Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

Merhba kızlar benimde sorunum dizlerimin çrpık olması ..Ağzımın sğdki dişlerimin dizilişinde problem var..sol diziliş gayet düzgün Bende 24 yaşındyım ..Bursada yaşıyorum..Ortaokula giderken bir dişçim vardı.. dolguları çok güzel ypardı ve 10 sene idare ederdi ama bizi hiç iyi yönlendiremedi ona çook kızgınım..solda üstte çıkan köpek dişinin yerleşmesi için alttaki dişimi çekmişti köpek dişi yerine oturur diye HAYIRRR oturmdı işte diş arası kapandı hala köpek dişim yukarda duruyor.alt diştede aynı problem var oda..beni o zaman bir ortodontise yönlendirseydi şimdi bunlrla uğraşmzdım..:eek:lmaz:Şimdi bir çok problemle karşı karşıyayım ..Ve rahat gülemiyorummbilmiyorumkismile..Şimdi birkç ortodontise gittim 20 yaşından sonra ama yirmilik dişlerim engelmiş tedaviye bşlamak için ..çünkü bir 20lik dişim damak içinde yan pozisyonda onu aldırmam gerek ama korkuyorum eyvahedigeldismile

Merhba kızlar benimde sorunum dizlerimin çrpık olması ..Ağzımın sğdki dişlerimin dizilişinde problem var..sol diziliş gayet düzgün Bende 24 yaşındyım ..Bursada yaşıyorum..Ortaokula giderken bir dişçim vardı.. dolguları çok güzel ypardı ve 10 sene idare ederdi ama bizi hiç iyi yönlendiremedi ona çook kızgınım..solda üstte çıkan köpek dişinin yerleşmesi için alttaki dişimi çekmişti köpek dişi yerine oturur diye HAYIRRR oturmdı işte diş arası kapandı hala köpek dişim yukarda duruyor.alt diştede aynı problem var oda..beni o zaman bir ortodontise yönlendirseydi şimdi bunlrla uğraşmzdım..:eek:lmaz:Şimdi bir çok problemle karşı karşıyayım ..Ve rahat gülemiyorummbilmiyorumkismile..Şimdi birkç ortodontise gittim 20 yaşından sonra ama yirmilik dişlerim engelmiş tedaviye bşlamak için ..çünkü bir 20lik dişim damak içinde yan pozisyonda onu aldırmam gerek ama korkuyorum eyvahedigeldismile

bence çok geç olmadan başla canım... çünkü seni rahatsız ediyorsa dişlerin şimdi olmasa sonra birgün yine tel tedavisine başlamaya karar vereceksin... ne kadar erken o kadar iyi... sonra yaş biraz daha ilerleyince tedavin daha yavaş oluyor...

benim de bu ay çıkıyor.22 ay oldu.

teli çıkanlar nasıl bir işlem uygulandığını (acıyıp acımadığını mesela) paylaşabilirler mi? ve tel çıktıktan sonra beyazlatma işlemlerini,leke kalıp kalmadığı gibi konuları çok merak ediyorum ..

kızlar merhaba
ben 4 seneden beri takıyorum artık son aşamalara geldik bazen yazardım buraya ara ara
bu kadar uzun sürmesinin nedeni köpek dişim gömüdeydi onu bekledik 1,5 yıl ama dişim çıkmayınca ameliyatla alındı şimdi orası boş teller çıkmaya yakın implant yapılacak.
teller takıldığından beri sanki insanın dudakları daha dolgun gözüküyor ben eski resimlerime bakıyorum dudaklarım sanki incecik minnacık gibi acaba teller çıkınca bu dolgunluk gidecekmi
telleri çıkıpta böyle bişey yaşayan oldumu kızlar
bide çıkınca lekeleri temizliyuorlarmı

benim de bu ay çıkıyor.22 ay oldu.

teli çıkanlar nasıl bir işlem uygulandığını (acıyıp acımadığını mesela) paylaşabilirler mi? ve tel çıktıktan sonra beyazlatma işlemlerini,leke kalıp kalmadığı gibi konuları çok merak ediyorum ..

