Deprem, Hastalık, Küresel Isınma, Yok Olan Dünya ve Çocuklarım

Cevre konusundaki duyarliliginizi cok takdir ettim bende ayniyim..lutfen herkes aynisini yapsin bu dunyayi biz bozduk biz duzeltecegiz.. kimsr benim cabamla nr olacak demesin.. herkes sorumluluk alsin..

Güzel şey; bilinçli ve iyi kalpli insanların kendileri gibi çocuklar yetiştirip dünyaya umut olması. Malum çok azlar artık...

Sizden ricam lütfen bir süre televizyondan..haberlerden uzak kalın.sizden uzak olan dış dünyadan uzak kalın.biraz sakin olun ve çocuklarınızla huzurlu vakit geçirin.bence Çin'deki virüs Türkiye'ye hiç gelmicek.gelirse bile ozmana kadar aşısı bulunur.ben hep böyle olumlu duygular içindeyim.mesela deprem olsa bile evim yikilmicak,yıkılsa bile ölmücem..ölürsem bile benim için takdir edilen ömür depremdenmis bunu değiştiremezdim.hüküm Allah'ın dır diyor rahatlıyorum.

Bu kadar olur beni anlatmışsınız bı an ben mi yazdım bunu dedim

Anksiyeteye doğru hızla gidiyorsunuz. Bende şunu söylemek istiyorum, hiçbir şeyi kontrol edemezsiniz. Virüsü, susuzluğu, ısınmayı hiçbirşey sizin elinizde değil. Bu yüzden düşünmeyi bırakmaktan başka çareniz yok. Hem bu hayat tuhaf. Siz kendinizi bu düşüncelerle sıkarken yarın sabah başınız döner, düşerken kafanızı tezgaha vurup ölebilirsiniz. Yani en kötü senaryo bu. Büyük firmalar susuzluğun cidden sorun olacağını farkettiklerinde deniz suyunu içilebilir suya çeviren ters osmoz santralleri kurarak buna çözüm bulabilir. İsrail bunu yapıyor. 2 saat sonra biri çıkıp buldum coronanın aşısını diyebilir. Evlatlarımız için korkuyoruz ama teknoloji ve bilimin desteğiyle çok farklı hayatları olabilir. Bu ülkede biraz daha zor ama yurtdışına gidebilirler. Bu konularda kendinizi helak etmeyin. Ama depreme birşey diyemeyeceğim. Çünkü sırf bu korkudan Mersinde yaşıyorum ben.

Abimde böyle benim sürekli felaket senaryoları yazmaktan düşünmekten hayatını yaşayamıyor bir türlü. İnsan iyiki geleceği bilmeden yaşıyor gerçekten yaşayamazmışız. Polyannacı insanlarıda sevmem hoşlanmam sıkılırım. İkisinin ortası olmak gerek. Geçenlerde komşumuz gece duşa girmiş kalp krizi geçirmiş sabah farketmişler. Ne olup biteceğini bilemezken bugünü mahvetmek kadar daha nasıl kötülük yapabilirizki kendimize? Akışına bırakın. Yüzyıllardır depremler vardı var olacak. Daha güvenli binada oturun ilk yardım ve afet eğitimi alın. Virüsler içinde sosyal medyada çok fazla bilgi kirliliği yalan haberler var okumayın. Uzak kalmak iyi geliyor en azndan okudukça geriliyor insan ben okumayı bırakalı rahatım. Deprem için instagramda depremhabercisi var çok iyi insanlar onları okuyalı korkum geçti benim.

aynı seyi son 1 yildir icimde tasiyorum. egitimleri gelecekleri icin imkanlari zorluyorum ama bakiyorum dünya yasanacak gibi degil bütün hevesim kaciyor

Benim de savaş korkum vardı. 3 çocuğum var. Sonra bir gün dedim ki kendi kendime bizden yıllar önce de dünya ne hallerdeymiş.Kimler savaş,kıtlık,deprem daha nice felaketler de ölmüş. Bir şekilde hayat devam ediyor edecek. VE EN ÖNEMLİSİ BEN DEGILIM COCUKLARIMI KORUYAN... ONLARI ZATEN BENDEN DAHA COK SEVEN BIR YARATICILARI VAR...

