Derdim İngilizce

BettyRuble

iyi düşün iyi olsun!
Kayıtlı Üye
21 Haziran 2016
9.255
25.570
Kızlar selam herkese sevgiler

Dil konusu canımı sıkmaya başladı iyice,
Gramer kurallarını vs biliyorum ama günlük konuşma namına sıfırım. Film dizi izlemeyi sevmediğim için listeningim sıfır. Utanıyorum kendimden eyvallah herkes bilmek zorunda değil ama benim çalıştığım yerde hemen herkes iyi ben şaşkın gibiyim.
Evde kendi kendime en efektif öğrenme yöntemi nedir sizce?

Learn English with TV Series
Ve
Learn English with Vanessa
Kanallarını yeni keşfettim izlemeye başladım

Sizce etkili olurlar mı? Bir de kelime bilgim yok kelime haznemi nasıl geliştirebilirim?

Güzel tavsiyelerinize açığım.
İngilizcede adam akıllı yol katedip İtalyanca öğrenmek istiyorum çünkü gerçekten dil öğrenmek bana çok keyif veren bir eylem, ama yöntem bilmeyince boşa kürek çekiyorum sanki..
Helpp!

Edit: Bu konuyu bdv’ye açtığım için bir hafta ban yedim. Bazen bu siteye gerçekten gıcık oluyorum...

Son düzenleme:
Çok klasik olacak ama sürekli İngilizce dinleyin,okuyun,izleyin.
Ben okuduklarımı yüksek sesle okuyordum bir aralar,kendi kendime kelime pratiği falan yapıyordum,bazı kelimelerin okunuşundan emin olmayınca çeviriden dinliyordum.
Kulağınız dile ne kadar maruz kalırsa bir de o dili kullanan kişiyi o kadar net anlıyorsunuz.2 yıl önce İngilizce videolardan pek bir şey anlamazdım,şu an bir şey arasam direk İngilizce olana bakıyorum,gayet net anlıyorum.O yüzden imkanınız varsa Türkçe aramaları bir süre kenara bırakın,kendinizi İngilizceye adayın.Zor olsa da başlarda alıştıkça keyifli oluyor.

Netten videolu inglizce ya da özkan çelen olarak arama yap bu adam inglizce ögretmeni sınıfta konu anlatırken çekilmiş ders anlatım videoları var izlerken kendini sınıfta hissediyorsun. Çok kolay anlamanı sağlayan teknikler öğretiyor. Ve ileri derecede öğrenmek için yapman gerekenleri, ingilizce kelimeleri aklında tutabilmek için yapman gerekenler falan hepsi var. Çok değerli bir hoca belli sayfasını öneririm ben çok ilerleme kaydettim. Ondan daha iyi hoca görmedim. Hatta sayfasında da yazıyordu bilgisini paylaşmayan insanla ekmeğini paylaşmayan insan aynıdır diye. Özelden yazdığın mesajlara dönüste yapıyor. Fazlasıyle tavsiye ederim.

Çok klasik olacak ama sürekli İngilizce dinleyin,okuyun,izleyin.
Ben okuduklarımı yüksek sesle okuyordum bir aralar,kendi kendime kelime pratiği falan yapıyordum,bazı kelimelerin okunuşundan emin olmayınca çeviriden dinliyordum.
Kulağınız dile ne kadar maruz kalırsa bir de o dili kullanan kişiyi o kadar net anlıyorsunuz.2 yıl önce İngilizce videolardan pek bir şey anlamazdım,şu an bir şey arasam direk İngilizce olana bakıyorum,gayet net anlıyorum.O yüzden imkanınız varsa Türkçe aramaları bir süre kenara bırakın,kendinizi İngilizceye adayın.Zor olsa da başlarda alıştıkça keyifli oluyor.
Haklısınız, günüme entegre etmek gerekiyor İngilizceyi.
Konuyu açtıktan sonra konuyu kafamda translate ettim rahatça edebildim.
Ama çalıştığım kuruma biri gelse ne bilim adres sorsa hah uh yes yes olurum kesin.
Özgüvenim eksi megabayt.

yabanci biriyle yazismaya badlayin ilk olarak. 1 ay once esime ingilizce ceviri yaptiran akrabam 1 ayda ingilizceyi google translate den cevire cevire catir catir konusmayi ogrendi saka gibi bide diyo ki ne var bunda herkes neden abartiyo bu dil isini falan. teyzemde bi kutuya her gun sabah yeni 3 4 kelime yazip atarak 500 kelimeyi bir ayda ogrendi. he ben mi i dont speak english :KK70: :KK70: :F

