Derdim İngilizce

Üniversitedeyken dil kursuna gidiyordum speaking club’ı vardı. Avrupalı bir hocamız vardı bir konu açar konuştururdu bizi. Bir keresinde “dar” demek istiyorum bir giysi için Allah allah kelime aklıma gelmiyor. Meğer bildiğimiz tight’mış. “Simple” düşünmeye ihtiyacımız var çoğu kez 😁😁
Aslında Türkçe 'den düşünüp çevirmek en büyük sıkıntı. Bir dilden diğerine beyin hızlı geçemiyor, ikisi farkli loblar sanırım, Ya da öyle bişey. Yapılan en büyük hata İngilizceyi türkçe anlatarak öğretmek. O yüzden yabancı hocalı kurslar daha iyi.

Benim oglum ortaokula basladı bugun. Esim ve ben aynı seviyede biliyoruz neyse. Oglanı ılkokulda sadece konusma olan dersaneye verdık. 3.30 saat suruyor yabancı ogretmenler. Bizimde boyle bir kovamız var. Oraya okul donemı kelime yazıp atıyor. Sonra herhangi bir zamanda oradan ben cekıyorum turkcesını soyluyorum o bana ıng soyluyor. Ikı kovadan aktarıyoruz.

Onun dısında İstanbul enstitüsü sanirim ucretsız online kurs veriyor yalnız kurumdan emin olamadım dogru mu yazdım acaba.ve de doalingo diye bır program var. Hem oyun hem egıtım oyle dusun. Oglum yine oradan her gun 20 dk. Yapıyor. Inanırmısın bizden daha genıs kelime haznesı

Onun dısında bu sene ortaokula basladı haftada 15 saat ıng, hafta sonu 3.5 saat ıng artık insallah guzel olurda buyuyunce artık hangi dili eklersen ekler ustune
Çok guzel ...başarılar diliyorum

Buarada eklemeyi unuttum. Dershaneden ayda iki kere kitap geliyor. Kitap basit ama bılmedıgı kelimeler denk geliyor illa. Once onları cıkarıyoruz onları ezberliyor 3 kere yeterli oluyor ezberi ıcın. Sonra kitabı okuyor ıng olarak. Sayfa sayfa soruyorum ne anladın ne oldu e kaba taslak soyluyor. Siz cevırıcıden bakabilirsiniz daha sonra.

Ben odtunun hazirlik siniflarinda okuttugu kitaplari kullaniyorum. Tavsiye edebilirim fakat belli bir seviyede olmaniz gerek,how are you i am fine kisminda biri icin uygun olmaz mesela :-) metinleri cevirip sorularini cevaplama seklinde ilerliyor kitap icerigi. Ceviri yaparken bilmedigim kelimelerin altini cizip anlamlarini yaziyorum,boylece yeni kelimeler ogrenmis oluyorum.

Konuşucaz yapacak bir şey yok, olmadı üstteki arkadaşın dediği gibi kendi kendime konuşacağım. 2020’yi İngilizce senem ilan ettim 😁
Youtube da cilemakar ın videolarını izle cok faydali bi kiz. Onun bi tavsiyesi ingilizce günlük tutmakti mesela. O.gun yasadiklarini ingilizce olarak yazip sonra onu sesli okumak. Ve bi cok bilgi veriyo ingilizce kaliplar gunluk konuşma dili ozellikle. Dualingo da ucretsizlerin arasinda cok iyi uygulama bence, bazen cumleyi yaziyo bunu sesli oku diyo mikrofona basip sesli okuyosun telafuzun doğru mu degil mi gösteriyo

Youtube da cilemakar ın videolarını izle cok faydali bi kiz. Onun bi tavsiyesi ingilizce günlük tutmakti mesela. O.gun yasadiklarini ingilizce olarak yazip sonra onu sesli okumak. Ve bi cok bilgi veriyo ingilizce kaliplar gunluk konuşma dili ozellikle. Dualingo da ucretsizlerin arasinda cok iyi uygulama bence, bazen cumleyi yaziyo bunu sesli oku diyo mikrofona basip sesli okuyosun telafuzun doğru mu degil mi gösteriyo
Dualingo 'yu yeni indirdim sayılır gerçekten guzel

Haklısınız, günüme entegre etmek gerekiyor İngilizceyi.
Konuyu açtıktan sonra konuyu kafamda translate ettim rahatça edebildim.
Ama çalıştığım kuruma biri gelse ne bilim adres sorsa hah uh yes yes olurum kesin.
Özgüvenim eksi megabayt.
Dİnlemeyi sevmiyorsan dinlerken kendini veremiyorsan sana tavsiyem basit şeyler dinle ama sürekli dile maruz kal
hem telaffuzun hem konuşman gelişir
Mesela caolliu İngilizce dinle iş yaparken
Çok güzel anlaşılır günlük basit konuşma için güzel bir egzersiz olur
Ve öğrendiğin grameri kelimeleri günlük ifadeleri
Nasıl kullanacaksın konuşurken vurgu nerde
Ritim nasıl güzel öğreniyorsun
Bi de eğlenceli şeyler izle ben friendsi yeni keşfettim çok eğlenceli
Kafanda dağılıyor önce İngilizce altyazılı seyret
Belli bir zaman sonra dilin ritmi kulaklarında ve dilinin ucunda olacak

friendsi yeni keşfettim
İzleyebildiğim tek dizi sanırım. Friendsin üzerine gidicem :) learn english with TV series kanalı da friends’ten sahneler alıyor önce alt yazılı izletiyor. Sonra vocabulary yapıyor. Sonra pronunciation. Ve son olarak aynı sahneyi alt yazısız izletiyor. Toplamda her şey 10 dk sürüyor çok beğendim.