Size tavsiyem çocuklarınızı Allah korkusuyla ama en önemlisi sevgisiyle yetistirin. Siz olmasaniz dahi onu koruyup kollayan ALLAH olduğunu bilsin...

Ayrica haberleri takip etmeyin, tedbirlerinizi alın.Duanizi edip uyuyun. Ahirete hazırlığımızı iyi yapalim.Bizden istenen bu sadece... YA FETTAH lafzı da ferahlik verir. Bunaldikca hatırladıkça söyleyin.

Tum annelerin cocuklari icin olan kaygisini dile getirmissiniz.bizler de cok endiseliyiz dunyanin bu hallerinden.hatta esimle diyoruz ya ne bicim bir yuzyila dogduk diye.yapabilecegimiz en guzel sey gelecegimizi yani cocuklarimizi duzgun yetistirmek.her konuda.

Aynı konuyu açmak istemiştim birkaç gün önce. Aynı endişeler bonuslariyla birlikte bende de var :)
Anne olunca endiseler katlanıyor malesef.
Ama geçen bir yazı okudum. Deprem, virüs vs korkularının stresiyle hasta satisi artacak gibi bir yazı.
Düşündüm ki belki deprem 30 yıl sonra olacak, belki seneye bu virüsün varlığını bile hatırlamayacağız. Bu bu stresle onlara gerek kalmayacak zaten.
Size onerim sürekli internette felaket haberlerini okumayın. 99 depreminden hemen sonra baslandi ve bir çok tarih verildi deprem için ama bakın üzerinden 20 yil geçti.
Geçtiğimiz yıllarda sars virüsü vardi, şimdi hatırlanmıyor bile. Bu felaketler dunya uzerinde herzaman vardı ve varolmaya devam edecek
Endişelenerek bir yere varılmıyor, takip etmemeye çalışın bu haberleri. Biraz polyannaciliktan kimseye zarar gelmez.

Elinizden geleni yapın, çöpünüzü ayırın, geri dönüşüm yapın. Plastik tek kullanılmalı hiç bir şey kullanmayın, ağaç dikin, hatta mümkünse hep beraber bir kampanya yapsak be bir yerde ağaçlandırma çalışması yapsak. Deterjan vs gibi şeylere dikkat edin. Deprem için önlem alabilirsiniz, evinizi kontrol ettirin, çanta hazırlayın, eğitim videosu hazırlayın, deprem için eve kafes gibi bir şey yaptıranlar var- mantıklı mı deprem uzmanlarına ve inşaat mühendislerine sormak gerek. Siz elinizden gelen her şeyi yapın. Ben yapıyorum be çevremi de uyarıyorum. En azından içim rahatlıyor. Evet gerçekten dünyada sona yaklaşılıyor ama bilincimizi artırma ve bundan korunma mümkün. Bizim gibi insanlar giderek artıyor. Canınızı sıkmayın. Ben artık daha az et ve süt ürünleri tüketiyorum.

Bunların olduğunu bilmek güzel, umut verici.

Tüm cevaplar için teşekkür ederim. Her birinizin mesajı farklı bir yönden rahatlattı, bilinçlendirdi.
Demek ki güzel şeyler de var dedim: Yalnız olmadığımı bilmek gibi, bilinçli insanların - sizlerin- varlığı gibi,dünyanın belki de gelecekte daha iyi olabileceği düşüncesi gibi, yapabileceğim şeyler olması gibi...

Yazdiklarinizin her kelimesine katiliyorum
Bir de dinozorlar caginda olsaydik neler olurdu kim bilir.o cagin tek sansi sosyal medyasinin olmamasi sanirim:).evet saka bir yana hayat zorlasiyor hanimlar.

25 litre belgeselinin faydaları :) umarım sizin benim gibi herkes dikkat ediyordur buna. yoksa sonumuz yakındır allah korusun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…