Hangi beceriyi gelistirmek istiyosaniz ona calismaniz lazim. Konusma dizi izleyerek gelismez. Konusacak ortam yaratin. Video chat yapacak yabanci arkadas bulun, bu isi parali yapan dil kurslarina kaydolun, vs. Kelime ogrenmek icin kitap okunmasi gerektigini herkes bilir ve soyler, ama kimse oyle ogrenecek kadar oturup kitap okumaz. Kelime ogrenmek icin ayni kelimeye tekrar tekrar maruz kalmak gerekir (en az 3). Ingilizce bilgisayar oyunu oynayanlarin kelime alip yuruyordu ben ortaokuldayken. Strateji oyunlarindan falan bahsediyorum ama.

yabanci biriyle yazismaya badlayin ilk olarak. 1 ay once esime ingilizce ceviri yaptiran akrabam 1 ayda ingilizceyi google translate den cevire cevire catir catir konusmayi ogrendi saka gibi bide diyo ki ne var bunda herkes neden abartiyo bu dil isini falan. teyzemde bi kutuya her gun sabah yeni 3 4 kelime yazip atarak 500 kelimeyi bir ayda ogrendi. he ben mi i dont speak english :KK70: :KK70: :F
1 ayda 500 kelime mi huhuw.
Çok iyiymiş peki nasıl ezberledi. Baya baya oturup blue mavi bird kuş pen kalem diyerek mi ezberleniyor bu kelimeler ya.

Ben de tam tersi
Tam flort ingilizcem var. Biriyle yolda tanisayim kanka olurum, kiz-erkek arkadasligimi sürdürürüm,Gonullu turist gezdiririm,hahara hihiri.
Ama kurallari , cumle yapisini sunu bunu bilmem. Cok sacma yanlislar yaparim. Telaffuzum da kendime has,beni sevene şirin gelen tanimayana sacma gelen bir telaffuz :)
Cunku dili 25 yasimdan sonra konusa konusa kendi kendime ogrendim. Ama konuştuğum insanlarin dili de ingilizce olmadigi icin koptu orada olay😂
Tavsiyelere gelince
Tavsiye edecek kadar mükemmel degil ingilizcem ama bir iliskiyi ingilizce yürütecek kadar iyi.
Kendine bir arkadas bul ve bol bol konus.
Cambly uygulamasi var mesela. Herkes 10 dakikalık kod paylasiyor. Internet onlarla dolu. Her gun 10 dk konussan ayda kac saat eder; )
Couchsurfing sitesine uye ol. Evinin bir koltugunu ac,insanlar sende kalsin(ucretsiz)
Elbet butun gece konusacak birsey bulursun,dilin gelisir.
Ya da evin uygun degilse hangout secenegini ac. O an musait olan turistlerle bulus- onlara sehri gezdir
Ya da sen turist ol. Ama yalnız ol mumkunse:) o zaman bol bol konusman gerekir -yumurta kapiya dayaninca
Sakin pahallı falan deme. Ucuzgezi.info sitesinde 400 liraya gidis donus onlarca ulkeye bilet bulabilirsin

1 ayda 500 kelime mi huhuw.
Çok iyiymiş peki nasıl ezberledi. Baya baya oturup blue mavi bird kuş pen kalem diyerek mi ezberleniyor bu kelimeler ya.
ya iste bi kutu yapti evin girisine koydu o kutuyu icine kelimeleri yazdi atti ve her sabah evden cikarken yanina 3 4 kart aliyodu. kartlarin bi tarafinda ingilizce bi tarafinda turkcesi yaziyordu. valla elalem sakir sakir :KK70: :KK70:

Ben de tam tersi
Tam flort ingilizcem var. Biriyle yolda tanisayim kanka olurum, kiz-erkek arkadasligimi sürdürürüm,Gonullu turist gezdiririm,hahara hihiri.
Ama kurallari , cumle yapisini sunu bunu bilmem. Cok sacma yanlislar yaparim. Telaffuzum da kendime has,beni sevene şirin gelen tanimayana sacma gelen bir telaffuz :)
Cunku dili 25 yasimdan sonra konusa konusa kendi kendime ogrendim. Ama konuştuğum insanlarin dili de ingilizce olmadigi icin koptu orada olay😂
Tavsiyelere gelince
Tavsiye edecek kadar mükemmel degil ingilizcem ama bir iliskiyi ingilizce yürütecek kadar iyi.
Kendine bir arkadas bul ve bol bol konus.
Cambly uygulamasi var mesela. Herkes 10 dakikalık kod paylasiyor. Internet onlarla dolu. Her gun 10 dk konussan ayda kac saat eder; )
Couchsurfing sitesine uye ol. Evinin bir koltugunu ac,insanlar sende kalsin(ucretsiz)
Elbet butun gece konusacak birsey bulursun,dilin gelisir.
Ya da evin uygun degilse hangout secenegini ac. O an musait olan turistlerle bulus- onlara sehri gezdir
Ya da sen turist ol. Ama yalnız ol mumkunse:) o zaman bol bol konusman gerekir -yumurta kapiya dayaninca
Sakin pahallı falan deme. Ucuzgezi.info sitesinde 400 liraya gidis donus onlarca ulkeye bilet bulabilirsin
ahaha super ya :) bizim ulkeye turistler gelince kelimeleri yanlis soyluyorlar cunleyi yanlis kuruyorlar ama sevimli gozukuyolar bence sizde onlara gore oyle gozukuyosunuzdir :) :)

