Gebeliğe Hazırlık Dekolman Plasenta Sonrası Gebelik

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Herkese merhaba❤️
Dekolman plasenta sebebiyle ilk gebeliğimde 32. haftada herşey yolundayken kaybettik bebeğimizi.
Çevremde bunu yaşayan kimse yoktu, burada aynı sorunu yaşayan kadınlar tanıdım.
Bu süreci yaşamanın ne kadar zor olduğunu tabii ki en iyi yaşayanlar bilir. O sebeple bu başlık altında toplaşıp; yeni gebelik umutlarımızdan, gebelik süreçlerimizden ve inşallah sağlıkla kucağımıza alacağımız doğumlarımızdan bahsedelim.
Özetle bu sorunu yaşayanlar olarak birbirimize destek olalım, umut olalım.

Dekolman plasenta süreçlerinizi, daha sonra gebe kaldıysanız; gebelik öncesi, gebelik süreci ve doğumlarınızdan bahseder misiniz.
Merhaba. Benim sebepsiz kısırlık sebebiyle tüp bebek tedavisiyle bir kızım oldu.

İkinci bebeğime doğal yolla ilk denemede hamile kaldım ama 6 haftalıkken düşük yaptım.

Tekrar tüp bebek tedavisine başladık, hamile kaldım. Bir kızım daha olacaktı. Dünyanın en mutlu insanıydım. kan sulandırıcı iğne kullanıyordum zaten pıhtılaşma vardı. Bir akşam saat 18.00’de iğnemi vurdum, bilgisayar başında online ders anlatıyordum, 23haftalık hamileydim. Bebeğim dönmeye başladı. Kafası yukarıdaydı o zamana kadar. Ben de sevindim kafasını aşağıya dönüyor, doğal pozisyonuna geçiyor diye. Tuvalete gittim ve peçetede az sulu kan gördüm. Hemen doktoru aradım. Doktoru aradıktan sonra suyum şiddetli şekilde akmaya başladı. O an anladım bebeğimi kaybedeceğimi. Çok küçüktü, kurtulması imkansızdı. Sezaryene alındım, kan sulandırıcı iğne vurduğum için kendi hayatımdan da endişe ederek göz yaşları içinde ameliyata girdim.

Sezaryende doktor bağırsaklar üzerindeki yağların sol tüpe yapıştığını görmüş, onları açmış. Ameliyat 2 saat sürdü, 3 üniteden fazla kan kaybetmişim. Uyanıktım ama sakinleştirici etkisiyle zaman yavaş geçiyor sanıyordum. Meğer uzun bir operasyona girmişim.

Kızım 6 saat yaşadı, cenazesine katılamadım. Hiç mezarına gitmedim. Gitsem nasıl dönerim. 4 Mart’ta 1 yıl olacak 😔

Doktor rahmin çok kötü durumda, şekil bozuklukları var, tüplerini bağlayacaktım ama çok gençsin diye bağlamadım dedi. Tekrar gebelik düşünürsen laparoskopi ve histerekopi ile hasar var mı diye baktırmam lazım dedi. Tekrar sedyeye yatmayı düşünemiyorum bile. Bir daha çocuğum olmayacak sanırım 😔

Merhaba. Benim sebepsiz kısırlık sebebiyle tüp bebek tedavisiyle bir kızım oldu.

İkinci bebeğime doğal yolla ilk denemede hamile kaldım ama 6 haftalıkken düşük yaptım.

Tekrar tüp bebek tedavisine başladık, hamile kaldım. Bir kızım daha olacaktı. Dünyanın en mutlu insanıydım. kan sulandırıcı iğne kullanıyordum zaten pıhtılaşma vardı. Bir akşam saat 18.00’de iğnemi vurdum, bilgisayar başında online ders anlatıyordum, 23haftalık hamileydim. Bebeğim dönmeye başladı. Kafası yukarıdaydı o zamana kadar. Ben de sevindim kafasını aşağıya dönüyor, doğal pozisyonuna geçiyor diye. Tuvalete gittim ve peçetede az sulu kan gördüm. Hemen doktoru aradım. Doktoru aradıktan sonra suyum şiddetli şekilde akmaya başladı. O an anladım bebeğimi kaybedeceğimi. Çok küçüktü, kurtulması imkansızdı. Sezaryene alındım, kan sulandırıcı iğne vurduğum için kendi hayatımdan da endişe ederek göz yaşları içinde ameliyata girdim.

