip lideriyim ekip arkadaşı aradığımızda İK'cı CV' leri sistemden geçirip uygun olanları getiriyor bana. O yüzden ilanda yazan keywordleri CV' ye eklemenin önemli olduğunu söylemişti eşleşme olması açısından.
Evet filtre prpgramı şöyle kullandığımız ilan sitesinden kriterlerimizi yazıp filtreliyoruz. Sadece onları gösteriyor. Diğer türlüsü zaman kaybı çünkü binlerce aday cvsine bakılmaz

Altı ay çok uzun bir süre mı cidden peki bunu cvde üç ay önce çıkmış şekilde yazsam .
İşten ben çıktım patronumuz bir Zil butonu kurdurdu ben işten çıkmadan beş ay önce beni normalde telsizle cagirirdi misafirler gelince onun haricinde sürekli zile başardı ben de teldeyim kargocu geldi muhasebeye evrak götürüyorum beş dknda bir içerden Ali'yi çağır Elif'i çağır misafir o zil sesini duyunca kaç kere güldüler ben de artık dayanamadım iki buçuk sene çalıştım en son çalıştığım yerde maaşım 2400 şu yol paran 100 liraydı o yüzden ayrıldım

R Rosalind Franklin peki cvde bu süreyi üç ay yapsam yani üç ay önce işten çıkmış gibi gerçekten altı ay çok mu olumsuz etkiler cvyi arayan yerlerde olmuştu beş altı ay olmasına rağmen ama yani mesela bir sene iki sene ara veren oluyor çocuğu için evlilik hamilelik dolayısıyla başka yerlere başvuruyorlar

Aynı şeyi ben de yaşıyorum. O kadar firmaya mail atıyor o kadar firmaya başvuruyorum ki sayısını unuttum. Kimi görüntülüyor çağırmıyor. Çağırsalar bile alay eder gibi davranışa maruz kalıyorum. Sinir küpü çıkıyor, sağımı solumu şaşırıyorum. Pandemi de tuz biber ekti. İyicene psikolojim bozuldu .Evde deli dana gibi geziniyorum. Bence önyazıdır özgeçmiştir bahane. Ne istedikleri ne aradıkları belli değil kardeşim, senlik durum yok bence :KK43:

@Secil23 inan o kadar yere mail attım önyazı ekledim bana uyan yerlere başvurdum bir iki tanesi aradı o da cumartesi akşam altıya yediye kadar

o kadar değişik bir sistem ki anlamak mümkün değil görüntüleyip aramayanlar da oldu o zaten ayrı bir konu canım sen kaç yaşındasın mesleğin ne canım sen kaç aydır boştasın

ilana ilk başvuranlardan olmak avantajdır derler inan ilk 20 30 kişi oldum başvuran sırasında yine görüntülenmiyor görüntülense ondan sonrası kısmet şans dersin ama herşey aramalarına bağlı

R Rosalind Franklin peki cvde bu süreyi üç ay yapsam yani üç ay önce işten çıkmış gibi gerçekten altı ay çok mu olumsuz etkiler cvyi arayan yerlerde olmuştu beş altı ay olmasına rağmen ama yani mesela bir sene iki sene ara veren oluyor çocuğu için evlilik hamilelik dolayısıyla başka yerlere başvuruyorlar

Referans için bir önceki işvereninizi ararlarsa hoş olmayan bir durumda kalabilirsiniz. Dediğim gibi ben kurumsal bir firmada ekip lideriyim, biz yeni mezun değilse 6 ay ve fazlası kariyer boşluğu olanların motivasyon mektubunda sebebini açıklamasını istiyoruz. Mesela annelik izni geçerli bir sebep ama benim alanımda iki sene annelik izni alan biri dezavantajlı olur çünkü çok dinamik bir alan yeni gelişmeleri kaçırmıştır gibi.

Ölüyorsunuz ekstra bir iş yapıcam diye ödünüz kopuyor ya hayret ediyorum size. BA&BS mutabakatı da yaptım, arşivde de çalıştım, çay da götürdüm, özel işlerine de koştum, ödeme de takip ettim ama bir sürü şey öğrendim, konuşurken tın tın olmadım, muhasebeci olmasam da ekstreye bakınca sağlama yapabildim. Sizin yaşınızda altı sene çalışıp terfi aldığım şirkete girmiştim ben ve evet yaş bizim meslekte dezavantaj. Nasıl kendinizi gram geliştirmemeyi bu kadar başarabildiniz? Alın bunlar konularınızdan bazıları. Bilmeyenler de yorum yapıyor halâ. Asgari ücretle, kendinizi gram geliştirmeden böyle devam ama şunu söyliyim artık herşey dijitalleşiyor, bunu geçtim sadece telefonu herkes bakar, ekstra bir meziyeti yok yani. Şaşırmayın neden aranmıyorum diye.