Haklısınız, günüme entegre etmek gerekiyor İngilizceyi.
Konuyu açtıktan sonra konuyu kafamda translate ettim rahatça edebildim.
Ama çalıştığım kuruma biri gelse ne bilim adres sorsa hah uh yes yes olurum kesin.
Özgüvenim eksi megabayt.

Çok iyi o zaman,en azından sıfır değilsiniz.
Özgüven konusunda,bence bu sizlik değil genel olarak toplumda olan bir şey.Gayet iyi cümle yazabilen insanlar iş konuşmaya gelince susuyor,yanlış telaffuz en çok korktuğumuz şey sanırım.Ama şundan emin olun ki dünyada İngilizceyi herkes bir Amerikan ya da İngiliz kadar seri konuşmuyor zaten ya da o kadar özgüvenli.Herkes hata yaptığının,yapacağının farkında bir şekilde konuşuyor ve bu ayıp bir şey de değil zaten.Bir Amerikan kendi dili dışında kaç dili çok iyi konuşuyor ki oturup sizinle dalga geçecek,rahat olun.Konuştukça kelimelere hakim olduğunuzu fark edersiniz zaten.
İmkanınız varsa yabancılarla konuşun hatta,''ingilizcemi geliştirmek istiyorum'' deseniz bile size yardımcı olurlar İnternette falan.Ben online oyun sayesinde çok ilerlettim konuşma kısmını.Hatalarımı direk söyleyen insanlar falan vardı mesela,''bunu bu şekilde yaz,bunu böyle telaffuz et'' gibi.Onlardan kaptıklarım çok oldu,ama işin terimsel kısmı farklı tabii,eğer iş alanında bir İngilizce istiyorsanız bulunduğunuz alanla ilgili İnternette çalışmalara falan göz gezdirin,hepsini sırayla çevirin.Makale çevirmek de iş terimleri için yararlı oluyor.

bu arada bende duo lingo uygulamasini kullanmaya basladim daha yeni o uygulamada guzel

Çok iyi o zaman,en azından sıfır değilsiniz.
Özgüven konusunda,bence bu sizlik değil genel olarak toplumda olan bir şey.Gayet iyi cümle yazabilen insanlar iş konuşmaya gelince susuyor,yanlış telaffuz en çok korktuğumuz şey sanırım.Ama şundan emin olun ki dünyada İngilizceyi herkes bir Amerikan ya da İngiliz kadar seri konuşmuyor zaten ya da o kadar özgüvenli.Herkes hata yaptığının,yapacağının farkında bir şekilde konuşuyor ve bu ayıp bir şey de değil zaten.Bir Amerikan kendi dili dışında kaç dili çok iyi konuşuyor ki oturup sizinle dalga geçecek,rahat olun.Konuştukça kelimelere hakim olduğunuzu fark edersiniz zaten.
İmkanınız varsa yabancılarla konuşun hatta,''ingilizcemi geliştirmek istiyorum'' deseniz bile size yardımcı olurlar İnternette falan.Ben online oyun sayesinde çok ilerlettim konuşma kısmını.Hatalarımı direk söyleyen insanlar falan vardı mesela,''bunu bu şekilde yaz,bunu böyle telaffuz et'' gibi.Onlardan kaptıklarım çok oldu,ama işin terimsel kısmı farklı tabii,eğer iş alanında bir İngilizce istiyorsanız bulunduğunuz alanla ilgili İnternette çalışmalara falan göz gezdirin,hepsini sırayla çevirin.Makale çevirmek de iş terimleri için yararlı oluyor.
Yok sıfır değilim en azından yds ‘den 70 alabiliyorum 😁
Birileriyle konuşun internette diyince yengenc de önermiş içim daralıyor. Makale çevirin dediniz bakın o sıcak geldi. Eksik olduğum konunun üstüne gitmeye çekiniyorum.

