Kıskançlık Konusunda Cool Olmak

Etiketli paylasimina hic sormamak komple ilgilenmemektir, ben olsam sormasa ilgilenmiyor mu acaba diye durup bir dusunurum demissiniz.

Belki kiskanclik diye kastettiginiz sey ilgi gostermektir, yani bu sizin ilgilenme biciminizdir, sevgi dilinizdir.

Tanima tanisma asamasinda bu kimdendir bu neden boyle bu kimdir (bebegim sen her seyi boyle soracak misin) kivaminda olmayi tadinda olursa mantiksiz bulmuyorum.

Soracagim ki uyusup uyusmadigimiz da belli olsun, fikrini bileyim, nerde nasil davraniyor goreyim, bana gorunenle ona yansiyan neymis bilip taniyayim, degil mi?
O yuzden ben coolluguma halel geldi diye dusunmezdim sanirim.

Adam da guzelce acikladigina gore bogucu bir seymis gibi dusundugunu dusunmedim.
Ama bundan sonra hediye faslini ogrendiniz artik, mesela daha bu kimden, bu kim vs demezseniz bu yeterlidir bana gore.
Cunku buysaniz busunuz yani :)

Etiketli paylasimina hic sormamak komple ilgilenmemektir, ben olsam sormasa ilgilenmiyor mu acaba diye durup bir dusunurum demissiniz.

Belki kiskanclik diye kastettiginiz sey ilgi gostermektir, yani bu sizin ilgilenme biciminizdir, sevgi dilinizdir.

Tanima tanisma asamasinda bu kimdendir bu neden boyle bu kimdir (bebegim sen her seyi boyle soracak misin) kivaminda olmayi tadinda olursa mantiksiz bulmuyorum.

Soracagim ki uyusup uyusmadigimiz da belli olsun, fikrini bileyim, nerde nasil davraniyor goreyim, bana gorunenle ona yansiyan neymis bilip taniyayim, degil mi?
O yuzden ben coolluguma halel geldi diye dusunmezdim sanirim.

Adam da guzelce acikladigina gore bogucu bir seymis gibi dusundugunu dusunmedim.
Ama bundan sonra hediye faslini ogrendiniz artik, mesela daha bu kimden, bu kim vs demezseniz bu yeterlidir bana gore.
Cunku buysaniz busunuz yani :)
toplamda iki kez sormuş oldum. bi daha sormayacağım. dün paylaştığı hediyede etiket yoktu.
bugüne kadar kim kimdir hiç sormadım zira hep kendiliğinden açıkladı. şu iş arkadaşım, bu dostum bu bilmem neyim gibisinden.
mesela geçenlerde laf arasında evine gelen arkadaşından bahsetti, köpeğine oyuncak vermiş sormadım mesela arkadaşın kimdi diye. tanıdığım biri olsa mutlaka ismini söylerdi x geldi diye.
ama sormayacağım artık bundan sonra.
kendiliğinden anlatan bi tip zaten.
gerçekten ona hiç nerdesin kimlesin demem bile, sorum fixtir, nasılsın, napıyosun. hiç demem yani işte misin, yemeği kimle yedin, telefonda kiminle konuştun vs yoktur.
eh, onun da benim çook başlarda hikayeme etiketlediğim kişiyi sevgilim sanmışlığı var ki bence o faciaydı :KK70:

