Doğuma Hazırlık Doğum izni konusunda yanlış mı yaptım :((

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

innuk

Guru
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2009
3.901
2.785
Arkadaşlar merhaba bugün 32. hafta dolduğu için kontrole gittim ve 37. haftaya kadar çalışabilir raporu aldım. Ancak 10 gündür raporlu olduğum için iş yerimi hiç arayıp son durumlar ile ilgili bilgi almamıştım. Geçen haftaki sel bizim işyeri binasınıda vurmuş o nedenle iş yerim taşınmış. Bu durumda benim sabit olan çalışma saatlerim servis problemi nedeniyle tekrar vardiya sistemine dönmüş oldu yani bu durumda yarından itibaren akşam 17:00 gece 02:00 çalışmam gerekecek...
Off yaaa naptım ben yaaa bebeğim doğduktan sonra birlikte zaman geçiririz die böyle bir karar almıştım şansa bakın şimdi. Ya dayanamazsam gece çalışma sistemine?? iş yerinden bana tekrar ayrıcalık vermelerini isteyemem adamların zaten işleri arap saçına dönmüş beni düşünecek değiller yaa..
şimdi doktora gidip ben vazgeçtim izne çıkmak istiyorum mu desem? yoksa dişimi sıkıp dayanbildiğim kadar dayansam mı?? Ama ya gecenin bir vakti oralarda doğurursam :KK43:(
yada şimdi doktor çalışabilir raporunu verdikten sonra tekrar çalışamaz die rapor verebilirmi??

ewet istersen 37. haftaya kadar çalışmak zorunda değilsin doktordan rapor almana gerek var mı bilmyorum .ama çalışabilir raporu aldıysan sadece o arada senelik izin alabiliyorsun raporlar geçersiz oluyor.işyerin raporunu nası kabul etti anlamadım.sonradan sorun çıkabilir

biraz karışık anlatmışım galiba ayın üçünde gece sancım başladı sabaha kadar geçmedi gece hastaneye gittim doktor böbrekle ilgili kum yada taş döküyorsun dedi ve 10 günlük rapor verdi. zaten 10 günün sonunda yani bu günde 32. hafta bittiği için yasal doğum iznine hak kazanmıştım. Ama ben 37. haftaya kadar çalışmak isteyince ve doktor bebekle ilgili herşeyin yolunda olduğunu söyleyince raporu 37. haftaya kadar çalışabilir olarak aldım Eve gelip iş yerini aradım. Ben yarın başlıyorum die ancak iş yerinin taşındığını ve eski sisteme göre gidemeyeceğimi öğrendim. Şimdi ya 5 hafta boyunca vardiyam gündüzse gündüz geceyse gece çalışmak zorunda kalıcam ki bu durmda bu hafta gece görünüyor :KK43:(
ya da hem bebeğimle geçirmeyi düşündüğüm 5 haftadan vazgeçip gidip doktora raporu bozduracağım ki bunu yapabiliyorlar mı bilmiyorum... yani ben daha raporu iş yerine vermedim çalışabilir die.

Arkadaşlar merhaba bugün 32. hafta dolduğu için kontrole gittim ve 37. haftaya kadar çalışabilir raporu aldım. Ancak 10 gündür raporlu olduğum için iş yerimi hiç arayıp son durumlar ile ilgili bilgi almamıştım. Geçen haftaki sel bizim işyeri binasınıda vurmuş o nedenle iş yerim taşınmış. Bu durumda benim sabit olan çalışma saatlerim servis problemi nedeniyle tekrar vardiya sistemine dönmüş oldu yani bu durumda yarından itibaren akşam 17:00 gece 02:00 çalışmam gerekecek...
Off yaaa naptım ben yaaa bebeğim doğduktan sonra birlikte zaman geçiririz die böyle bir karar almıştım şansa bakın şimdi. Ya dayanamazsam gece çalışma sistemine?? iş yerinden bana tekrar ayrıcalık vermelerini isteyemem adamların zaten işleri arap saçına dönmüş beni düşünecek değiller yaa..
şimdi doktora gidip ben vazgeçtim izne çıkmak istiyorum mu desem? yoksa dişimi sıkıp dayanbildiğim kadar dayansam mı?? Ama ya gecenin bir vakti oralarda doğurursam :KK43:(
yada şimdi doktor çalışabilir raporunu verdikten sonra tekrar çalışamaz die rapor verebilirmi??

