Dinler Bir Gün Ortadan Kalkar mı?

Bakın şurada anlaşalım. Ben kendi görüşlerime göre müslüman değildir demiyorum. Allah'ın emrettiği iyi insan olma yolundaki emirlere uymayanlar değildir diyorum hatta ben demiyorum. Bunu bizzat Allah kitabında belirtiyor. Ayrıca şu anki tabloya bakarak yorum yaptım. Elbette ki ilerde kim hidayete erer kim gerçek müslüman gibi yaşar bilemem. Kendim için de kesinlikle müslümanım diyemem sadece olmaya çalışıyorum.

Aynı Kuran'ı bende okuyorum. Allah'ın emirlerinde eğilip bükülecek bir durum söz konusu değil ki yanlış yorumlansın. Dümdüz, kesin ve net. Haksız yere insan öldürmeyeceksin, tecavüz etmeyeceksin, çalmayacaksın, aldatmayacaksın vs. deniyor. Bunları uygularsan müslümansın deniyor. Aynı kitabı onlar da okuyor. Tüm bu emirleri istediğin kadar yorumla ışid ve türevlerinin yaptıklarına kılıf uyduramazsın.

Lütfen gerçekçi olalım ve gerçekleri yadsımayalım.

İslam alimleri dahi, hatta özellikle onlar, birçok ayet hakkında anlaşmazlığa düşmüştür.

Öldürmeyeceksin ama şu durumda öldürebilirsin de deniyor ona bakarsanız, ben de sürekli Kuran okuyorum. Eleştirdiğin şeyi savunandan daha iyi bilmen gerektiğine inanıyorum çünkü.

Bahsettiğimiz terör örgütü öldürmesi gereken durumda olduğunu düşünüyor. Başka biri de başka bir ayet hakkında sizden farklı düşünüyor. Kuran yoruma açık ve geniş anlatımlıdır. Kesin,net,bükülemez falan değildir. Hatta bu nedenle içinde birçok gizemi ve mucizeyi barındırdığı söyleniyor.

Gerçeklerden gidelim.

Ancak sorun burda. Size göre islamla örtüşmeyen, islama inanan başkalarınca örtüşüyor. Herşeyi bırakın, ben kaç kişiden ülke şeriatle yönetilmediği için bütün bu yaşananların hırsızlık olmadığını duydum. Adamlar buna inanıyor ve Kurandan bölüm gösteriyor. Şimdi o da müslüman siz de müslümansınız, kimsenin dedikodusunu bile yapmayan annem babam da müslüman.
Bir islamcı yazar çıkıp da başbakanımız o paraları almışsa bile onu mutlaka islam adına almıştır gibisinden inanacağız demedi mi?
İşte ayrışma, size göre o değil, onlara göre siz müslüman değilsiniz.

Anlatamadığım bir durum var. İslamın bana göresi sana göresi yoktur. Tektir, nettir. Şimdi 10 kişiden 8i kendini uçurumdan aşağı atıyor diye ben de atacak değilim. Sizin kişilerden duyduklarınız kişileri bağlar.
Lütfen gerçekçi olalım ve gerçekleri yadsımayalım.

İslam alimleri dahi, hatta özellikle onlar, birçok ayet hakkında anlaşmazlığa düşmüştür.

Öldürmeyeceksin ama şu durumda öldürebilirsin de deniyor ona bakarsanız, ben de sürekli Kuran okuyorum. Eleştirdiğin şeyi savunandan daha iyi bilmen gerektiğine inanıyorum çünkü.

Bahsettiğimiz terör örgütü öldürmesi gereken durumda olduğunu düşünüyor. Başka biri de başka bir ayet hakkında sizden farklı düşünüyor. Kuran yoruma açık ve geniş anlatımlıdır. Kesin,net,bükülemez falan değildir. Hatta bu nedenle içinde birçok gizemi ve mucizeyi barındırdığı söyleniyor.

Gerçeklerden gidelim.

