Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Derdim sindirim sistemim :(

Merkur Retrosu

Guru
Pro Üye
3 Şubat 2018
5.870
23.348
27
Herkese iyi akşamlar öncelikle

Çok uzun zamandır, senelerdir çektiğim bir sorundan bahsetmek istiyorum. 53 kiloyum, genel olarak zayıfım ancak karnım davul gibi şiş. Yani öyle yağlı bir görüntüm yok. Bildiğiniz öne doğru şiş bir karnım var. Sabah uyandığımda biraz daha inmiş oluyor ama sonra sabah kahvaltısında az bir şey yesem bile patlayacak hissi yaşıyorum.

Daha önce doktora gittim bende tiroid de var bu arada. Tiroid için kbb ye gittiğimde doktor dahiliyeye göndermişti belki ordan kaynaklı bir sorun çıkar demişti. Sonra dahiliyede de irritabl bağırsak sendromu çıktı. Doktor da sebebini bulamadı tam, stresten dolayıdır dedi. Daha önce migren teşhisi de konulmuştu bana başka bir hastaneye gidişimde, yine onda da stres dediler.

Ama bu strese bağlama olayı beni tatmin etmiyor. Herkesin stresli sıkıntılı bir hayatı var sonuçta. Ben de internette biraz araştırma yaptım glutenli ve laktozlu beslenenlerde karın şişkinliği, gaz, mide sancısı, tiroid, migren sorunları görülüyor demişler. O yüzden bir haftadır gluteni kestim. Laktoz yerine de laktozsuz süt, yoğurt vs tüketiyorum. Doktorlara kaç kere para döktük stres diyip geçiştirdiler o yüzden ben de bunu deneyim dedim. İnşallah yanlış yapmıyorumdur siz ne tavsiye edersiniz?

Beslenmenizi iyi degerlendirin
Gidaya ayirdiginiz butceyi degistirin evde pisirmeye calisin paketli gida almayin ama mesela en iyi zeytinyagini alin
Un seker ve turevlerini cikarin iyi gelebilir
Bir sure sonra kilonuzda artacak vitamin degerleriniz dusecek
Size alerji yapan seyleri bulun mesela patates herkesin ilaciyken benim bagirsaklarimi bozuyor pirincte oyle

Doğru yapıyorsun bence. Ben de aynı durumdaydim. 43 kiloyken bile göbeğim çıkardı. Şu an bebekten dolayı zaten karnım sis ama doğumdan sonra ben de dikkat etmeyi düşünüyorum dediğin şekilde.

Bağırsak sendromunuz var büyük ihtimal dicektim yazmışsınız zaten . Beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor bir süre gaps diyeti öneririm açıkçası. Ve bir diyetisyene gitmenizde yarar var

Bende o konudan müzdaribim 🤦🏼‍♀️ Ne kadar kilo verirsem vereyim göbeğim hep vardır. Ama takiplerime göre beyaz ekmek dokunuyor ve şişlik yapıyor bana o yüzden yemiyorum ekmek.
Deneyin belki sizinde öyledir.

Çok uzun zamandır, senelerdir çektiğim bir sorundan bahsetmek istiyorum. 53 kiloyum, genel olarak zayıfım ancak karnım davul gibi şiş. Yani öyle yağlı bir görüntüm yok. Bildiğiniz öne doğru şiş bir karnım var. Sabah uyandığımda biraz daha inmiş oluyor ama sonra sabah kahvaltısında az bir şey yesem bile patlayacak hissi yaşıyorum.

Daha önce doktora gittim bende tiroid de var bu arada. Tiroid için kbb ye gittiğimde doktor dahiliyeye göndermişti belki ordan kaynaklı bir sorun çıkar demişti. Sonra dahiliyede de irritabl bağırsak sendromu çıktı. Doktor da sebebini bulamadı tam, stresten dolayıdır dedi. Daha önce migren teşhisi de konulmuştu bana başka bir hastaneye gidişimde, yine onda da stres dediler.

Ama bu strese bağlama olayı beni tatmin etmiyor. Herkesin stresli sıkıntılı bir hayatı var sonuçta. Ben de internette biraz araştırma yaptım glutenli ve laktozlu beslenenlerde karın şişkinliği, gaz, mide sancısı, tiroid, migren sorunları görülüyor demişler. O yüzden bir haftadır gluteni kestim. Laktoz yerine de laktozsuz süt, yoğurt vs tüketiyorum. Doktorlara kaç kere para döktük stres diyip geçiştirdiler o yüzden ben de bunu deneyim dedim. İnşallah yanlış yapmıyorumdur siz ne tavsiye edersiniz?

bende de ayni hatta konu açacaktım

ben ayaklarimi usutunce davul gibi şişiyorum mesela

hic kilo almamam lazim aninda sisiyorum

bakliyat brokoli vs acayip sisirip gaz yapiyor

Çölyak için gidebilirsin bir hastaneye teşhisi için bir arkadaşımda vardı bu hastalık. Onun da karnı siserdi bizlerin tukettigi glutenli şeyleri yiyince oluyordu. Bir araştır istersen

Bendede var bu illetten hergun karnim agriyordu
Soyle soyliyim yediklerininde etkisi vardir fakat psikolojik yani bende garipti
Mesela temizlik aksama kadar yetistirmem gereken isler olunca bunlarin telasi dahi bende davul gibi karin ve gaz sancisi yapardi
Mesela kaynanamlara gidince sevmedigim bir ortam kendilerinide ovmeye basladiklari zaman karnim agrirdi
Cocugum hasta olunca atesini dusurmek icin ugrasirken agrirdi
Yani kisacasi en ufak olumsuzlukta agriyordu
Bir ara bir ay boyunca gunde 1 lt kefir ictim
Ondan sonra azaldi diyebilirim hala agrir ama eski kivranmalarim kalmadi
Simdide diyetteyim insallah daha iyi olacak

IBS denilmiş zaten, araştırsanız şikayetler ve tedavi önerileri bunlar. Glütensiz, süt ürünleri olmadan, posalı ve çok yoğun probiyotikli gıdalar. Şeker, karbonhidrat az veya yok. Egzersiz

Benim de öyle maalesef karnım çok şiş ve ağrıyor bağırsakta enfeksiyon var dedi doktor kullanıyorum ilaç ama geçmiyor hala 😟

X