Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

Kızlar valla benimde köpek dişlerim önde çok kötü görünüyor ama tel taktırmakta çok isteksizim :2:

ben 27 yaşıma kadar erteledim... ve pişmanım... 7 ay oldu taktıralı ve iyiki takılmış diyorum.
bana sorarsan hiç bekleme hemen taktır ki bi an önce başlasın ve bitsin.. çok memnun olacaksın.. şeffafı var arkadan takılanı var...

arkadaşlar bir şey sormak istiyorum üst dişlerime tel takılalı 1buçuk ay oldu tel takılmadan 4 nolu dişlerim çekilmişti nasıl anlatıcam bilemiyorum ama 6 nolu dişlerimde tel bitiyor yani kelepçe gibi bir şey takılı ve 5 nolu dişim çok sallanıyor yani tamam yeri değişiyordur diyorum ama bu normal mi sizce bildiğiniz oynuyor

sallandıgını söylüyolar. duymadıgım bişey değil. oluyormuş.

ama ben anlam veremiyorum. tele vidalanmış gibi sımsıkı durmaları gerekmiyor mu? benim hiç sallanan dişim olmadı. aksine ne kadar hızlı da hareket etseler yerleri değişirken bile sallanma hissetmedim. taş gibi yerinde duruyorlar?!

geçen son randevuda, teli çıkardıktan sonra doktor, bi koku hissettim bi çalkalamaya gittim lavaboya. ama o zaman dişlerimin ne kadar hassas oldugunu anladım. tel sert bi maddeden yapıldıgı için dişleri sımsıkı bi hizada tutuyor.

arkadaşlar bir şey sormak istiyorum üst dişlerime tel takılalı 1buçuk ay oldu tel takılmadan 4 nolu dişlerim çekilmişti nasıl anlatıcam bilemiyorum ama 6 nolu dişlerimde tel bitiyor yani kelepçe gibi bir şey takılı ve 5 nolu dişim çok sallanıyor yani tamam yeri değişiyordur diyorum ama bu normal mi sizce bildiğiniz oynuyor

Dokunduğun zaman hafif sallanıyorsa normal bende de olmuştu ilk zamanlar korkmazemuszemus

Dokunduğun zaman hafif sallanıyorsa normal bende de olmuştu ilk zamanlar korkmazemuszemus

öndeki dişlerimde yok öyle bir şey onlar kasıntıdalarda bu 5 numaralı dişim önü boş çünkü 4 nolu dişim çekildi önü boş olduğu için mi sallanıyor acaba elimle tuttuğum zaman baya sallanıyor elimde kalıcak diye korkuyorum

öndeki dişlerimde yok öyle bir şey onlar kasıntıdalarda bu 5 numaralı dişim önü boş çünkü 4 nolu dişim çekildi önü boş olduğu için mi sallanıyor acaba elimle tuttuğum zaman baya sallanıyor elimde kalıcak diye korkuyorum

Çok sallanabilir ama elinde kalacağını sanmıyorum o kadar korkma. Madem çok sallanıyor mümkün olduğunca dokunmamaya çalış.olumunekankayizsmile

benim doktorum da içer içmez fırçalarsan sararma olmaz demişti ama ben yine de içim rahat etsin diye önce biraz soğumasını bekliyorum ya da su ekliyorum ve pipetle içiyorum. çay kahve türk kahvesi ya da renkli meyve çayı...

benimki şeffaf plastik braket. şimdiye kadar aşırı özenli davranmadım, yine de günde en az üç kez fırçaladım. ama renginde sararma olmadı 7 aydır. sanırım sararma dişte olur olursa. onu da braketler çıkmadan farkedemeyiz...

merhaba bende yaklaşık 4 sene kadar tel taktım ancak teli çıkardıktan sonra dişlerim eski haline geldi.tabii ki tedavi sonlanmadan kendi isteiğimle çıkarmıştım tellerimi.şu anda 26 yaşımdayım ve tedaviye tekrar başlamak istiyorum ancak bu defa da çalıştığım için nasıl olacağını bilmiyorum.şeffaf braketler belli oluyor mu kararsız kaldım.

merhaba bende yaklaşık 4 sene kadar tel taktım ancak teli çıkardıktan sonra dişlerim eski haline geldi.tabii ki tedavi sonlanmadan kendi isteiğimle çıkarmıştım tellerimi.şu anda 26 yaşımdayım ve tedaviye tekrar başlamak istiyorum ancak bu defa da çalıştığım için nasıl olacağını bilmiyorum.şeffaf braketler belli oluyor mu kararsız kaldım.

