Down sendromlu bebeğimin hikayesi.

Canim bu duruma zamanla alisiyorsun..bebeginin hastaligi yok olmuyor tabi ama zamanla insan anliyor benim gorevim bu bebege iyi bir anne olMAK. Onun icin elimden geleni yapmak, gerisine benim gucum yetmez yuce Allah var yarin bizim ne olacagimizi kim bilir. Saglikli bir cocukta aniden hastalanabilir downlu bir cocuktan daha agir olabilir..nasil anlatiyim yasamayan bilemez..

Yanimda biri olunca acim biraz hafifliyordu.. ama yanliz kalinca aci cok buyuyordu..

ESIM bu konuya hep cok positif yaklasti hep iyi tarafindan bakti (acikcasi biraz vurdum duymazdir) ben karakter olarak biraz karamsar oldugum icin hep olumsuz taraflarini gordum sanirim.. Ama esim benim acima hic saygi gostermedi. Bu yuzden aramiz biraz acildi, bu asamada bana iyi destek olmadi, umarim esin sana destek oluyordur.. ama su an iyiyiz Allah a sukur.

Bazi insanlar bu konuyu gizliyorlar.. ben kizimin rahatsizligini insanlarla paylastikta rahatladim ustumdeki yukler acilar hafifler gibi oluyordu..(dikkat et her karsilastigina da anlatma ozellikle bilgili egitimli veya tecrubeli kisilerle paylas digerleri insani rahatlatmaktan ziyade daha da uzuyorlar)..

Bebegimi kabullenmemde kendi annemin cok buyuk rolu var.. Annem uzaktaydi yanima geldiginde bebegim 4 aylikti. Bu konuyu duyan herkes bebegime karsi biraz farkli yaklasti yani ne biliyim sanirim onu ozurlu olarak gorduler hep biraz cekindiler.. ama annem bebegimi cok guzel cok tatli gordu surekli seviyordu.. ne kadar tatli guzel akilli oldugunu onun gozleriyle gordum.. Kizim sen bu cocuga cok iyi bakmalisin o senin bir parcan senin bebegin ona iyi bakmazsan Allah sana daha baska daha kotu dertler verir ah vah i birak onu bagrina bas, eksik bir yeri mi var kolsuk bacaksiz dogan bebekler var Allah korusun..ne guzel cocuk..! gibi seyler dedi.. daha kotu hallerde olan insanlari anlatti..Bebekleri cok daha agir hasta olan insanlardan bahsetti.. Ben de gercekten zamanla cevreme bir baktim ki hastanelerde sokaklarda haberlerde cok daha agir hasta cocuklar, insanlar var. Benden daha kotu durumda olan insanlar var..sende bunu boyle dusun..buna da sukur dedim yani anliyacagin..

Ayrica bu olaydan kisa zaman sonra benim hayatimda ani degisiklikler oldu
1) benim saglikli olan oglumun aniden konusmasi biraz bozuldu...ben bu konuda kendimi cok suclu hissettim. Cocuk benim yasadigim uzuntulerden cok etkilenmisti.. annemin dedikleri mi cikiyor yoksa dedim..her seyin aniden degisebilecegini su andaki saglimizin birdenbire bozulabilecegini yani neden boyle dogdu.. neden dogumda oldu gibi dusuncelerim biraz azaldi.. Olumsuz dusunceler olumsuz duygulara yol aciyordu. Olumsuz duygularda benim olumsuz davranmama sebep oluyordu. Bu da cevremdeki insanlari cok uzuyordu..

2) bebegimden biraz cekinen ona nasil davranacagini bilemeyen bu konuyu hep gizlemek isteyen saglikli sihhatli hayatinda hic hasta olmayan kayinvalidem kisa bir sure sonra cok agir hastalandi felcli gibi oldu (tabiki cok uzuldum cunku cok iyi bir insandi hic kotulugunu gormedim bizi cok severdi... ama bu da beni derin bir sekilde dusundurdu). Yurumesi konusmasi kayboldu...yani olaylari pek sorgulamamak lazimdi sanirim..saglikta bizler icin hastalikta..

Ayrica ben bir yasindan sonra kizima fizyoterapi aldirdim farkli uzmanlardan yardim aldim hala da aliyorum..bunun icin ailem yurt disinda oldugu icin gecici olarak onlarin yaninda kaliyorum. Burdaki uzmanlar bana cok yardimci oldular su an kendimi yanliz hissetmiyorum..sende destek al cok faydasini goreceksin hem kizin icin hem kendin icin..