Gramer + kelime öğrenip bol bol yazın. Sesli okuyun bilmediklerinizin okunuşuna bakın. Günlük hayatta bi sey söylerken bunu nasıl ingilizce söylerim diye düsünün ben böyle halletmeye çalısıyorum. Umarım faydası olur

Gramer + kelime öğrenip bol bol yazın. Sesli okuyun bilmediklerinizin okunuşuna bakın. Günlük hayatta bi sey söylerken bunu nasıl ingilizce söylerim diye düsünün ben böyle halletmeye çalısıyorum. Umarım faydası olur
Bu da guzel taktik

Kızlar selam herkese sevgiler

Dil konusu canımı sıkmaya başladı iyice,
Gramer kurallarını vs biliyorum ama günlük konuşma namına sıfırım. Film dizi izlemeyi sevmediğim için listeningim sıfır. Utanıyorum kendimden eyvallah herkes bilmek zorunda değil ama benim çalıştığım yerde hemen herkes iyi ben şaşkın gibiyim.
Evde kendi kendime en efektif öğrenme yöntemi nedir sizce?

Learn English with TV Series
Ve
Learn English with Vanessa
Kanallarını yeni keşfettim izlemeye başladım

Sizce etkili olurlar mı? Bir de kelime bilgim yok kelime haznemi nasıl geliştirebilirim?

Güzel tavsiyelerinize açığım.
İngilizcede adam akıllı yol katedip İtalyanca öğrenmek istiyorum çünkü gerçekten dil öğrenmek bana çok keyif veren bir eylem, ama yöntem bilmeyince boşa kürek çekiyorum sanki..
Helpp!

Friends dizisinde cok akıcı konuşuyorlar. Günlük kelime limiti koy kendine. Örneğin günde 5 kelime ogrenicem ya da 10 kelime ogrenicem gibi

Friends dizisinde cok akıcı konuşuyorlar. Günlük kelime limiti koy kendine. Örneğin günde 5 kelime ogrenicem ya da 10 kelime ogrenicem gibi
Evet yapıcam 5 kelime. Ama şöyle
Pazartesi 5 isim
Salı 5 sıfat
Çarşamba 5 zarf
Perşembe 5 phrasal verb
Cuma 5 fiil gibi 🥰
Böyle oyunlaştırarak öğrenmeyi seviyorum çocuk gibi 😁

İzleyebildiğim tek dizi sanırım. Friendsin üzerine gidicem :) learn english with TV series kanalı da friends’ten sahneler alıyor önce alt yazılı izletiyor. Sonra vocabulary yapıyor. Sonra pronunciation. Ve son olarak aynı sahneyi alt yazısız izletiyor. Toplamda her şey 10 dk sürüyor çok beğendim.
Kitapta okuyabilirsin şu an gifted hand diye bi kitap okuyorum
Beğendiğim klasiklerin İngilizce versiyonlarına başlamayı düşünüyorum çünkü öğrenirken zevk alırsan devam etmek in motivasyonun oluyor
Bide callan method var doru cevap şeklinde dersler ilerliyor brnim konuşmam baya Açılmıştı
Üç kelime verip onları kullanarak doru soruyor ve cevap veriyor ben kdlime öğreniyorsun hım kelime nasıl kullanılır hemde cevaplayarak konuşuyorsun PDF'ler var nette

Evet yapıcam 5 kelime. Ama şöyle
Pazartesi 5 isim
Salı 5 sıfat
Çarşamba 5 zarf
Perşembe 5 phrasal verb
Cuma 5 fiil gibi 🥰
Böyle oyunlaştırarak öğrenmeyi seviyorum çocuk gibi 😁
Öğrendiklerini kullanmazsan ezber çok kalmıyor akılda
bu nedenle daha çok izlemeli okumalı ve ve o kelimeyi olay örgüsünde öğrenmelisin mesela friends bi bölüm izle İngilizce scriptte bak kelimeleri çıkart işte bu olay olunca bunu kullandılar gibi kelimelere hikaye ekle

Dil değişim grupları oluyor aktiviteler düzenliyorlar herkes kendi dilinde pratik yaptırıyor:)Çaylar kahveler :)Bu gruplardan birine dahil olabilirsiniz:)

Ben de bu konud bir tavsiye almak istiyorum. İngilizce için önerdiğiniz çizgi film var mı, hem izlerken keyifli olan hem de ingilizce için katkı sağlayacak bir çizgi film?

Benımde almancam gramerde harıkaydı ama ıs konusmaya gelınce aksaganlı sekılde asla konusamıyordum sonra okulla work and travel a gittim gercekten orda konusa konusa dondugumde bambaska oldu 6ayda o kadar cok farkettı kı. Bıde Bavyera'da bir restoranda karşılama elamanıydım. Konuşarak oluyor gerçekten telefonda rezervasyon alma müşterilere yerlerıne kadar eşlik edip menü verme bunlar bana çok şey katmıştı. Eger ımkan dahılındeyse gıtmen cok faydalı olur. Üniversite biteli 8yıl oldu ve bende tekrar gerileme var geçen ay gidince farkettim konusmamda yıne aksaklıklar hasıl olmus cok uzuldum cunku yakın cevremde konusabılecegım kımsem yok ve ılerde ogluma da yavas yavas ogretmek ıstıyordum. Tekrar gıdıp uzun muddet kalmamda suan bebekten dolayı olanaksız. Iyısı mı vakıt varken pekiştirmen

X