Dişimi fırçalamayı seviyorum

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
6.086
95
37
Dişimi fırçalamayı seviyorum

Hamilelikte iyi bir ağız bakımı ve doğru beslenme alışkanlıkları zorunludur. Hamilelikle birlikte diş çürüme oranının artmasına sebep olabilen hormonal değişikliklere ve kusmaya bağlı olarak diş sağlığı ile ilgili problemlerde artışlar olabilir.

Fetusun diş gelişimi, gebeliğin yaklaşık altıncı haftasında başladığından, hamilelik döneminde doğru ve yeterli beslenme her iki taraf için de büyük önem taşımaktadır.

Doğumdan 6 aylığa kadar: Bebeğin çene kemiği ve dişleri gelişmektedir. Anne sütü yararlıdır. Florür, bebek için tavsiye edilmemektedir.
6 aylık: 2 ile 4 ay arasında diş çıkmış olabilir. Gazlı bez ve diş macunu kullanılmadan yumuşak bir diş fırçasıyla bebeğin dişleri temizlenebilir. Bebeklerin uzun süre, içinde sıvı bulunan biberonları ağızlarında tutmaları çürüklere sebep olabilir. Biberon çürüğünü engellemek için bebekleri içinde sadece su bulunan biberonla uyutmayı alışkanlık haline getirmek gerekmektedir.
6-12 aylık: Her öğünden sonra dişler fırçalanmalıdır. Bebeklere, pediatristlerin ve diş hekimlerinin önerdiği uygun seviyede florür içeren sular içirilebilir.
12-24 aylık: 20 diş çıkmış olmalıdır. İyi bir ağız bakımı ve uygun beslenme alışkanlıkları gereklidir. Diş çürüten gıdalardan sakınılmalıdır.
2-3 yaş arası: Bütün dişler çıkmıştır. Çocuğa kendi dişini fırçalaması öğretilmelidir.
Diş Dostu Vakfı ndan öneriler:

Farklı farklı aromalarda diş macunları, diş fırçalamayı zevkli bir uğraş haline getirecektir.
Sizi dişlerinizi fırçalarken seyretmelerine izin verebilirsiniz.
Dişlerinin ne kadar parlak gözüktüğünü söyleyerek onları, dişlerini fırçaladıkları için kutlayabilirsiniz.
Kahvaltı sırasında diş fırçalarını yemek masasının yakınında bir yere koyarak onlara yemekten sonra dişlerin fırçalanması gerektiğini hatırlatabilirsiniz.
Son olarak, çocuğunuzu yılda 2 kez diş hekimine götürmelisiniz. Böylece iyi bir diş sağlığı için onu cesaretlendirmiş olursunuz. Önemli olan çocuğun diş fırçalamanın önemini kavramasını sağlamak ve istenirse eğlenceli bir hale dönüşebileceği konusunda onu ikna etmektir.

Evet Ya çocuklara Diş Firçalama Alişkanliği Kazandirmak Güsel Ama Yetişkinlerde Firçalamali Ben Genelde Firçalarim........
Ve çok Sağlikli Dişlerim Var Daha 20lilerin Bile Biri çürüdü Normalde Hemen çürürmüş Ama Biri Hariç Allaha şükür Hepsi Tam........

benim çocuk elinde fırça suyun altına tutup duruyor bir iki saniye ağzına sokuyor ben ise en az iki kere dişlerimi fırçalarım zaten beni gördüğü için heves etti anne dişlerini fırçalamıyorsa çocukta büyüse bile fırçalamıyor birzda içten gelecek tabi. ben de güzelce fırçalasın istiyorum macun zaten sürmüyorum çünkü ağzını çalkalamayı da bilmiyor suyu yutuyor bebişi küçük olanlar ise sütten sonra su içirmelerini tavsiye ederim.

Nilbera,gerçekten diş temizliği çok önemli ve küçükken hevesle alıştırılmalı.Dişçiye gitmekte önemli annelere çok iş düşüyor.. Çok.

Nilbera,gerçekten diş temizliği çok önemli ve küçükken hevesle alıştırılmalı.Dişçiye gitmekte önemli annelere çok iş düşüyor.. Çok.

evet ablacım gerçektende annelere çok iş düşüyor eğerki küçük yaşta öğretmediysen buyuduğunde pek bir hevesle fırçalayacağını sanmıyorum ne demişler " ağaç yaşken eğilir"

Nilbera emegine saglik cok önemli bir konu bu.Her konuda oldugu gibi bundada örnek olmak metodu ile kolayca dis fircalamayi aliskanlik haline getirebiliriz cocuklarimizda.Ben kizima ilk dis fircasini birbucuk yasinda almistim,bana bakarak oda dislerini fircaliyordu.Ve simdi dis fircalamayi hic unutmuyor gün ortasinda ve yatmadan önce mutlaka fircaliyor.Oglumada dis fircasini daha erken aldim yasina girmeden.. kendim fircaliyorum onun dislerini .
Anneler önem verirse cocuklardada klaylikla aliskanlik halini aliyor..

