Dövme Dövme Anlam Taşımalı mı?

Kalıcı Dövme, Geçici Dövme, Hint Kınası,

Slania

♪♫
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2010
5.765
281
Arkadaslar bazen dövme topiklerinde gezinirken dövmesini bizlerle paylasmis bir arkadas gördügümde bu tip yorumlar dikkatimi cekiyor;
"Dövmen cok anlamli, benim icin dövme herseyden önce anlam tasimali.." gibi.

Benim fikrime göre ise; bugün bize anlamli gelen bir sey zaman icinde anlamini yitirebilir. Ama bir cok kisiye göre anlamsiz olan(ki bana göre gayet anlamli) cicek, böcek, melek figürlü dövmeler sürekli görmekten sIkIlmadigimiz sürece asla anlamini yitirmeyebilir.

Ben simdi sirtima sakura yani kiraz agaci cicegi dövmesi ve bir de belime tribal desen yaptirmak istiyorum. Bunu paylastigim zaman insanlar ömür boyu tasiyabilecegim anlamli bir seyler yaptirmami öneriyorlar. Ama ben tam tersini düsünüyorum; ben hic bir zaman bir agactan sogumam, ondan nefret etmem, o ileride tasimak istemeyecegim herhangi bir seyi temsil etmez hayatimda. Görüntüsünden sIkIlmadigim sürece ömür boyu bir tablo gibi tasiyabilirim o agaci sirtimda. Fakat bir simge veya sevdigim birinin ismini iceren bir figür yaptirirsam ve ileride o simgenin belirttigi düsünceden sogursam, ismini tasidigim kisiyle yollarimi ayirirsam benim icin o dövmeyi tasimak iskenceye dönüsmez mi?

Ayrica anlamlidan kasit nedir? Illa ki bir isim, bir simge mi olmali bu anlamli figür? Bana göre insanlarin anlamsiz buldugu cicek, böcek, kus figürleri fazlasiyla anlam iceriyor. Ve kesinlikle vücuda yazilan yazidan daha estetik duruyor, özellikle kadin vücudunda.

Bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum? :KK71:

Sorunun cevabını zaten vermişsin,senin için doğadan figürler anlamlı olduğu için yaptıracaksın
Anlamsız olsa yaptırmazdın,yaptırmak istemezdin canım
Bu da bir anlamdır bence
O yüzden yine kendin için anlamlı bir şey yaptırmış olacaksın :)
Anlamlı olması için bence sadece illa isim,yazı vs olması gerekmez
Doğa hayranı biri için doğa figürleri son derece anlamlıdır

Son düzenleme:
Evet kesinlikle haklisin.. Ama insanlar sadece yazilarin ve sözlerin anlamli olabilecegini düsündügü icin biraz kafami karistiriyorlar. Bir fikir alayim dedim, bakalim kimler ne tip dövmeleri anlamli buluyorlar. Tesekkür ederim canim yorumun icin... :KK54:

Benim için anlamlı olan ve vücudumda taşımak istediğim 3 şey var
Ama yer sıkıntısı çekiyorum hepsini yaptıramam sanırım :KK1:
Benimkiler de yazı değil

Benim için anlamlı olan ve vücudumda taşımak istediğim 3 şey var
Ama yer sıkıntısı çekiyorum hepsini yaptıramam sanırım :KK1:
Benimkiler de yazı değil

Canim senin icin dövmenin sürekli görünmesi önemli mi? Ben biliyorsun bir ara o yüzden dövme yeri konusunda yanilgiya düsmüstüm.
Eger görünüp görünmemesi sorun degilse senin icin önerdigim yerler uygun olabilir.

Düşüncelerine tamamen katılıyorum canım . Herkesin anlamdan kastı farklıdır ama bir insan gidip te çok sevdiği birisinin ismini ya da grubu dövme olarak yaptırırsa ilerde o kişiden ya da gruptan soğuma ihtimalini de göze almalı . Aksi taktirde bir de dövmeyi sildirmekle uğraşır . Ama dediğin gibi doğa , çiçek , böcek , yıldız gibi şeylerden hiçbir zaman soğumaz insan . Benimde yıldızlı dövmem var ve gayette anlam yüklü hem sıkılacağımı da hiç düşünmüyorum . Sonuçta yıldızlar bizim hayatımızın en güzel parçaları .. Ayrıca kiraz çiçeği dövmesini yaptırmanı tavsiye ederim çok güzel duruyor bir bayanda ve sıkılma ihtimalin çok düşük olur bence . :KK34:

Dövmeyi taşıyacak kişi için anlam taşımalı ,başkaları için değil.Hijyen vs konusunda tereddütüm olmasa ayak bileğime pati dövmesi yaptırırdım kedi sevdalısı olarak...