Tel taktıracaksan en iyi seçimin şeffaf braket. Görünmez değil ne yazık ki, belli oluyor tabii. Ama diğerlerine göre sihirli bişey, öyle diyim sana.

bazı braketlerde tel in geçecegi yuva metal oluyor. benimki öyle. bu hem daha çabuk ilerlemesini sağlıyor hem de braketi koruyor. bunun bi dezavantajı metal yuvalar mükemmel bi görüntü oluşturmuyor. biraz belli oluyor yani..

eğer istersen beyaz teflon kaplı teller var. ama tavsiye etmem. boyası çabuk kalkıyormuş ve baya pahalıymış.

iş konusuda emin diilim, ben çalışmıyorum. Ama belli bi yaştan sonra insanlar normal karşılıyor, sınıftaki gerizekalı ergenler gibi aptal tepkiler almıyorsun. sadece fikir danışanlar oluyor, şeffafa alışkın değiller genelde, o yüzden beğeniyorlar bile, ne güzelmiş diye...

bu arada ben de 27 yaşında taktırdım ilk kez..

Son düzenleme:
arkadaşlar benimde yaklaşık 5 ay oldu tel takılalı dişlerim öne doğru fırlaktı ama dizilişi düzgündü , şimdi alt dişlerim biraz geriye alındı ama daha zaman çok var, gerçi başka doktorlar sen tedavinin sonuna gelmişsin diyolar ama benim dişlerim zaten çok boz değildi diyemiyorum:KK1: aynı şekilde tedavi olan varmı diş fırlaklığı ile. ben diş çektirmedim dişlerimi keserek küçülttü eğer yeterli olmazsa kestiği dişleri çekecekmiş ve 1 yıl uzayacak tedavi:gitme: çok sıkıldım artık yaşımda 24 obu aradamafoldumben

Merhaba kızlar aranıza yeni takıldım
bu haberi paylaşmak istedim
1 sene 2 aydı kullandığım tellerim yarın çıkıyor ve doktorum şeffaf aparattan vereceğini söyledi çok mutluyummmm delikafaduldendelikafadulden

Merhaba kızlar aranıza yeni takıldım
bu haberi paylaşmak istedim
1 sene 2 aydı kullandığım tellerim yarın çıkıyor ve doktorum şeffaf aparattan vereceğini söyledi çok mutluyummmm delikafaduldendelikafadulden

gözün aydın canım :lepi:delikafaduldendarısı bizlere

merhaba, ben 2,5 yil tel taktim dislerim gayet duzgun hic bir problem yasamadim su zamana kadar ama on cenem hala cok onde yani cok cok hafif bir disleklik varmis bende. ama sordugum insanlar hayir yokbizce ihtiyacin dese de ortodontistim bir sene daha tel takmam gerektigini soyluyor. bu arada teli cikarali da 5 sene oldu. simdi benim size sorum su, sizce ne yapmaliyim? yani oyle bir problemim yok agzima baktiginizda. kristen stewarti biliyorsunuz onun hep on iki disi gorunuyor ya benimde oyle iste, neyse cevaplarinizi bekliyorum cook tesekkur ederim simdideeeen :))))

dudakların normal duruşunda dişlerini kapatabiliyorsa bence ok dir. düzgün diziliş yeterli.