Sezaryende doktor bağırsaklar üzerindeki yağların sol tüpe yapıştığını görmüş, onları açmış. Ameliyat 2 saat sürdü, 3 üniteden fazla kan kaybetmişim. Uyanıktım ama sakinleştirici etkisiyle zaman yavaş geçiyor sanıyordum. Meğer uzun bir operasyona girmişim.

Kızım 6 saat yaşadı, cenazesine katılamadım. Hiç mezarına gitmedim. Gitsem nasıl dönerim. 4 Mart’ta 1 yıl olacak 😔

Doktor rahmin çok kötü durumda, şekil bozuklukları var, tüplerini bağlayacaktım ama çok gençsin diye bağlamadım dedi. Tekrar gebelik düşünürsen laparoskopi ve histerekopi ile hasar var mı diye baktırmam lazım dedi. Tekrar sedyeye yatmayı düşünemiyorum bile. Bir daha çocuğum olmayacak sanırım 😔
Öncelikle çok çok geçmiş olsun, çok şükür sağlığınız yerinde 🙏🏻
Kaybınız erken doğum olarak mı tanımlandı? Dekolmanda su değil de yoğun kanama oluyor malum.
Tekrardan geçmiş olsun, sağlıklı günler dilerim umarım herşey gönlünüzce olur ❤️

Merhaba bende hikayemi anlatmak isterim. 25 yaşındayım 2020 Temmuz ayında bebek istemiyle doktora gittik klomen verdi kullandım kontrole gittim yumurta büyümemiş bu ay bebek olmaz diğer ay iğne deneyelim dedi hiç mi şansım yok dedim olmaz ama olursada mucize olur dedi. Günüm geçti ve hamile olduğumu iğrendim yanı mucize bebek. 13. Haftaya kadar hersey normal bi sıkıntı yok neyse tam 13.hafta da kovid oldum karantina süresi derken taramalara gittim ve ikiz olduğunu ögrendim. Ama birisi trap sendromu yanı bası kalbi kolları yok sadece ayakları ve gövdesi var. Doktorlar hemen operasyon dediler ama diğerinizde kaybetme durumumuz olabileceğinden Allah’a bırakıyorum dedim. 22 haftaya kadar surekli kontrollere gittim. Bi gece saat 3 gibi uyurken aniden su bosalmasi
Tabi yasaklar var o zaman da hemen hastaneye yetiştik açılmam var dediler yatırdılar tam 10 gün yattım antibiyotik bitti ve o gece yine yayanda dinlenirken yine anı bir su bosalmasi bardaktan boşalır gibi ve ardına yoğun bi kanama ve o anda 3.5 cm açılma olmuş ve plesenta dekolman yanı plesenta Rahimde ayrılmış çok ani karar vermemi söylediler Sezeryan olursan bi Ümit bebek Yaşar dediler ama 23 haftalık çok zor normal dogumda o ihtimal zaten yok. Neyse sezeryana alındım bebeğim 12 saat yaşadı ve öldu. Herseyi unutup yeniden bebek istedik ve 5 ay sonra kendiliğimden hamile kaldım. 9.haftaya geldiğimizde onunla kalbi durdu ve kürtaj oldum. Testler yapıldı hafif pıhtılaşma olduğu çıktı ama engel değil dediler. Bebeklere kromozom testleri yapıldı bi sorun çıkmadı eşim ve bana kromozom testleri yapıldı bi sorun çıkmadı. Doktor rahim duvarın iyi ve rahim ağzı açıklığın yok nasıl erken dogum yaptın diye şaşırdı. 7 ay oldu kürtajın üzerinden geceli tekrar bebek istiyoruz HIc korunmamamiza rağmen hemen gebelik oluşmadı. Allahim su gecenin hürmetine hayırlı sağlık evlat nasip etsin isteyen herkese

Kaybınız erken doğum olarak mı tanımlandı? Dekolmanda su değil de yoğun kanama oluyor malum.
Tekrardan geçmiş olsun, sağlıklı günler dilerim umarım herşey gönlünüzce olur ❤️
Patolojiye gitti plasenta. Sonuç dekolman. Hem su hem kan geldi. Sağ olun 🙏🏻

Çoğu dekolmanda dışarı kanama olmazmış, olmasını bazı doktorlar iyiye yoruyorlar anne kaybı olmamasının sebebi olarak. Benim de yoğun kanamam olmuştu, hatta rahim tehlikedeymis, sezaryen sonrası bayağı takip etmişlerdi kanamami, Allah'tan durdu. Olan oğluma oldu, canım yavrumm🥺
Elhamdülillah diyorum, daha kötüsünü düşünmek istemiyorum, şimdi yine bı umudum var, oğlumun kardeşleri olacak diye.

