Doğduğun ev kaderindir

öyle bir anlatım tarzınız var ki, nasıl aklı başında, nasıl olgun bir yazım tarzı şaşırdım kaldım. Belli ki pırıl pırıl, zeki bir gençsiniz. sizin gibi birinin pes etmesi hepimizi yaralar. Lütfen biraz daha dayanıp uzak şehirde bir üniversite tercih edin. Şimdiden burs olanaklarını falan da araştırın, kyk çok düşüktür ama özel kurumlar, vakıflar,dernekler vs. hepsine bakın. bir yandan da yarı zamanlı çalışarak kendinizi kurtarabilirisniz, bu ailenin eline bakıp para beklemek sizi daha zora sokar diye diyorum.siz kendinizi kurtarırsanız kardeşlerinize de umut olursunuz.

Durumunuza çok üzüldüm. İnşallah o evden ve ailenizden bir an Önce kurtulursunuz.

Ailem yatılı okula izin vermedi demişsiniz peki farklı bir ilde üniversite okumanıza izin verecekler mi?

Şuan icinde bulundugun durumun zorluğunu çok iyi tahmin ediyorum. Yıllardır sizin gibi pırıl pırıl ögrencileri üniversiteye hazırlıyorum. Çok güzel yerlere geleceğine inanıyorum. Lütfen öğretmenlerinden kendine en yakın bulduğun ogretmene durumundan kısaca bahset emin ol senin için elinden geleni yapacaktır okulun. Biz bazı öğrencilerimizin kurs, kitap, yemek vs her türlü ihtiyacı karşılıyoruz okul olarak. Öğrencim bana sonradan böyle bir durumu anlattığında kendime kızıyorum nasıl daha önce biz farketmedik diye. Asıl öğretmenlerin bilmezse ve sonradan öğrenirse daha çok üzülürler

O kadar üzüldüm ki az çok çocukluğumu anımsattı yaşadıkların ... Kendi hayatın herkesten önce olsun önce sen kendini kurtarmaya bak.

Yönetim problem yaratır mı bilmiyorum ama test kitapları,fasikül gibi ihtiyaçların için yardımcı olmak isterim.
Yaşıtlarına göre yükün ağır ama ideallerin ve azmini devamlı koru,ailemizi seçemiyoruz ama geleceğimizi yaratabiliriz.

Hocam ailem yurtta kalmama izin vermiyor maalesef. Yoksa inanın ben o seçeneği düşünmüştüm çoktan. Benim okulumda gelen kitapları, yurttaki öğrencilere veriyorlar genelde. Gidip istemeye de utanıyorum, öyle bir huyum yok çünkü. Depremden dolayı gelen kitaplar falan vardı, onlarla idare etmeyi düşünüyorum. Korona döneminde de tablet vermişlerdi ordan pdf indirip çözüyorum. Başaracağıma inanıyorum.
Aileni ikna etmeye çalış, özellikle okumanı isteyen annene senin için çok iyi olacağını, etüt saatlerinde başınızda hocaların olacağını, okul kurslarından daha iyi istifade edeceğini surekli anlat. Benim ogretmen arkadaşlarımın çocukları 15 dakikalık mesafedeki evlerinde kalmadılar 12. sınıfta, hep pansiyonda kaldılar. Kitap konusuna gelince hiç utanma, bu konuda çekingen olma. Sene başında dersine giren öğretmenlere bire bir durumunu yüzeysel olarak anlat, eğer mümkünse kendilerine gelen test kitaplarından istediğini söyle. Deprem bolgesindeysen işler kitabevi deprem öğrencilerine ücretsiz kitap verdi, devam ediyorsa yararlanabilirsin. Insallah hayallerine ulaşırsın...

Merhaba, bir ablan olarak sana bir tavsiyede bulunmak istiyorum: Ben de aile evinde çok muzdariptim. Oradan kaçmak için çok yanlış bir evlilik yaptım. Lütfen böyle bir hataya düşme. Ayrıca bunların geçeceğini bil. Bak, hiçbirimiz aile evinde değiliz. Tünelin ucuna yaklaşmışsın. Gayretini düşürme ve devam et. :)

Durumunuza çok üzüldüm. İnşallah o evden ve ailenizden bir an Önce kurtulursunuz.