Ben artik bebisimi cok seviyorum onun icin her seyi yapiyorum kendimi de genelde cok kotu hissetmiyorum.. ama tabiki benimde asmam gereken bir suru engeller var.. Allah hepimize sabir, guc ve kolayliklar versin..
Canim Cok tesekkur ederiz Cok haklisin neyin garantisi varki her an Hersey olabilir. Hayat devam ediyor. Biz de Destek almaya basladik. Benim esimde daha rahat ve pozitif yaklasiyor AMA sagolsun bana da Destek oluyor. Hepsi den onemli si Allah hepimizin Sabrini verir Insallah. Ben de yanimda birileri olunca daha rahat ediyorum. Yalnizken daha zor. Hassas donemler bunlar AMA Allah kimseye kaldiramayacagindan fazla yuk vermez. Bizede guc verir Insallah. Bende herkese anlatmiyorum. AMA Benim kontrolum disinda duyanlar oldu. AMA bazen egitimli insanlarda oyle laflar ediyorlarki insanin ici 2 kat aciyor. Bebegimi Biran evvel baglanmak istiyorum. Daha hala kendimi Anne Gibi hissedemiyorum. Insallah bunu asinca daha Kolay olacak. Ben Ankaradayim sen su anda yurtdisindayim demissin normal de ne rede yasiyorsun? Yakin yerlerde olursak yuzyuzede gorusmeyi isterim tabi sende istersen. Destegin ve yardimlarin icin sagol. Allah razi olsun senden.

Canim Cok tesekkur ederiz Cok haklisin neyin garantisi varki her an Hersey olabilir. Hayat devam ediyor. Biz de Destek almaya basladik. Benim esimde daha rahat ve pozitif yaklasiyor AMA sagolsun bana da Destek oluyor. Hepsi den onemli si Allah hepimizin Sabrini verir Insallah. Ben de yanimda birileri olunca daha rahat ediyorum. Yalnizken daha zor. Hassas donemler bunlar AMA Allah kimseye kaldiramayacagindan fazla yuk vermez. Bizede guc verir Insallah. Bende herkese anlatmiyorum. AMA Benim kontrolum disinda duyanlar oldu. AMA bazen egitimli insanlarda oyle laflar ediyorlarki insanin ici 2 kat aciyor. Bebegimi Biran evvel baglanmak istiyorum. Daha hala kendimi Anne Gibi hissedemiyorum. Insallah bunu asinca daha Kolay olacak. Ben Ankaradayim sen su anda yurtdisindayim demissin normal de ne rede yasiyorsun? Yakin yerlerde olursak yuzyuzede gorusmeyi isterim tabi sende istersen. Destegin ve yardimlarin icin sagol. Allah razi olsun senden.

Haklisin tatlim egitimli egitimsiz farketmiyor aslinda insanlarin karakterleri fikirleri pek degismiyor..Neci egitimliler var insan olamamislar..Ben de Ankaradayim tesadufe bak, insallah ilerde gorusme imkanimiz olur..Allah senden de razi olsun

sadece ikimiz mi variz burada? :)

Ankara da hangi doktora ve hangi hastaneye gidiyorsun? Fizyoterapi aliyor mu? benim kizim su anda 22 aylik kaslari cok zayif ve esnek. Emekyeliyor ama siralama yurume yok bunun icin fizyoterapi aliyor....Algisi gayet guzel...Turkiye deki fizyoterapi nasil acaba merak ediyorum. Giden arkadaslar memnun mu?

merhaba benim bebeğimde down send. şuan 3 aylık başta sadece benim başıma gelmiş gibi hissetmiştim down send. dernekleriyle irtibata geçersen face sayfalarına da girebilirsin o zaman kendini yanlız hissetmiyeceksin
ben şuan onun için ne yapabilirimin peşine düştüm fiziğe başladım evde yaptırıyorum bazı materyaller aldım ilgisini çekebilecek şeyler
yardımcı olabileceğim şey varsa elimden geleni yaparım

sadece ikimiz mi variz burada? :)

Ankara da hangi doktora ve hangi hastaneye gidiyorsun? Fizyoterapi aliyor mu? benim kizim su anda 22 aylik kaslari cok zayif ve esnek. Emekyeliyor ama siralama yurume yok bunun icin fizyoterapi aliyor....Algisi gayet guzel...Turkiye deki fizyoterapi nasil acaba merak ediyorum. Giden arkadaslar memnun mu?
Ankara üniversitesi ne gidiyoruz gelisimsel pediatriye. Ozel bir Eğitim merkezinde fizyoterapi ve egitime basladik. Su anda bebek 1 Aylik. Guzel seyler yapiyorlar. Olduk a Uzman bir ekip calisiyor Orada uzun zamandir Eğitim Alan cocuklari gordum Cok iyiler. Eager burada devam Etmek istersen haberleselim canim