verir canım çalışmak istemiyorsan tekrar doktoruna söyle seni izne çıkarsın bende senin gibi 32. haftada ,iznimi aktardım ama işyerim kriz nedeniyle beni ücresiz izne çıkardı ve sigortadanda çıkışımı yapıcaktı bende doktorumu aradıyıp durumu anlattım ben söylemeden daha gel izne çıkaralım seni dedi ve raporumu yazdı

ya arkadaşlar ben bişi sorcam;
bu doğum izni denilen şey tam 32. haftada yada tam 37. hafta da mı olmak zorunda... 34. haftada yada36. haftada alamaz mıyız?

sen vermemişsin raporunu henüz ben vermeştim üstelik işyerine ama değiştirdim

Çok şükür gerek kalmadı. Normalde bugün akşam beşte gidecektim işe ama saat 2 gibi arayıp problemi çözdüklerini yenden eskisi gibi sabah devam edebileceğimi bugünde işe gitmeme gerek olmadığını söylediler.. Yoksa bugün gidip bakacaktım dayanabilecekmiyim diye çünkü gerçekten doğumdan sonra bu izin daha çok lazım diye düşünüyorum. Oğlumun bana ihtiyacı olacak ve ben onu çok küçükken bırakıp işe gitmek istemeyeceğim büyük ihtimalle...Şimdi benimle işe gelebiliyor en azından :))
Allahtan işyerinde hamile sayısı fazla :)) mayısta rekor kırdık sayımız 20 idi şimdi 8 kaldık..
Allah herkese hayırlı doğumlar versin inşallah..

Bu arada SSK dan çıkışımı yapacaklardı demişsin. Normalde ücretsiz izne çıkardıklarında ssk nı yatırmıyorlarmı yani. İşin ücretsiz izin kısmını hiç irdelememiştim. Yani hamilelik döneminde yada sonrasında ücretsiz izin alırsan işten çıkarabiliyormu seni :??

ya arkadaşlar ben bişi sorcam;
bu doğum izni denilen şey tam 32. haftada yada tam 37. hafta da mı olmak zorunda... 34. haftada yada36. haftada alamaz mıyız?

Malesef canım eğer 32. haftada izne ayrılmayıp çalışabilir raporu alırsan 37. haftaya kadar doğum iznine ayrılamıyorsun.Ancak 37. haftada izne çıkabiliyorsun. Tabi bu arada doğurursan vs. başka bişe olursa kalan iznin de yanmış oluyor. Çok saçma ve mantıksız ama kanunu böyle koymuşlar ne yazık ki..
Bu durumda eğer arada yani 34. 35. 36. haftalarında rapor yada izin almak istersen bunu başka bir neden olarak göstermen gerekiyor. yani örneğin rapor alacaksan başka bir şey için doktor rapor verebiliyor ancak yasal doğum izni olarak veremiyor. yada sen kendi izin haklarından yani yıllık izin ya da ücretsiz izin gibi iş yerinden izin kullanabiliyorsun. ben de son bir hafta kala ya ücretsiz izin yada yine rapor alacağım ama yine 37. hafta bittiğinde doktorundan doğum iznine ayrılması uygundur şeklinde rapor almam gerekiyor.

beni bilgilendirdiğin için teşekkür ederim canım... ınşallah sende problemini kısa sürede halledebilirsin ve minikini sağlıkl kucağına alırsın... :))

beni bilgilendirdiğin için teşekkür ederim canım... İnşallah sende problemini kısa sürede halledebilirsin ve minikini sağlıkl kucağına alırsın... :))

Rica ederim canım. O kadar çok araştırdım ki.. Başka sorun olursa elimden geldiğince yardımcı olmak isterim naçizhane...
İnşallah hepimiz yavrularımıza sağ sağlim kavuşuruz :)

bu konuların burda konusulmuş olması ne iyi oldu.ben de merak ediyorum;planlı sezeryan olursa doktorum benı 32.haftamı doldurmadan da izne ayırabılır mı?30.haftamda da olsam 32.haftada gıbı gosterebılır mı?

doğum iznini yasal olarak 32. haftada hak ediyorsun die biliyorum ben...
30.haftada ayrılmak istiyorsan iş yerinle bir konuş derim.. ama doğum sonrasında bebeğinle daha az zaman geçirmek zorunda kalacaksın...

32.hafta oldugunu bılıyrm.ogrenmek ıstedıgım doktorum benı 32.haftada gosterebılır mı?bebegımle daha az degıl tammm zamanlı vakıt gecırecegım.ne yaparsam yapayım subat tatılındekı 2hafta zaten ıznımı harcayacak.barı onden kullanayım.