acımıyo lekede kalmadı hatta ağzında tuhaf bi boşluk hissediyorsun dokor dişlerimin arkasına daha ince bir tel yapıştırdı tam 2 sene takacakmışım kaymaması içinmiş.. ama pis doktor bi dişim sanki biraz geride gibi teller çıktıktan bir iki ay sonra daha belirgin oldu sanki kaç defa söledim tedavi sırasında yok bi dişin bi dşinden kalın ben düzelticem felan diye oyaladı yapmadı paramla rezil oluyorum ya şuan iyi ama çok minnaçık milim bişey daha o diş önde olsa süper olacak.. çıktıktan sonra dikkat et ısırmana felan kayabilir benim alt dişimde biraz çarpık oldu

merhaba arklar. benimde üst ön dislerim cok ayrık.
20 lik dişlerimi cekince doktor iyice ayrıldı :KK43:
ve cok rahatsız oluyorum. telmi taktırsam yaptırsammı bilemedim teller uzun süre kalıyormuş çünkü
:/

telimi 1 yıl oluyor çıkaralı tü tü tü maşallah diyin :KK61: resim koymaya çalıştım oldu mu bilmiyorum

Eklentiler

• $b.jpg
    $b.jpg
    2,3 KB · Görüntüleme: 51
telimi 1 yıl oluyor çıkaralı tü tü tü maşallah diyin :KK61: resim koymaya çalıştım oldu mu bilmiyorum

olmuş canım güle güle kullan bende eklicem bakın bakalım bi yamukluk görbilecekmisiniz bana o iki dişimden biri biraz geride gibi geliyo

bu kadınlar kulubu logosunu nasıl ekledin ?

daha evvel yazılarımda olmuştu.benim üst çenemde açık kapanış problemim vardı.yani üst dişler fırlak ve yukarı doğru idi.yaklaşık 2,5 yıl oldu tel takalı tedavinin sonuna bir türlü gelemiyoruz.ağzım çirkindi tel taktırmadan şimdi hepten çirkinleşti aynaların önünden kalkmaz oldum.psikolojim bozuldu.üst dişler aşağı inince dişetlerim konuşurken gülerken aşırı görünüyor.kemal sunal'ı geçtim gülerken.resmen utanıyorum gülmeye.altçenem geri kaçtı üst çenemin altına gömüldü, orta hattım kaydı.alt çenem sol taraftaki köpek dişlerim ve yanındakiler yukarı doğru uzadı.sağ üst köpek dişlerimden sonrasının boyları kısa kaldı.yani anlayacağınız ağzım yamuldu.doktorumla konuşuncasenin gibi problemi olanlrın bu şekilde tedavisi oluyor dedi.üst dişlerim aralarında ufak tefek boşluklar kaldı ve bana 1-2 ay sonra tellerin çıkacağını söylüyor.heralde tedavim bitince başka bir ortodontik tedavi yaptırırım..çok üzgünüm...

meraba arkadaşlar siteye yeni üye oldum. dişlerimde aslında hiç problem yoktu yani ben öyle sanıyordum. ama dişçiye bit gittim ki tel takılacak dedi. sağ alttaki dişim öne gelmesi için... çünkü o dişin önünde boşluk var orayı kapatmak gerekmiş... çok üzgnüm... bunun başka tedavisi yok mu. tedavi de çok pahalı... 3 bin 4 yüz...

daha evvel yazılarımda olmuştu.benim üst çenemde açık kapanış problemim vardı.yani üst dişler fırlak ve yukarı doğru idi.yaklaşık 2,5 yıl oldu tel takalı tedavinin sonuna bir türlü gelemiyoruz.ağzım çirkindi tel taktırmadan şimdi hepten çirkinleşti aynaların önünden kalkmaz oldum.psikolojim bozuldu.üst dişler aşağı inince dişetlerim konuşurken gülerken aşırı görünüyor.kemal sunal'ı geçtim gülerken.resmen utanıyorum gülmeye.altçenem geri kaçtı üst çenemin altına gömüldü, orta hattım kaydı.alt çenem sol taraftaki köpek dişlerim ve yanındakiler yukarı doğru uzadı.sağ üst köpek dişlerimden sonrasının boyları kısa kaldı.yani anlayacağınız ağzım yamuldu.doktorumla konuşuncasenin gibi problemi olanlrın bu şekilde tedavisi oluyor dedi.üst dişlerim aralarında ufak tefek boşluklar kaldı ve bana 1-2 ay sonra tellerin çıkacağını söylüyor.heralde tedavim bitince başka bir ortodontik tedavi yaptırırım..çok üzgünüm...

canım seni çok iyi anlıyorum... tedavi uzadığı zamanlarda insan umutsuzluğua kapılıyor bazen... bir de artık dişlerin nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgimiz olduğu için daha önce farkında bile olmadığımız konumları ; şekilleri ; boyları bizi rahatsız ediyor... istiyoruz ki o uzun zaman çektiğimiz çileye değsin birşeyler... ve tedavi bittiğinde içimiz rahat gülümseyebilelim...

