Derin Dondurucuya Neler Konur?

elenaferrante

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
23 Ekim 2013
6.584
10.891
IMG_4503.PNG
Merhaba
Ev ekonomisi yapmak ve pratik yemek hazırlamak adına derin dondurucuyu daha efektif kullanmaya karar verdim.

Acaba şunlardan başka neler koyulabilir? Nasıl saklanabilir?

Malum bahar geldi. 1-2 aya başlayacak dondurucuya koyma derdi

Ayrıca haşlanmış nohut, fasulye, mercimek koyulabilir.
Doğranmış maydonoz koyulabilir.

Sulu köfte koyulabilir mi?
Karnıyarık koyulabilir mi?

Bamya barbunya gibi yenekliklerde koyabilirsin. Biz sivi tuketimini seviyoruz ben cilek kiraz kara dut bogurtlen frambuaz falan da koyuyorum kayntmalik. Annem bu sene direk salkim uzum koymus cok lezzetliydi. Bide ilikli kemik suyu kaynatip koyuyorum ben her yemege koyuyorum besleyici olsun diyem

Bide sarma pismis borek pismis pogaca pismemis kurabiye tarzi seylerde atabilirsin

Ben kizarmis patlican koydum karniyarik icin guzel oldu ama saglik yonunden nasildir bilemem.onun harici barbunya koydum o da iyi oluyor.taze fasulyeyi soklayip koydum ama biraz koku vardi begenmedim.sulu koftenin koftelerini minik minik yuvarlayip once tepside dondurup sonra posetleyebilirsin.

kubdef kubdef
Teşekkürler canım mesajın için.
Bamyanın kurusunu daha çok sevdiğimiz için buzluğa koymuyoruz genelde.

Çilek frambuaz güzel fikir bak. Ben de chesecake yapıyorum. Üzerine kullanırım.

Sulu köfteyi de denicem.

Annem karnıyarıklık patlıcan koymuştu ama pek sevmedik pişince. Belki de biz beceremedik bilmiyorum.

Kemik suyu ben de koyuyorum. Çok mantıklı. Bebeğin yemeklerine de atıyorum iyi oluyor.

Buzluk böreği var. Netten tarifine bak. Hazırlanıp cigden dolaba atılıyor. Pisirecegin zaman bir iki saat önce çıkarıp öyle buzlu halde yumurta sarısı sürüp fırına veriyorsun.

Taze fasulyede koku olmaması için, bir kg kadar fasulyeye iki tane domatesi doğrayıp fasulyenin rengi dönene kadar 5-10 dk fasulye ve domatesi pisiriyorsun ve soguyunca birer yemeklik buzdolabı poşetlerine atıyorsun dolaba.

Sen kurusunu tercih ediyorsun ama okuyan üyeleri için yazayim. Ben bamyayi çok severim. Onu da temizledikten sonra önce kaynar suya atıp 2-3 dk haşlıyorsun, sonra soğuk suya atıp sokluyorsun. Kevserin mutfağında tarif olmalı. Suyunu suzup birer yemeklik poşetlere dagitiyorum. Her poşete de bir tane domatesi cigden doğrayıp bağlıyorum ağzını. Hazır lezzetli yaz domatesi de içinde. Soğan kavur istersen et ekle, direkt bamyayi at. Kesinlikle tadı nefis.

Yazdan biberleri yemeklik doğrayıp atabilirsin. Domates aynı şekilde rendelenip Çiğden atanlar var ama ben konserve yapiyorum. Aynı konservelik pişirip buzdolabi posetlerinde de koydum dolaba. Zeytinyağlı sarma yapıp cigden yoğurt kaplarına dizip koyuyorum. Pisirecegim zaman birkaç saat önceden çıkarıp tencereye diziyorum..

Pogacayi pisirip soğuduktan sonra dondurucuya atıyor arkadaş. Lavas ve katmeri de aynı sekilde. Çıkarıp öyle buzlu halde fırına veriyor, ısıtıyor taze gibi. Kurabiye hamuru yoğurup donudurucuya atıyor. Bu nasıl bi kolaylık sağlıyor bilmiyorum. :)
Başka bi arkadaş kek pişirip koyuyor öyle kalıp halinde hiç kesmeden. Kakaolu kek atmış çıkarınca da çok güzeldi tadı diyor.

Mantı ve köfte benim kurtaricim.. iki uç kg kıymadan yoğurup atıyorum. Hazır yemek. Sanıyorum sulu köfteninki de atılır.. Et ve tavuksuyu koyuyorum. Nohut gibi buğdayı da çok haslayip yemeklik atıyorum dolaba. Yayla corbasina ikisini kullanıyorum. Kışın fazla kara lahana fazla olunca onları da rengi dönecek kadar haslayip 2-3 dk (fazla deil çünkü dolaba girip çıkınca çok hassas oluyor yirtiliyor ) atıyorum. Etli kara lahana sarması çok yaparız biz.