bunlar karakter meselesi, akacak kan damarda durmaz yapacağı varsa yapar insan ama aldatan kişi beni kaybeder, aklından başkasını geçirdiği an beni kaybettiğini bilmeli. bana bişey olmaz aldatan kaybeder demiştim o da duymuştu
İyi de bu lafı herkes söyler. Tam tersi "erkektir,elinin kiri. Elin yellozu için kocamı boşamam" diyen duyamazsin. Böyle seyler lafta söylenir. KK'da da ne yorum atanlar vardı bol keseden, konu kendi kocalarınin şaibeli olaylarına gelince yine affettiler.
O yüzden bu cümleyi duyması bir şeyi değiştirmez. Hal ve hareketlerinden belli etmek lazım böyle seyleri ...
İlişki derinleşse ya da derinleşince diyeyim ben de yok hediye gelmiş yok bilmem ne olmuş kimmiş neden yollamış üzerinde durmam. Bana başlangıç aşamasında olanlar oluyor. Aramızdaki şey derinleşse bilirim çünkü ters bir durum olmadığını. Sanki şu an her şey müsaitmiş geliyor bana bazen. Ben de o adresini bilecek kadar samimisin lafını bir daha söylememek için bu durumu çözmeye çalışıyorum. Bayar zira biliyorum. O zaman bi anda çıktı yani belki biraz düşünsem öyle demezdim. Belki de ilk kıskançlık vakam oldu öncesinde böyle bişeyle karşılaşmadım bu ilişkimde. Dünkü olayı da abartmadan düzgünce sorduğumu düşünüyorum açıkçası. Güzelmiş kimden diye sordum. Anlattı. İnce düşünceli insanları severim dedim kapandı konu. Tekrarlamadım yani ona karşı.

Soğursa da soğur kendisi bilir yani yorumların bana faydası oluyor törpülemek istiyorum bu durumu.
Belki de senden bir reaksiyon bekliyordur , kıskanman hoşuna gidiyordur. Malesef türk kültüründe diziler olsun,filmler kitaplar olsun,aile olsun ,arkadaş muhabbetleri olsun hep "seven insan kıskanır" kültürü hakim. Ve kıskanılmak çoğu insanın hoşuna gider,egosunu okşar. Belki bu adam da onlardan biridir. Belki bu haliyle mutludur.
İlk mesajımda dediğim gibi, taktik yapma, kendin ol.

Kendini değistirmek istiyorsan da bir şeyler yap. Mesela ben de eskiden sinirlenince hemen salak bir tepki verirdim, sevgilimin karnına vurur,ne bileyim saçıni falan çekerdim . Yüzünü çırmaladigim bile olmuştu. Ama şiddet göstermek gibi değil de , kedi gibi tepki. Sonrasında anında tüm sinirim gecerdi, tam tersi ben alttan alan taraf olurdum. bu yüzden hayatımdaki insanlar benden bir atak gelmesinden rahatsız olmaz,hatta saçma şekilde desteklerlerdi,ben anında süt dökmüş kediye dönüp kavga aleyhime çevriliyor diye. Tabii ki bu davranıştan mutsuzdum çünkü çok salakça bir davranış ve kendime asla yakistiramiyordum . Sonra bırakmaya niyet ettim ve bu amaçla yogaya başladım. Fazla devam ettiremedim ama en azından şunu öğrendim; bir şey beni gerçekten sinirlendirirse anında tepki vermek yerine sadece 5-10 saniye durup nefes aliyroum ve bunu dersem/yaparsam ne olacağını düşünüyorum. Evet, o an rahatlayacagim,ama sonra yine ben pişman olacağım. Ya da o mesajı yazınca içime su serpilecek,ama ayrılmayacağım/hala kıymet verdiğim bir insana o sözü söylemek ya da o sözü söylediğin insanla ertesi gün aşk yasamaj hos mu??
Boyle böyle kendimi törpülemeyi öğrendim.
Başladığımin üstünden 6 sene geçti. Gerçekten de yüzde 70 oranla ani tepkilerim bitti. Mesela mesaj beni rahatsız mı etti?
Teleodnu odamda bırakıp salona ailemin yanına gidiyorum,dönünce sakin kafayla tekrar okuyorum. Ya da kavga mı çıkarasim var? Şimdi kapatmam lazım diye telefonu kapatıyorum, birkac bölüm dizi falan izleyip,boyama yapıp kendime geliyorum. Bir keresidne iş arkadaşım tam bir ergen olduğu için bana bagirmisti. Birkaç saniye nefes alıp ben de ona cevap verirsem ne olacağını düşündüm. Herkes bize bakacakti, belki bir yetkili bizi odasina cagiracakti,kız çirkef olduğu için olayları daha da buyutecekti, aynı odada olduğumuz için yüzüne bakmaya devam edecektim...ben de hiç konuşmamayi seçtim ve 1 seneyi aşkın, belki bir buçuk sene bir cümle bile kurmadım. Aynı odada olmamıza rağmen ne soyleyeceksem yazılı yollardan ilettim:)))
Bunun gibi şeyler...kendini sakinleştirecek bir yol bulmalısın, eğer bu huyundan mutsuzsan. Bunu da yapabiliyorsan kendin yap ama bu zor yol. Sana yaptıracak birini bul. Terapi yapacak psikolog olabilir, yoga eğitmeni olabilir, nefes egzersizi hocası olabilir... Bir şey yap ama.
Kendini de degistiremeyeceksen bu hayatta neyi değiştireceksin ki?)