Ankara üniversitesi ne gidiyoruz gelisimsel pediatriye. Ozel bir Eğitim merkezinde fizyoterapi ve egitime basladik. Su anda bebek 1 Aylik. Guzel seyler yapiyorlar. Olduk a Uzman bir ekip calisiyor Orada uzun zamandir Eğitim Alan cocuklari gordum Cok iyiler. Eager burada devam Etmek istersen haberleselim canim

benim kizim yakinda iki yasina girecek. Baslarda ii gibiydi ama buyudukce yasitlarindan cok geri kaliyor :KK43:((

biz su an hollanda dayiz. burda fizik veriyorlar su anda haftada bir kez fizik aliyor
ayda bir de logopedi diye bir yer var. Yeme icme konusma iletisim gibi seyleri isliyorlar...ben hep konusuyorum yaninda
ama su an konusmasi hic yok sadece mama diyor bazen...gel al ver mama abi dede kelimelerini sanirim anliyor...ama daha cok beden diliyle ifade ediyor kendini ve duygulariyla...konusmasi boyle baya geri yani...siz hangi egitim kurumuna gidiyorsunuz?

fiziksel olarak ta yerde surunerek ilerliyor tam emekleme pozisyonuna henuz gelemedik....yattigi yerden oturma pozisyonuna geliyor bunu ogrendi Allah a sukur..birazda oturarak ilerliyor..Basini 5 aylikken dik tuttu. 9-10 aylikken destekle oturdu..1 yasindan sonra cok iyi desteksiz oturmaya basladi...daha sonra surunmesi basladi..20 aylikken yatmadan oturmaya kendi gecti..bakalim boyle gidiyor..normal cocuklar gibi emekletmeye calisiyorlar ama yok bizimkisi surunmeyi tercih ediyor..

yuruyecek er gec insallah ben daha cok konusmasini ve zekasini merak ediyorum ne duzeyde olacak. Cumle kurabilecek mi acaba?
Acikcasi gelecekten korkuyorum biraz..Insallah Allah kaldiramayacagim yuk vermez.

Rabbim hepinize yardımcı olsun sabırlar versin. Asıl anne sizlersiniz bizler neyizki . . . yaşamayan başına gelmeyen bilmez demişsiniz çok haklısınız.bende yaşamadım ama hamileliğimi o şekilde geçirdm. bebeğim hep sorunlu göründü. doktora gitmekten nefret eder oldum hep sorunlu bebek diyip durdular.çok göz yaşaları döktüm ama son 2 ay artık kabullenmiştim.ne yapmalıyım diye düşünmeye başlamıştımki doğumda bir mucize oldu hamdolsun rabbime sağlıklı verdi yavrumu. yaşadıklarım bana çok şeyler kattı öğretti. kız olsun erkek olsun diye tartışan beyinsizlere acıyorum.oturda sağlıklı olsun diye dua ette.

selam,benimde kızım 7 aylık oldu.ne diyebilirimki,bişeyleri yapmaya başlayınca seviniyorum,bir süre gelişme göstermeyince karamsarlığa kapılıyorum bende.biz henüz eğitim almaya başlamadık, ne zaman başını tuttu bilemiyorum,1 aylıkken yüzükoyundan sırtüstüne dönmeye başladı,5 aylıkken tam yuvarlanmaya başladı,şuan basmaya başladı, oturmayı sevmiyor hiç ,bişey ilgisini çekerse biraz oturuyor.onun dışında yatınca hemen dönüyor popoyu kaldırıyor,sürünmeye çalışıyor.en büyük eksikliği çevreyle ilgisi iyi değil,nesnelere kendiliğinden uzanmıyor.ben uzatırsam veya,oyun halısından sarkan oyuncakarla oynuyor.üzerindeki kıyafetleri tutup sallıyor,sallarkende ellerine bakıyor daha çok, birde ayaklarını tutmaya başladı.sürekli düşünmek,neyi yaptı neyi yapmadı diye düşünmek çok yıpratıcı ancak engel olamıyorum,gözlerim sürekli üzerinde.ama çok tatlı maşallah,içime sokasım geliyor:)))

Rabbim hepinize yardımcı olsun sabırlar versin. Asıl anne sizlersiniz bizler neyizki . . . yaşamayan başına gelmeyen bilmez demişsiniz çok haklısınız.bende yaşamadım ama hamileliğimi o şekilde geçirdm. bebeğim hep sorunlu göründü. doktora gitmekten nefret eder oldum hep sorunlu bebek diyip durdular.çok göz yaşaları döktüm ama son 2 ay artık kabullenmiştim.ne yapmalıyım diye düşünmeye başlamıştımki doğumda bir mucize oldu hamdolsun rabbime sağlıklı verdi yavrumu. yaşadıklarım bana çok şeyler kattı öğretti. kız olsun erkek olsun diye tartışan beyinsizlere acıyorum.oturda sağlıklı olsun diye dua ette.