benimki de şurasını da yapalım bitecek diyor ama olmuyor işte... ama işte düzelmiyor ; hoş düzelse de benim de kafamı kurcalayan şeyler var... mesela gömük köpek dişim çıktı ama yeterince değil ve ancak bu kadar olur diyor bana... ama diğer taraftakine bakınca baya kısa kalıyor... eee ne anladım ben o gömük diş için tel taktırmaktan... üstelik kapanış sorunum oldu tedavi sırasında ve şimdi onu düzeltmeye çalışıyoruz ; gömük diş umrunda bile değil... ama benim umrumda ve sürekli söylüyorum... ucuna birşey eklenebiliyormuş ve onu yaptırıcam ; kurtuluşu yok... yukardaki köpek dişlerinde de boy farkı var ; onlardan da uzun olanı törpületicem... yani mutlaka rütuş yaptırıcam...

bilmiyorum söyledin mi ama içine sinmediğini söylemelisin... her seferinde bu böyle kalmayacak değil mi diye sor ; belki anlar ne kadar rahatsız olduğunu...

bazen ben de acaba başka birine daha mı göstersem diyorum ama o zaman da tedavi süreci iyice uzarsa diye korkuyorum... şimdilik sabretmeyi tercih ettim... benim 1 ay sonra 3 yıl olacak... dilerim sen de ben de en kısa zamanda dilediğimiz sonuca ulaşırız...

3 yıl baya çok olmuş tatlım ya.

inşallah bi an önce kurtuluruz. doktorlarda gördügüm genel bi duruş da, aşırı soğukkanlılar, sanki yaptıkları işi ciddiye almıyolar gibi.. biz yırtınırken kaygısız duruşları bizi umutsuzluğa sürüklüyor. hepimizde az çok var sanırım bu.. :KK43:

bu cuma son randevudan sonra bir ay oluyor ve bi sonraki randevuma gidicem. bi öncekinde öndeki dört dişi geri çekmeye başladı, köşeli tel taktı. bir ayda pek bi ilerleme göremedim. boşluklar aynı duruyor. hoş, zaten ön dişlerimin geri gitmesini pek istemiyorum çünkü alt çenem içerde ve dişlerim ağzımda gömük bi yapıda. önler içeri girince iyice gömülücek diye korkuyorum. normal dururken insanlar neden somurtuyosun diye soruyor bu çok rahatsız ediyor beni...sanki sinirliymişim gibi bi görüntüm var. öne gelmez mi bu dişler ya ? :KK43: iki azı dişin yeri kapansın isiyorum ama ön dişlerim iyice içeri girmesin istiyorum .. :KK43:(

evet arkadaşlar az bişey kaldı 3 yıl olmasına, telleri çıkartacağım diyor ben hiç memnun değilim görüntümden.doktorun dediğine göre çene ve damak problemi olanların tedavisi bukadar uzayabiliyormuş.bişey sorunca doktora lafı ağzıma tıkayıp ters cevap veriyor bi daha da bişey sormaya cesaret edemiyorum.bilgi almak için başka bir ortodontiste gösterdim dişlerimi.üst damak aşağı inince üst dudağın kısa kaldı, tedavin bitince dişetlerini kestirince düzelir dedi.bende gülmek istemediğimden hep asık suratlı görünüyorum.yüzümde hep somurtkan bir iafede var gülmeye unutttumyüzüm yanaklarım aşağı doğru çöktü resmen.çarşamba günü randevum var.hayırlısı...

slm.lar ben de tel taktıralı üç buçuk ay falan oldu benim öndeki tavşan dişlerim çarpık duruyordu. önceleri pek sorun etmemiştim ama yaş ilerledikçe daha çıkık hale gelince tel taktırmaya karar verdim. öğretmen olduğum için kesinlikle şeffaf tel dedim ve braketler şeffaf tel normal tel ama görüntü iyi öğrencilerim okul açılalı baya zaman geçmesine rağmen yanıma geldiklerinde ancak farkettiler. bazı arkadaşlar fiyat bilgisi istemişler 2500 tabi taksitle :) ve sadece üst dişlerde var benim altta da olsaydı 4000 olacaktı ama gerek yok dedi tercihe bıraktı. ben memnunum kolay alıştım inşallah çıkınca daha da memnun olacağım...

Diş telini ssk karşılamıyor mu?

18 yaşına kadar bir kısmını karşılıyor. 18 yaşından sonra karşılamıyor. halk arasındaki 18 yaşından sonra tel takılmıyormuş düşüncesi de burdan geliyor. halbu ki sadece ssk karşılamıyor 18 yaşından sonra.

X