Herkese merhaba❤️
Dekolman plasenta sebebiyle ilk gebeliğimde 32. haftada herşey yolundayken kaybettik bebeğimizi.
Çevremde bunu yaşayan kimse yoktu, burada aynı sorunu yaşayan kadınlar tanıdım.
Bu süreci yaşamanın ne kadar zor olduğunu tabii ki en iyi yaşayanlar bilir. O sebeple bu başlık altında toplaşıp; yeni gebelik umutlarımızdan, gebelik süreçlerimizden ve inşallah sağlıkla kucağımıza alacağımız doğumlarımızdan bahsedelim.
Özetle bu sorunu yaşayanlar olarak birbirimize destek olalım, umut olalım.

Dekolman plasenta süreçlerinizi, daha sonra gebe kaldıysanız; gebelik öncesi, gebelik süreci ve doğumlarınızdan bahseder misiniz.
Bende 32 haftalıkken malesef sezeryan doğum yapmak zorunda kaldım ve 16 gün sonra oğlumu kaybettim çok zor bi durum benim gizli kanamam oldu bebeğimin hareketleri hissetmemek sonucu hastaneye başvurdum doğum başlamış oğlumun kalp atışları çok iyisi ama sade kıpırdamıyordu dur uyuyor gibi dedi sadece doğum başlamıştı sorunu bulana kadar oğlumun kalp atışı yavaşladı acil sezaryen oldum ama bebek çok oksijensiz kalmış 16 gün yaşadı siz nasıl farkettiniz sebebi ne olabilir ben korona olmuştum 10 gün olmuştu karantina biteli kimse bişey demedi tansiyon büyük ihtimal dedi ama gittiğimde tansiyon da yok tu doğum sırasında ve doğumdan sonra bi süre tansiyonumu indiremediler sadec

Bende 32 haftalıkken malesef sezeryan doğum yapmak zorunda kaldım ve 16 gün sonra oğlumu kaybettim çok zor bi durum benim gizli kanamam oldu bebeğimin hareketleri hissetmemek sonucu hastaneye başvurdum doğum başlamış oğlumun kalp atışları çok iyisi ama sade kıpırdamıyordu dur uyuyor gibi dedi sadece doğum başlamıştı sorunu bulana kadar oğlumun kalp atışı yavaşladı acil sezaryen oldum ama bebek çok oksijensiz kalmış 16 gün yaşadı siz nasıl farkettiniz sebebi ne olabilir ben korona olmuştum 10 gün olmuştu karantina biteli kimse bişey demedi tansiyon büyük ihtimal dedi ama gittiğimde tansiyon da yok tu doğum sırasında ve doğumdan sonra bi süre tansiyonumu indiremediler sadec
Benim herşey yolundayken hiçbir belirti ya da bebek de gerilik vs yokken bir anda çok yoğun kanamam oldu. 20 dk’da bebek alındı fakat oksijensiz kaldığı ve plasenta tamamen ayrıldığından tüm kanı boşaldığı için maalesef yaşayamadı. Hastaneye kanama ile gittiğimde de tansiyon yoktu, öncesin de zaten hiçbirşey yoktu.
Benim için bir neden bulunamadı…
Korona da olmamıştım, 3. ve 4. ayda biontech aşı olmuştum.
Allah bunu yaşayan tüm melek annelerine sabır versin ve bir an evvel sağlıkla bebeklerimize kavuştursun inşallah 🙏🏻

Benim herşey yolundayken hiçbir belirti ya da bebek de gerilik vs yokken bir anda çok yoğun kanamam oldu. 20 dk’da bebek alındı fakat oksijensiz kaldığı ve plasenta tamamen ayrıldığından tüm kanı boşaldığı için maalesef yaşayamadı. Hastaneye kanama ile gittiğimde de tansiyon yoktu, öncesin de zaten hiçbirşey yoktu.
Benim için bir neden bulunamadı…
Korona da olmamıştım, 3. ve 4. ayda biontech aşı olmuştum.
Allah bunu yaşayan tüm melek annelerine sabır versin ve bir an evvel sağlıkla bebeklerimize kavuştursun inşallah 🙏🏻
Benimde hiçbir sorun yoktu hatta bebek önden gidiyordu o kadar sağlıklıydı ki doktor şaşırıyordu kıpır kıpır boyun ölçüsünü alamıyorum doğunca sen uykuyu unut diye dalga geçiyordu hatta doğduğunda 32 haftalık olmasına rağmen 2 kiloyu geçmişti doktor eğer aynı bu şekilde 32 haftalık doğsaydı hiç bi sorun olmadan direk kucağına verirdik o kadar sağlıklıymış dedi ama yavrum gitti bi anda malesef nasip değilmiş İnşAllah acımızı ilaç olacak başka bebeklerimiz olur hayırlısıyla ne diyelim

