Dertliyim !..

[ı]hadı Şımdıyı geÇtım bu adetler senın ve nıŞanlın ıÇınde zor olacak.....

ılerde sıkıntıyı Çeken aılenın Örf adet dıye tutturup huzursuz ettıĞı kızı olacak...[/ı]

insan evladını niye mahcup eder ya.yaptıkları şeyin hiç bi anlamı yok.otur konuş anlamıyolarsa bi büyük sok araya ama mutlaka git.ne tuhaf inanamıyorum

iyide bugün iftar yarın çay
seni neden zorda bırakıyorlar biz gitiğimiz halde neden sık görüşmüyoruz diyolar
anladım aileni ama snein için üzüldüm düğüne kadar davet edecekler diye sıkıntıyamı gireceksin hatrın için gitsinler üstelik daha sonrada siz çağırcaksınız...

biz çerkeziz o yüzden cerkez adetlerine göre gidilmezmiş daha düğün olmadan anlattım derdimi akşamdan beri hiçmi ayıbınıza gitmicek dedim hayır gelemeyiz demek sogukluk girecek dedim ama yok olmazmış tutturdular bi adet diye akşamdan beri onu düşünüyorum nişanlıma söylesem bana çok kırılacak hatta kızacak nasıl işin içinden çıkarım bilemiyorum ayrıca herkese teşekkür ediyorum yorumlarınız için

Canım bende de anne tarafından çerkeslik var bilirim...
Evet adettir kız evi düğünden önce ne adamadı nede ailesini görmez..
Fakat bir adet daha var dışarıya kız verilmez...
Yani ailen seni çerkes olmayan birine verdiyse bir kere adeti bozmuş demektir, bir kere daha bozabilirler..
Sonuçta kendi içine kapalı bir tpoplumda yaşamıyoruz. kendi adetlerimiz olduyğu kadar içinde yaşadığımız toplumun da adetleri var ve biz onlara da uymak durumundayız.. Evet daveti reddermek hele ki bu bir iftar davetiyse çok ayıp...

ailen simdiden böyle davranirsa seni kayinvalidenlerdende sogutur onlardada sana karsi bi sogukluk olur...ne varki bunda ben nisanlandigimda esimin ailesi bizde bile kalmisti biraz cagdas olmak gerekiyo artik..

Çok enteresan. Bazı arkadaşlar yazmış bırakın tanıdık olmayı yabancı olsa yine gidilir kaldıki artık akrabalık bağları kuruluyor. gerçekten ailenzin teklifi reddetmesi boştan yere huzursuzluk çıkaracak. gereksiz bir durum ya. Sözü geçer bir büyüğünüzden yardım isteyin

ben hiç duymadım böyle bir adet nşinalıyken gelme gitme olur tam tersine anneniz yanlıs düşünüyor ve sizin mutlulugunuzu etkileyecek davranıslar yapmasıda bana hos gelmedi

siz nişanlanmıssınız sonucta bence gidilir heleki iftar sofrasını geri cevirmek zaten günah :) bunu uygun bir dille anlattıgında anlıcaklardır canımm

nişanlılık zaten birbirnizi tanıma evresidir. . ailenizin tutumu çok amaçok yanlş
birbirnize gelip gitmedikçe ne siz nede onlar size alışır.. sonçta aranzda bi yakınlık olması lazım.
gerektiği zamn gelinir gidlir gezmelere alışverişe çıkılır.
Araya hatrı sayılır kişileri koyun ve ailenizi ikna edin..

