CV ve iş başvuruları hakkında.

Aynen iste bu noktadan bahsetmek istemistim. Olumsuz algilanmamak icin o surecte bir seyler yapilmis olmasi gerekiyor. Dil kursu olur,yurt disi deneyimi olur gibi. Sinava hazirlandim dediginizde bile bolume bagli olarak hos karsilanmayabilir. Cunku ikcilara gore bir muhendisin alese hazirlanmasiyla egitim fakultesi mezununun kpssye hazirlanmasini ayni sey olarak gormuyorlar. Muhendisten beklenti daha fazla,10 ay ales calistim diyene kim olsa carpi atiyor maalesef.

bence konu sahibinin artısı mezuniyetinin pandemiye ve dolayısıyla krize denk gelmiş olması. yani 1 sene pandemi de vardı, iş bulmak zordu.. ama iş ararken ne yaptın derler kesin. bence iş ararken şunları yaptım diyip 1-2 güzel konu eklemesi rahatlatır.

Lisans döneminden beri aktif olarak iş arıyorum. Şartları asgari düzeyde sağladığım her ilana başvurdum. Sizin gibi erasmus da yaptım kurslara da gittim alanımda başka üniversitelerden online sertifikalar da aldım. Her türlü işe başvurdum marketlerden bankalara hastanelerden küçük şirketlere kadar. Yüzde yüz uyum sağladığım ilanlardan aranmadığım oldu çok kurumsal şirketlerde iş görüşmelerinde çok tuhaf süreçlere rastladığım da oldu. 5 6 yer diyorsunuz ben 2015ten beri 50 yere başvurmuşumdur. Şu an doktora yapıyorum hala iş yok. Bazı yerlerle görüşüyorum doktora yapıyorum diye almıyorlar. Hiç bir şey yapmıyorken neden bir şey yapmadın diyorlar. Feci bir işsizlik var ortada. Eğitim seviyeniz yükseldikçe iş bulmanız daha da zor. Hiç kusura bakmasınlar iş verenler kendine köle arıyor. Kurumsal bir yerde iş görüşmesinde bana 6 ay izinsiz çalışır mısın gece 3te 4 te ararsak işe gelir misin gibi manyakça isteklerle karşılaşmıştım. Yani iş bulmak da sorunları çözmüyor köle gibi olmanız her şeye he demeniz lazım.

6 ay izinsiz çalışmadan neyi kastetmişler acaba ? 7/24 çalışma mı yoksa yıllık izin mi ? çünkü zaten 1 yılı doldurmadan izin hakkı olmuyor kanunen.
bölümünüz ne bilmiyorum ben üretimle de alakalıyım o nedenle bir arıza olursa haftasonu, gece vs gidilmek durumunda. işin doğası bu yani. sevimli bir durum değil ama üretim yapan yerlerin kaderi malesef.

6 ay izinsiz çalışmadan neyi kastetmişler acaba ? 7/24 çalışma mı yoksa yıllık izin mi ? çünkü zaten 1 yılı doldurmadan izin hakkı olmuyor kanunen.
bölümünüz ne bilmiyorum ben üretimle de alakalıyım o nedenle bir arıza olursa haftasonu, gece vs gidilmek durumunda. işin doğası bu yani. sevimli bir durum değil ama üretim yapan yerlerin kaderi malesef.
İzinsiz çalışmak yani haftanın 7 günü çalışmak. Normalde bir gün izniniz oluyor sektörünüz ne olursa olsun otel de olsa hastane de olsa. 6 ay her gün çalışır mısın dedikleri. Üretim değil bölümüm inanın alakası yok idari işlerle alakalı bir departmandı başvurum. Mühendis ya da doktor değilim.

İzinsiz çalışmak yani haftanın 7 günü çalışmak. Normalde bir gün izniniz oluyor sektörünüz ne olursa olsun otel de olsa hastane de olsa. 6 ay her gün çalışır mısın dedikleri. Üretim değil bölümüm inanın alakası yok idari işlerle alakalı bir departmandı başvurum. Mühendis ya da doktor değilim.
Maas veriyorlar miymis bari? Gerci dunyayi bagislasalar nolur,izinsiz calisir misin nedir?

Ben maassiz is teklifi bile aldiydim saka gibi. Isveren bir de anlatiyor inanilmaz guzel imkanlar var zannedersiniz.

Maas veriyorlar miymis bari? Gerci dunyayi bagislasalar nolur,izinsiz calisir misin nedir?

Ben maassiz is teklifi bile aldiydim saka gibi. Isveren bir de anlatiyor inanilmaz guzel imkanlar var zannedersiniz.
Valla iş görüşmesinde ben de aynı şeyi demek istedim. Öyle harcıalem bir yer de değildi üstelik ofis falan değildi yani. Biz şöyle kurumsalız böyle bilmemneyiz dedi 6 ay izinsiz gece ararız bilmemne. Uyumak da yok yani. Döşek sererim ofise hiç gitmem falan dememi beklediler sanırım

aslında bu ciddi bir yasak ve ceza sebebi resmen. kimse şikayet etmemiş heralde.