Canim senin icin dövmenin sürekli görünmesi önemli mi? Ben biliyorsun bir ara o yüzden dövme yeri konusunda yanilgiya düsmüstüm.
Eger görünüp görünmemesi sorun degilse senin icin önerdigim yerler uygun olabilir.

Evet ben görünsün istiyorum
O yüzden bölge sıkıntısı yaşıyorum :)
Kadın vücudunda çok fazla dövme olmasını da sevmiyorum
En az birinden vazgeçmem lazım

Dövmeyi taşıyacak kişi için anlam taşımalı ,başkaları için değil.Hijyen vs konusunda tereddütüm olmasa ayak bileğime pati dövmesi yaptırırdım kedi sevdalısı olarak...

Dövmeyi çok iyi bir yere yaptırmak gerekiyor adını duyurmuş yerlere
O da çok maliyetli oluyor
Zaten dövme yaptırılacaksa paraya kıyılmalı,her daim taşınacak bir şey sonuçta
İzmir'de Köprüaltını öneririm
Ben de orda yaptıracağım

TrakyaKizcesi; düsüncelerime katilmana sevindim. :KK34: Bir de benim isim, simge, söz yazdirmak icin yasim daha cok erken. Düsüncelerim anca oturuyor. Su an tereddütsüz katildigim düsünce ilerde duymak istemeyecegim düsünce haline gelebilir. Mesela zamaninda yaptirmayi düsündügüm simgeler vardi aklimda, ama su an iyi ki ani karar verip de yaptirmamisim diyorum.
Ama bir doga asigi olan ben kiraz agaci ciceginden nasil vazgecebilirim ki?.. Senin de bu dövmeyi cok sevdigini biliyorum. Sevilmez mi hic... :KK31: Hele bir kadinin sirtinda o kadar estetik duruyor ki. Tablo gibi...

Lirik güzel; hijyen konusu LadyEvil'in acikladigi gibi, yaptiracagin yeri cok iyi arastirman ve paraya kiyman gerekiyor. Ucunda pisman olmak da var..

Leydim; biri omzunun üzerinde, digeri sirtinda omzunun arkasinda, ücüncüsü icin iyi bir yer düsünmeliyiz sanirim. Bacak olur mu sence? Kiyafetin de engellemez onu.

Ama şöyle de bi şey var,kişi neyden sıkılıp neyden sıkılmayacağını en iyi kendisi bilir
Doğadan figürlerden asla sıkılınmaz ama kişi ismi ya da gruptan sıkılınır denemez çünkü o da onun için değerlidir
Ben müzik grubu yaptıracağım mesela,ben de doğal bir figürden sıkılabilirdim ama gruptan sıkılacağımı düşünmüyorum
Tamamen kişiden kişiye değişir yani
Konu başlığının da ifade ettiği gibi anlam meselesi bu

TrakyaKizcesi; düsüncelerime katilmana sevindim. :KK34: Bir de benim isim, simge, söz yazdirmak icin yasim daha cok erken. Düsüncelerim anca oturuyor. Su an tereddütsüz katildigim düsünce ilerde duymak istemeyecegim düsünce haline gelebilir. Mesela zamaninda yaptirmayi düsündügüm simgeler vardi aklimda, ama su an iyi ki ani karar verip de yaptirmamisim diyorum.
Ama bir doga asigi olan ben kiraz agaci ciceginden nasil vazgecebilirim ki?.. Senin de bu dövmeyi cok sevdigini biliyorum. Sevilmez mi hic... :KK31: Hele bir kadinin sirtinda o kadar estetik duruyor ki. Tablo gibi...
Anlatma tarzın çok hoş canım insanın gidip dövmeyi yaptırası geliyor. :) Kendin için en doğru kararı verip en güzel zamanda yaptırırsın umarım kiraz çiçeklerini :)

Ama şöyle de bi şey var,kişi neyden sıkılıp neyden sıkılmayacağını en iyi kendisi bilir
Doğadan figürlerden asla sıkılınmaz ama kişi ismi ya da gruptan sıkılınır denemez çünkü o da onun için değerlidir
Ben müzik grubu yaptıracağım mesela,ben de doğal bir figürden sıkılabilirdim ama gruptan sıkılacağımı düşünmüyorum
Tamamen kişiden kişiye değişir yani
Konu başlığının da ifade ettiği gibi anlam meselesi bu

Tabiki kişiden kişiye değişir aksini iddaa etmiyorum . Zaten ben düz mantık olarak söyledim senin herhangi bir grubu ne kadar sevdiğini bilmiyorum . Ama 10 yıl önce çok sevdiğin bir grubu şimdi de çook seviyor musundur bence hayır . Çünkü insan değişiyor haliyle zevkleri de müzik anlayışı da değişiyor . Açtığım bir topikte yaptırmak istediğin bir grubun amblemini yüklemiştin ben de şekil bakımından beğendiğimi söylemiştim .