Aynen oyle...saglikli olsaydi da keske 5 kizim olsaydi diyorum bazen...kizim buyudukce artik kendim icin degil de onun icin uzuluyorum..keske iyi olsaydi da yuruseydi kossaydi abisiyle sakalassaydi belki daha az miz miz daha mutlu olurdu diyorum..
Cocugun hasta olmasi cok zor bir sey Allah bizleri de boyle siniyor, her an aklinda oluyor insanin, her sevincte icim burum oluyor... bu konudan onceki hayatim ne kadar kolaymis diyorum kucuk dertleri buyuturdum keske o gunlerin degerini bilseydim..Ilk cocugum oglum saglikli sukur ama ben o zamanlar kucucuk seyleri buyuturmusum..Yeni yemedi hasta oldu oksurdu zayif dustu kilo almadi falan...
Bana kizimin downlu oldugunu soyleyen doktorum bazen yanima anneler geliyor cocuk gayet iyiyken yemiyor burnu tikanik veya yaramaz diye agliyorlar onlari hic anlayamiyorum...Bir kez olsun sukretmiyorlar daha ne hastaliklar var anlamiyorlar bu konuyu, saglikli cocuga sahip olmak bir mucize demisti unutmuyorum...

selam,benimde kızım 7 aylık oldu.ne diyebilirimki,bişeyleri yapmaya başlayınca seviniyorum,bir süre gelişme göstermeyince karamsarlığa kapılıyorum bende.biz henüz eğitim almaya başlamadık, ne zaman başını tuttu bilemiyorum,1 aylıkken yüzükoyundan sırtüstüne dönmeye başladı,5 aylıkken tam yuvarlanmaya başladı,şuan basmaya başladı, oturmayı sevmiyor hiç ,bişey ilgisini çekerse biraz oturuyor.onun dışında yatınca hemen dönüyor popoyu kaldırıyor,sürünmeye çalışıyor.en büyük eksikliği çevreyle ilgisi iyi değil,nesnelere kendiliğinden uzanmıyor.ben uzatırsam veya,oyun halısından sarkan oyuncakarla oynuyor.üzerindeki kıyafetleri tutup sallıyor,sallarkende ellerine bakıyor daha çok, birde ayaklarını tutmaya başladı.sürekli düşünmek,neyi yaptı neyi yapmadı diye düşünmek çok yıpratıcı ancak engel olamıyorum,gözlerim sürekli üzerinde.ama çok tatlı maşallah,içime sokasım geliyor:)))

Normal bir bebek bile ortalama 4. ayinda doner diye biyorum..seninki bir aylikken donmus demekki kaslari cok ta sorunlu degil..7 aylikken neler yapiyor desteksiz oturabiliyor mu?
bu cevreyle ilgi eksikligi benim kizimda cok vardi uzun sure sadece ellerine bakti..su an sadece korktugu cekindigi bir sey olunca yapiyor.. allah a sukur buyudukce ilgileri aciliyor... sen surekli oyuncak uzat ona..hep uyaran ver...cok faydasini goreceksin her gun mutlaka beraber oynayin..cocugu her zaman karin ustu birak ki kendi donsun veya otursun. boylece daha cok hareket etsin..bunlari diyor bana fizyoterapistimiz...
benim kizim surunme pozisyonunda kaldi bir yildir nerdeyse yani tam emekleme pozisyonu yok hala ama kizimin bacak kaslari cok zayifmis.. Downlu cocuklarla bile karsilastirinca kaslari asiri zayif ve cok esnek dedi fizyoterapistimiz..:KK43:( yani artik dusunun iyice yikildim downlular arasinda en kotulerdenmis kas gucune bakilinca bize bir test yapti..kendisi bazen dikilmek istiyor ama hic adim atamiyor fizyoterapist siralamasini henuz tesfik etme yurumeye hic hazir degil kaslari biraz daha kuvvetlensin yuruse bile yanlis yurur dedi.. buna ragmen ince motor gelisimi cok guzelmis elleriyle oynaya oynaya gelistirmistir kucuk melegim diyorum :))
bir de bu yil surekli hasta... azilari cikiyor ondan galiba..hasta olunca hele hic hareket etmek istemiyor yerinde oturuyor sadece..canim benim kucucuk yasinda nelerle karsilasiyor Allah ona da bana da kolaylik versin..ama dedigin gibi coook tatli cok guzel bayiliyorum ona...

ben bu gebelik takiplerine artik hic inanmiyorum benim de arkadasima hep sorunlu kalbi sorunlu demislerdi..yasamaz alalim falan dediler cunku bebek surekli sorunlar cikariyordu arkadasim bayiliyor ya da bir kez bebegin kalbini kontrolde duymadilar ama o aldirmadi son kez bir daha bakin ne olur demis artik o zaman duymuslar..Ankara nin buyuk dogum hastanesinde..bana hep saglikli bir seyi yok denildi hamileligim cok sorunsuz gecti dogumum iyi gecti yani pek inanmiyorum artik bu kontrollerin hepsi bosaymis gibi geliyor...her sey Allah i elinde..bunun icin zaten ayet varmis kalplerde ve ana rahminde ne oldugunu sadece Allah bilir diye..

