D VİTAMİNİ

CathyLizzie

❤ bin şükür Allah'ım..
Kayıtlı Üye
16 Aralık 2011
13.783
13.671
Geçen hafta kardeşimin ısrarı üzerine gidip kan verdim d vitaminimi ölçtürdüm.En az sınırdan da az çıktı değer 30 olması gerekirken (en az ) ben de 7...
Ve Türkiye'de bu o kadar yaygınmış ki d vitamini eksikliği ..Çünkü güneş ışınlarını eğik açıyla aldığımız için çok fazla d vitamini eksikliği olabiliyormuş.Mutlaka doktora gidip kontrol ettirmek gerekirse ek d vitamini alıp değeri yükseltmek lazım.Sİz de yapın lütfen rica ediyorum..

Peki d vitamini eksikliği nelere sebep olabilir?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
Diğer vitamin eksikliklerinde olduğu gibi kısa dönemli D vitamini eksikliğinde herhangi bir belirti görülmeyebilir.

Ancak bir süredir devam eden D vitamini eksikliğinde aşağıdaki “erken dönem” belirtileri ortaya çıkabilir.

Depresyon: D vitamini eksikliğinde görülen depresyon çok şiddetli olmayabilir ve daha çok kendinizi “nedensiz olarak hüzünlü hissetmeniz olarak” tanımlanabilir. Bunun nedeni, beyinde üretilen ve ruh halinin düzenlenmesinde kullanılan serotonin seviyesinin D vitamini eksikliğine bağlı olarak düşmesidir.

Bu alanda yapılmış pek çok çalışma var. Örneğin 2006 yılında 80 yetişkinin katılımıyla yapılan bir araştırmaya göre yeterince D vitamini almayanlar diğerlerine oranla depresyona 11 kat daha yatkın.

Kemik Ağrıları: Özellikle güneşin kendini fazla göstermediği kış aylarında D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemik ağrısı görülme riski artar. Bu kemik ağrıları eklem ağrılarından farklı olarak tüm vücut genelinde hissedilebilir ve ağrılara halsizlik eşlik edebilir.

Eğer D vitamini eksikliği uzun süre devam ederse yetişkinler “osteomalazi” adı verilen kemik yumuşaması, çocuklarda ise “raşitizm” görülebilir.

Soğuk Algınlığı: Çocuğunuz sık sık soğuk algınlığı yaşıyorsa bunun nedeni D vitamini eksikliği olabilir. Yapılan araştırmalar D vitamini eksikliği olan çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonlarının daha çok görüldüğünü ortaya koyuyor.

Kasların Zayıflaması: D vitamini eksikliği vücudumuzdaki kas dokusunun büyük bölümünü oluşturan ve iskelet kasları olarak adlandırılan kasların zayıflamasına yol açabilir.

Başın Terlemesi: Başın normalden fazla terlemesi hem çocuklarda/bebeklerde hem de yetişkinlerde D vitamini eksikliğine işaret ediyor olabilir.

Diğer Belirtiler: Kas krampları, halsizlik, eklem ağrıları, kilo alma, yüksek tansiyon, baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği, mesane sorunları, kabızlık veya ishal gibi sindirim sorunları erken dönem D vitamini eksikliği belirtileri arasında yer alıyor.

D Vitamini Eksikliğine Bağlı Görülme Riski Artan Hastalıklar
D vitaminin yukarıdaki erken dönem belirtilerine ek olarak uzun dönemli D vitamini eksikliğinde bazı hastalıkların görülme riski artmaktadır.

Kalp Hastalıkları: D vitamini kan basıncının (tansiyonun) düzenlenmesi, damar tıkanıklığına bağlı (aterosklerotik) kalp hastalıklarının önlenmesi, kalp krizi ve felç riskini düşürmek için son derece önemli bir vitamindir.

D vitamini ve kalp hastalıklarının görülme oranı üzerine yapılan araştırmalar, D vitamini eksikliği olan kişilerde çeşitli kalp hastalıklarının görülme oranının %50’ye kadar artabildiğini ortaya koyuyor.

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları: D vitamini güçlü bir bağışıklık sistemi için de gerekli. Eksikliğinde, merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalık olan MS (multipl skleroz) ve diğer bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıkların görülme riski artıyor.

Bunama: 65 yaş ve üzeri 1600 kişinin katılımıyla yapılan bir araştırmaya göre D vitamini seviyesi düşük olan kişilerin diğerlerine oranla %53 daha fazla bilişsel problem yaşadığı tespit edilmiş. Bu bilişsel problemler arasında düşünme ve problem çözme yeteneğinin zayıflaması, davranış bozuklukları, hafızanın zayıflaması, Alzheimer hastalığı ve bunama yer alıyor.