Merhabaaaaa,telli turna esprisi eminim hepimize yapılmıştır:)).niye böyle başladım cümleye?söylenenlere kulak asmayıp kendinizde gülün diye.:)).Ben 33 yaşındayım ve 5 ay önce şeffaf tel taktırdım.Bu yaşa kadar beklememin sebebi şeffaf tellerin varlığından habersiz olmamdı.Metal tel kullanmak istemedim..Arkada olan iki dişimden biri 2 ayda resmen ağzımdan fırlayacak gibi öne çıktı ama nasıl bir çıkmak.Alt dudağıma 90 derece açıyla duruyodu nerdeyse:) sürekli sırıtarak dolaşan ben gülerken utanır oldum ya.İnsanlar o dişime bakıyor çünkü "bişey var orda "diye :).şimdi biraz daha aşağı indi o diş ama ben gözümle görebiliyorum hareketleri ve mutlu oluyorum.benim de tek sıkıntım tedavinin uzun sürmesi:KK43:..Ama taktıracak arkadaşlara söylüyorum.Fazla düşünmeden bir an önce tedaviye başlayın.yoksa benim gibi 33 yaşında "telli nine" esprilerine maruz kalırsınız:)

veeeee teller çıktıııı ama sanırım gülmeyi unutmuşum dudaklarıma mimikkk veremiyorum resmennnn :)

Merhabaaaaa,telli turna esprisi eminim hepimize yapılmıştır:)).niye böyle başladım cümleye?söylenenlere kulak asmayıp kendinizde gülün diye.:)).Ben 33 yaşındayım ve 5 ay önce şeffaf tel taktırdım.Bu yaşa kadar beklememin sebebi şeffaf tellerin varlığından habersiz olmamdı.Metal tel kullanmak istemedim..Arkada olan iki dişimden biri 2 ayda resmen ağzımdan fırlayacak gibi öne çıktı ama nasıl bir çıkmak.Alt dudağıma 90 derece açıyla duruyodu nerdeyse:) sürekli sırıtarak dolaşan ben gülerken utanır oldum ya.İnsanlar o dişime bakıyor çünkü "bişey var orda "diye :).şimdi biraz daha aşağı indi o diş ama ben gözümle görebiliyorum hareketleri ve mutlu oluyorum.benim de tek sıkıntım tedavinin uzun sürmesi:KK43:..Ama taktıracak arkadaşlara söylüyorum.Fazla düşünmeden bir an önce tedaviye başlayın.yoksa benim gibi 33 yaşında "telli nine" esprilerine maruz kalırsınız:)

valla yazdıklarından güç aldım bende en kısa zamanda bir ortodontiste gidip yeniden taktırıcam a.s

veeeee teller çıktıııı ama sanırım gülmeyi unutmuşum dudaklarıma mimikkk veremiyorum resmennnn :)

senin adına sevindim ... zamanla hatırlarsın heralde :KK1:
olur da birgün çıkarsa bu teller heralde ben konuşmayı bile beceremeyeceğim... :sinifsinif:

ben de 26 yaşında taktım ilk altlara şimdi oldum 29 :)
o kadar çok insan var ki tel kullanan kimse garipsemiyor canım...

ben çalışıyorum ve kimse garip karşılamadı... tabii zaman zaman ne zaman çıkacak diye soranlar oluyor ama kafana takmaya değmez... sadece ortodontistini iyi araştırmanı öneriyorum çünkü yaşımızdan dolayı tedavi 15-16 yaşında birine göre biraz yavaş ilerliyor ; kemik yapımız yerleştiği için... benim tek sıkıntım bu durumun üzerine diş hekimimin rahatlığı... tek pişmanlığım araştırmadan tedaviye başlamam oldu... gerçi benim altlar mecburen olmuştu ama üstlere de sonra kendi isteğimle taktırdım... düzelmeleri görünce seviniyor insan... tabii uzun süredir düzelmelerim baya yavaşladığı için sevinemiyorum ama inşallah bittiğinde tedavi gülümseyebileceğim...

yani yaşını ve çalışma ortamını hiç sorun etme... önemli olan güvenebileceğin ve işini bilen bir ortodonist bulman...

Bugün 2. gün bitiyor kontrolden geldiğim ama çok tuhaf şeyler uyguladı üst dişlerime, alt dişlerime 1 ay sonra tel takılacağı için renkli lastikler taktı yine azı dişlerimin arasına , ağrıdan resmen çenem kasılmış durumda,geçmek yerine gittikçede artıyor
üst dişlerimin ağrısı şakaklarıma kadar çıkıyor altların ki bademciklere doğru iniyor offf ciddi anlamda azap gibi.. Bu sefer her zamanki kontrollerden daha çok zorlandım:gitme:

X