Normal bir bebek bile ortalama 4. ayinda doner diye biyorum..seninki bir aylikken donmus demekki kaslari cok ta sorunlu degil..7 aylikken neler yapiyor desteksiz oturabiliyor mu?
bu cevreyle ilgi eksikligi benim kizimda cok vardi uzun sure sadece ellerine bakti..su an sadece korktugu cekindigi bir sey olunca yapiyor.. allah a sukur buyudukce ilgileri aciliyor... sen surekli oyuncak uzat ona..hep uyaran ver...cok faydasini goreceksin her gun mutlaka beraber oynayin..cocugu her zaman karin ustu birak ki kendi donsun veya otursun. boylece daha cok hareket etsin..bunlari diyor bana fizyoterapistimiz...
benim kizim surunme pozisyonunda kaldi bir yildir nerdeyse yani tam emekleme pozisyonu yok hala ama kizimin bacak kaslari cok zayifmis.. Downlu cocuklarla bile karsilastirinca kaslari asiri zayif ve cok esnek dedi fizyoterapistimiz..:KK43:( yani artik dusunun iyice yikildim downlular arasinda en kotulerdenmis kas gucune bakilinca bize bir test yapti..kendisi bazen dikilmek istiyor ama hic adim atamiyor fizyoterapist siralamasini henuz tesfik etme yurumeye hic hazir degil kaslari biraz daha kuvvetlensin yuruse bile yanlis yurur dedi.. buna ragmen ince motor gelisimi cok guzelmis elleriyle oynaya oynaya gelistirmistir kucuk melegim diyorum :))
bir de bu yil surekli hasta... azilari cikiyor ondan galiba..hasta olunca hele hic hareket etmek istemiyor yerinde oturuyor sadece..canim benim kucucuk yasinda nelerle karsilasiyor Allah ona da bana da kolaylik versin..ama dedigin gibi coook tatli cok guzel bayiliyorum ona...

normal bir çocuk gibi değil kasları ama akranlarından daha erken döndü.birşeye odaklandığında az bir destekle oturabiliyor,ya kolunu,ya da poposunu tutuyorum sadece,tam desteksiz 1-2 sn oturuyor ama asıl sorun oturmak istemiyor sürekli hareket halinde,zaten yatar yatmaz yüzükoyun kendisi dönüyor ama göbeği kaldıramıyor,sadece popoyu kaldırıyor.pek basamıyordu,bugünlerde basmaya başladı ama dans eder gibi yine sürekli hareket halinde :) ellerine 4 aylıkken filan çok bakıyordu bugünlerde görmüyorum,ayaklarını kaldırıp tutmaya çalışıyor veya battaniye,yelek üzerinde ne varsa sallıyor.ben yanlarına yastık koyuyorum uzun zamandır beşiğinde dönmesin diye,bazen yastıkların üzerinden dönüyor. er geç yürüyecek,çok üzülmemeye çalış,bak ince motor hareketleri iyiymiş.hiç belli olmaz sonradan açılıverir.ben hiç keşke demiyorum,onu bu haliyle çok seviyorum sadece olabileceğinin en iyisi olsun istiyorum.hani diyorsun ya önceden hiç derdim yokmuş,eğer bunu yaşamasaydın derdinin olmadığını,aslında çok mutlu olduğunu hiç farkedemeyecektin ve aslında şuan ne kadar mutlu olduğumuzu düşüneceğimiz başka sorunlarla karşılaşmamayı diliyorum sadece.bugün bir komşumuzun eşi vefat etti aniden üç çocuğuyla kaldı gencecik.Hayat zaten böyle bişey.peki fiziksel olarak boyu kilosu nasıl ?

