Dinler Bir Gün Ortadan Kalkar mı?

Allah insana akıl bahşetmiş doğruyu bulsun diye, müslüman olarak doğmayan da aklı ile bulacak doğruyu.. Saygı duyarım pişman olabilirsiniz ama müslüman olmak zorunda değilsiniz, dininizi değiştirin o zaman, ya da müslüman olmayan bir ülkede yaşayabilirsiniz bu kadar rahatsızlık duyuyorsanız. Şimdi tüm ülkenin dininini mi değiştirelim birkaç kişi bundan rahatsız diye? Ayrıca ben bir sıkıntı çekmiyorum ve kimsenin de gericilik yaptığını görmüyorum. Şunu da bir idrak edin artık İslam gericilik değildir. İslama gerici diyen Hristiyanlığa da gericilik desin, o İslamdan daha eski bir din..
adı aklımda değil şu an değerli ir hoca farklı bir dinden olan bir şahsın zincirlerini kırmasnın dinini değiştirmesnin çok zor olduğunu..iyi bir insaın hangi dindenolursa olsun cennete gideceğini söylemişti.

dinide bir sektör olarak gören insanlar var tüm dünyada,ataistler çoğalsa dahi dinler tamamen bitmez..mümkün değil?çünki çok iyi gelirleri olan insanlar var maalesef..

yaniiii zaten böyle olmalı....
müslüman doğdun veya sonradan olduğun için ekstra artı mu koyuluyor?
bende sonradan müslümanım...hristiyan bir aileden geldim.. ...
ama hiç bir zaman ben herkesden öncelikliğim düşünmedim...
hatta müslümanlığı tam olarak da uygulamadığım için dinimi ağız tadıyla övemedim...
adı aklımda değil şu an değerli ir hoca farklı bir dinden olan bir şahsın zincirlerini kırmasnın dinini değiştirmesnin çok zor olduğunu..iyi bir insaın hangi dindenolursa olsun cennete gideceğini söylemişti.

sanırım şu:

Ben önyargılı değilim ve dünyanın asıl hangi dine yöneldiğini yazdım. Ve bu yazdıklarım birebir sonradan Müslüman olan insanların yaşadıkları gel gitler tavsiyem bunun hakkında bir kaç video izlemen sonradan Müslüman olan insanların birebir duyguları ne demek istediğimi daha iyi anlarsın üstelik herkes böyle hissedecek diye bir kaide yok. Ayrıca bu yazdıklarımın hiç birinde ön yargılı bi yaklaşım yok sıkı bir araştırmaya koyulursan insanların neden İslam dinini seçtiğinide görürsün.

neden sonradan hristyan olan insanların videolarını izlemekten bahsetmiyorsunuz?

müslüman olandan daha fazla müslümanlıktan kaçanlar var onlar işinize gelmiyor değilmi?

dinide bir sektör olarak gören insanlar var tüm dünyada,ataistler çoğalsa dahi dinler tamamen bitmez..mümkün değil?çünki çok iyi gelirleri olan insanlar var maalesef..

Evet din bir sektör oldu, milyon, milyarlarca lira/dollarin para döndügü bir sektör. Helal ürünlerden tut, basörtü, tesettür modadan tut, vatikan, papazlar, hele amerikada televizyonlarda milyonlara hitap eden rahipler var.

Yani evet, sirf bu neden dolayi bile din asla gitmez, birçok insan ekmegini din ile kazaniyor çünkü.

Evet din bir sektör oldu, milyon, milyarlarca lira/dollarin para döndügü bir sektör. Helal ürünlerden tut, basörtü, tesettür modadan tut, vatikan, papazlar, hele amerikada televizyonlarda milyonlara hitap eden rahipler var.