Eğer aranızda biseyler varsa ya da başlamak üzereyse sormak hakkınız. Bence bu aşamayı hızlıca geçip adını koyun. Sevgili mi, arkadaşlık mi? Çünkü erkekler geri vites yapıp kendi kendinize gelin güvey olmuşsunuz gibi yapmakta ustalar.
yani dün tam olarak onu yaptım aslında. sadece sordum ve güzelce sordum. asla bir ima yok, itham yok. hatta övdüm bile çok güzelmiş falan dedim. hiç sormamak da komple ilgilenmemek gibi geliyor. ben öyle bi paylaşım yapsam hayatımdaki kişi sormada umurunda değil miyim acaba insan bi sorar diye düşünürüm

aslında bunu ben de bilmiyorum. bi anda içimde yükselen bir sinir olma durumu oluyor. nerden çıktı şimdi, bu ne ya moduna giriveriyorum.
mantıklı düşününce, bana da biri hediye yollasa misal çiçek. bence karşı taraf bekler yani hikayede paylaşım olayını. her şeyimiz instagram oldu çünkü insanların bu beklentilerini ve instagram düşkünlüğünü anlıyorum. e gelen hediyenin onu mutlu etmesini de anlıyorum. paylaşmamak kaba bir hareket gibi gelir. ben olsam ben de paylaşıp kibarca teşekkür ederdim. ve altında bişey aranmasından rahatsız olurdum.
hediye gönderenle flört edecek olsa her türlü eder.
sanırım kıskanmaya iten sebep şu an ilişkinin derinleşmemiş olması ve ben bu kişiyle düzgün bir ilişki kurmak istediğim için araya biri girme ihtimali olsun istemiyorum. yani olacağı varsa olur tabi bu neden sizi tatmin etmemiş olabilir. bilmiyorum bir anda yükseliveriyor. gerçekten derin bi nefes alıp mantıklı düşünmüş olsam adresine hediye göndermiş adresini bilecek kadar samimisiniz herhalde, demezdim. zira adres bilgisi öğrenmek de zor değil. samimiyet olmadan da bilinebilir.

mantıklı düşünüyorsun ama uygulamaya gelince mantıklı hissetmiyorsun.
ilişkinin belirsizliği dediğin gibi buna sebep olabilir zira bir önceki konunda yaptığın hafiyelikte çok uçtu.
yalnız benim anlamadığım daha öncede konu açtığında henüz sevgili değiliz demiştin e hala sevgili değilsiniz peki nesiniz?
yani bu kk da gördüm ben bu sevgililik öncesi aksiyonu. birbirinden hoşlanan iki insan bu manasız süreci neden yaşıyor anlamıyorum ben.
sende anlamıyorsun bence ve o yüzden kıskanıyorsun. bu sanki sınavı geçecekmiyim gibi bir durum çünkü. iki hoşlanan insanın tatlı tatlı ilerlemesi yerine gergin bir süreç içindesin.
mantıklı düşünüp mantıksız hissettmenin başka bir açıklaması yok bence.

Cool olmak için tepki vermemeniz lazım. Tepki vermemek için de kıskanmamak lazım. Henüz ilişki içinde bile olmadığınız birini nasıl kıskanıyorsunuz bende bunu anlayamıyorum. Kıskançlık duygum 0 benim. bekarken de böyleydim 20 yıllık evliyim yine öyleyim.