Son düzenleme:
Buzluk böreği var. Netten tarifine bak. Hazırlanıp cigden dolaba atılıyor. Pisirecegin zaman bir iki saat önce çıkarıp öyle buzlu halde yumurta sarısı sürüp fırına veriyorsun.

Taze fasulyede koku olmaması için, bir kg kadar fasulyeye iki tane domatesi doğrayıp fasulyenin rengi dönene kadar 5-10 dk fasulye ve domatesi pisiriyorsun ve soguyunca birer yemeklik buzdolabı poşetlerine atıyorsun dolaba.

Sen kurusunu tercih ediyorsun ama okuyan üyeleri için yazayim. Ben bamyayi çok severim. Onu da temizledikten sonra önce kaynar suya atıp 2-3 dk haşlıyorsun, sonra soğuk suya atıp sokluyorsun. Kevserin mutfağında tarif olmalı. Suyunu suzup birer yemeklik poşetlere dagitiyorum. Her poşete de bir tane domatesi cigden doğrayıp bağlıyorum ağzını. Hazır lezzetli yaz domatesi de içinde. Soğan kavur istersen et ekle, direkt bamyayi at. Kesinlikle tadı nefis.

Yazdan biberleri yemeklik doğrayıp atabilirsin. Domates aynı şekilde rendelenip Çiğden atanlar var ama ben konserve yapiyorum. Aynı konservelik pişirip buzdolabi posetlerinde de koydum dolaba. Zeytinyağlı sarma yapıp cigden yoğurt kaplarına dizip koyuyorum. Pisirecegim zaman birkaç saat önceden çıkarıp tencereye diziyorum..

Pogacayi pisirip soğuduktan sonra dondurucuya atıyor arkadaş. Lavas ve katmeri de aynı sekilde. Çıkarıp öyle buzlu halde fırına veriyor, ısıtıyor taze gibi. Kurabiye hamuru yoğurup donudurucuya atıyor. Bu nasıl bi kolaylık sağlıyor bilmiyorum. :)
Başka bi arkadaş kek pişirip koyuyor öyle kalıp halinde hiç kesmeden. Kakaolu kek atmış çıkarınca da çok güzeldi tadı diyor.

Mantı ve köfte benim kurtaricim.. iki uç kg kıymadan yoğurup atıyorum. Hazır yemek. Sanıyorum sulu köfteninki de atılır.. Et ve tavuksuyu koyuyorum. Nohut gibi buğdayı da çok haslayip yemeklik atıyorum dolaba. Yayla corbasina ikisini kullanıyorum. Kışın fazla kara lahana fazla olunca onları da rengi dönecek kadar haslayip 2-3 dk (fazla deil çünkü dolaba girip çıkınca çok hassas oluyor yirtiliyor ) atıyorum. Etli kara lahana sarması çok yaparız biz.

Ay 10 numara bilgiler. Çok mutlu oldum.
Daha önce ekmek hamuru ve kurabiye hamuru koydum. Çok güzel olmuştu.

Peki yemeklik doğranmış kuru soğan konur mu? Bilgin var mı?

Annem maydonoz doğrayıp koymuştu bi kere. Börekler için çıkarmıştık ve kullanmıştım acayip pratik olmuştu

soğan hakkında bi bilgim yok. Ama pek verimli olmuyor galiba ki, duymadim.. Annem, hergun iki tencere taze yemek yapar. Kolayini bulmuş kendince, 6-7 soğan birden doğrayıp kavuruyor, az diri kalacak sekilde. Onu dolabın alt kısmında saklıyor ve birkaç gün kullanıyor yemeklere. Maydanozu kv yapar. Yıkar kurumasini bekler ve dondurucuya atar.

Birkaç kez fazla yemeyen kalan yemeği koydum dolaba bir şey olmadı. Yani çıkarınca tadında bi değişiklik olmadı. Bir arkadaşımın iki küçük çocuğu var. O da pratik şeylere yönelmis. Geçen anlattı. Yemeği çok yapıyormuş. Ne olursa çorba, kuru baklagil.. Kaynar durumda sicakken konserve usulü kavanoza doldurup hemen ağzını kapatıp ters çeviriyorum dedi. Bir iki gün sonra da erzak dolabina kaldırıyormus. Açıp ısıtıp yiyoruz dedi. Mantıklı. Çorbayı koyu kıvamlı yapıyorum. İsitirken sıcak su ekleyip kıvam ayarlıyorum dedi. O şekilde 5-6 ay saklanabilirmis yemekler

Köy peyniri tarzında az sulu tuzlu peynirler süt maydanoz dereotu atıyorum ben. İlla ki besin değerini kaybediyor ama acil durumlar için

Ay 10 numara bilgiler. Çok mutlu oldum.
Daha önce ekmek hamuru ve kurabiye hamuru koydum. Çok güzel olmuştu.