Işidden girdiğiniz için onlar üzerinden düşünerek cevap verdim. Işid ne yapıyor? Masumları katlediyor, kadınlara tecavüz ediyor ve bunu islam adına yapıyor değil mi? Şimdi Allah korusun size biri tecavüz etmeye ve öldürmeye yeltense nefsi müdafaa yapar o kişiyi öldürürseniz sizce ışid teröristleri gibi bir yargılanmayı hak eder misiniz? Hayır. Allah korusun savaş çıksa sizi öldürmek amacıyla evinize girseler ve onlardan önce davranıp siz öldüren taraf olsanız yine aynı hükümle yargılanmazsınız. Buradaki öldürme eyleminin yargısı işleniş amacına göre değişir değil mi? Bahsettiğim haksız yere adam öldürmeyeceksin hususu buydu. Konuyu buradan ele aldığımızda bence gayet net ve anlaşılır.

"Bahsettiğimiz terör örgütü öldürmesi gereken durumda olduğunu düşünüyor. Başka biri de başka bir ayet hakkında sizden farklı düşünüyor. "

Onlar öyle düşünerek terör saçıyorlarsa büyük gaflet içindeler demektir. Kuran'ı ayet ayet yorumlamak önemli ama bütününü okuyup anlamını kavramak daha da önemli. O zaman zaten neyin doğru neyin yanlış olduğu net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Anlatamadığım bir durum var. İslamın bana göresi sana göresi yoktur. Tektir, nettir. Şimdi 10 kişiden 8i kendini uçurumdan aşağı atıyor diye ben de atacak değilim. Sizin kişilerden duyduklarınız kişileri bağlar.

Işidden girdiğiniz için onlar üzerinden düşünerek cevap verdim. Işid ne yapıyor? Masumları katlediyor, kadınlara tecavüz ediyor ve bunu islam adına yapıyor değil mi? Şimdi Allah korusun size biri tecavüz etmeye ve öldürmeye yeltense nefsi müdafaa yapar o kişiyi öldürürseniz sizce ışid teröristleri gibi bir yargılanmayı hak eder misiniz? Hayır. Allah korusun savaş çıksa sizi öldürmek amacıyla evinize girseler ve onlardan önce davranıp siz öldüren taraf olsanız yine aynı hükümle yargılanmazsınız. Buradaki öldürme eyleminin yargısı işleniş amacına göre değişir değil mi? Bahsettiğim haksız yere adam öldürmeyeceksin hususu buydu. Konuyu buradan ele aldığımızda bence gayet net ve anlaşılır.

"Bahsettiğimiz terör örgütü öldürmesi gereken durumda olduğunu düşünüyor. Başka biri de başka bir ayet hakkında sizden farklı düşünüyor. "

Onlar öyle düşünerek terör saçıyorlarsa büyük gaflet içindeler demektir. Kuran'ı ayet ayet yorumlamak önemli ama bütününü okuyup anlamını kavramak daha da önemli. O zaman zaten neyin doğru neyin yanlış olduğu net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Bakın siz olumlu bir anlam kavramışsınız okuyup. Ben bütününü yazıldığı dilden okudum ve olumsuz bir sonuç çıkardım. IŞİD okumuş ve başka bir sonuç çıkarmış. Bu böyle gider.

Ne kadar insan o kadar yorum. Bunun tartışılacak bir tarafı yok ki. Verdiğiniz örnekler bile sizin sağlamanız, sizin yorumunuz. Herkes her şeyi yorumlar, buna din de dahil.

Hepsi de o dinin mensubudur öyle iddia ediyorsa. Kameralar önünde öyle iddia edip telefon konuşmalarında o dinle dalga geçenleri kastetmiyorum tabi.

Bakın siz olumlu bir anlam kavramışsınız okuyup. Ben bütününü yazıldığı dilden okudum ve olumsuz bir sonuç çıkardım. IŞİD okumuş ve başka bir sonuç çıkarmış. Bu böyle gider.

Ne kadar insan o kadar yorum. Bunun tartışılacak bir tarafı yok ki. Verdiğiniz örnekler bile sizin sağlamanız, sizin yorumunuz. Herkes her şeyi yorumlar, buna din de dahil.