Cool olmak için tepki vermemeniz lazım. Tepki vermemek için de kıskanmamak lazım. Henüz ilişki içinde bile olmadığınız birini nasıl kıskanıyorsunuz bende bunu anlayamıyorum. Kıskançlık duygum 0 benim. bekarken de böyleydim 20 yıllık evliyim yine öyleyim.
Anlamayabilirsiniz, 20 senelik evli iseniz yaşınız epey büyüktür benim dertlerim sizin için çok geride kalmıştır. Normal.

mantıklı düşünüyorsun ama uygulamaya gelince mantıklı hissetmiyorsun.
ilişkinin belirsizliği dediğin gibi buna sebep olabilir zira bir önceki konunda yaptığın hafiyelikte çok uçtu.
yalnız benim anlamadığım daha öncede konu açtığında henüz sevgili değiliz demiştin e hala sevgili değilsiniz peki nesiniz?
yani bu kk da gördüm ben bu sevgililik öncesi aksiyonu. birbirinden hoşlanan iki insan bu manasız süreci neden yaşıyor anlamıyorum ben.
sende anlamıyorsun bence ve o yüzden kıskanıyorsun. bu sanki sınavı geçecekmiyim gibi bir durum çünkü. iki hoşlanan insanın tatlı tatlı ilerlemesi yerine gergin bir süreç içindesin.
mantıklı düşünüp mantıksız hissettmenin başka bir açıklaması yok bence.
Hayatımda birinin sorumluluğu olması fikrine alışamadım. Akıştayım bir süre daha netleşmezse daha fazla yük etmeyeceğim zaten. Love işleri bana göre değil anladım yani. Fakat o eski konuydu bu da yeni konu. Konu dışına çıkmaya gerek yok.

Bir kere kıskanmak normal. güvenmemek ayrı bir sorun. güven yoksa zaten o ilişki olmamalı. Ama ben güven dolu bir ilişkiden söz edeyim, kıskanmak ilkel bir duygudur ama normaldir, her ilişkide olur bence. Bu duyguya verdiğin tepki önemli diye düşünüyorum. Sadece karşındakine yansittiğin değil, kendi içinde de bu duyguya verdiğin tepki önemli. Saçma bile olsa saçma veya anlamsız olduğunu farkedip gülebilmek de önemli. kıskandığınızı farkedip buna kendi kendinize gülümseyebiliyorsanız bu iyi bir şeydir, zararsız bir kıskançlıktır ama bu duygu sizi öfkeden çıldırtıyorsa o zaman yıkıcı olur. Merak edip sorma ihtiyacı hissedebilirsiniz de, nasıl davranmalıyım diyorsunuz? Ben yaşadığınız çelişkiyi anlıyorum. Ben böyle (zararsız kıskançlık) durumlarında "cool" olmayı başarmak için o an soru sorduğum kişinin sevgilim ya da eşim değil de arkadaşım olduğunu hayal ediyorum, o zaman daha doğal çıkıyor.

Bence bu kadar beni dışardan nasıl görüyor diye düşünmeyin sizin için bir soru işaretiyse sormanız normal sevgili değilsiniz başka flörtleştiği biri olabilir. Yani iş ortamları bana da farklı geldi eve hediye yollama , instagramda galan paylaşma gayri resmi bir durum çok gereksiz bende olsam sorarım kıskanmadan daha çok acaba bu adam çok mu flörtöz kızlar hediye alıp duruyor diye

Hayatımda birinin sorumluluğu olması fikrine alışamadım. Akıştayım bir süre daha netleşmezse daha fazla yük etmeyeceğim zaten. Love işleri bana göre değil anladım yani. Fakat o eski konuydu bu da yeni konu. Konu dışına çıkmaya gerek yok.

ne sorumluluğu?
hayatına aynen devam edicen sevgilinle gezicen tozucan.
çocuk değil ki bu sorumluluğu olsun.

Cool olmaya çalışmıyorum.
Kıskanmamaya çalışırım genelde.
Kıskanıyorsam da söylerim.
Ne gerek var mi görüşmene ben görüşsem hoşuna gider mi diye empati yoluyla yaklaşıyorum 🤪

Tabi bunu yaptığım kocam.
13 yıllık sevgilim de diyebiliriz.
Ama liseden beri kıskançlık konusunda tavrım değişmedi.

ne sorumluluğu?
hayatına aynen devam edicen sevgilinle gezicen tozucan.
çocuk değil ki bu sorumluluğu olsun.
öyle değil işte hayatımda birinin varlığı fikri yetiyor. sevgiliyi 1 hafta hiç arayıp sormama lüksü yok mesela, öyle düşünün.