Valla iş görüşmesinde ben de aynı şeyi demek istedim. Öyle harcıalem bir yer de değildi üstelik ofis falan değildi yani. Biz şöyle kurumsalız böyle bilmemneyiz dedi 6 ay izinsiz gece ararız bilmemne. Uyumak da yok yani. Döşek sererim ofise hiç gitmem falan dememi beklediler sanırım

konu farklı yerlere gitmiş böyle işlerde çalışmayın tabi ki
kimsenin de böyle çalışmanın normalleştirilmesine izin vermemesi lazım aslında her neyse..

bence de güzel firmaların ilanlarına muhakkak başvurun, herkes ilanda otomatik olarak saçma sapan şeyler yazıyor
sanki bir şablonu var işin çaycıyı bile iyi derecede ingilizce bilen arıyorlar
ben muhasebe bölümündeyim, çalıştığım bir şirket hariç ciddi şekilde ingilizce konuştuğumu hatırlamıyorum bile
herkes türk iş yaptıkları tüm firmalar türk ama muhasebede ingilizce bilen istiyor sebep? yok her neyse...
Yani sizden de tecrübe isteyecekler ama zaten pozisyon acemi statüde olacak.
Tecrübesi 2-3 olan bir insan zaten nereye giderse gitsin o şirketin işleyişini öğrenmek zorunda, yani bir kişi 10 yıl çalışmadan kendi sistemini şirkete oturtamıyor bir nevi herkes çaylak oluyor ve işleyişi öğreniyor. Tecrübeye takılmayın başvurun.
Başkasının ekmeğini yiyorum diye de düşünmeyin o kişiler sizi uygun görüp alıyorlar demektir o iş için.
1 yıl boş gezmenizin bahanesi için pandemi var gül gibi
sakın "ay kafamı dinliyim dedim" demeyin, bu pandemi sürecinde çok yoğun bir şekilde iş arayamadım daha çok online şu şu eğitimlere katıldım vs diyin.

bekleme sürecinde kariyere artı katacak birşey yapmış olması lazım. yani dinlenmek istedim derse muhtemelen cv'nin üzerine çarpı konur. ama kendimi geliştirmek için şu eğitimi aldım vs derse artı olabilir.
erkek arkadaşım bir işten ayrıldıktan sonra 1 sene kendi işini yapmayı denedi mesela ve sonraki işinin görüşmesinde bunu artı olarak gördüler.
Sizi uzmek istemem ama is aramanin vehametini ve piyasadaki rekabeti tam kavrayamamissiniz :KK43: bu sizle ilgili bi durum degil maalesef ortam boyle.

5 basvuru yaptim demissiniz, siz onu maks seviyeye cikarin. Cok bayilmadiginiz islere de basvurun. Bolumunuz dezavantaj olusturacaktir belli bi noktada. Bunlari yazmamin nedeni jaramsar tablo cizmek degil, beklediginiz gibi gelismezse hayal kirikligina ugramayin. Bir sene inzivaya cekilicem dinlwnicem diye ara vermissiniz bu kafada biri icin yipratici olabilir surec. Iyi sanslar

Sizi uzmek istemem ama is aramanin vehametini ve piyasadaki rekabeti tam kavrayamamissiniz :KK43: bu sizle ilgili bi durum degil maalesef ortam boyle.

5 basvuru yaptim demissiniz, siz onu maks seviyeye cikarin. Cok bayilmadiginiz islere de basvurun. Bolumunuz dezavantaj olusturacaktir belli bi noktada. Bunlari yazmamin nedeni jaramsar tablo cizmek degil, beklediginiz gibi gelismezse hayal kirikligina ugramayin. Bir sene inzivaya cekilicem dinlwnicem diye ara vermissiniz bu kafada biri icin yipratici olabilir surec. Iyi sanslar

beni üzmez, hali hazırda 10 yıllık çalışanım :)
yanlış alıntı olmuş :)

aslında bu ciddi bir yasak ve ceza sebebi resmen. kimse şikayet etmemiş heralde.
İnsanlar öyle zor durumda ki işim var diyerek şükrediyor işte. Ben çok kötü iş görüşmeleri yaşadım ya bir bankada bana 2 3 sene sonra işten ayrılırsan gittiğin bankayı bulur olumsuz referans veririm iş bulamazsın, benim çalışanlarım çok az maaş alıyor 4 kişi aynı evde yaşıyolar buna hazır mısın falan diyen bir bölüm direktörü olmuştu. Çevremdekiler onlar göz korkutmak için yapıyor sen her şeye he de dediler. He dedim he dedim istanbulda 2700 lira maaş teklif etti banka gişe falan da değil genel müdürlük.