normal bir çocuk gibi değil kasları ama akranlarından daha erken döndü.birşeye odaklandığında az bir destekle oturabiliyor,ya kolunu,ya da poposunu tutuyorum sadece,tam desteksiz 1-2 sn oturuyor ama asıl sorun oturmak istemiyor sürekli hareket halinde,zaten yatar yatmaz yüzükoyun kendisi dönüyor ama göbeği kaldıramıyor,sadece popoyu kaldırıyor.pek basamıyordu,bugünlerde basmaya başladı ama dans eder gibi yine sürekli hareket halinde :) ellerine 4 aylıkken filan çok bakıyordu bugünlerde görmüyorum,ayaklarını kaldırıp tutmaya çalışıyor veya battaniye,yelek üzerinde ne varsa sallıyor.ben yanlarına yastık koyuyorum uzun zamandır beşiğinde dönmesin diye,bazen yastıkların üzerinden dönüyor. er geç yürüyecek,çok üzülmemeye çalış,bak ince motor hareketleri iyiymiş.hiç belli olmaz sonradan açılıverir.ben hiç keşke demiyorum,onu bu haliyle çok seviyorum sadece olabileceğinin en iyisi olsun istiyorum. diyorsun ya önceden hiç derdim yokmuş,eğer bunu yaşamasaydın derdinin olmadığını,aslında çok mutlu olduğunu hiç farkedemeyecektin ve aslında şuan ne kadar mutlu olduğumuzu düşüneceğimiz başka sorunlarla karşılaşmamayı diliyorum sadece.bugün bir komşumuzun eşi vefat etti aniden üç çocuğuyla kaldı gencecik.Hayat zaten böyle bişey.peki fiziksel olarak boyu kilosu nasıl ?

Haklisin ama iste uzelmeden edemiyorum bazen cok iyiyim ama bazen cok uzuluyorum geri oldugunu duyunca..Bu kabullenme isi gel gitlerle dolu bir sey sanirim..
dogdugunda cok iyiydi 3850 kg 50 santim dogdu.. su an 9,5 kg 76,5 cm...ilk aylarini cok uyuyarak gecirdi bu yuzden iyi ememedi..uyandiramiyorduk uykucu iste biraz kizim :) daha sonra hastaliklari basladi cok cabuk grip nezle oluyor gecenlerde akcigerlerine sicramis bu kis 3 kez antibiyotik kullandi.. burnu hep tikali..istahi pek iyi degil .bence zayif ve kisa ama doktor iyi diyor

Haklisin ama iste uzelmeden edemiyorum bazen cok iyiyim ama bazen cok uzuluyorum geri oldugunu duyunca..Bu kabullenme isi gel gitlerle dolu bir sey sanirim..
dogdugunda cok iyiydi 3850 kg 50 santim dogdu.. su an 9,5 kg 76,5 cm...ilk aylarini cok uyuyarak gecirdi bu yuzden iyi ememedi..uyandiramiyorduk uykucu iste biraz kizim :) daha sonra hastaliklari basladi cok cabuk grip nezle oluyor gecenlerde akcigerlerine sicramis bu kis 3 kez antibiyotik kullandi.. burnu hep tikali..istahi pek iyi degil .bence zayif ve kisa ama doktor iyi diyor

sende haklısın,insan evladı için herşeyin en iyisini istiyor.zaman zaman bende yaşıyorum,git-gel.ama bildiğim birşey var hayat sürprizlerle dolu.ve herkes için hayat zor.kızıma kadar herşey tam istediğim gibiydi,mükemmel bir eşim,evliliğim vardı,evime taşınmıştım,birde arabayı değiştirelim tam olur diyordum,annemle altlı üstlü oturuyorum iki ablam var, yakınımda,onlarla ilişkim çok iyi,eşimin ailesi çok iyi insanlar,yani bunlara gelince oo şanslıyım,ama istemediğim birşeyle karşılaşınca daha doğrusu beklenmedik,planlanmadık birşey,dünyada benden bahtsız kimse yok moduna girdim.yaradanın adaletini,rahmetini sorgulmaya kalkıştım.haşa ne haddime.affetsin rabbim diyebileceğim birşey yok ve dediğim gibi bu günümüzü aratmasın.
maşallah çok iyi doğmuş,bizimki 2600 gr ve 48 cm doğdu,bir ay erken doğdu.40 günde hiç kilo alamadı.şuan fena değil 8 kiloya yaklaştı boyu da 67 cm.başka bir sağlık sorunu yok anladığım kadarıyla kalp vs. çok mızmız demişsin büyüdükçemi öyle oldu.bizimki şuan çok sakin.çok şükür pek hasta da olmadı sizin kardeş eve mikrop getiriyor sanırım yuvaya filan gidiyorsa.

