Aile Planlaması Dogumdan 2 yil sonra Tup baglatma ameliyati

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Haydioradan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Aralık 2015
706
742
Herkese iyi bayramlar
Şu an için çözüm bulmaya çalıştığım konu gebelikten korunma yolları
Doğum kontrol hapı kullanıyorum ama varis, yuzde leke gibi yan etkileri oldu
Bırakmak zorundayım
Spiral taktırmaya rahmim müsait değilmiş geçenlerde gittiğim kadın doğum uzmanı söyledi
Prezervatife asla güvenemem
Peki nen nasıl korunacagim diye araştırırken tüp bağlatma çıktı karşıma..
Bu konuyu uzmanla konuşmam bayram sonrasına kaldı
Doğumdan zaman geçtikten sonra tüp bağlatan bir tanıdığınız var mi? Ya da bu konuda bilgisi olan?
Ya da bambaşka bir korunma yontemi?

Yardim ederseniz çok sevinirim çünkü gerçekten kazara gebe kalmak istemiyorum

Deri altı implant var. 3 yıl kadar koruyor. Sonra tekrar yeniliyorsunuz. Tüp bağlama geri dönülmez bir yol eğer tekrar bebek düşünürseniz sıkıntı olmaması adına o kadar kalıcı bir yöntem çok iyi olmayabiliyor.

Anneannem zamanında bağlatmış

Ama tüpler bağlandıktan sonra olan dayım var

Tabii artık daha iyi bağlıyor olabilirler de geri dönülmez işlemleri tercih etmemek lazım

Prezervatif ve ovülasyon testi kullanın, ihtimal arttığında ilişkiye girmeyin

Deri altı implant var. 3 yıl kadar koruyor. Sonra tekrar yeniliyorsunuz. Tüp bağlama geri dönülmez bir yol eğer tekrar bebek düşünürseniz sıkıntı olmaması adına o kadar kalıcı bir yöntem çok iyi olmayabiliyor.
Bunu hiçbir yerde duymadim okumadim
Nasıl yapılıyor anlatabilir misiniz

Doğumdan zaman geçtikten sonra tüp bağlatan bir tanıdığınız var mi?
Tanıdığım değildi, muayene randevusu beklerken sohbet esnasında söylmişti, 4 çocuktan sonra bağlatmaya karar vermişti kadın.
Ama bunun geri dönüşü yok biliyorsunuz değil mi?
Dr.unuzla konuştunuz mu? İğne, implant farklı secenekler sunmadı mı size?

Anneannem zamanında bağlatmış

Ama tüpler bağlandıktan sonra olan dayım var

Tabii artık daha iyi bağlıyor olabilirler de geri dönülmez işlemleri tercih etmemek lazım

Prezervatif ve ovülasyon testi kullanın, ihtimal arttığında ilişkiye girmeyin
Allah sağlık ömür versin 2 tane küçük çocuğum var
Onları sağlıkla büyütebilsemm yeter bana
Ne yazıkki dediginiz yöntemlere güvenemiyorum çünkü çok kolay hamile kalıyorum hap en iyisi aslında ama yan etkiden ötürü kullanamayagim 😐
Yani hap gibi kesin ama yan etkisiz bir şey lazım 😊

Tanıdığım değildi, muayene randevusu beklerken sohbet esnasında söylmişti, 4 çocuktan sonra bağlatmaya karar vermişti kadın.
Ama bunun geri dönüşü yok biliyorsunuz değil mi?
Dr.unuzla konuştunuz mu? İğne, implant farklı secenekler sunmadı mı size?
Şu an doktorla sadece hap kullanamayagimi ve spirale uygun olmadığımi konuştuk
Moralim bir hayli bozuldu tamam hımmm peki falan diye saçmalayıp çıktım dr.dan açıkçası
Eve gelince araştırmaya başladım bir tek tüp bağlatma kalıyor geriye

Aylık iğne, üç aylık iğne, deri altı implant, korunma halkası...

Aklıma gelen diğer yollar bunlar.

Doğum esnasında değilse ben yaptırmazdım tekrar operasyon.

Allah çocuklarınıza sağlıklı uzun ömür versin ama hiçbirimizin garantisi yok bence geri dönüşümsüz bir şeyi tercih etmeyin derim. Yaşınız da önemli tabi burada. Bir de erkeklerde de bağlatma yöntemi var ve geri dönüşümlü. Biz malesef toplum olarak bunu benimseyemediğimiz için bilmiyoruz bile, duymamışız o kadar uzak geliyor. Hep kadınlara yüklüyoruz. Doğum da olduysa tüp bağlatmak için ameliyat olmayın derim. İğneler var evet. Aile hekimliğinizde ki hemşirelerinizle görüşebilirsiniz. Aile planlaması için pek çok çalışma var diye biliyorum.