Ailem yatılı okula izin vermedi demişsiniz peki farklı bir ilde üniversite okumanıza izin verecekler mi?
Şuan küçük olduğumu düşündükleri için izin vermiyorlar. Üniversite zamanı gelince izin vermek zorundalar ki iyi bir üniversite yok burada zaten. Annem üni kazanıp gitmem konusunda destekçim

Merhaba, bir ablan olarak sana bir tavsiyede bulunmak istiyorum: Ben de aile evinde çok muzdariptim. Oradan kaçmak için çok yanlış bir evlilik yaptım. Lütfen böyle bir hataya düşme. Ayrıca bunların geçeceğini bil. Bak, hiçbirimiz aile evinde değiliz. Tünelin ucuna yaklaşmışsın. Gayretini düşürme ve devam et. :)
Bu tam olarak annemin yaptığı hata. Her fırsatında da bunu telkin ediyor. Kendi ayaklarımın üstüne basmadan böyle bişeyi hiç bir zaman düşünmem umarım.

Aileni ikna etmeye çalış, özellikle okumanı isteyen annene senin için çok iyi olacağını, etüt saatlerinde başınızda hocaların olacağını, okul kurslarından daha iyi istifade edeceğini surekli anlat. Benim ogretmen arkadaşlarımın çocukları 15 dakikalık mesafedeki evlerinde kalmadılar 12. sınıfta, hep pansiyonda kaldılar. Kitap konusuna gelince hiç utanma, bu konuda çekingen olma. Sene başında dersine giren öğretmenlere bire bir durumunu yüzeysel olarak anlat, eğer mümkünse kendilerine gelen test kitaplarından istediğini söyle. Deprem bolgesindeysen işler kitabevi deprem öğrencilerine ücretsiz kitap verdi, devam ediyorsa yararlanabilirsin. Insallah hayallerine ulaşırsın...
İnanın çok denedim ama olmadı. Bu senede babam evde olursa kütüphaneye gidip çalışmayı düşünüyorum. Evde sakin kafa çalışacak ortam yok zaten. Bir şekilde idare edeceğim mecbur

İçimi dökmek iyi gelir diye yazıyorum.Kendimi tam anlamıyla tükenmiş hissediyorum. Zayıfladım, göz altlarım çöktü, saçlarım dökülmeye başladı. Yaşım daha çok genç ve ben sanki 70 yaşındaymışım gibi hissediyorum. Mücadele edecek gücüm kalmadı sanki.

Beni bu kadar tüketen ne peki? Ailem... Benim bildiğim aileler insana sığınacak liman olmalıydı. Benimki niye öyle değil diye sormaktan yoruldum.

Üniversite sınavına hazırlanıyorum. Tüm gün ev işleri ve dersler arasında koşturup duruyorum.Ve bazen yetişemiyorum.Evin tüm yükü omuzlarımda. Temizlik, yemek, bulaşık vs hepsini yapıyorum. Annem asgari ücretle bir işte çalışıyor. Babamsa yatmakla meşgul. Beli agrıyormus beyefendinin.

Annem dışarıda çalışırken, ben evde çalışırken babamın tüm gün elinde telefonla yatıp üstüne üstlük bir de hizmet beklemesi çok zoruma gidiyor. Yemeğini çayını geciktirmemeliyiz, yoksa evde kıyamet kopar. Ben beni bildim bileli böyleydi ya bu düzen. Çok pis biridir ayrıca. Kulağını karıştırdığı kağıt peçete ne varsa ortalığa atar. Lavabodan sumugunu temizlemekten bıktım. Çalışmıyor adam, 3 ay çalışsa 9 ay yatıyor. Hem tembel hem asalak biri kısaca.