Yani evet, sirf bu neden dolayi bile din asla gitmez, birçok insan ekmegini din ile kazaniyor çünkü.
kesinlikle..maalesef..

yaniiii zaten böyle olmalı....
müslüman doğdun veya sonradan olduğun için ekstra artı mu koyuluyor?
bende sonradan müslümanım...hristiyan bir aileden geldim.. ...
ama hiç bir zaman ben herkesden öncelikliğim düşünmedim...
hatta müslümanlığı tam olarak da uygulamadığım için dinimi ağız tadıyla övemedim...
en azından mütevazisin..

ne kadar saçma ne demek doğruyu bulsun?
doğru olduğuna kim karar veriyor? o insan için de kendi dini doğru olan.

bu zihniyetle bir yere varılmaz sen müslüman doğmuşsun onun doğru olduğunu zannediyorsun öyle öğretmişler ama afrikanın ormanlarında doğsan şu an kabile dansı yapıyor olurdun ee o zaman nerede kaldı senin dinin? :)

birkaç kişi dediğiniz de islam coğrafyasında çarşaf giymeye zorlanan araba kullanması yasaklanan erkeksiz dışarı çıkamayan vs.. kadınlardır.. aklı olan hiçbir kadın islamı seçmez zaten. türkiye nispeten daha rahat diye oralarda da herkes mutlu zannetmeyin.
maalesef dediğin baskıcı rejimlerde uygulanıyor..Müslümanlığı bizler gibide yaşayabilirsin..illa başını örtmessen Müslüman olamazsın diye bir şey yok..olabildiğince olursun..iyi bir insan olmaya çalışırsın..yeterli herhangi bir dine mensup olmak için..diğer gerici hacı hocaların dediklerine kulağını tıkarsın..bizlerde öyle yapıyoruz..

Son düzenleyen: Moderatör:
maalesef dediğin baskıcı rejimlerde uygulanıyor..Müslümanlığı bizler gibide yaşayabilirsin..illa başını örtmessen Müslüman olamazsın diye bir şey yok..olabildiğince olursun..iyi bir insan olmaya çalışırsın..yeterli herhangi bir dine mensup olmak için..diğer gerici hacı hocaların dediklerine kulağını tıkarsın..bizlerde öyle yapıyoruz..

57 islam ülkesi içinde kadınların mutlu olduğu 1 tane ülke varmı?

islam madem kadına bu kadar değer veriyor neden kadın-erkek eşitliğinde ateistlerin bol olduğu isveç'in norveç'in seviyesine gelemiyor bu ülkeler?

herkes yanlış biliyor da bi sizmi doğrusunu biliyorsunuz?

peki hangi partiyi savunur?
partiyi tutmak her dediğine evet mi demektir!
hangi parti hatasız olmuş bugüne dek,o zaman siyasi görüşümüzün olmaması lazım
şimdi şurda akpyi ve oy verenleri aşağılar konuşuruz artık...

İllaki kutuplaşmak mı gerekiyor? Şu anki mevcut partilerden hiçbiri benim görüşlerimi tam anlamıyla yansıtmıyor mesela. Ben hem Atatürkçüyüm, hem inançlıyım, hem milliyetçiyim. Bunların bir arada olması neden bu kadar ütopik geliyor? Neden bütün bunları bünyesinde barındıran bir parti yok daha çok bunun üzerine kafa yorun, emin olun ulaştığınız sonuçlar ülkemizin şimdiki halinin özeti olacak.

Misal bir insan Atatürkçüyse inançsızmış gibi bir algı var ya da inançlıysa akp liymiş gibi bir algı var. Biz kurtuluş savaşını kimler sayesinde kazandık? Sözüm meclisten dışarı belkide şimdi yolda görsek yüzüne bakmayacağımız gariban, şerefli, namuslu, imanlı halkımız ve Atatürk'ün liderliği sayesinde. BENİM İMAN DOLU GÖĞSÜM GİBİ SERHADDİM VAR; MEDENİYET DEDİĞİN TEK DİŞİ KALMIŞ CANAVAR... Hatırladınız mı? Medeniyetin sınırı benim benliğimi, özümü, inancımı zedelediği noktada biter. Medeniyet; akıl, vicdan, ilim, bilim ve inançlar ile uyumlu olmalı bana göre. Aynı şekilde ülkenin yönetimini elinde bulunduran bir parti insanların inançlarını sömürüyor, bir yandan kültür soykırımı yapıp her konuda bizi daha da geriye götürüyor, milliyetçiliği törpülemeye çalışıyor, Filistin Filistin diye ağlarken Filistinli çocukların parçalandığı saldırıları gerçekleştiren savaş uçaklarının yakıtlarının Türkiye'den sessiz sedasız taşınmasını sağlıyorsa benim gözümde amacı apaçık belli olan ve oy vermeyeceğim tek partidir.