Nilbera emegine saglik cok önemli bir konu bu.Her konuda oldugu gibi bundada örnek olmak metodu ile kolayca dis fircalamayi aliskanlik haline getirebiliriz cocuklarimizda.Ben kizima ilk dis fircasini birbucuk yasinda almistim,bana bakarak oda dislerini fircaliyordu.Ve simdi dis fircalamayi hic unutmuyor gün ortasinda ve yatmadan önce mutlaka fircaliyor.Oglumada dis fircasini daha erken aldim yasina girmeden.. kendim fircaliyorum onun dislerini .
Anneler önem verirse cocuklardada klaylikla aliskanlik halini aliyor..

tşk ederim canım benim sizlere faydalı olabiliyorsam ne mutlu örnek teşkil etmek bu çok önemli çocuk ilk önce ailede alır eğitimi ne göruyorsa ailede öyle gider ona göre arkadaşlar:1hug:

tşk ederim canım benim sizlere faydalı olabiliyorsam ne mutlu örnek teşkil etmek bu çok önemli çocuk ilk önce ailede alır eğitimi ne göruyorsa ailede öyle gider ona göre arkadaşlar:1hug:

Evet canim.Masallah simdiden bu önemli bilgilere sahipsin oohh senin bebis yasadi :teytey:

Sevgili Nilbera canım,önlem almazsak işte böyle macunla dolaşsak çare yok dimi ama:uhm: :uhm:
colgate.jpg

evet yeşilim yeşillerin kraliçesi aynen katılıyorum aman dikkat arkadaşlar sonumuz böyle olmasın:Roflol:

ben düzenli fırçalarım,eşimde .ama oğlum o kadar da duyarlı değil.söylersek fırçalar.
halbuki en az 1.5 yaşından beri diş temiziliğine dikkat etmeye çalşıan bir anneyim ama olmuyor,çocugun içinde istek olacak..örnek olmak da yetmiyor,çocugun içinde olacak bir kere .
bir sürü şey denedim.olmuyor.farklı fikirleri olan varsa yazsın.belki işe yarar benim oğlumda.(yedi yaşında)

kızım 3,5 yaşında dişlerini çok büyük bi hevesle fırçalıyo ben unuttuğum zamanlarda kendisi söylüyo ve fırçalıyo.fırçaladıktan sonra büyük bi hevesle dişlerini gösteriyo nasıl olmuş diye:)

kızım 3,5 yaşında dişlerini çok büyük bi hevesle fırçalıyo ben unuttuğum zamanlarda kendisi söylüyo ve fırçalıyo.fırçaladıktan sonra büyük bi hevesle dişlerini gösteriyo nasıl olmuş diye:)

ne güzel kızınızı tebrik ederim alkisalkisalkis
umarım büyüdğünde de böyle olur.

nilbera;
paylaşımın harika herkesin ihityacı olan bir konu teşekkürler,

benimde 2,5 yaşında bir oğlum var (şimdilik) 10 aylıkken başaldık diş fırçalamaya alışkanlık haline getirmeye çalıştırıyoruz zaten biz fırçaladığımız için çok hevesli dişleride çok sağlam şimdilik inşallah ilerde böyle olur.
ama şeker, çikolata gibi şeyleri nadiren veriyorum kola, cips gibi şeyleride hiç vermiyorum bence bunlarında etkisi vardır diye düşünüyorum

Benim oğluşum 1 yaşında başladık dişlerini fırçalamaya. Önceleri parmak fırçamız vardı ama sürekli benim fırçamı eline almak isteyince ona da bir fırça aldık. Hem çıkan dişlerini fırçalıyor hemde çıkmayan dişlerini kaşımak için kullanıyor. "Hadi dişlerimizi fırçalayalım" dediğim anda yüzündeki mutluluğu görmelisiniz. Bende babası da düzenli diş fırçalarız ve onada mutlaka bunu gösteriyoruz. Sanırım bundan dolayı bu kadar özeniyor.

Benim oğluşum 1 yaşında başladık dişlerini fırçalamaya. Önceleri parmak fırçamız vardı ama sürekli benim fırçamı eline almak isteyince ona da bir fırça aldık. Hem çıkan dişlerini fırçalıyor hemde çıkmayan dişlerini kaşımak için kullanıyor. "Hadi dişlerimizi fırçalayalım" dediğim anda yüzündeki mutluluğu görmelisiniz. Bende babası da düzenli diş fırçalarız ve onada mutlaka bunu gösteriyoruz. Sanırım bundan dolayı bu kadar özeniyor.

bizimki de küçükken seviyordu aynı sizinki gibi ama şimdi :1no2:
umarım siizn çocuğunuz da büyünce benimki gibi olmaz.

bende oğluma 1 yaşından sonra almıştım bazen çok hevesli kendisi fırçalamak istiyor bazende kesinlikle almıyor eline ve daha çok ısırıyor gözteriyorum kendim fırçalarken onuda yanıma alıyorum bu seferde benim fırçamı istiyor kısacası henüzotrutamadık fırçalama işini oğlum iki yaşına girmek üzere

X