Eklentiler

• 373E5455-0D4B-47E6-A229-E0C93E242831.jpeg
    373E5455-0D4B-47E6-A229-E0C93E242831.jpeg
    150,1 KB · Görüntüleme: 76
Selam kızlar herkese iyi hafta sonları.Daha önce çok konu açtım ama son iki üç haftadır ozgecmisimi görüntüleyen iki üç yer oldu ama onlar da olmadı.İstedigim şartları bana da uyan dört beş yere başvurdum ozgecmisimde açık bir şekilde daha önce çalıştığım yerlerde hangi işleri yaptım eski yöneticilerimin referansları aldığım sertifikalar yetenekler kısmı hepsi dolu hatta ön yazı da ekledim.
İlanlara başvururken bu ön yazı ne kadar etkili altı aydır işsizim 30 yaşındayım yaklaşık beş sene deneyimim var sekreterlikte.
Sizce altı ay ara vermem ya da 30 yaşinda olmam bir dezavantaj mı .
İlanlara başvururken zaten Sekreter santral ofis asistanı resepsiyonist ilanlarina başvuruyorum ama ilanda özellikle şu semtlerde oturanlar ben eğer o semtlerden birinde oturmuyorsam yani mesafe olarak çok uzaksam tercihen orta düzey ingilizce istiyorsa fatura kesebilecek babs mutabakatı yapabilecek dediği zaman o ilanlara pek basvurmuyorum.
Kendime uyan ilanlara başvurduğumda ilanda sadece gelen telefonları cevaplayacak gelen müşterileri karşılayacak tecrübe olarak da en az iki yıl tecrübeli aday diyor başvuruyorum ertesi gün bakıyorum başvuran sayısı nerdeyse 200 kişi olmuş firmayı arıyorum site üzerinden başvuruları kabul ediyoruz diyince Info email adresine ya da ik bölümü varsa ona da gönderiyorum şansa içinden biri arıyor.
Yani ilanda detay yok aradan dört beş gün geçiyor ilk yirmi otuz kişi arasinda oluyorum başvuru sırasında aranmayinca umudum gitgide azalıyor.Yani ilk basvuranlardan olmak da bir işe yaramiyor sanırım.
Dün de santral pozisyonu için bir firmaya başvurmuştum on gün önce dün beni arayan kişi telefonda maaş beklentimi ve ingilizce seviyemi sordu cv de zaten her ikisi de yazıyor başlangıç duzeyinde dedim asgari ücret beklentim dedim müdürümle görüşüp olumlu olursa geri dönüş yapacağım dedi o da dönmedi.
Kafama çok takmamaya çalışıyorum ama annem de belli etmese de üzülüyor. İngilizce öğrenmek için kitap almıştım kelime ezberliyorum cümle yapılarını ama tabi çok iyi konuşmak için çok pratik yapmak gerekiyor yazışmaları yapabilmek için.
Keçinin istemediği ot dibinde biter derler ya istediğim başvurduğum yer aramaz daha az istediğim yer arar görüşmeye gittiğimde ilanda bahsettiklerinden ekstra fazla şeyler isteyen de oldu iyi firma ama mesafesi iki saat olan yer oldu.
Şimdi bu aşamada daha fazla ne yapabilirim bilmiyorum elimde sürekli telefon saat başı ilanlara bakıp firmaları arayınca da elime birşey geçmiyor site üzerinden başvuru alıyoruz nadiren görürlerse mailden attığım cvyi binde bir arayan oluyor çünkü site üzerinden başvuru sayısı çok fazla orda cvnin görüntülenmesi bile şans .

huvesecim online sertifikalı kurslara katılsan o bahsettiğin programlar neler varsa sertifika alsan.
kendine değer katsan yani evdeyken.
udemy de bir çok kurs var mesela uygun fiyata.
ben çok inanıyorum sana.

Ölüyorsunuz ekstra bir iş yapıcam diye ödünüz kopuyor ya hayret ediyorum size. BA&BS mutabakatı da yaptım, arşivde de çalıştım, çay da götürdüm, özel işlerine de koştum, ödeme de takip ettim ama bir sürü şey öğrendim, konuşurken tın tın olmadım, muhasebeci olmasam da ekstreye bakınca sağlama yapabildim. Sizin yaşınızda altı sene çalışıp terfi aldığım şirkete girmiştim ben ve evet yaş bizim meslekte dezavantaj. Nasıl kendinizi gram geliştirmemeyi bu kadar başarabildiniz? Alın bunlar konularınızdan bazıları. Bilmeyenler de yorum yapıyor halâ. Asgari ücretle, kendinizi gram geliştirmeden böyle devam ama şunu söyliyim artık herşey dijitalleşiyor, bunu geçtim sadece telefonu herkes bakar, ekstra bir meziyeti yok yani. Şaşırmayın neden aranmıyorum diye.

neden çay da götursun, özel işlerini de yapsın, paralı uşak mı bu kız?
belli bir iş tanımı vardır onu yapar, patronu 3 kişi çalıştıracağıma 1 kişi çalıştırayım desin diye hem çay yapsın, hem tuvalet ovalasın, hem muhasebeye mi baksın?
sömurulmek istemiyor, çalışmak istiyor bu kızcağız.

çok teşekkürler canım sağolasın güzel yorumların için sertifikalarim kişisel iletişim teknikleri Sekreterlik insan kaynakları yönetimi on muhasebe eta ve logo programları dört tane sertifikam var canım istanbul işletme enstitüsü İSMEK uzaktan eğitim global enstitü buralardan aldım sertifikayı .

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X