Dertliyim !..

nelit

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Ağustos 2009
195
0
merhaba arkadaşlar benimde bi sıkıntım var sizlerle paylaşayım dedim. 2hafta önce nişanlandım ve ramazan dolayısıyla nişanlımın ailesi bizi iftara çağıracakmış. ama benim ailem daha düğün olmadan öyle gelme gitme olmaz diye tutturdu ararlarsa uygun bi dille gelmiceklerini söyliceklermiş bende bu duruma çok kızdım onlar arıcak ve benim ailem gelmicez dicekler onlarda ayıplıcaklar şimdi size soruyorum davete icabet etmemekmi ayıp yoksa bizim adetlerimizde böyle bişeyin olmaması mı ayıp ben ne yapıcam nişanlıma nasıl söylicem bizimkiler gelmez diye araya soğukluk girmicekmi sizce???

Ama nişan yapılmış sonuçta ne var ki bunda nezaket gösterip sizi iftara çağırıyorlar bence gitmemek ayıp benneyaptımki

Cümbür cemaat gideceksiniz,ne var ki bunda ? İftar sofrası geri de çevrilmez.Siz kalmayın arada,nişanlınızın annesi arasın davet etsin sizi,öylesi daha uygun olur.

çok enteresan gerçekten de...
ramazanda, 7 kat el olsan bile sofra daveti reddedilmez.
hele dünürleri yani, nolurmuş acaba günaha mı girilirmiş anlamadım ben hiç bir şeyyCADIARZU

davete gitmek icap eder
ki siz nişanlanmışsınız aileleler tanışmış
ailenle bir kez daha konuş istersen
zaten nişanlıyken oğlan evi ni ziyarete gidilir
bizim orda yer görme derler sırnaşık şey
sansını bi kez daha dene sen güzelce konuş annenle kaydirigubbakcemile5

çok enteresan gerçekten de...
ramazanda, 7 kat el olsan bile sofra daveti reddedilmez.
hele dünürleri yani, nolurmuş acaba günaha mı girilirmiş anlamadım ben hiç bir şeyyCADIARZU

Förtdeyim ne güzel demiş. ramazan bu, başka birşey değil. Hem siz işi resmiyete dökmüşsünüz, hadi sevgili olsanız anlıycam da nişanlıyken reddetmek büyük ayıp. Heleki ramazan sofrasını reddetmeksengözlerimebaksanab

E siz bayramda napıcaksınız, el öpmeye de göndermez aileniz.

Olurmu hiç öyle şey, çok yanlış düşünüyor aileniz.:nazar:

aranızın iyi oldugu hatrısayılır bi akrabanız var ise ona arz edin derdinizi
ben bu gibi konularda amcama koşarım hemen
babamın inadını bi o kırabilir çünkü
tek başınıza işin içinden çıkmanız zor
araya sogukluk girer davete gidilmedigi takdirde...

Çoğunluğa katılıyorum, nişanlınızın ailesi davet edince eğer aileniz gelmicez derlerse gerçekten bozum olurlar. Ayrıca annenize bir sorsanıza neden reddediceklermiş ben anlamadım.

sen ikna edemedinmi canım. nişanlını istiyolar demi verdiklerinde bi sorun olmadım yani. yoksa iftara gitmekte ne sorun olabilirki ailenin gitmemekteki amac farklı olabilir. çağırmazsalar ayıp etmiş olurlardı. şimdi siz gitmezseniz o ayıbı siz edeceksiniz....

Ailen çok ilginçmiş gerçekten..

Ramazan olmasa bile, nişanlı çiftlerin ailelerinin de kaynaşması için gidip gelmeler olmalı zaman zaman..

Hele ki ramazan gibi bir dönemde..

Ailen de biraz cimrilik var mı?

Yani onlar bizi yemeğe alırsa biz de onları almak zorunda kalırız, masrafa ne gerek var? diye düşünmüş olabilir mi ailen?

Valla aklıma bu geldi..