Hepsi de o dinin mensubudur öyle iddia ediyorsa. Kameralar önünde öyle iddia edip telefon konuşmalarında o dinle dalga geçenleri kastetmiyorum tabi.

+1

Tek ve netse, müslüman ülkelerdeki bu kavga nedir?

Müslüman olmayan ülkelerde hiç karışıklık yok mu sanıyorsunuz? Amerika'da zamanında siyahlarla beyazlar birbirine düşürüldü. Ya da Almanya Berlin duvarıyla karıştı. Bunun dinle bir ilgisi yok. Biraz daha geniş bakarsanız tamamen duygusal (Büyük orta doğu projesi, petrol...) amaçlarla karıştırıldığını anlarsınız.

Yorumlama mevzusunu gayet açık anlattığımı düşünüyorum. Bunun sonu yok. Görüşünüze saygı duyuyorum.

ne oluyoruz gene arkadaslar neyin kafasini yasiyoruz gene pardonn
Ne zaman ben buraya baksam hep tartisma hep bir savunmaya girme veya suclama biz ne zaman dusuncelerimizi sohbet tarzinda konusmayi ogrenmessekk ohooo
Insanin fitratinda bir kere inanmak vardir islam ogrenmeden once yok simsekten korkmusuz tanri zannetmisiz bir suru peyganber gelmis onlara inanamisiz en sonra islam gelmis evet islam tektir ve nettir ama malesef islami kullanan insanlar oldugu muttence islam o guzel berrak dinimiz yanlis anlasilacak ve anlasilmaya devam edicektir ama en onemlisi kalp kirmamaktir biz bunu ne zaman ogrenicegiz bilmiyorum herkez bizim gibi dusunsun istiyoruz herkez bixim gibi olsun sana doru gelen ona gore deil birak olmasin ama kalp kirmayin bosuna ölümlu dunya arkadaslar zaten omur kisa yazik deilmi kalp kirdiklarimiz listesine bir isim daha eklemeye umarim bir gun huzur icinde dusuncelerimizi konusur ve kavga cikarmayaiz umarim bir gun okadar olgunlasiriz

dünya ne kadar daha var olacak bilmiyorum ama 3 büyük din çıkmadan öncede başka dinler vardı muhtemelen, onlar yok oldu mesela

Dinler birgun ortadan kalkmaz, ama inananlar azalir gittikce sanirim.
Ama ben de dinlerin ortadan kalkmasini isterdim sahsen. Tabii bunu imkansiz buluyorum, malesef.

dinler insana lazım bence, pek çok insanı kötülükten alıkoyan yine din
çok az insan için ahlaklı olmak din bazında değil sadece bence

dinler insana lazım bence, pek çok insanı kötülükten alıkoyan yine din
çok az insan için ahlaklı olmak din bazında değil sadece bence
Pek cok insana kotuluk yaptiran da din, pek cok savasin sebebi de dinler...

satanist ayinlerde islenen hunharca isleri o kisilere isleten de mi din?

Tanim: Satanizm bütün dinlere ve dinlerin ortaya koymuş olduğu kutsal değerlere karşı oluşturulmuş bir tepki hareketidir.

"Her koyun kendi bacagindan asilir" yazdiklarimdan bu mesajimi cikardiniz?
komsusu ac iken yatan muslumanca bir tutum degildir diyorum bu yazdigimdan " her koyun kendi bacagindan asilir " yorumu cikmasina rizam yoktur.
Ben sizi anliyorum ama sizinde beni anlamanizi istiyorum.

demek istiyorum ki herkez kendi kapisinin önünü temizlese dünyada kir cöp kalmaz. Yani kendi icimize dönüp düzeltmeye kendimizden baslamaliyiz diyorum.
Yani sizde, bende buna dahil. Cünki kendi icine dönen insan aslinda özüne dönmüs olur. Özünde dönen insan düsünmeye baslar.