Kanser: Yetişkin erkeklerde en çok görülen kanser türlerinden biri olan prostat kanseri D vitamini eksikliği yaşayan kişiler arasında daha yaygın.

Aynı durum meme kanseri için de geçerli. Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre D vitamini meme kanseri riskini önemli oranda azaltıyor. Tersi durumda, yani D vitamini eksikliğinde ise meme kanseri riski artıyor.

Şizofreni ve Depresyon: D vitamini eksiklği yaşanlarda şizofreni hastalığı görülme oranı 2 kat daha fazla. Beyin kimyasının dengesi için önemli bir vitamin olan D vitamini eksikliği aynı zamanda depresyona da yol açabiliyor.

D Vitamini Eksikliğinde Görülme Riski Artan Diğer Hastalıklar: Parkinson hastalığı, kronik ağrılar, obezite, hipertansiyon, diyabet, osteoartrit, gut, kısırlık, fibromiyalji, diş eti hastalıkları, sedef hastalığı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de yeni yaptırdım kan ölçümü.. ve aynı şekilde D vitamini eksik.
Şimdi 3 ampullük bir tedavi dönemine girdim. Ekmeğin üstüne döküp yiyorum. (doktorun önerisi bu şekilde)

İlginç olan şu.. ampülleri tanıdığım eczacı arkadaşımdan alırken ilginç bir şey söyledi. Güneşli yaz ayları haricinde yılın kalan bölümünde iki kez bu 3 ampullük kürü uyguluyorum ben dedi.. Eskiden ölçüm yaptırır, duruma göre takviye alırmış. Onu artık bıraktım, düzenli yükleme yapıyorum dedi.

Doktoruma tekrar gittiğimde bunu danışacağım. İhtiyaç yokken bile alıyor olmanın riski nedir diye..

Şimdi 3 ampullük bir tedavi dönemine girdim. Ekmeğin üstüne döküp yiyorum. (doktorun önerisi bu şekilde)

İlginç olan şu.. ampülleri tanıdığım eczacı arkadaşımdan alırken ilginç bir şey söyledi. Güneşli yaz ayları haricinde yılın kalan bölümünde iki kez bu 3 ampullük kürü uyguluyorum ben dedi.. Eskiden ölçüm yaptırır, duruma göre takviye alırmış. Onu artık bıraktım, düzenli yükleme yapıyorum dedi.

Doktoruma tekrar gittiğimde bunu danışacağım. İhtiyaç yokken bile alıyor olmanın riski nedir diye..
aynen ben de sorayım
teşekkürler bilgilendirdiğiniz için
bu arada kardeşimin hocası (doktor) demiş ki bu değeri 50 ye çekin siz kandaki d vitaminini.. 30 en az ama 50 ideal demek ki..

aynen ben de sorayım
teşekkürler bilgilendirdiğiniz için
bu arada kardeşimin hocası (doktor) demiş ki bu değeri 50 ye çekin siz kandaki d vitaminini.. 30 en az ama 50 ideal demek ki..
Ben de teşekkür ederim..
O halde iletişimde kalalım, aldığımız bilgileri paylaşmaya devam edelim.

aaa ne kadar sevindiğimi anlatamam :KK19::KK19:
bunu kutlamamız lazım oleeey :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

çok istemiştim çok sevindim :KK37:

istemeye devam et daha bunun yetenek sinavi var dil sinavi var mulakati var :) hayal kirikligina alistigimdan sevinemiyorum bile umarim hersey guzel olur :) sen de sinavindan yus puan alir da Ankaraya atanirsin ins. bu sene kendi paramizi harcamaliyiz :)

Valla ben 2 senedir güneş görmüyodum salak gibi koruyucu kullanıyordum kanser olmıyım diye..
bende de çok azalmış ben de ampül kullanıyorum
ilk belirtisi uzun süredir depresif karamsar hissetmemdi..
en son o kadar azalmışki dişetlerim komple kızardı kanamaya başladı..
sağlıklı insanların dahi kışın almasını öneriyorlar..çok çok önemliymiş yeni anlıyorum değerini..

merhabaa kardeşime sordurttum
ihtiyaç yoksa kış aylarında ayda bir iki ayda bir alınmasında sakınca yok demiş..:)

emeğine sağlık çok güzel bilgi vermişsin
ben anca 14 ayda d vitamininin tek çeşidine geçtim :)) hem her gün kapsül yutuyordum hemde hafta 1 ampül ekmek ve zeytin yağıyla yiyordum artık sadece ömür boyu kapsülünü yutucam ampülden kurtuldum şükür:))
beni doktorum ısrarla her gittiğimde tam öğle vakti 20 dk kadar kolların bacakların aç güneşlen çok faydası var diyor benim d vitamini değeri 3 tü şimdi 6 ya çıktı :)
geçen sene troid den ameliyat oldum hepsini aldılar o yüzden hem d vitamini hem b12 iğnesini tabi troid ilacını da ömür boyu kullanmam gerekecek bel sırt ağrılarım olduğunda hemen anlıyorum d vitamini yine çekmiş öğle güneşi ve zeytin yağını arttırınca azalıyor :))