ahaha super ya :) bizim ulkeye turistler gelince kelimeleri yanlis soyluyorlar cunleyi yanlis kuruyorlar ama sevimli gozukuyolar bence sizde onlara gore oyle gozukuyosunuzdir :) :)
Bence de cok sirin konusuyorum:)
Bir de gider gitmez mutlaka orali birinden tesekkur mesekkur ogreniyorum.
Mesela adres sordugum italyan teyze no english no english diye bana bagirinca 'va bene,piacere di konoşerti' diyorum (peki ,tanistigima memnun oldum) hemen koluma girip tee gidecegim yerin yakinina kadar götürüyor :KK66:
Tavsiye ederim. Herkes kirik-cat pat konusan insanlari sever.
Bu sirpca'da turkce'de rusca'da boyle sevimliyken neden ingilizceyi cat pat konusunca utaniyoruz???
"Ana dilim bu degil ve harika konusmak zorunda degilim"
Bu kadar basit:)
Benim bir ablam var. Lisede de üniversitede de ingilizce hazırlık okudu. Dizileri falan altyazisiz izler.
O hep dalga gecerdi mesela telaffuzumla.
Sınır otesinden beni arayacak arkadaslarim var ama onlarla konusurken 'anforçinatly' degil de 'unforçunately' dedim diye dakikalarca dalga gecmisti mesela.
Oyle etkilemiş ki beni icten ice- konusmaya cekinir olmustum. Bazen bilsem bile telaffuzu şaşıririm diye konusamazdim.
Ama iste 25imden sonra seyehat ettikce, couchsurfingden her hafta birileriyle bulusup arkadas oldukca ve bazi romantizmlerin icine girince bu ezikliğim azaldi. Ama bitmedi.
Yabanciyla catir catir konusurken (hele de frekansimiz tutmuşsa) yanimda bir turk olunca sustum kaldim uzun süre. Çünkü ozellikle turkler dalga gecer ya konusma hatalariyla- sanki elizabeth soyundan gelmis gibi.
Bu problemi de erkek arkadaşım birkac ayligina yanima geldiginde aştim. Çok uyuz bir insandi. Nar suyu alacakken bile "bunlar ithal mi? Antalyadan mi? Ama mevsimi degil? Şeker atiyor musunuz? İçine kivi de koyar misiniz? " Falan diye binlerce soru sorardi. Mont alirken falan 3 saat kalir kalir 10 ayri soru sorardi. Hele nargile icecekse... Haliyle ona soru-cevap simultene ceviri yapaaaa yapaaa bir de baktim insanlarin yanında konusmaya artik utanmıyorum 😂😂😂
Yine de yuruyecek daha cooook yolum var.
ama 3 senede bence çok iyi bir ilerleme katettim.
Sakin korkma. Severek yap bu isi ve yabanci arkadaslar edin (bir onceki mesajda yazdığım siteden mesela) evli degilsen arkadaslik sitelerinde bile gezebilirsin:) sonucta cambly ile gunde yarim saat konusmak icin dunya kadar para ödeyeceğine o cocukla webcamdan her gun konusursunuz. Seve seve ogretir sana dili 😃😃

Kızlar selam herkese sevgiler

Dil konusu canımı sıkmaya başladı iyice,
Gramer kurallarını vs biliyorum ama günlük konuşma namına sıfırım. Film dizi izlemeyi sevmediğim için listeningim sıfır. Utanıyorum kendimden eyvallah herkes bilmek zorunda değil ama benim çalıştığım yerde hemen herkes iyi ben şaşkın gibiyim.
Evde kendi kendime en efektif öğrenme yöntemi nedir sizce?

Learn English with TV Series
Ve
Learn English with Vanessa
Kanallarını yeni keşfettim izlemeye başladım

Sizce etkili olurlar mı? Bir de kelime bilgim yok kelime haznemi nasıl geliştirebilirim?

Güzel tavsiyelerinize açığım.
İngilizcede adam akıllı yol katedip İtalyanca öğrenmek istiyorum çünkü gerçekten dil öğrenmek bana çok keyif veren bir eylem, ama yöntem bilmeyince boşa kürek çekiyorum sanki..
Helpp!
Konuşmadan çözülmüyor bu problem konu sahibesi. Duymak, dinlemek de önemli ama yeterli değil asla.

Çok yaygın bi sorun olduğunda olsa gerek bu konuşma meselesi, anadili ingilizce olan rastgele kimselerle ya da eğitmenlerle görüntülü konuşup pratik yapabileceğiniz milyon tane uygulama türedi son zamanlarda. Siz bi playstore appstore karıştırın, kaliteli bi uygulama bulun ve vakit kaybetmeden çalışmalara başlayın bence. En uygun fiyatlı ve pratik çözüm bu sanırım ilk etapta.

X