sende haklısın,insan evladı için herşeyin en iyisini istiyor.zaman zaman bende yaşıyorum,git-gel.ama bildiğim birşey var hayat sürprizlerle dolu.ve herkes için hayat zor.kızıma kadar herşey tam istediğim gibiydi,mükemmel bir eşim,evliliğim vardı,evime taşınmıştım,birde arabayı değiştirelim tam olur diyordum,annemle altlı üstlü oturuyorum iki ablam var, yakınımda,onlarla ilişkim çok iyi,eşimin ailesi çok iyi insanlar,yani bunlara gelince oo şanslıyım,ama istemediğim birşeyle karşılaşınca daha doğrusu beklenmedik,planlanmadık birşey,dünyada benden bahtsız kimse yok moduna girdim.yaradanın adaletini,rahmetini sorgulmaya kalkıştım.haşa ne haddime.affetsin rabbim diyebileceğim birşey yok ve dediğim gibi bu günümüzü aratmasın.
maşallah çok iyi doğmuş,bizimki 2600 gr ve 48 cm doğdu,bir ay erken doğdu.40 günde hiç kilo alamadı.şuan fena değil 8 kiloya yaklaştı boyu da 67 cm.başka bir sağlık sorunu yok anladığım kadarıyla kalp vs. çok mızmız demişsin büyüdükçemi öyle oldu.bizimki şuan çok sakin.çok şükür pek hasta da olmadı sizin kardeş eve mikrop getiriyor sanırım yuvaya filan gidiyorsa.

haklisin ustumuze dusmeyen konularla kafa yormamak lazim..insan basina boyle bir sey gelince hayatta butun olup bitenin aslinda yaradanin elinde oldugunu anliyor... ben de hep diyorum: ya rabbim uzuluyorum, zoruma gidiyor diger cocuklarin kolayca ogrenebildigi seyleri ogrenmek icin kizimin coook caba sarfetmesine ama emir senden geldi herseyiyle kabulum diyorum.. bu durumumuza da bin kere sukurler olsun.. ya hic ogrenemeseydi, annesini kardesini tanimasaydi...

benim iki cocugumda iyi dogdu ama dogumdan sonra kilo alamadilar bilmiyorum neden oldu...ben hic mama veremedim galiba ondan sutum yetersizdi galiba..benim kizimin da Allah a sukur onemli mudahale gerektiren bir saglik sorunu yok..biz de hastaliklar bir yasindan sonra basladi. su anda burnu surekli tikali akintisi var hic gecmiyor antibiyotik kullandik fayda etmedi biraz buyusun alerji testi yaptiricaz.. baslarda bizimki asiri sakindi nerdeyse hic aglamazdi...bebek aglamasina hasret kalmistim 1 yasindan sonra bir acildi simdi susturamiyoz miz mizliklar nazlar edalar tam bir kiz oldu artik..:)

haklisin ustumuze dusmeyen konularla kafa yormamak lazim..insan basina boyle bir sey gelince hayatta butun olup bitenin aslinda yaradanin elinde oldugunu anliyor... ben de hep diyorum: ya rabbim uzuluyorum, zoruma gidiyor diger cocuklarin kolayca ogrenebildigi seyleri ogrenmek icin kizimin coook caba sarfetmesine ama emir senden geldi herseyiyle kabulum diyorum.. bu durumumuza da bin kere sukurler olsun.. ya hic ogrenemeseydi, annesini kardesini tanimasaydi...

benim iki cocugumda iyi dogdu ama dogumdan sonra kilo alamadilar bilmiyorum neden oldu...ben hic mama veremedim galiba ondan sutum yetersizdi galiba..benim kizimin da Allah a sukur onemli mudahale gerektiren bir saglik sorunu yok..biz de hastaliklar bir yasindan sonra basladi. su anda burnu surekli tikali akintisi var hic gecmiyor antibiyotik kullandik fayda etmedi biraz buyusun alerji testi yaptiricaz.. baslarda bizimki asiri sakindi nerdeyse hic aglamazdi...bebek aglamasina hasret kalmistim 1 yasindan sonra bir acildi simdi susturamiyoz miz mizliklar nazlar edalar tam bir kiz oldu artik..:)

maşallah ona :) bazen kuş gibi hafif ve mutlu hissediyorum bazen en ufak bişeyde başa sarıyorum.dediğin gibi ömrünün sonuna kadar öğrenebilecek yavrularımız var,ya elimizden hiçbişey gelmeseydi,hiç oyuncakla oynayamayan çocuklar var,büyüdüklerinde Allahın izniyle hangi etkinlik, hangi kurs,müzikle mi ilgilensin,spora da gitsin vs.. tatlı telaşlarla uğraşıcaz,belkide bize çok hayırlı evlatlar olacaklar,can yoldaşı olacaklar bize.aslında bizi üzen beklenmedik bişey olması ve insanların bakış açısı.sağlıkla büyüdüklerini görelim inşallah,yürüdüklerinin,başarılarının haberlerini verelim birbirimize )

benim kizim yakinda iki yasina girecek. Baslarda ii gibiydi ama buyudukce yasitlarindan cok geri kaliyor :KK43:((

biz su an hollanda dayiz. burda fizik veriyorlar su anda haftada bir kez fizik aliyor
ayda bir de logopedi diye bir yer var. Yeme icme konusma iletisim gibi seyleri isliyorlar...ben hep konusuyorum yaninda
ama su an konusmasi hic yok sadece mama diyor bazen...gel al ver mama abi dede kelimelerini sanirim anliyor...ama daha cok beden diliyle ifade ediyor kendini ve duygulariyla...konusmasi boyle baya geri yani...siz hangi egitim kurumuna gidiyorsunuz?

