Yöresel Tarif Dolmaların Şahı :Şıhıl Mahşi

Yöresel Yemekler

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.816
48
20210504_174937.jpg

Bugün yine Hatay -Antakya yöresine ait bir tarif denedim. İlk kez masterchef yarışmasında görünce yapacaklar listesine eklemiştim. Bugün yaptım ve oldukça beğendik..

Şıhıl Mahşi yani Dolmaların Şahı olarak bilinen bu yemek normal kabak dolmasından farklı olarak kabaklar kızartılıyor ve iç harcı tamamı ile kıymadan oluşuyor. Kıyma içine eklenen nohut ve dolma fıstığı ile lezzet tavan yapıyor...Üstüne sarımsaklı yoğurt ile efsane oluyor...

Yanına Sade Bulgur Pilavı yaptım..

Ben yarım ölçü yaptım. Ama orjinal tarifi vereceğim...Birde tarifte olmamasına rağmen ben pişirme sosunu hafif ekşi yaptım.

Malzemeler:

• 5-6 kabak
  • 1 çay bardağı sıvı yağ

İç Harcı İçin:
  • 500 gram kıyma
  • 2 soğan
  • 1 yemek kaşığı dolmalık fıstık
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 2 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 su bardağı haşlanmış nohut
  • 1 avuç doğranmış maydanoz

Sosu İçin:
  • 1 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı kuru nane

Üzeri İçin:
  • 1 kase sarımsaklı yoğurt

Kabakları ortadan ikiye kesiyoruz ve normal dolma yapacak şekilde içlerini oyup, dışlarını bir çatalla veya tırtıklı soyucu ile çiziyoruz...

Kabakları kızgın sıvı yağda hafif renk alacak kadar kızartıyoruz.

Ayrı bir tencerede sıvı yağ ile yemeklik doğranmış soğanları kavuruyoruz. Önce dolmalık fıstıkları sonra da kıymayı ekleyerek kavurma işlemine devam ediyoruz. Suyunu bırakıp çekince domates salçası ekliyoruz ve kokusu çıkana kadar kavuruyoruz...Salça kokusu çıkınca haşlanmış nohutları harca aktarıyoruz. Tuz, karabiber ve pul biberini atıp karıştırıyoruz... Son olarak doğranmış maydanozu ekleyip ocaktan alıyoruz.

Kabakların içerisine kıymalı harcı doldurup, kabağın çıkan içlerinden birer parçayı üzerine kapak yapıyoruz ve fırın kabına yerleştiriyoruz..

Sosu için su, salça ve naneyi bir kasede karıştırıyoruz ve kabakların üzerine gezdirerek 180 derece fırında 30 dakika pişiriyoruz..

Servis ederken kabakların alt kısmına salçalı sos üzerine sarımsaklı yoğurt döküyoruz.

Afiyet Olsun…

20210504_150516.jpg

20210504_161404.jpg

20210504_165903.jpg

20210504_174917.jpg

20210504_180318.jpg

20210504_180414.jpg

Son düzenleme:
Sadece içi yeter ya çok aşırı güzel görünüyo ellerine sağlık ❤

Abla bunu bende sık sık yapıyorum bencede dolmaların şahı kendisi ♥️
Afiyet olsun size. Eline sağlık 😘

Bugün yine Hatay -Antakya yöresine ait bir tarif denedim. İlk kez masterchef yarışmasında görünce yapacaklar listesine eklemiştim. Bugün yaptım ve oldukça beğendik..

Şıhıl Mahşi yani Dolmaların Şahı olarak bilinen bu yemek normal kabak dolmasından farklı olarak kabaklar kızartılıyor ve iç harcı tamamı ile kıymadan oluşuyor. Kıyma içine eklenen nohut ve dolma fıstığı ile lezzet tavan yapıyor...Üstüne sarımsaklı yoğurt ile efsane oluyor...

Yanına Sade Bulgur Pilavı yaptım..

Ben yarım ölçü yaptım. Ama orjinal tarifi vereceğim...Birde tarifte olmamasına rağmen ben pişirme sosunu hafif ekşi yaptım.

Malzemeler:

• 5-6 kabak
  • 1 çay bardağı sıvı yağ

İç Harcı İçin:
  • 500 gram kıyma
  • 2 soğan
  • 1 yemek kaşığı dolmalık fıstık
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 2 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 su bardağı haşlanmış nohut
  • 1 avuç doğranmış maydanoz

Sosu İçin:
  • 1 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı kuru nane

Üzeri İçin:
  • 1 kase sarımsaklı yoğurt

Kabakları ortadan ikiye kesiyoruz ve normal dolma yapacak şekilde içlerini oyup, dışlarını bir çatalla veya tırtıklı soyucu ile çiziyoruz...

Kabakları kızgın sıvı yağda hafif renk alacak kadar kızartıyoruz.

Ayrı bir tencerede sıvı yağ ile yemeklik doğranmış soğanları kavuruyoruz. Önce dolmalık fıstıkları sonra da kıymayı ekleyerek kavurma işlemine devam ediyoruz. Suyunu bırakıp çekince domates salçası ekliyoruz ve kokusu çıkana kadar kavuruyoruz...Salça kokusu çıkınca haşlanmış nohutları harca aktarıyoruz. Tuz, karabiber ve pul biberini atıp karıştırıyoruz... Son olarak doğranmış maydanozu ekleyip ocaktan alıyoruz.

Kabakların içerisine kıymalı harcı doldurup, kabağın çıkan içlerinden birer parçayı üzerine kapak yapıyoruz ve fırın kabına yerleştiriyoruz..

Sosu için su, salça ve naneyi bir kasede karıştırıyoruz ve kabakların üzerine gezdirerek 180 derece fırında 30 dakika pişiriyoruz..

Servis ederken kabakların alt kısmına salçalı sos üzerine sarımsaklı yoğurt döküyoruz.

Afiyet Olsun…

Çok severim. Olsa da yesem. 🙈♥️ Elinize sağlık. 🤩

X