Güneşli aylarda D vitamini ve A vitamini takviyesi yapılmaz çok doğru zira yüksek oranda d vitamini alımı bu dönemlerde kireçlenme, boyun eklem ağrıları, anormal kemik gelişimi(enderdir), kramp, aritmi gibi sorunlara sebep verebiliyor. Diğer sebep ise günde 10 dakika sadece serçe parmağımızı güneş altında bırakmamız gerekli d vitamini sentezinin oluşmasına yeterli olması aynı anda takviye alındığında sonuçlar pek iç açıcı olmuyor.

Yaz ayları dışında normal d vitamini değerine sahip insanlar için ekstra d vitamini takviyesi elzem olmamakla beraber günlük doz aşılmadığı sürece bir sorun yok.

Bu arada gerekli bir konu olmuş CathyLizzie CathyLizzie teşekkürler.

N o r w e g i a n N o r w e g i a n arkadaşımızın geçen haftaki tahlillerinde 25 Oh D oldukça düşük çıktı. Bu vesile ile kendisini buraya davet edip takviye alması gerektiğini hatırlatayım :KK62:

selam kızlar. geçen sene sevgili canan karatay hocamdan öğrenip takibini 3 ayda yapıyorum d vitamininin. yanlız ekmekle değil sağlıklı soğuk sıkım bir çay kaşığı yağla yutmak gerekiyor emilimi daha kolay olsun diye. ekmekle pek bi fayda sağlayamazsınız. birde olması gereken normal değer 80-100 aralığıdır der karatay hocam ve fazlasının zararı olmadığını bedenin fazlayı tölere ettiğine değiniz. eğer 30 ların altıydaysa degeriniz acilen depolarınızı doldurmak için ayda 2 iğneyi mümkünde kalçadan yaptırmak ( 15 gun arayla) eğer kalçadan olmuyorsa dediğim gibi soğuk sıkım sağlıklı bir yağla ve yemekle beraber yutmak gerekiyor. bundan sonra tekrar değer ölçümü yapılması eger hala depolar dolup 80-100 aralığına gelmediyse tespitinize göre ayda 1 yada ayda 2 şeklinde 1 kez daha devam etmek gerekiyor. özellikle kış aylarında çok önemli.
size rahmetli ve değerli prof dr. ahmet aydının bu konudaki makalesinide paylaşmak isterim. güzel bi paylaşım olmuş başlatandan allah razı olsun

http://beslenmebulteni.com/beslenme/?p=908
http://beslenmebulteni.com/beslenme/?p=914
http://beslenmebulteni.com/beslenme/?p=397
beslenmebulteni.com/beslenme/?p=406

bu 4 makalede çok değerli sağlıkla kalın

selam baharcım.

kızlar merhaba annem meme kanseri atlattıktan sonra d vitamininn ne kdar önemli olduğunu anladım. sıra bana geldi ve yeni ölçüm yaptırdım . 8.52 çıktı. gebelik planlıyorum yarın hekimle görüşeceğim. almam gereken takviyeyi. bu topiği bulmam çok iyi oldu.

kızlar merhaba annem meme kanseri atlattıktan sonra d vitamininn ne kdar önemli olduğunu anladım. sıra bana geldi ve yeni ölçüm yaptırdım . 8.52 çıktı. gebelik planlıyorum yarın hekimle görüşeceğim. almam gereken takviyeyi. bu topiği bulmam çok iyi oldu.
çok düşük bir değer ceylancım. doktorun mutlak takviye önerecektir. bence haftada 1 olarak 2 hafta 2 ampül kullanıp depolarını acil doldurmalısın. bundan sonra tekrar baktırıp en az 50 seviyesine çıkmadıysa 1 ampül daha kullanmalısın. ideal aralık sağlıklı bir beden için 80-100 aralığı. doktorun daha altını önerebilir aklında bulunsun. sağlıklı kal canım

bugün hekimim, 15 günde bir bir ampul önerdi ekmein üstüne kırıp tüket dedi. 45 günlük tedavi önerdi. sizin önerinize de kulak vereceğim. ilginie ve samimiyetinize müteşekkirim. acilen depolar dolmalı evet hekim 50 seviyesini ideal diye söyledi ama annemin onkoloğu da sizin gibi düşünüyor 80 olana kadar devam diyor.

X