Diyetisyenimi değiştirmeli miyim?

gkulata

Üye
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2022
329
513
32
merhaba. 10 gün önce diyete başladım. Diyet listem epey sıkıydı her şeyi tartarak yedim ve tam uydum diyete. Ama spor yapamadım. Spor da yapmalıydım diyetisyen öyle söylemişti.

Bugün tekrar gittiğimde 3 kilo vermişim ama yağ azalmamış. Hatta karın bölgesinde artmış. Metabolik yaşım 1 yaş yükselmiş. Metabolizma hızım düşmüş.

Aslında liste gayet sağlıklı gibiydi hep protein sebze vs yedim. Diyetisyen normal, ödem vardır vs dedi ama pek inanmadım.

Sizce devam etmeli miyim buna? Niye diyet yapınca metabolizma hızım düşüyor ya?

eski kilom: 62.1, bugün:59.1

edit: aslında karnım dışında her yerden yağ kaybetmişim az az da olsa. ama karnımda artmış görünüyor.
diyetisyen dedi ki adet döneminde olduğun içindir veya ödemdir. (karnımdan ameliyat geçirmiştim ve ödem oluyor bazen bu yüzden)

Evet adet döneminde ödem artar bu gayet normal diyetisyenlik bi sorun olduğunu düşünmüyorum yazdıklarınızda

Ödem olsa ödem diye görünüyor vücut analizi yapan tartılarda. Cihazı pek güven vermedi bana. Değiştirebilirsiniz diye düşünüyorum.

Adet dönemindeysen seni hiç çağırmaması tartmaması gerekir. Ödem atıcı karışım tarifi falan vermedi mi? Senin yaşın kaç? Hayatında ilk defa diyet yapıyorsun galiba
30 yaşındayım, ilk kez diyet yapıyorum daha önce çok zayıftım :)
Evet adet döneminde ödem artar bu gayet normal diyetisyenlik bi sorun olduğunu düşünmüyorum yazdıklarınızda

Ödem olsa ödem diye görünüyor vücut analizi yapan tartılarda. Cihazı pek güven vermedi bana. Değiştirebilirsiniz diye düşünüyorum.
ben de ondan şüphelendim. ödem olsa niye yağ fazla çıksın ki. adetten dolayı olsa ödem artar. adetin yağ kütlesi artırması da mantıklı değil.

30 yaşındayım, ilk kez diyet yapıyorum daha önce çok zayıftım :)

ben de ondan şüphelendim. ödem olsa niye yağ fazla çıksın ki. adetten dolayı olsa ödem artar. adetin yağ kütlesi artırması da mantıklı değil.
Vücuttaki su miktarı, yağ miktarı, kas miktarı ayrı ayrı ölçülüyor. Karından eksilme olmaması kas kütlenizin arttığını gösterebilir. Diyetisyenim bana ağır sporlar yapmamamı, chloe ting gibi uygulamaların yağdan yakıp kasa çevirip tartıda eksilme görmeyip motivasyonumu düşürebileceğini söylemişti. Yürüyüş ya da ip atlama önermişti. O sebeple ödemdir yaa demesi bana biraz garip geldi.

Diyette maalesef metabolizma biraz düşer, düşmemesi için spor yapmak lazım. Ancak sporsuz olarak da diyeti uygulamanız halinde yağ yüzdesi artmaz. Artmaması lazım. Bunun için çok yanlış bir şey yapmış olmanız gerek ki eğer öğün atlamadıysanız, daha çabuk vereyim diye eksik gıda tüketmediyseniz (o zaman bazı metabolizmalar strese girip, yağ değil kas kütlesini yakar) , diyetisyenin verdiği diyeti doğru uyguladıysanız yağ kütleniz artmaz. Yüksek olasılıkla ödem olabilir, ancak bir başka arkadaşımızın da belirtiği gibi bu analizde ödem olarak gözükür, yağ olarak değil. Bilemedim yani ama moralinizi bozmayın, biraz spor yapın, düzenli olarak öğünlerinizi tükettin, yağ kütleniz artmaz.

Vücudun bazal metabolizması kiloya bağlı olarak da artar, keza vücuttaki yağların da orada kalması için belli miktarda kaloriyi geçmeniz gerekir. Bu nedenle kilo verdiğinizde ölçülen metabolizma hızınız, bir önceki halinize göre daha düşük çıkar. Ancak spor, açık hava yürüyüşleri, nabzınızı hızlandıracak basit egzersizler, gün içerisinde bazal metabolizmanıza ek olarak harcadığınız enerji miktarını artıracağı için yağ kaybınız çok daha verimli ve hızlı olacaktır.

Bir de regl öncesi dönemde yağ hücreleri tuttukları ödemle beraber büyüdükleri için ölçüm cihazlarında yağ oranızın fazla çıkması normaldir, regliniz bitip ödeminizi attığınızda gerçek yağ oranınzı görürsünüz.

X