Canım bende de anne tarafından çerkeslik var bilirim...
Evet adettir kız evi düğünden önce ne adamadı nede ailesini görmez..
Fakat bir adet daha var dışarıya kız verilmez...
Yani ailen seni çerkes olmayan birine verdiyse bir kere adeti bozmuş demektir, bir kere daha bozabilirler..
Sonuçta kendi içine kapalı bir tpoplumda yaşamıyoruz. kendi adetlerimiz olduyğu kadar içinde yaşadığımız toplumun da adetleri var ve biz onlara da uymak durumundayız.. Evet daveti reddermek hele ki bu bir iftar davetiyse çok ayıp...

benimde bir tane çerkez arkadaşım var....seninkiler bir kez adetlerini bozmuşlarsa bir kere daha bozabilirler.. ashemezin dediklerine aynennn katılıyorum...

nişanlına söyle davet etmesinler, aileni razı edemeyeceksen bari o ailesini razı etsin de, davet olmazsa ortada ayıp da olmaz

bizim adetlerimizde nişanlıyken gidilmez diye bişey yokki.gideceksinki iki aile birbirini daha iyi tanısın.hemde davete icabet etmemek çok biyük ayıptır.aileni sen ikna et. ve gidin

nişanlına söyle davet etmesinler, aileni razı edemeyeceksen bari o ailesini razı etsin de, davet olmazsa ortada ayıp da olmaz

lilalove bunu nişanlıma söylemek bile benim ayıbıma gidiyo ki bunu kendi ailesinede anlatacak sonuçta her türlü bi ayıbın içindeyim

bu akşam tekrar konuşucam umarım olumlu olur yoksa ilerde bu benim karşıma çıkacak biliyorum.

cnm aılen bu konuda katı ıse nısanlınla konusup
onun aılesıne adetler bu dıye taatlı dılle nısanlının anlatmasını sağlakı
sorun cok fazla buyumesın cok içli dışlı olmakta ıyı degıl ama ıftar davetı
guzel dusunmus erkek tarafı ama adet işte evlenırken zatı adettır sunu yap adettır bunu al
evlılık gecmısı yad etme torenıne donuyo tabıkı guzel adetlerımızde varda
ama ıkıtarafı zora sokmucak olsa...

yahu erkek arkadaşın olsa anlicam gidilmez dicem sözlüysen ondada binevi anlarımda sen artık nişanlısın yaa düğüne ramak kalmış hem bu negüzel bir davettir ıFTAR DAVETıDıR.. Ben şahsen ailenin bu tutumuna çok şaşırdım

Davete icabet sünnettir. Heleki ıftar davetine ama ailen madem ikna olmuyor uygun bir dille nişanlına söyle davet etmesinler.

ailenin bu kendini beğenmişliği nedir peki ben anlıyamadımgamyoncuiremsu
kız tarafıyız ağardan satalımmı yani maksatbenneyaptımkikusura bakmasınlarda saçmalık!nişanlın yani bu insan yuh diyicem kusura bakmasınlar...en iyisi sen tek başına git hayatım,nişanlına anlat durumu bir bahane bulunyerimseniben

çokk ayıp olur canım bence..aileninde böyle düşünmesi garip nişan var ortada sonuçta..

ne alaka ya ailende abartmaısn pardon ama gelip gitmeden nasıl biri olduklarını nasıl ağırlayacaksın sen o insanlara gelin gideceksin bence ailene bunları söyle nasıl yanıyacaksınız onalrı gidip gelmeden belki benim göremediğim şeyleri siz göreceksiniz falan filan de onları ikna et cnm
bende nişanlıyım bizde bu haftasonu iftara davetliyiz nişanlıma hatta nişandan sonra ilecek ilk kez davet edildik babam kızıyordu ha bire bunlar bizi niye davet etmiyor diye
ailen bana çok enterasan geldi

canım senin işin gerçekten zor, daha şimdiden anlaşmazlıklar belirmeye başlamış, oysaki senin mutluluğun için o adetlerinden ödün verebilirlerdi, siz artık uzun bi yolculuğa çıkmış sayılırsınız nişanlınızla ve daha bu aşamada ailenin daha yapıcı ve özenli olması lazımdı. bence sen aradan çekil ve erkek tarafı direkt senin aile büyüklerinle muhattap olsun

X