Dogum sonrasi

Burada kv mama verme demiş , konu sahibi de kızmış ya ona istinaden dinlemek lazım büyükleri dedim. Mama ver diyen nineler duymamıştım açıkçası

Haklısın ,bu konuda kayınvalidecan haklı ama bi lohusaya 2+2 eşittir 4 desen de tepesi atabilir 😅 Kendimden biliyorum kimseyi bulamasam gölgemle kavga ediyordum ben 😁

Haklısın ,bu konuda kayınvalidecan haklı ama bi lohusaya 2+2 eşittir 4 desen de tepesi atabilir 😅 Kendimden biliyorum kimseyi bulamasam gölgemle kavga ediyordum ben 😁
Hahaha😂 aynen ben de emzir emzir diye kucağıma verdiklerinde bir dövmediğim kalıyordu. İkinciyi kendiliğimden emzirdim söyletmedim bile

Merhabalar. Yeni doğum yaptım sezaryenden sonraki gün eve geldik. Bnm ağrılarım vs vardı oturup kalkamiyorum bir yandan bebeğimi beslemek istiyorum bir yandan ağrılar. Sutum yok eşim sen kafaya takıyorsun ondan olmuyor sutun fln dedi. Sonra bn mama verelim dedim bebeğe ac kalmasın diye eşim ve kv yok mamaya alışmasın sanki ben sutum var da emzirmek istemiyormuşum gibi davrandılar bana. Yanı ben bu konuda bunlara açıklama yapmak zorunda kadim tuhaf bir şekilde.
Yine dogumdan sonraki 2. Günde eşim bana bebekle ilgilenmiyorsun başkasının çocuğu gibi davranıyorsun dedi. Kvalide de ayninsekilde bazı kelimelerden bu anlamı çıkardım. Neyse tabi ben eşimin söylediklerine karşılık verdim. Size mi kaldı benm bebekle nasıl ilgileneceğim fln dedim. Yeni doğum yapmış daha 2 günlük anne olan birine böyle konuşulur mu diye söyledim..
Sonra özür diledi gitmiş pasta fln almış.
Ama ben eşimin bu davranışlarını affetmiyieum hic onunla konuşasım yok bütün ilgim zten bebekte şu an. Kendimi ona aşırı uzak hissediyorum. En çok ilgiye ihtiyacım oldgu zaman da böyle konuşmalar duymak beni üzdü.
enerjinizi mis kokulu yavrunuza verin. sut benim de gelmemişti ve 7 ay zor bela ama mamayla beraber anne sutu verebildim sonra hep mama. öyle boyle büyüyecek yavrular. sağlıkla buyusun.

Merhabalar. Yeni doğum yaptım sezaryenden sonraki gün eve geldik. Bnm ağrılarım vs vardı oturup kalkamiyorum bir yandan bebeğimi beslemek istiyorum bir yandan ağrılar. Sutum yok eşim sen kafaya takıyorsun ondan olmuyor sutun fln dedi. Sonra bn mama verelim dedim bebeğe ac kalmasın diye eşim ve kv yok mamaya alışmasın sanki ben sutum var da emzirmek istemiyormuşum gibi davrandılar bana. Yanı ben bu konuda bunlara açıklama yapmak zorunda kadim tuhaf bir şekilde.
Yine dogumdan sonraki 2. Günde eşim bana bebekle ilgilenmiyorsun başkasının çocuğu gibi davranıyorsun dedi. Kvalide de ayninsekilde bazı kelimelerden bu anlamı çıkardım. Neyse tabi ben eşimin söylediklerine karşılık verdim. Size mi kaldı benm bebekle nasıl ilgileneceğim fln dedim. Yeni doğum yapmış daha 2 günlük anne olan birine böyle konuşulur mu diye söyledim..
Ama ben eşimin bu davranışlarını affetmiyieum hic onunla konuşasım yok bütün ilgim zten bebekte şu an. Kendimi ona aşırı uzak hissediyorum. En çok ilgiye ihtiyacım oldgu zaman da böyle konuşmalar duymak beni üzdü.
Lohusallık dönemine siz yerine kocanız girmiş sanırım, onlarda heyecandan öyle demiş olabilirler üzülmeyin

Sütünüz gelir merak etmeyin. Kafanızı olabildiğince rahatlatmaya çalışın. Kim napmış ne demiş umursamayın. Bol bol emzirmeye çalışın akabine bebek ağlarsa mama tabi ki verin. Bir haftayı buluyor bebeğin de emmeyi tam kavraması. Süt 48 saate geliyor yoksa. Ama sütün olacak mı diye beni de darladılar baya. Ben hastaneye mamayla gittim. Kimseye de sormadım. O sayede çocuğum sarılık olmadı şükür. Lohusaya herşey batar, millet de batmak için çaba gösterir. Yapacak birşey yok. Geçecek herşey. Allah analı babalı büyütsün.

Taze anneler lohusa depresyonuna bu yuzden giriyor.
Boş konusanlarin agzina lafi verip isine bakacaksin. Süt ilk dogumda hele sezeryansa hemen gelmiyor. Once emzir sonra biraz mama ver ki sarilik olmasin.
Herkese yorum yapma hakki vermemelisin, eşin bile olsa

Sağlıkla büyütün yavrunuzu.Bunlar ne yazık ki hep duyduğumuz şeyler.Kafaniza takmayın bu zamanların tadını çıkarın.Eşiniz de taze baba oldu böyle evham yapması ve sizin bu ruh hali içinde olmanız normal .Geçiyor hepsi ama :)

Geçip gidiyor yenilerini yol vererek. :))

Tek diyeceğim çok çabuk büyüyorlar. Bol bol koklayın . Çevrenizin sözlerini duymayın. Asla unutmam demek size zarar.

Evdekiler gidince , sizde biraz sağlık ve hormonlar olarak toparlaninca her şey daha kolay olacak. Biraz sabır.

Sezaryen doğum sonrası süt gelmemesi normal. Geldiği kadar yetiyordu belki bebeğe. Bezini kontrol ederek anlayabilirsiniz.

Sağlıkla büyütün inşallah.

esiniz neden bu kadar cahil? 9 ay suresince acip bir kitap okumadi mi bebek ve lohusalikla ilgili? acip youtubedan bir video izlemedi mi yeni dogan sariligi nedir, ne yapmak gerekir?

Lohusayken yapılanlar unutulmuyor.

yeni dogan bebek icin saril saril sut gelmez zaten. hatta yeni dogdugunda bir kucuk kasik sut bile o kucucuk mideyi doluduruyor. ilk hafta zaten sari yogun bir sut geliyor, o da bebegi doyuruyor. eger cok zorunda kalmazsaniz mama tavsiye etmem. bir kere mamayla doyarsa 2-3 saat emmez, sonra da memeniz uyarilmadigi icin sut azalir. yataginiza uzanin, bebegi yaniniza alin, duzen vs gerek yok her firsatta emzirin. kayinvalidenize de gergin olmayin, anne sutumu ne artirabilir deyin, kadin da ona gore bir seyler hazirlasin. hem kadinin yapacak bir isi olur, oyalanir, hem de sute kafayi daha az takar. ben biraz etrafa gore oynama fikrini de destekliyorum. madem sen cocuga ilgi gostermiyorsun diyorlar sen de ople kok, biraz da abart. bana da oyle diyecek oldular, ben de opup koklamaya basladim sonra aliskanlik oldu :) simdi de cok seviyorsun az yavas sev cocuklarini diyorlar haha :))

X