Dipnot: Savunduğunuz partinin islama hizmet ettiğini sanıyorsanız yanıldığınızı anlamak için siz şimdi mütevazı evinizde mütevazı hayatınızı yaşıyorken lüks ve şatafat içindeki bazılarının ayakkabı kutularını aklınıza getirmeniz yeterli olur sanırım.

Muslumanlarin pek bir deger verdigi Timurtas hocanin ummetine anlattiklari: Erkekler kadinlarin efendisidir, kadinlar erkeklerine itaatkar olacak, kadin erkekten izin almadan sokaga cikacak olursa eve gelene dek gordugu butun erkeklerle zina etmis sayilir.
Bu arada erkeklere hic bir gunahtan bahseden yok, erkeklerin boyunduruguna girmeyen tum kadinlar ise gunahkar..:rolleyes:

Bu da bir arap vaizin dinin geldigi yerle ilgili fikirleri:

Hkli galiba..

Tam olarak anlatmak istediğim şey buydu işte. Kendine müslüman diyen herkes müslüman değildir. Yaptıkları islamla örtüşmez. Ama insanlar sapıttılar diye de suçu islama atamayız. Paylaşım için teşekkürler..

İllaki kutuplaşmak mı gerekiyor? Şu anki mevcut partilerden hiçbiri benim görüşlerimi tam anlamıyla yansıtmıyor mesela. Ben hem Atatürkçüyüm, hem inançlıyım, hem milliyetçiyim.

Gerekmiyor elbet.

Din çok katmanlı. Kendinizi inançlı diye tanıtıyorsunuz sonra bir ortama giriyorsunuz, örneğin başınız açıksa ordaki müslüman grup sizin müslüman olmadığınıza karar veriyor. Böyle müslümanlık olmaz diyor. Diyelim sizin de başınız kapalı bu sefer de mezhep uymayabiliyor. Mezhep de uydu diyelim, televizyonda takip edip beğendiğiniz hocaya kadar sorgulanabilir ve müslüman kabul edilmeyebilirsiniz.

Şimdi moda bu benim gördüğüm, kim müslüman kim değil bu Allah'ın işi değil, bu herkesin işi olmuş. Ben daha birbirini beğenen müslüman pek görmedim sayılır. Herkes birbirinde bir beğenmedik taraf bulma peşinde. Ayrışacak bir nokta mutlaka bulunuyor.

Bu ülkenin başbakanı affedersiniz alevi dedi daha ne olsun?

Yorumunuzu görünce yazmadan edemedim. Evet adına müslümanım deyip, Allah-u Ekber nidalarıyla islamla bağdaşmayan işler yapan insanlar var. Tıpkı cheeses cries deyip Irak'ta, Afganistan'da ve bir sürü coğrafyada müslüman katleden hristiyanların olduğu gibi. Ya da yahudiler gibi...

İnsanların yaptıklarını dinlere mal etmek ya da dünya üzerinde olup biten fitnelerden sadece müslümanları sorumlu tutmak, bir tek o yönden bakmak ne kadar akıllıca bilemiyorum. İslam barış demektir. Onun şemsiyesinin altına sığınıp pis işler yapan bir takım insanlar yüzünden he evet müslümanlar çok bozulmuşlar demek ne kadar mantıklı geliyor size? Bir de müslüman diye kime denir? "Allah’ın bütün şartlarını yerine getirmeye söz veren kişi sözünde durur ise, mümin sayılır." Allah'ın şartları nelerdir? Özetle çalmayan, çırpmayan, AŞIRILIĞA KAÇMAYAN, güzel ahlaklı, yumuşak huylu, vs vs uzayıp giden kullar olmamızı amaçlayan GÜZEL ÖZELLİKLERdir.