Hanımlar, hepinize teker teker teşekkür ediyorum, verdiğiniz öneriler benim için çok değerli. Son 3 gündür 10'dan fazla yere CV gönderdim, bu gun dayanamadım hepsini teker teker aradım, bir tanesi ismimi not etti arayacak, diğeri benim çok istediğim bir yerdi, geri dönüş yaptılar cuma günü randevum var görüşmeye gideceğim. Hem de bir anaokulu! :KK23: Çocuklarla iç içe olup, onlara dil öğreteceğim güzel bir fırsat. İnşallah bu işi alırım, lütfen bu mesajımı her kim okuyor ise bana dua edebilir mi? Gerçekten bu işin bir parçası olmak istiyorum!:KK200::dua:

İyi akşamlar hanımlar, umarım sağlığınız sıhhatiniz yerindedir...

2020 Haziran ayında resmen mezun oldum ve yaklaşık 1 sene gibi bir süreyi dinlenmeye ve ne yapacağıma karar vermek için enine boyuna düşünmek adına kendimi inzivaya çekme kararı aldım. Üniversite zamanı sevdiğim şeylere çok zaman ayıramadım, başımı dersten kaldıramadım ve böyle bir karar aldım. Son zamanlarda çevremden gelen baskılar yüzünden yavaş yavaş iş başvurularına yönelmeye başladım.

Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümünden mezunum, biri İngilizce olmakla beraber başka bir dili de akıcı şekilde konuşabiliyorum. (İfşa olmamak adına bu dili yazmıyorum çünkü ayriyetten bölümümle de alakalı) Lisansım bana iki dilde de öğretmenlik yapabilme yetkisi veriyor, ekstra olarak Pedagojik Formasyonum da var.

İnternet üzerinden editörlük ve öğretmenlik için bu gün neredeyse 5'ten fazla iş ilanına başvuru yaptım. Linkedin üzerinden CV mi attım hatta başvurduğum sitelere ön yazımı ekleyerek kendimle ilgili detaylar verip deneyimlerimden ve kuruma katmayı düşündüğüm yararlardan bahsettim, Üniversite zamanında katıldığım projelerin sertifikalarını, belgelerini ekledim. Geri dönüş olur mu bilmiyorum, çünkü sanki bazı ilanlar kurumun reklamı gibi geliyor, günlerce hatta aylarca aynı ilanı gördüğüm oluyor, ya da bazı sitelerde "X sitesinden başvuru yaptım, geri dönüş olmadı." gibi şikayetler okuyorum. Birkaç gün sonra başvuru yaptığım kurumları arayarak, acaba hala ilanın geçerli olup olmadığını sorgulayarak, CV gönderdiğimi, isterlerse yüz yüze görüşebileceğimizi söylesem mi?

Bir de en büyük ve aklıma takılan sorun şu, ilanlarda gördüğüm güleryüz, takım çalışması, iş içi disiplin gibi insan ilişkileri şartlarına tam olarak uyuyorum, bu konuda kendime güveniyorum, fakat bazı şartları hiç tutturamıyorum. "Alanında 5 yıl deneyimli" yazısını görünce anksiyetem tutuyor, her türden işi yaptım fakat deneyimlerim toplasanız 1 yılı bile geçmez. Bir de bölüm konusu var, şöyle ki bölümüm farklı olsa da İngilizce öğretmenliği yapabiliyorum, kendi alanım dışında İngilizce öğretmenliğine başvurmak istersem "Ilgili bölümlerden mezun..." cümlesini görünce sanki biri benim yüzüme kapıyı paaaaaat diye kapatıyormuş hissi alıyorum. Kimsenin hakkını yememek için, İngilizce Edebiyatı ya da öğretmenliği bölümünden mezun olan başka birinin şansı benden o an için yüksek olduğundan başvurumu yapmıyorum. Ne yapmam lazım?
umudunuzu kırmak gibi olmasın ama ben deneyimli olmama rağmen iş yok şu dönemde. sabredin yani öyle hemen aranıp işe başlayacaksınız diye birşey yok. yeni mezun ve deneyimsizmişsiniz üstelik.

umudunuzu kırmak gibi olmasın ama ben deneyimli olmama rağmen iş yok şu dönemde. sabredin yani öyle hemen aranıp işe başlayacaksınız diye birşey yok. yeni mezun ve deneyimsizmişsiniz üstelik.

Bazen düşünüyorum, o deneyimsiz, bu deneyimsiz diye işe alınmadığımızda bizler nerede deneyim kazanacağız? :110: Çok üzülüyorum bu duruma açıkçası.

Bazen düşünüyorum, o deneyimsiz, bu deneyimsiz diye işe alınmadığımızda bizler nerede deneyim kazanacağız? :110: Çok üzülüyorum bu duruma açıkçası.
ben yeni mezunken 3 sene iş aradım deneyimsiz olduğum için. şimdide deneyimliyim verdikleri 3 kuruşu beğenmediğim için işsizim.

X