Annemse hep çabalayan cefakar biri. Yıllardır şiddetin her türlüsüyle, aldatmayla yaşıyor. Onu döven, aldatan adamın bir dediğini ikiletmiyor. Ben küçüktüm, babam bir iş kazası geçirmişti de bacağı kırılmıştı. Koltuk değnekleriyle annemi dövdüğünü bilirim. Onun şiddetinden kaçıp alt komşuya sığındığımızı bilirim. Telefonundan oyun oynarken çıplak kadın resmi gördüğümü bilirim. Tüm bunlara neden katlandığını sorduğumda çocuklarım için, kocam o benim, seviyorum aşığım vs gibi şeyler söylüyor. Asla anlayamadığım bir kafa yapısına sahip. Çok dedikoducu biri olduğunu da eklemek isterim. Güvenip herhangi biseyimi söyleyemem mesela anneme. Dakikasında anneanneme vs artık kimle konuşuyorsa ona söyler. Küçük yaşta severek evlenmiş. Gözünü de babamın yanında açmış zaten. Onu okutmadıklarından hep şikayetçiydi, beni okutmak için çabalıyor. Yaşadığı şeylerden olsa gerek psikolojisinin bozulduğunu düşünüyorum.

Gelelim bana, ilimizdeki en iyi fen liselerinden birinde okuyorum, son sınıfım. Okul ve ev arasında tam manasıyla çırpınıyorum. Şuan yaz olduğu için nispeten rahat. Ev işlerinden yorulduğum için derslerime odaklanamıyorum. Sadece ev işleri olsa keşke, 2 tane küçük erkek kardeş ve şiddet de var. Yetemiyorum bir türlü. Her sabah kalkıp babama kahvaltı, ev temizliği, ondan sonra ders. Masa başında olduğum zamanı kendime ayırdığımı düşünüyorum. Babamın bitmek bilmeyen istekleri için dersimi bölmeleri de cabası.

Daha okul açılmadı ama ben şimdiden çok yoruldum. Bir kaç gündür ders de çalışmıyorum. Sadece ev işi. Sonra tablet telefon. Tek istediğim üniversite kazanıp bu cehennemden gitmek. Motivasyonum bu. Anneme yardım olsun diye yaptığım işler üzerime yapıştı kaldı. Sanki gorevimmis gibi davranıyorlar. Okulumdakilere bakıyorum, rengarenk hayatları var hepsinin. Tek işleri ders çalışmak ama onu bile yaparken şikayetçiler. Her istedikleri alınıyor. Ve tabiki benden iyiler ders konusunda. Dershaneler, özel dersler gırla tabi. Ben kitaplarımı üç kuruş bursumla fotokopi çektirip alıyorum. Bunu neden bu kadar istiyorum bilmiyorum ama kitaplarım renkli olsaydı keşke ya. Sanırım içimde bir ukte olarak kalacak bu.

Günden güne eriyorum. Artık şiddet görmüyorum ama sürekli küfür hakaret isitiyorum. Durup dururken gözlerim doluyor. Hayatımda sahip olduğum tek bir güzel anım yok. Kendimi yiyip bitiriyorum sanki. Son zamanlarda ölmek için gün sayıyorum. Sürekli de dile getiriyorum bunu evde, keşke ölsem falan diye.

Bunları niye yazıyorum bilmiyorum, hayatta bir yerlere gelebilmiş insanların tavsiyelerini duymak istiyorum. Kalan son yaşama isteğimle, kardeşlerim için bir şeyler yapmak istiyorum. Onlar bu bataklıkta büyümesin. Annem asla bosanmaz biliyorum, bir gün kadın cinayetleri haberlerinde onu görmek istemiyorum. Akıl sağlığımı korumam için bana bişeyler söyleyin lütfen.
Jelibon,

İstemeye utanma, çekinme.
İste.
Hayat isteyenlere verir. Alanlara verir. Sadece Verenlere değil.
Keşke bilebilsem o kitaplar hangi kitaplar.
Onların renklilerinden bir iki tanesini sana göndererek mutlu olabilsem. Ne güzel olur.

Hepsi geçecek. Zaten disiplinlisin. Sanırım 96-97 lisin. Hayallerin sen istersen gerçekleşecek. Hayallerini iste. Kaçıp gitmeyi değil.
Sen doğuştan şifacısın çünkü 🎈🎈🎈🎈🎈

X