Şimdi Allah kullarından islamı benimseyerek böyle insanlar olmalarını istiyorken haksız yere cana kıyan, türlü pislikler yapan insanlara nasıl müslüman dememizi bekliyorsunuz? Müslüman da olmayacaklarını düşünüyorsunuz ama değil demişsiniz de hadi ben Allah'ın sözlerine dayanarak bir sonuca varabiliyorum da siz neye dayanarak kastettiğiniz insanların sözde değil özde müslüman olduklarını iddia ediyorsunuz?

Bakın inançta belli ölçüde mantık aranmayabilir, bunu kabul ediyorum.

Ama yazdığınız şeye bakın lütfen. Yazdığınız şeyler Müslüman olma şartları ise, benim tanıdığım sadece 1 Müslüman var. Sizin de 3 tane vardır. Hem de hepsi bir arada olacak şunların öyle mi?

Özetle çalmayan, çırpmayan, AŞIRILIĞA KAÇMAYAN, güzel ahlaklı, yumuşak huylu, vs vs uzayıp giden kullar olmamızı amaçlayan GÜZEL ÖZELLİKLERdir.

Kendine Müslüman diyen diğer insanlar için Müslümandır elbette. Eğer yanlış bilmiyorsa tabi. İnsanlar kendi beyanlarından sorumludur. Tutup hayır onlar Müslüman değil demek Allah'a şirk koşmak değil mi? Siz nereden bilebilirsiniz ki? Belki berbat şeyler yaptı ama tövbe etti,edecek?

Üstelik tutup da sabah akşam kendi dilinden Kuran okuyan insanlar yanlış biliyor demek biraz fazla iddialı bence.(IŞİD)En fazla yanlış yorumluyor olabilir.

Yanlış yorumlamayan kaç kişi var?

''Gerçek İslam bu değil.'' biraz sıktı artık. Her neyse gerçeği kimse uygulamıyor çünkü. Belki de siz fazla iyimser bir tabloya inanıyorsunuzdur, olamaz mı?

Tam olarak anlatmak istediğim şey buydu işte. Kendine müslüman diyen herkes müslüman değildir. Yaptıkları islamla örtüşmez. Ama insanlar sapıttılar diye de suçu islama atamayız. Paylaşım için teşekkürler..

Ancak sorun burda. Size göre islamla örtüşmeyen, islama inanan başkalarınca örtüşüyor. Herşeyi bırakın, ben kaç kişiden ülke şeriatle yönetilmediği için bütün bu yaşananların hırsızlık olmadığını duydum. Adamlar buna inanıyor ve Kurandan bölüm gösteriyor. Şimdi o da müslüman siz de müslümansınız, kimsenin dedikodusunu bile yapmayan annem babam da müslüman.
Bir islamcı yazar çıkıp da başbakanımız o paraları almışsa bile onu mutlaka islam adına almıştır gibisinden inanacağız demedi mi?
İşte ayrışma, size göre o değil, onlara göre siz müslüman değilsiniz.

Gerekmiyor elbet.

Din çok katmanlı. Kendinizi inançlı diye tanıtıyorsunuz sonra bir ortama giriyorsunuz, örneğin başınız açıksa ordaki müslüman grup sizin müslüman olmadığınıza karar veriyor. Böyle müslümanlık olmaz diyor. Diyelim sizin de başınız kapalı bu sefer de mezhep uymayabiliyor. Mezhep de uydu diyelim, televizyonda takip edip beğendiğiniz hocaya kadar sorgulanabilir ve müslüman kabul edilmeyebilirsiniz.

Şimdi moda bu benim gördüğüm, kim müslüman kim değil bu Allah'ın işi değil, bu herkesin işi olmuş. Ben daha birbirini beğenen müslüman pek görmedim sayılır. Herkes birbirinde bir beğenmedik taraf bulma peşinde. Ayrışacak bir nokta mutlaka bulunuyor.

