Ortopedi Diz Ağrısı

my_baby

masumdum..artık ürkeğim:(
Kayıtlı Üye
7 Şubat 2009
146
2
41
kızlar benim yaklaşık 1 senedir diz ağrılarım var..özellikle çok oturduğumda eğilip kalkarken ve çok yürüdüğümde oluyordu ama şimdi öyle fazlalaştı ki normalde de ağrılarım oluyo ve bazen geceleri uyuyamayacak kadar çok oluyo..doktora gittim 10 günlük egzersize gönderdi ama çocuğumu bırakacak yer olmadığı için gidemiyorum..

merak ettiğim bu ağrı neden olur..bir de bu son 1 yılda çok kilo aldım ve kilo almamla başladı ağrılar ve sürekli çocuk arabası taşıyorum 2 yıldır merdivenlerden indşr çıkar çocukla birlikte yükleniyorum dize bundan olmuş olabilir mi? ve eğer egzersizlere gidemezsem ilerde fazlalaşıp ameliyat olmam gerekir mi?

bu aralar bendede oluyor,otururken değilde kalkarket kitleniyor resmen birkaç saniye yürüyemiyorum birde çömeldiğimde çok acıyor bakalım önce bi kas gevşeticiyle bir hafta masaj yapıcam olmadı dr a gidicem sonuçları yazarımboshayallersmile

Benimde dizlerimde çok ağrım var 2 3 senedir vardı ama ara ara geliyordu,şimdi ağrılarım çok yoğunlaştı.bazen sanki dizim kitleniyor gbi üzerine basamıyorum sankı.dun annemın doktoruna gttım ama butun gun doluydu pazartesı gunu gıdıcem,dediklerini yazarım bakalım neymiş

Kızlar bugün gittim doktora hemde çok iyi bir doktor oldugunu bir çok kişiden duymuştum.menisküslerim ezilmiş ve su toplamış,emar çektiricem yarın eğer yırttılmışsa ameliyat olucakmışım,doktor falanda şaşırdı bu yaşta nasıl oldu bu diye:S size ne dediler?

Kızlar bugün gittim doktora hemde çok iyi bir doktor oldugunu bir çok kişiden duymuştum.menisküslerim ezilmiş ve su toplamış,emar çektiricem yarın eğer yırttılmışsa ameliyat olucakmışım,doktor falanda şaşırdı bu yaşta nasıl oldu bu diye:S size ne dediler?

canımgecmıs
olsınn
sondurumnedır
amelıatt
oldunmu
sendekısorunlarneydıı
benımdedızımdeagrıvarda

canım
doktor
muayenedebıseybulamadı
thıospa8mg
etopan500mg
verdı
besgunoldu
amabıdegısıklık
olmadı
cokkorkuyorum
eamelıyeat
dıcekdıyedoktor
senın
sıkayetlerneler

cnm bnki biraz uzun ama anlatıyim. bn bi dönem spor yapıodum. ardından bi gece parkta aletler varya onlarda da ani bi hareket oldu galiba. ertesi gün dizlerim çok kötüydü. yürümekte dahi zorlanıodum. dr a gittim mr çektirdim menisküs zorlanması dedi. egzersiz verdi. bi dömenm yaptım şikayetllerim geçti. ama bu sene yine hafif hafif hissediyorum ağrıyı. dr yine egzersiz verdi. bn bi çok dr a muayene oldum. senin şikayetlerin ne peki? ağrın mı var mesela? ne zaman ağrın oluyo?

cnm bnki biraz uzun ama anlatıyim. bn bi dönem spor yapıodum. ardından bi gece parkta aletler varya onlarda da ani bi hareket oldu galiba. ertesi gün dizlerim çok kötüydü. yürümekte dahi zorlanıodum. dr a gittim mr çektirdim menisküs zorlanması dedi. egzersiz verdi. bi dömenm yaptım şikayetllerim geçti. ama bu sene yine hafif hafif hissediyorum ağrıyı. dr yine egzersiz verdi. bn bi çok dr a muayene oldum. senin şikayetlerin ne peki? ağrın mı var mesela? ne zaman ağrın oluyo?

canım
bende uzunyıllar
evdebısıklet
cevırıorumm
bısorunolmadı
cunkuzorlamadancevırıodumm
sonratasındıkfalann
epeyyoruldumgalıba
uuzunzamandır
yokuscıktıgımda
uzunyurudugumde
evedonunceagrımoluoo
sımdınormaldede agrımoluyor
amatek
dızdedeıl
soltaraftakalcakemıgı
bılekbacakdızz
dolasıooo
sızlamagıbıde
oluyoarada
korkuyorum yırtıkolduysa
amelıyatdıceklerdıyeee
canımmm
sanadoktor
egzersızmıverdıı
ılacverdımı

canım
bende uzunyıllar
evdebısıklet
cevırıorumm
bısorunolmadı
cunkuzorlamadancevırıodumm
sonratasındıkfalann
epeyyoruldumgalıba
uuzunzamandır
yokuscıktıgımda
uzunyurudugumde
evedonunceagrımoluoo
sımdınormaldede agrımoluyor
amatek
dızdedeıl
soltaraftakalcakemıgı
bılekbacakdızz
dolasıooo
sızlamagıbıde
oluyoarada
korkuyorum yırtıkolduysa
amelıyatdıceklerdıyeee
canımmm
sanadoktor
egzersızmıverdıı
ılacverdımı

bnm ağrım yok normalde. hiç anlattığın gibi bi ağrım olmadı. eğer menisküsünde yırtık olsaydı dizde takılma şişme filan olmalıydı. sende bunlar yok. sanki menisküsten çok belle ilgili de bi sorun gibi. bana ilaç da vermedi ağrım olmadığı için. bn sadece yürürken zorlanıyodum. o zaman ağrım oluyor merdivende filan. o yüzden egzersiz verdi. kaslarım güçlenince yük kaslara bineceği için ağrı hissetmicem. hemen ameliyat demezler korkma. mutlaka egzersiz fizik tedavi yöntemleri denenir. ameliyat en son çaredir her zaman.