fiziksel olarak ta yerde surunerek ilerliyor tam emekleme pozisyonuna henuz gelemedik....yattigi yerden oturma pozisyonuna geliyor bunu ogrendi Allah a sukur..birazda oturarak ilerliyor..Basini 5 aylikken dik tuttu. 9-10 aylikken destekle oturdu..1 yasindan sonra cok iyi desteksiz oturmaya basladi...daha sonra surunmesi basladi..20 aylikken yatmadan oturmaya kendi gecti..bakalim boyle gidiyor..normal cocuklar gibi emekletmeye calisiyorlar ama yok bizimkisi surunmeyi tercih ediyor..

yuruyecek er gec insallah ben daha cok konusmasini ve zekasini merak ediyorum ne duzeyde olacak. Cumle kurabilecek mi acaba?
Acikcasi gelecekten korkuyorum biraz..Insallah Allah kaldiramayacagim yuk vermez.

Baris Ozel Eğitim Merkezi diye bir yer. Doktorumuzda refere etti. Su anda gelecek icin endiselenmek yanlis Olur. Ani yasa. Sonrasini zaman gosterir. Allah buyuktur. Bana soyledikleri herseyi ER ya da gec yapacak. Zor biliyorum AMA hayirlisi Insallah. Bende o Kadar Cok gelgit yasiyorumki. Bazen yerin dibinde hiss ediyorum kendimi. Bazen biraz toparliyorum. Allah yardimcimiz olsun.

maşallah ona :) bazen kuş gibi hafif ve mutlu hissediyorum bazen en ufak bişeyde başa sarıyorum.dediğin gibi ömrünün sonuna kadar öğrenebilecek yavrularımız var,ya elimizden hiçbişey gelmeseydi,hiç oyuncakla oynayamayan çocuklar var,büyüdüklerinde Allahın izniyle hangi etkinlik, hangi kurs,müzikle mi ilgilensin,spora da gitsin vs.. tatlı telaşlarla uğraşıcaz,belkide bize çok hayırlı evlatlar olacaklar,can yoldaşı olacaklar bize.aslında bizi üzen beklenmedik bişey olması ve insanların bakış açısı.sağlıkla büyüdüklerini görelim inşallah,yürüdüklerinin,başarılarının haberlerini verelim birbirimize )
amin canim Allah hepimizin yardimcisi olsun. Insallah guzel gunler yasayalim.

Arkadaslar bugun kizim icin bir kres gezdim cok guzeldi. Gelisim geriligi olan cocuklarin egitim gordugu bir yer. Icinde fizyoterapie, ozel egitim ve baska bir cok egitim alabilecegi bir yer. icinde yuzme havuzu bile var. haftada uc gun gidebilecek hem de bedava. Okul yasi gelene kadar orada okula hazirliyorlar. ogretmenler cok ilgililer bir ogretmene 3 cocuk dusuyor. icime cok sindi ama tek sorun:

Ben anlattigim gibi su an yurt disindayim. Kendi ailemin yaninda kaliyorum gecici olarak. EsimTurkiye de buraya gelme ihtimali yok su anda. Bu konuda cok kararsizim. Esimden biraz daha ayri kalip burda duzenimizi kursak mi? bu da epey zaman aliyor bide cok sikintili...Yoksa kizim icin imkanlar Turkiyedede cok iyi mi ? Evime geri mi donsem? Sizler ne dersiniz? ben bilemiyorum artik kafam karisiyor..

burada ki ailemde artik pek destek olmuyor. Uzun suredir burda kaliyoruz artik biraz bizden biktilar sanirim. Maddi olrak ta agir geliyor tabi onlarin evlerinde kaliyorum...bunlari da dusunmem lazim.. karar veremedim :KK43:(...

burada rapor almak uğraştırıcı diyorlar ama bilemiyorum kolayca alanlar da var ben almadım henüz. eğitim imkanına gelince normal kreşe anaokuluna giden çocuklarda var hatta yeğenlerim koleje gidiyor ilkokulda varmış bir tane down sendromlu öğrenci,onun dışında özel eğitim imkanları da var bildiğim kadarıyla.derneklerle iletişime geçip imkanları öğrenebilirsin.kıyas yapıp karar verebilirsin.

X