Bu ülkenin başbakanı affedersiniz alevi dedi daha ne olsun?

Kimin ne dediğine bakarak değil de birbirimize saygı duyarak, insani ve ahlaki olarak uygun şartlarda birbirimize yaklaşmayı öğrenebilsek, farklı renklere, farklı ruhlara, farklı seçimlere bize yanlış da gelse sevgiyle yaklaşabilsek bir de aramıza sokulmuş nifak tohumlarını yeşertmesek bahsettiğiniz ayrımcılıkların hiçbiri yaşanmayacak.

Söylediklerinizde çok haklısınız. Kimin ne olduğunu ve ne olacağını Allah bilir. Ama herkes böyle demek değil. Şu an dünyada müslüman olsun olmasın hemen herkes birbirine böyle eleştirel yaklaşmakta. Bir çok ülke gezdim bir çok insan tanıdım. İçki de içtim, mini de giydim zamanında. Herkese, her görüşe saygım var. Ben islamı tamamen kendi araştırmalarım, içselleştirmem doğrultusunda seçtim. Ailemden böyle bir eğitim almadım. Keza etrafımda da islamı yaşayan insan yoktu. Dolayısıyla kendimden bildiğim için tüm müslümanlar şöyledir böyledir gibi bir genelleme yapamam. Ama genel açıdan bakıldığında bir dejenerasyon söz konusu malesef.

Bakın inançta belli ölçüde mantık aranmayabilir, bunu kabul ediyorum.

Ama yazdığınız şeye bakın lütfen. Yazdığınız şeyler Müslüman olma şartları ise, benim tanıdığım sadece 1 Müslüman var. Sizin de 3 tane vardır. Hem de hepsi bir arada olacak şunların öyle mi?

Özetle çalmayan, çırpmayan, AŞIRILIĞA KAÇMAYAN, güzel ahlaklı, yumuşak huylu, vs vs uzayıp giden kullar olmamızı amaçlayan GÜZEL ÖZELLİKLERdir.

Kendine Müslüman diyen diğer insanlar için Müslümandır elbette. Eğer yanlış bilmiyorsa tabi. İnsanlar kendi beyanlarından sorumludur. Tutup hayır onlar Müslüman değil demek Allah'a şirk koşmak değil mi? Siz nereden bilebilirsiniz ki? Belki berbat şeyler yaptı ama tövbe etti,edecek?

Üstelik tutup da sabah akşam kendi dilinden Kuran okuyan insanlar yanlış biliyor demek biraz fazla iddialı bence.(IŞİD)En fazla yanlış yorumluyor olabilir.

Yanlış yorumlamayan kaç kişi var?

''Gerçek İslam bu değil.'' biraz sıktı artık. Her neyse gerçeği kimse uygulamıyor çünkü. Belki de siz fazla iyimser bir tabloya inanıyorsunuzdur, olamaz mı?

Bakın şurada anlaşalım. Ben kendi görüşlerime göre müslüman değildir demiyorum. Allah'ın emrettiği iyi insan olma yolundaki emirlere uymayanlar değildir diyorum hatta ben demiyorum. Bunu bizzat Allah kitabında belirtiyor. Ayrıca şu anki tabloya bakarak yorum yaptım. Elbette ki ilerde kim hidayete erer kim gerçek müslüman gibi yaşar bilemem. Kendim için de kesinlikle müslümanım diyemem sadece olmaya çalışıyorum.

Aynı Kuran'ı bende okuyorum. Allah'ın emirlerinde eğilip bükülecek bir durum söz konusu değil ki yanlış yorumlansın. Dümdüz, kesin ve net. Haksız yere insan öldürmeyeceksin, tecavüz etmeyeceksin, çalmayacaksın, aldatmayacaksın vs. deniyor. Bunları uygularsan müslümansın deniyor. Aynı kitabı onlar da okuyor. Tüm bu emirleri istediğin kadar yorumla ışid ve türevlerinin yaptıklarına kılıf uyduramazsın.

X