Bence bu kadar beni dışardan nasıl görüyor diye düşünmeyin sizin için bir soru işaretiyse sormanız normal sevgili değilsiniz başka flörtleştiği biri olabilir. Yani iş ortamları bana da farklı geldi eve hediye yollama , instagramda galan paylaşma gayri resmi bir durum çok gereksiz bende olsam sorarım kıskanmadan daha çok acaba bu adam çok mu flörtöz kızlar hediye alıp duruyor diye
yok yaa instagramda paylaşma olayı bana normal geliyor. herkes instagram delisi oldu. eskiden arar teşekkür ederdik incelik buydu. şimdi instagramda paylaşmak oldu incelik.
evet işte biz de tam sevgili olmadığımız için açıkçası bunlar bende soru işareti oluyor. yani hayatıma alacaksam onu neden merak etmeyeyim ki? sadece sorma biçiminden tutun da o anki halime tavrıma kadar sanki kafama çok takmışım gibi değil öylesine merak etmişim gibi gözükmek istiyorum. gözükmekten ziyade öyle hissetmek istiyorum aslında. ama şimdi günümüz ilişkilerinde malum, bağlar çok kuvvetli olmuyor. birini bırakan hoop hemen başkasına geçiyor vs. hoşuma giden şeyler değil.

Bende eski ilişkilerimde kıskanan ama belli etmemek için binbir çaba gösteren içi içini yiyen biriydim ve bir yerden sonra kıskançlık seviyem ister istemez ortaya çıkıyordu. Tabi cazgırlık boyutunda olmazdı ama fazla sorgulamaya tribe kadar giderdi. Bunlar hep cepte görünmeye ve kaybetme korkumuzun gün yüzüne apacık çıkmasına neden oluyor. Birine kaybetme korkunu çok hissettirince gözündeki değerinde düşüyor bence. Bir psikolog kaybederseniz en kötü ne olabilir sonuna kadar düşünün diyordu. Bu yöntem gerçekten işe yarıyor. Cook duran kadınlar gözlemlediğim kadarıyla daha güzel ilişki yürütüyorlar. Baktınız içinizde ki kıskanma dürtünüzü sürekli tetikleyen adam var ama o adamı bırakın çünkü iç huzur her şeydir

yok yaa instagramda paylaşma olayı bana normal geliyor. herkes instagram delisi oldu. eskiden arar teşekkür ederdik incelik buydu. şimdi instagramda paylaşmak oldu incelik.
evet işte biz de tam sevgili olmadığımız için açıkçası bunlar bende soru işareti oluyor. yani hayatıma alacaksam onu neden merak etmeyeyim ki? sadece sorma biçiminden tutun da o anki halime tavrıma kadar sanki kafama çok takmışım gibi değil öylesine merak etmişim gibi gözükmek istiyorum. gözükmekten ziyade öyle hissetmek istiyorum aslında. ama şimdi günümüz ilişkilerinde malum, bağlar çok kuvvetli olmuyor. birini bırakan hoop hemen başkasına geçiyor vs. hoşuma giden şeyler değil.
Yani bilmiyorum benim instagramım yok mesela kullanmayı saçma buluyorum yenileni içileni alınan hediye falan çok tuhaf hele koca adam bununla uğraşmış falan benim varken gene hediye fotoğrafı atmazdım. Belki ben çok eski kafalıyım..
Bağların kuvvetli olup olmaması sizin kıskançlığınızla değişmez ki zamanla anlarsınız karakterini bence çokta hissettiklerinize takılmayın sormuşsunuz o da cevap vermiş çok normal bence

öyle değil işte hayatımda birinin varlığı fikri yetiyor. sevgiliyi 1 hafta hiç arayıp sormama lüksü yok mesela, öyle düşünün.

e herhalde yani insan sevgilisini haftada bir kere aramaz konuşmak sesini duymak istediği için arar otomatik olarak. yani görev gibi görmez😉 dolayısıylada o bir sorumluluk olmaz. 1 hafta aramak içinden gelmiyorsa zaten sevgili olma yani o adamla.

X