Allah hepimize sabır gerçekten bu grupta yazan kadınların mutluluk dolu yazılarını okumadı çok isterdim herkesin hikayesi ayrı herkes farklı zorluklar yaşamış ama sonuçlar hep aynı hepimizin cennete bir yavrusu var dilerim bir gün kavuşup doya doya sarılırız evlatlarımıza

Benimde hiçbir sorun yoktu hatta bebek önden gidiyordu o kadar sağlıklıydı ki doktor şaşırıyordu kıpır kıpır boyun ölçüsünü alamıyorum doğunca sen uykuyu unut diye dalga geçiyordu hatta doğduğunda 32 haftalık olmasına rağmen 2 kiloyu geçmişti doktor eğer aynı bu şekilde 32 haftalık doğsaydı hiç bi sorun olmadan direk kucağına verirdik o kadar sağlıklıymış dedi ama yavrum gitti bi anda malesef nasip değilmiş İnşAllah acımızı ilaç olacak başka bebeklerimiz olur hayırlısıyla ne diyelim
Aynen benim yavrucağım da böyleydi. 32 haftalık 2kg’nin üstündeydi. Allah verdi Allah aldı, diyecek başka hiçbir şey yok maalesef..
Allah sabrımızı gücümüzü arttırsın, sağlıkla kavuşacağımız gebelikler yaşayalım inşallah 🙏🏻
Sizin korunma süreniz devam ediyor mu ameliyat sonrası

Allah hepimize sabır gerçekten bu grupta yazan kadınların mutluluk dolu yazılarını okumadı çok isterdim herkesin hikayesi ayrı herkes farklı zorluklar yaşamış ama sonuçlar hep aynı hepimizin cennete bir yavrusu var dilerim bir gün kavuşup doya doya sarılırız evlatlarımıza
Amin inşallah 🙏🏻
Dilediğimiz zamanlarda gebelik müjdesini sonrasında mutlu doğum haberlerimizi paylaşalım inşallah ❤️🙏🏻

İnşAllah tek tesellim bu zaten kokusunu doya doya içimize çeker bağrımıza basarız yavrularımızı

Dekolman plasenta yaşayan kadınlarda genel olarak tespit edilebilen sağlık problemi yok. Aşı ile ilgili kaygılarım oluştu benim. Sizler aşı oldunuz mu? Olduysanız hangisi ve hangi aylarda.

Biontech oldum ben 2 dozuda 24 hafta sonrası idi
Ben de biontech oldum. 12 ve 16.haftalarda dr tavsiyesiyle. Belki sizlerde duyuyorsunuzdur göğüs ağrısı, kalp problemi gibi sorunları aşıdan sonra yaşayan insanları. Açıkcası dekolman yaşamadan evvel bu tarz söylemlerin doğruluğuna inanmıyordum. Fakat şimdi kuşku duyuyorum.. Zaman geriye dönmeyecek tabii ama aşı mı sebep oldu diye düşünmekten de alıkoyamıyorum kendimi.. Tekrar aşı olmayı asla düşünmüyorum.

direk ilgisi olmayabilir dünyada bir çok anne aşı sayesinde rahat bir gebelik geçirdiğini söylüyor ancak bizde olan bir durum tetikleme yapmış olabilir diye düşünmeden bende kendimi alamıyorum bizim için hep bir neden bulmak bi cevabı olsun demek,,,, sorular cevapsız kalan sorular,,,, anlıyabiliyorum sizi ama galiba olan oldu bundan sonrası için en azından bu durumu yaşadığınızı bildiği için periontolog eşliğinde daha dikkat ederek ilaç kullanarak belkide üstesinden geleceksiniz geleceğe iyi bakmak gerekir

Merhaba arkadaslar bende 33+4de plesanta dekolman ile doguma girdim bebegim kuvezreyken 1 gun sonra purpura fulminans teshisi kondu 3 gunluk kaybettik. Kani pihtilasiyordu. Derisi nekroz oluyordu pihtilasan yerden yani ölüyordu. Rabbim hastalıklarla sinamadi bi omur yawrumu. Simdi 2. Gebeligimdeyim. Kasim 2020de dogum yapmıştım. Genetikte mutlaka kan tahlilleri yaptirin arkadaşlar. Bende pihtilasma bozuklugu cikti. Suan igne ile gebeligim devam ediyor. Biz elimizden geleni yapalim gerisi Rabbime emanet

X