Son düzenleme:
Lirik güzel; hijyen konusu LadyEvil'in acikladigi gibi, yaptiracagin yeri cok iyi arastirman ve paraya kiyman gerekiyor. Ucunda pisman olmak da var..

Beyaz tenliyim ve cildim çok hassas.Bu beni korkutuyor açıkçası.Dövme alerji vs yapar mı bende diye.Yoksa yaptıracağım çok seviyorum dövme.Chanel 'in geçici dövmelerinden alıp hevesimi gidereyeyim ,demiştim,kullandım;ama daha bir heveslendim . :)

Son düzenleme:

Dövme çok severim, yaptırmak isterim ama karar veremiyorum.

-sürekli gözümün önünde olmasını istemem(el-kol dövmeleri), gördükçe sıkılırım diye... dövme sildirmek, yaptırmaktan daha zahmetli...
sırt, bel dövmelerini seviyorum en çok.

-anlamlı olmasına katılıyorum. bir görseli, sadece güzel diye taşımak istemem.
sevdiğim kişi=eşim ile ilgili dövme yaptırmayı düşünmem, çok ilerde neler olacağını bilemeyiz.
ancak, çocukluğumdan beri benim için anlamı olan her türlü konuda dövme yaptırabilirim(yaşlanınca bile anlamlı olma ihtimaliyle...)
ben de hayvanları çok severim, pati-kedi dövmeleri çok klasik olsa bile seviyorum.

- dövme yapan kişinin sanatçı ruhlu olması gerektiğini düşünüyorum. ben istediğimi söylesem bile, kendince yorumlayacak ve benim beğenime uyacak bir şey bulabilmesini isterim. söylediğim şeyi birebir yapması çok yeterli değil bence...
Katt Von D.' nin bir programı vardı, onların yaptığı sıradan bir dövme değil de, bir sanat eseriydi resmen.

-anlamlı bir söz, yazı dövmesini de beğenebilirim (ne yazdığına bağlı tabii :) ), ancak resimli dövmeler çok daha derin anlamlar taşıyor bence.

İnancıma aykırı olmasaydı kesınlıkle dövme yaptırırdım seçeceğim dövmede

Ay yıldız olurdu ..
Vatanımın guzel sımgesı .. herdaım tasımak ısterdım ama malesef ben gecıcı dövmelerle ıdare edıyorum

Bence yaptıracağın dövme her şeyden önce sıkılmayacağın bir şey olmalı. Bunun için tarzına, kişiliğine ve zevklerine uygun bir şey yaptırmalısın. Ben erkek arkadaşımın bir dövmesinin küçük bir parçasını yaptırdım el bileğimin dışına, hem görsel olarak hoşuma gidiyor hem de sürekli gözüme çarpmadığı için vücudumda fazladan bir şey varmış gibi hissetmiyorum.

Senin de dediğin gibi, şu an senin için anlamlı ve önemli olan herhangi bir şey, bir süre sonra anlamını yitirebilir. Diğer yandan, senin için anlamı olan bir şey, başkasına hiçbir şey ifade etmeyebilir. Ben puzzle yapmayı çok sevdiğim için bir tane de puzzle parçası dövmesi yaptırdım. İçi dolu ve tek renk. Hobilerinle bağlantılı bir şey olmak zorunda değil. Ancak ben sıkılmayacağımı biliyorum.

Puzzle parçası dövmem hakkında, o zaman ben de dikiş makinesi ya da örgü şişi yaptırayım diyenler olabilir :) Bence gayet güzel fikirler, hatta dikiş makinesi fikri üzerinde kendim de düşüneceğim.

Bir de dövme yaptıracağın yer de çok önemli. Hem daha sonra fazlasını yaptırmak istersen buna elverişli bir alan bırakmalı, hem de sık olarak giydiğin kıyafetlerinle güzel durmalı.

Umarım seni hayatın boyunca taşımanın mutlu edeceği ve hiç sıkılmayacağın bir dövmen olur :)

Her an göremeyeceğiniz bir yere yaptırırsanız (sırt gibi) sıkılmazsınız.
Hatta öyle ki yıllar sonra zaman zaman bir dövmeniz olduğu aklınıza bile gelmez.

X