Problem üretmek herkesin isidir ama o problemi cözmek er kisinin isidir. Siz elestirdiginiz durumun daha iyi olmasi icin topluma ne tür katkida bulunuyorsunuz? isterseniz bunun üzerinde hasbihal edebiliriz?

Ayrica falanca ülkelerde cogu söyle yada cogu böyle gibi degerlendirmeler ile bir olgu ortaya koyamassiniz. gercekten arastirilmis, istatistiksel verilere göre degerlendirmeler yapilmalidir.

bu arada ;
Tüm Islam aleminin Kandilini canu gönülden tebrik ediyorum. Kandil, kendimizi insa etmeye, bizleri düsünceye tefekküre sevk etmeye vesile olsun insAllah. Dünyada huzur baris esenlik hakim olsun insAllah. hepinizin kandili Mübarek olsun
selamlar

satanist ayinlerde islenen hunharca isleri o kisilere isleten de mi din?

Tanim: Satanizm bütün dinlere ve dinlerin ortaya koymuş olduğu kutsal değerlere karşı oluşturulmuş bir tepki hareketidir.

"Her koyun kendi bacağından asılır" sözünün komşusu açken tok yatan bizden değildir ile ne ilgisi var? Her koyun kendi bacağından asılır demek ne yaptıysak hesabını biz vereceğiz, nihayetinde yaptıklarımızdan biz mesuluz demek. Sizin söylediklerinizle çelişen bir tarafı yok.

Ben kendi adıma mikro düzeyde de olsa bir farkındalık yaratıyorum, internete müslümanların dejenere olduğunu, inandıkları dine uygun yaşamadıklarını yazarak. Elimden şu an için fazlası gelmiyor.

Müslümanları eleştirdiğim için İslam düşmanlığı yaptığımı çıkaran arkadaşlara okuduğunu anlama konulu derslere bir göz atmalarını tavsiye ederim.

Son olarak konu satanizme nasıl geldi yahu? :) Satanist ayinlerde işlenen hunharca cinayetlerin dinle ilgisi var aslında ama din öyle istediği için değil istemediği için. Yok satanizm hakikaten çok alakasız konuyla bağlayayım dedim de bağlayamadım.

"Her koyun kendi bacağından asılır" sözünün komşusu açken tok yatan bizden değildir ile ne ilgisi var? Her koyun kendi bacağından asılır demek ne yaptıysak hesabını biz vereceğiz, nihayetinde yaptıklarımızdan biz mesuluz demek. Sizin söylediklerinizle çelişen bir tarafı yok.

Ben kendi adıma mikro düzeyde de olsa bir farkındalık yaratıyorum, internete müslümanların dejenere olduğunu, inandıkları dine uygun yaşamadıklarını yazarak. Elimden şu an için fazlası gelmiyor.

Müslümanları eleştirdiğim için İslam düşmanlığı yaptığımı çıkaran arkadaşlara okuduğunu anlama konulu derslere bir göz atmalarını tavsiye ederim.

Son olarak konu satanizme nasıl geldi yahu? :) Satanist ayinlerde işlenen hunharca cinayetlerin dinle ilgisi var aslında ama din öyle istediği için değil istemediği için. Yok satanizm hakikaten çok alakasız konuyla bağlayayım dedim de bağlayamadım.

Hayat cok kisa, elbet bir gün son nefesi teslim edeceksiniz siz dahi Duka Tesla. En güzeli baskasinin degilde öncelikle yine kendi evimizin önündeki; kir cöple ugrasmak.

Genelleme yapmaniz dogru degil. Allah en dogrusunu bilendir.
kendi nefsimizin kötülügüne karsi koyabikiyorsak ne mutlu. Düsman olarak kisiye kendi nefsi yeter.

Aman hala mi bu konu? Insanlari iyilige, guzellige sevkeden butun dinler kalsin, kotuluge sevkeden ve asli bozulmus butun dinler ortadan kalksin, yokolsun insallah... En kestirme cevap bu.:KK53: Ne ugrasiyorsunuz daha?

X