Mutlaka aileni razı et, çok ayıp olur gitmezseniz.

biz çerkeziz o yüzden cerkez adetlerine göre gidilmezmiş daha düğün olmadan anlattım derdimi akşamdan beri hiçmi ayıbınıza gitmicek dedim hayır gelemeyiz demek sogukluk girecek dedim ama yok olmazmış tutturdular bi adet diye akşamdan beri onu düşünüyorum nişanlıma söylesem bana çok kırılacak hatta kızacak nasıl işin içinden çıkarım bilemiyorum ayrıca herkese teşekkür ediyorum yorumlarınız için

biz çerkeziz o yüzden cerkez adetlerine göre gidilmezmiş daha düğün olmadan anlattım derdimi akşamdan beri hiçmi ayıbınıza gitmicek dedim hayır gelemeyiz demek sogukluk girecek dedim ama yok olmazmış tutturdular bi adet diye akşamdan beri onu düşünüyorum nişanlıma söylesem bana çok kırılacak hatta kızacak nasıl işin içinden çıkarım bilemiyorum ayrıca herkese teşekkür ediyorum yorumlarınız için

Ooo işin zor senin..

Ailene söyle de senin için şu adetlerinizi, zamana uyarlasınlar..:eek:lmaz:

Çok ayıp olacak..:eek:lmaz:

canım nişanlında çerkezse biliyodur o adeti bize garip geldi ama eğer o da çerkezse anlar.

ben nişanlanmadan evvel de olası bir söz/nişan durumunda müstakbel damat beyin evimize gelmesinin sorun yaratacağı söylenirdi sülalede, hele hele kalma ihtimali kıyamet alametiydi
cunku babamın huyunu biliyolar
nişanlandım, ailem nişanlımı tanıdı, güvendi, sevdi, benimsedi
çok şükür ne gelmesinde ne kalmasında hiç bir sorun yaşamadık
ailem benim için biraz yumuşattı tabularını ve tabii en önemli etken nişanlımın verdigi güven kuşkusuz
siz ne kadarlık nişanlısınız bilmiyorum
nişanlınızın ve ailesinin ailenizle iletişimi nasıl?
araşırlar mı?
henüz bu yakınlık olusmadı ise bu durumun yaşanması normal olabilir aileniz için
ama dışardan bakınca gerçekten yakışıksız duruyor...

ayın 14ünde nişanlandık daha yeni ama zaten fırsat vermiyolar ki tanımak için sürekli bizde adet değil olmaz gelmesin gitmesin muhabbetleri.hep başkaları ne der düşüncesi bende bu duruma çok sinir oluyorum elimden geldiğince ikna etmeye calışıcam umarım başarabilirim bu durum her iki rataf içinde iyi olacak daha cok tanıcıkalr birbirlerini.bu arada nişanlım çerkez değil o yüzden de bu durum onlara çok ama çok saçma gelecek

çerkez adetleri çok zrmuş,ama bu adetlere uyan çok kalmamıştır inşallah

nişanlının ailesine ayıp olur gerçekten ama
onlarında anlayış göstermesi gerekir böyle adetler yüzünden aranız açılmaz inşallah

neyse canım sen nişanlına anlatırsn durumu üzülme olgunlukla karşılr eskiler böyle falan dersin. çok fazla kafana takacağn bişe değil adetlerimiz böyle dersin.

iki aile arasındaki kültür farklılıkları...şimdiden başlamış.......
böyle farklılıkları olan aileler baştan konuşmalı bence çünkü sonradan sorunlar çıkabiliyor......
ailenizi yaptıgı yanlış fakat onlarda öyle görmüşler......sonuçta nişanlısinız.....
gitmenizde bir sakınca yok bize göre .....ama siz çerkezlere göre yanlış bir şeymiş...
o zaman nişanlınıza bunu söyleyeceksiniz.....uygun bir dille .......
yapacakta bir şey yok........

bi şey daha demeden edemiyecegim..bazı adetler görgüler....töreler..insanı ne zor durumda bırakıyor...ne gerkesiz adetler canım ülkemde......

aranızda resmileşmiş bir ilişki var artık
zaten ramazan olmasa da nişandan sonra ailelerin birbirini yemeğe davet etmesi bizde adettir
düğüne kadar hiç mi bir araya gelmeyecek bu aleler
yeterince tanıyamadıkları bir aileye nasıl kızlarını emanet edecekler peki
gidip bir görün bakalım nasıl yaşarlar, ne yerler, ne içerler

X