Yaşınız gençse tüpleri bağlatmayın.
Arkadaşların önerilerini araştırın

Allah çocuklarınıza sağlıklı uzun ömür versin ama hiçbirimizin garantisi yok bence geri dönüşümsüz bir şeyi tercih etmeyin derim. Yaşınız da önemli tabi burada. Bir de erkeklerde de bağlatma yöntemi var ve geri dönüşümlü. Biz malesef toplum olarak bunu benimseyemediğimiz için bilmiyoruz bile, duymamışız o kadar uzak geliyor. Hep kadınlara yüklüyoruz. Doğum da olduysa tüp bağlatmak için ameliyat olmayın derim. İğneler var evet. Aile hekimliğinizde ki hemşirelerinizle görüşebilirsiniz. Aile planlaması için pek çok çalışma var diye biliyorum.
Eşiniz vazektomi olsun

Herkese iyi bayramlar
Şu an için çözüm bulmaya çalıştığım konu gebelikten korunma yolları
Doğum kontrol hapı kullanıyorum ama varis, yuzde leke gibi yan etkileri oldu
Bırakmak zorundayım
Spiral taktırmaya rahmim müsait değilmiş geçenlerde gittiğim kadın doğum uzmanı söyledi
Prezervatife asla güvenemem
Peki nen nasıl korunacagim diye araştırırken tüp bağlatma çıktı karşıma..
Bu konuyu uzmanla konuşmam bayram sonrasına kaldı
Doğumdan zaman geçtikten sonra tüp bağlatan bir tanıdığınız var mi? Ya da bu konuda bilgisi olan?
Ya da bambaşka bir korunma yontemi?

Yardim ederseniz çok sevinirim çünkü gerçekten kazara gebe kalmak istemiyorum
Annem baglatmisti. Kardeşim 12 yasinda falandi. Miyomlarindan dolayi baglatmisti. Yalniz sonrasinda gebe kalmak icin tup bebek yapmaniz gerekiyor. Normal yoldan gebelik sansi kalmiyor

Annem baglatmisti. Kardeşim 12 yasinda falandi. Miyomlarindan dolayi baglatmisti. Yalniz sonrasinda gebe kalmak icin tup bebek yapmaniz gerekiyor. Normal yoldan gebelik sansi kalmiyor
Tüp bebek denedi mi anneniz? Hic pisman oldu mu? Bir kardesiniz daha olsaydi dedi mi?

Ben de hem yaş faktörü, hem pıhtılaşma sorunu nedeniyle doğum kontrol hapı kullanamıyorum. Doktorun önerdiği tüp bağlatma veya bakır spiraldi, hormonlu spiral de kullanamıyorum. Tüp bağlatma minik bir cerrahi operasyon ve koruyuculuğu %99 dedi, spiral ise % 96 dedi ovulasyon dönemlerinde prezervatifle destekleyin dedi. O iğneler, implantlarda hormon içeriyor, doğum kontrol hapının yan etkilerini onlarda da yaşarsınız, aynı içerik onlarda.

Geri dönüşü olmayan birseyi yaptırmak istemezdim. Mesela eşiniz vazektomi olmayı düşünür mu bir sorun bakalım. Cevabi muhtemelen 'hayır' olacaktır. Dünyanın binbir türlü hali var, başımıza ilerde ne geleceğini bilemeyiz bence baska korunma yollarını araştırın

Bunu hiçbir yerde duymadim okumadim
Nasıl yapılıyor anlatabilir misiniz
Önce o Hormonun icinde oldugu bir hapi 1 ay kullanip yan etkisi degerleniyor daha sonra kibrit cöpu kadar buyuklukte ince bir Hormon cubugu kolundan derinin altina yerlestiriliyor. Cikarirkende uyusturup küçük bir kesi ile cikariliyor. En iyisi spiral uyusturup taktirabilirsiniz dar galiba agricandan korkuyorsunuz.

Baglatmak artık geri dönusu olmicak demektir eğer birdaha çocuk istemediginizden eminseniz dogumdan sonrada baglatiliyor.

Bir arkadaş yazmis bende yazim aynı Hormon Kola takilandada var sadece hap sevmeyen veya unutanlara pratik sagliyor ama sonuc aynı hormon. Bendemi biraksam ya varizlerim cogaldi

X