bnm ağrım yok normalde. hiç anlattığın gibi bi ağrım olmadı. eğer menisküsünde yırtık olsaydı dizde takılma şişme filan olmalıydı. sende bunlar yok. sanki menisküsten çok belle ilgili de bi sorun gibi. bana ilaç da vermedi ağrım olmadığı için. bn sadece yürürken zorlanıyodum. o zaman ağrım oluyor merdivende filan. o yüzden egzersiz verdi. kaslarım güçlenince yük kaslara bineceği için ağrı hissetmicem. hemen ameliyat demezler korkma. mutlaka egzersiz fizik tedavi yöntemleri denenir. ameliyat en son çaredir her zaman.

dogru
dıosunncanımcım
takılmasısmeyok
amabelımde
hıcagrııyokkk
amabelkıyansıodur
fıtıkolsa
kuyruksokumundadaagrıoluomusbende
oyokgercıı
dızde
guckaybıfalandayokdedıdoktor
anlamadımmm
emarfalanmıcektırsem
acaba
bende zorlanmaoluoomerdıvende
canımm
kkusurabakma
araverme
tusum
arızalı
boyleyazıom
mecburenn
fızıktedavınasılbısey
acıverıomu

dogru
dıosunncanımcım
takılmasısmeyok
amabelımde
hıcagrııyokkk
amabelkıyansıodur
fıtıkolsa
kuyruksokumundadaagrıoluomusbende
oyokgercıı
dızde
guckaybıfalandayokdedıdoktor
anlamadımmm
emarfalanmıcektırsem
acaba
bende zorlanmaoluoomerdıvende
canımm
kkusurabakma
araverme
tusum
arızalı
boyleyazıom
mecburenn
fızıktedavınasılbısey
acıverıomu

yok acı vermio. ısı filan uyguluyolarmış. egzersizi nası yapcanı anlatıyolar. mesela diz üstü çökünce diz kapağı çevresinde ağrı acıma oluyor mu?

hafıf
oluyoo
canımcımmm

hımm. eğer ağrı oluyorsa. dizin iç yapısında menisküste filan zedelenme olabilir. o da ilaçla geçecek bişey değil. banada ilk gittiğim dr aynı ilaçları vermişti. sonra başka bi dr ilaca hiç gerek yok egzersizle diz kaslarını güçlendirceksin dedi. eğer dediğim gibi merdiven inerken diz üstü çökerken dizinde ağrı varsa muhtemelen dizin içinde bi zedelenme vardır. şikayetlerin uzun zamandır var. bnce mr çektirmelisin. çünkü ilaçlar çok işe yaramıyo bu durumda.

hımm. eğer ağrı oluyorsa. dizin iç yapısında menisküste filan zedelenme olabilir. o da ilaçla geçecek bişey değil. banada ilk gittiğim dr aynı ilaçları vermişti. sonra başka bi dr ilaca hiç gerek yok egzersizle diz kaslarını güçlendirceksin dedi. eğer dediğim gibi merdiven inerken diz üstü çökerken dizinde ağrı varsa muhtemelen dizin içinde bi zedelenme vardır. şikayetlerin uzun zamandır var. bnce mr çektirmelisin. çünkü ilaçlar çok işe yaramıyo bu durumda.

canımbenımm
ıstanbuldayım
tavsıyedebıclegın
doktorvarmı
cunkubazı
doktorlar
dahafazlakazanmakıcın
amelıyatfalandıolar
tabıhepsıdegılde
tavsıyeedılendoktora
gıtmekdahaıyıdır
dıyedusunuyorumm

canımbenımm
ıstanbuldayım
tavsıyedebıclegın
doktorvarmı
cunkubazı
doktorlar
dahafazlakazanmakıcın
amelıyatfalandıolar
tabıhepsıdegılde
tavsıyeedılendoktora
gıtmekdahaıyıdır
dıyedusunuyorumm

yok maalesef hiç bilmiyorum istanbulu. ama hangi doktora gidersen git mr çektir bnce. mr çektirince haberdar edersin sonuçlarınla ilgili özelden filan. konuşuruz yine.

dizleri ağrıyan kızlar için egzersiz önerelim, işe yararsa yapmaya devam edin.

bacaklarınızı uzatıp oturduğunuzda dizlerinizin altına (ya da sadece ağrıyan dizin altına) katlanmış havlu koyun. çok yüksek olmasın ama topuklarınız yerde olsun. daha sonra havluyu dizinizle aşağı bastırmaya çalışın. kalçadan değil, dizinizin üstündeki kası kullacaksınız.

daha sonra havluyu ya da küçükse yastığı dizlerinizin arasına koyup sıkıştırmaya çalışın.

otururken yine, daha sonra da bir duvara bacağınızı yaslayıp yana açmaya çalışın. duvar size engel olsun.

beş saniye sıkıştırın, beş saniye gevşeyin. sıkıştırma esnasında sesli bir şekilde 5'e kadar sayın ki nefesini tutmayın egzersiz esnasında.

X