Peki yemeklik doğranmış kuru soğan konur mu? Bilgin var mı?

Annem maydonoz doğrayıp koymuştu bi kere. Börekler için çıkarmıştık ve kullanmıştım acayip pratik olmuştu
3 4 sogani zeytin yaginda kavurup kavanoza koyuyorum buzdolabinda saklıyorum her yemek yaoicagimda 1 2 kasik kullanıyorum her yemek hazirladigimda tekrar tekrar yagiydi soganiydi uğraşmıyorum. Cocuklu olunca 1 dk bile altin degerinde.
Köy peyniri tarzında az sulu tuzlu peynirler süt maydanoz dereotu atıyorum ben. İlla ki besin değerini kaybediyor ama acil durumlar için
bende kasari kilo olarak aldigim zaman 100 150 gr parcalara bölüp atiyorum bozulmasini onlemek icin. Tereyagini baska ilden alıyoruz 10 kilo birdem aldigimiz icin mecbur buzluga koyuyorum.

Ama dondurucuya bisey koymanin en onemli sarti hava almayacak sekilde koymak buzluk kokusu siniyor o zaman yenmiyor iste. A 101 re dondurucu icin saklama kaplari geliyor arada ben aldim memnunum tavsiye ederim

Eki Görüntüle 1963077 Merhaba
Ev ekonomisi yapmak ve pratik yemek hazırlamak adına derin dondurucuyu daha efektif kullanmaya karar verdim.

Acaba şunlardan başka neler koyulabilir? Nasıl saklanabilir?

Malum bahar geldi. 1-2 aya başlayacak dondurucuya koyma derdi

Ayrıca haşlanmış nohut, fasulye, mercimek koyulabilir.
Doğranmış maydonoz koyulabilir.

Sulu köfte koyulabilir mi?
Karnıyarık koyulabilir mi?
Sulu koftenin tanelerini pisirmeden koyabilirsiniz. Taze sogani bile dograyip pet sisenin icinde koyuyorum. Malum buzdolabinda fazla dayanmiyor. Her an elimin altinda oluyor. Borekten kurabiyeye herseyi koyuyorum bende.

3 4 sogani zeytin yaginda kavurup kavanoza koyuyorum buzdolabinda saklıyorum her yemek yaoicagimda 1 2 kasik kullanıyorum her yemek hazirladigimda tekrar tekrar yagiydi soganiydi uğraşmıyorum. Cocuklu olunca 1 dk bile altin degerinde.

bende kasari kilo olarak aldigim zaman 100 150 gr parcalara bölüp atiyorum bozulmasini onlemek icin. Tereyagini baska ilden alıyoruz 10 kilo birdem aldigimiz icin mecbur buzluga koyuyorum.

Ama dondurucuya bisey koymanin en onemli sarti hava almayacak sekilde koymak buzluk kokusu siniyor o zaman yenmiyor iste. A 101 re dondurucu icin saklama kaplari geliyor arada ben aldim memnunum tavsiye ederim
Aynen iki buzdolabı poşetine de koysam koku oluyor

Bende de tupperlar var. Tupper a koyunca kokmuyor. Aynı mantık aslında hava almayınca koku da olmuyor

Kızlar söylemesi ayıp düdüklü tencerede sulu et yemeği yaptım. Biberli soğanlı sarımsaklı.
Kalanı buzluğa konur mu?

elenaferrante elenaferrante arkadaşım yeni topik Hayırlı olsun. Ben derin dondurucuyu aktif kullaniyorum. Bamya, taze fasulye, bezelye, taze bakla, asma yaprağı, lahana fazla olunca haslayip koy buzluga, dolmalik kabak, biber, patlican, fazla maydonuzu da koyuyorum salatada güzel olmuyor çorba, dolma, yemeklerde mükemmel. Domatesleri dogra posetle koy buzluga, melemende, yemeklerde oh mis gibi kullan. Ayrıca sarimsaklari soyup bir kavanoza koyup üzerini geçecek kadar zeytinyağı dok buzdolabında muhafaza et. Her yemekte kullan, hatta cacikta bile kullan.

X