Derdim İngilizce

Kesinlikle konusarak,pratik yaparak.
Cok iyi bir dil kursu bulup interactive kurslara da gdebiirsiniz (speaking etc)

Ogrenme amaciniz onemli. Gunluk konusma ingilizcesi mi istiyorsunuz yoksa grammar/kalipsal academic mi?
Öğrenme amacım günlük konuşabilmek. Günün birinde iş için çıkmam gerektiğinde otelde ya da seminer kaydında gerekli iletişimi kurabilmek. Seminer konferans vb ortamlarda genel akışı takip edip notlar alabilmek.

Bende ettim seninle aynı durumdayım her türlü anlarım nerdeyse tamamen altyazısız izleyebiliyorum ama konuşmaya gelince tutulup kalıyorum ingilizceyi bitirip başka dile geçiyorum bu yıl hadi bakalım :kahve:
Dil öğrenmek müthiş bir şey. Şimdiki aklım olsa lisede dil okur, öğrenim hayatımı dile adardım. İngilizce, İtalyanca, Japonca, Arapça..
Çok seviyorum ama en etkili yöntemi arıyorum işte.

Dil öğrenmek müthiş bir şey. Şimdiki aklım olsa lisede dil okur, öğrenim hayatımı dile adardım. İngilizce, İtalyanca, Japonca, Arapça..
Çok seviyorum ama en etkili yöntemi arıyorum işte.
kendim yazmış gibi okudum yazınızı şimdiki aklım olsa ah ahh neyse hiçbir şey için geç değil insan istedikten sonra her şeyi başarır :kahve:

Açılın uzman geldi :) İngilizce uluslararası ilişkiler okumuş bir dış ticaret sorumlusu olarak advance İngilizcem. Çatır çatır konuşurum. Şimdi istediğin kadar program uygulama cart curt indir bir yerde tıkanacaksın. Açmayı bile istemeyeceksin. Sana zor gelecek. Neden? Beyninde yabancı dil öğrenme merkezi ile duyma merkezlerin kesişiyor. Yani duymadan öğrenemezsin net. Çözüm? Altyazılı film izleyeceksin. Video izleyeceksin. Başka bir şey yaparken takacaksın kulaklık İngilizce dinleyeceksin, anlaman şart değil. Beynin önce bu duyduğuna alışıp sonra onu işlemeye başlayacak. Mümkün değil duymadan öğrenemezsin.

Bir ikincisi grameri boş ver :) Gramatik olarak ne söyleyeceğini düşünürsen konuşamazsın. İngilizce ana dilin değil, hata yapman yabancılar tarafından normal karşılanıyor. Önce bir konuşmaya başla sonra kendiliğinden gramerli konuşacaksın zaten.

Üç evde kendi kendine konuş deli gibi :KK70: oh look mirror, hi mirror, what a messy hair I have Falan gibi şeyler söyle. Evi hayaletlere tanıt, İngilizce sinirlen. Beynin sürekli kullanılıyor diye dil merkezini aktif tutar.

Dört İtalyancayı İngilizce üzerinden öğren. İngilizce İtalyanca çalış yani. Ben İspanyolca aldım iki yıl, baya unuttum ama neyse. Şu anda orta seviye Japoncam var, hepsini İngilizce öğrendim. Yine beyinsel açıklama aynı bölge aktif olduğundan çok daha kolay öğreniyorsun, hem çok ortak kelime var.

Bebeğe yemek yedirirken aklıma bu kadar geliyor, aklına gelen bir şey olursa yaz yardımcı olurum.
İngilizce müzik dinlemek de ise yarar mı?

Selam, konuyu sanki ben açmışım gibi. Lisede hazırlık okudum, o sene İngilizcemi inanılmaz geliştirdim. Zaten fena değildi ama çok çok iyi seviyeye geldi. Hatta hazırlık yılımda ikinci yabancı dilim olan Almanca B1, seçmeli dersim İtalyanca ise A2 seviyesindeydi. O yaz üç ay Londra'da bir dil okuluna gittim, advanced sertifika alarak geri geldim. Lisenin daha sonraki yıllarında sayısal bölüm okuduğum için İngilizce ve Almanca derslerimin sayısı çok çok azaldı ve tabi başka ortamlarda da dili kullanamadığım için iyice köreldi. Sonra üniversitede Türkçe bir bölüm kazandım. İlk iki yıl olan İngilizce dersleri past tense'de fiilin ikinci halini yazmaktan öteye geçemedi ve benim var olan üç dilim de artık yok... Maalesef sokakta sorulan bir adrese bile düşünerek cevap verir oldum. Gramer ve listening konusunda sıkıntım hiç yok; bütün dizileri, vlogları, müzikleri vs. çok iyi seviyede anlayabiliyorum. Writing desem o da iyi. Ancak konuşma sıfırlandı. Bunun için yurtdısına çıkmam gerektiğinin farkındayım ancak şimdilik yeni mezun olduğum için evden halledebildiğim şekilde eski haline getirmeye çalışacağım.
Biraz uzun oldu kusura bakmayın, çok dertliyim ben de... Konuyu takipteyim, yardımlaşabiliriz.

X