Çok şükür gerek kalmadı. Normalde bugün akşam beşte gidecektim işe ama saat 2 gibi arayıp problemi çözdüklerini yenden eskisi gibi sabah devam edebileceğimi bugünde işe gitmeme gerek olmadığını söylediler.. Yoksa bugün gidip bakacaktım dayanabilecekmiyim diye çünkü gerçekten doğumdan sonra bu izin daha çok lazım diye düşünüyorum. Oğlumun bana ihtiyacı olacak ve ben onu çok küçükken bırakıp işe gitmek istemeyeceğim büyük ihtimalle...Şimdi benimle işe gelebiliyor en azından :))
Allahtan işyerinde hamile sayısı fazla :)) mayısta rekor kırdık sayımız 20 idi şimdi 8 kaldık..
Allah herkese hayırlı doğumlar versin inşallah..

Bu arada SSK dan çıkışımı yapacaklardı demişsin. Normalde ücretsiz izne çıkardıklarında ssk nı yatırmıyorlarmı yani. İşin ücretsiz izin kısmını hiç irdelememiştim. Yani hamilelik döneminde yada sonrasında ücretsiz izin alırsan işten çıkarabiliyormu seni :??

hallettiğine sevindim ücretsiz izni ben almadım kriz nedeniyle onlar çıkardılar hersene yapıyorlardı iş olmadığı zamanlarda sigortayıda ödemiyorlardı ama bu sene öyle yapamadılar ceza alma korkusuyla oyüzden sigortadanda çıkış vericekti işler açıldığındada tekrar alıcaktı

32.hafta oldugunu bılıyrm.ogrenmek ıstedıgım doktorum benı 32.haftada gosterebılır mı?bebegımle daha az degıl tammm zamanlı vakıt gecırecegım.ne yaparsam yapayım subat tatılındekı 2hafta zaten ıznımı harcayacak.barı onden kullanayım.

Bence gösterebilir.. Çünkü gebeliğin başlangıcı son adet tarihi olduğuna göre bunu sadece sen biliyorsun doktorda verilere bakarak onaylıyor sonuçta. bunu iş yerin yada raporu vereceğin kurum nerden bilebilir ki?? Ancak çok istisnai bir durumda şüphelenip kendi belirledikleri bir doktora muayene olmanı isteyebilirler.Bu şekilde raporu kabul etmeye biliyorlar ki onun içinde yöneticilerinden birinin sana takmış olması yada senin daha önce gebelik haftanı belirten rapor vs. almış olman gerek.
Ancak bir arkadaşıma doktoru 1 hafta önceden rapor verdi. Tamamen doktorunun insiyatifine kalmış bir durum sonuçta....

hallettiğine sevindim ücretsiz izni ben almadım kriz nedeniyle onlar çıkardılar hersene yapıyorlardı iş olmadığı zamanlarda sigortayıda ödemiyorlardı ama bu sene öyle yapamadılar ceza alma korkusuyla oyüzden sigortadanda çıkış vericekti işler açıldığındada tekrar alıcaktı

Çok uyanıklar yaa..bizde de benzeri durumlar yaşanıyor maalesef. o yüzden sordum.
Bugün bende gittim işe ve fikrim tamamen değişti izin konusunda. Herkesin psikolojisi lat üst olmuş. Eski binanın fotoraflarını göndermişler maille berbat bir durumda. Allah o çevrede oturanlara sabır versin televizyonda gördüğümüz sel manzaraları az bile yani...
Şirkete bir haller olmuş ne insan kaynakları kalmış ne başka bişe. Tüm sistem çökmüş. Öğlenden sonra insanların bir kısmını evlerine gönderdiler. Bizede yarın gelmeyin dediler.
Eski sistem kalmayınca herkeste bir stres. Zaten karnım burnumda oğlumda rahat durmadı bütün gün kıpır kıpır.Alışınca eve 10 gündür bugün gürültü kalabalık hiç hoşumuza gitmedi.
Birde sabah 6 da kalktım sabah trafik akşam trafik eve gelene kadar perişan olduk bu böyle gitmez bence ayrılacağım izne. Karar verdim. Evde sakin sessiz beklerim oğluşumu....

selam kıslar. bu izin konusu ile ilgili benimde bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. ikiz gebeliklerde de 32. haftada mı alıyoruz iş göremez raporunu bilgisi olan var mı?

selam kıslar. bu izin konusu ile ilgili benimde bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. ikiz gebeliklerde de 32. haftada mı alıyoruz iş göremez raporunu bilgisi olan var mı?

Yok canım ikiz anneleri 29. haftadan sonra çıkabiliyorlar. Kanun maddesinden aynen aktarıyorum...

Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir.

Yok canım ikiz anneleri 29. haftadan sonra çıkabiliyorlar. Kanun maddesinden aynen aktarıyorum...

Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir.

canım çok sağolŞeniz

X