Dr.Meltem Hanim,tavsiyelerinizi bekliyorum..

vuslat25

Guru
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2007
239
71
Sevgili Meltem Hanim,
Oncelikle size cok tsk etmek istiyorum,onca yogunlugunuzun arasinda bizlere yardimci
oluyorsunuz...sonsuz tesekkurler...
sorunum 'kiskanclik'basit bir kiskanclik degil yeni evliyim ama korkuyorum iliskimiz cok yiprandi...
birbirimizi cok seviyoruz...aslinda guzel bir evliligimiz var...
sorun bende,
maalesef elimde olmayarak esim'i cok kiskaniyorum ve hayatimiz yasanmaz hale dondu..
Yeni evli bir bayanim,(6aylik)
yurt disinda yasiyoruz ve esim bir sirkette ust duzey yonetici,ve dogal olarak calisanlarin
icinde bayanlar var...mecburen onlarla gorusup-toplanti-sohbet-fikir-bilgi alisverisinde
bulunuyor...ve ben buna sahit oldugum zaman(bayanlarla toplanti ya da konustugu gorustugu vakit)buna tahammul edemiyorum,ve esim bana diyorki yuzunden anlasiliyor cok ayip oluyor...inanin ki elimde degil!!!
her defasinda kendime soz veriyorum budefa yapmayacagim,ama olmuyor sanirim kendime
olan guvenim eksik...esimin etrafindaki bayanlari cok kiskaniyorum,evlenmeden once boyle bir
insan degildim karakterim ozellikle bu konuda inanilmaz bir sekilde degisti..
ne yapabilirim bu konuyu nasil asabilecegim..???
yoksa daha baslamadan evliligimizin sonu kotu olacak,cunku esim bu konudan cok rahatsiz,
ben ise cok huzursuz ve mutsuz bir bayanim son olayimizdan sonra gunlerdir ona karsi soguk ve tuhaf davraniyorum...sorun ise cok cok inanilmaz derecede acik giyim tarzi olan bir bayani ise alip onunla toplantilar yaptigi icin,o ise tamamen is gozu ile bakiyormus tmama ona guveniyorum ama neticede erkek ya yanlis yaparsa diye dusunup kendimi ve hayatimizi mahvediyorum biliyorum yaptigim yanlis ama ben bu zehir dolu dusuncelerimden nasil kurtulabiliri lutfen bana bir fikir verin..ne yapmam lazim?esimle ayni ortamalarda olmamaya calisiyorum bu defa aksam eve geldigi zaman onu sorguluyorum,surekli telefonlarina,msjlarina,maillerine bakmak gibide bir hastaligim var....
cok tskler....
saygi ve sevgilerimle..

Meltem hn.merhaba

benim 21 yaşında doğuştan şeker hastası olan ve hafif zeka geriliğiyle beraber davranış bozukluğu bulunan erkek kardeşimin şimdi de şizofreni olduğunu öğrendik. son 8-9 aydır devamlı içine kapanıp, kendi kendine konuşmaları, gülmeleri, bir takım insanları takıntı haline getirmesini hiç bu yönde değerlendirmemiştik. zaten rahatsız olduğu için bunları da rahatsızlığının bir parçası olarak görmüştük. ne yazıkki şimdi şizofreni teşhisi konuldu.

şimdi bizim ne yapmamız gerekiyo? ailece şok içindeyiz. ne yapacağımızı nasıl davranacağımızı bilmiyoruz. şizofreni ne kadar tehlikeli bir hastalıktır? iyileşme ihtimali nedir? ilaç kullandığı halde iyileşmeme durumu veya ilerleme durumu nasıl olur? tüm bunlara yanıt aramaya çalışıyoruz.

cevap verirseniz çok ama çok memnun oluruz. ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Sevgili Vuslat Hanım, belli ki durumunuzun son derece net farkındasınız. Bu farkındalığa rağmen kendi başınıza bu zorluğun üstesinden gelemediğinize göre, vakit geçirmeden bir uzman yardımı almak doğru olacaktır. Bir psikolog ile bir süre çalışarak düzenli psikoterapi görmeniz sorununuzun nedenlerini ve başetme teknikleirni öğrenmenizi sağlayacaktır.
Her şey sizin için iyi ve güzel olsun
Sağlıkla,
Dr. Meltem

Şizofreni düzenli tedavi ile kontrol altında tutulan ve kişinin yaşamını olabildiğince normale yakın sürdürmesi mümkün olan bir hastalık Özlem Hanım. Önemli olan tedavi konusunda sabırlı olmak ve sebat göstermek. Vakit geçirmeden kardeşinizi bir psikiyatra götürerek düzenli tedaviye başlayın. Ayrıca şizofreni hastalarının rehabilitasyonu için kurulmuş olan dernekler var. Bu dernekler ile de irtibata geçebilirsiniz.
sağlıkla,
Dr. Meltem

Meltem Hn. çok teşekkür ederim. içimi rahatlattınız. tedavisine teşhis konulduğu gün başladık. ilaçlarını kullanıyor şimdi. umarım en yakın zamanda faydalarını görürüz. rehabilitasyon merkezlerini de araştıracağım.

Sevgili Vuslat Hanım, belli ki durumunuzun son derece net farkındasınız. Bu farkındalığa rağmen kendi başınıza bu zorluğun üstesinden gelemediğinize göre, vakit geçirmeden bir uzman yardımı almak doğru olacaktır. Bir psikolog ile bir süre çalışarak düzenli psikoterapi görmeniz sorununuzun nedenlerini ve başetme teknikleirni öğrenmenizi sağlayacaktır.
Her şey sizin için iyi ve güzel olsun
Sağlıkla,
Dr. Meltem
cok tskler Meltem hanim
ama maalesef su an icin oyle bir imkanim yok,esim bunu istemiyor ondan habersiz gitmem sizce ne kadar uygun olur?ayrica esim siddete cok meyilli bir insan problemli bir ailede yetismis ve sinirlerini kontrol edemeyen bir insan fakat bunu kendisi kabul etmiyor,beni cok sevdigini soyluyor ama bana karsi saygisi yok
toplum icinde insanlarin yaninda bana sinirlendigi vakit,cok rahat bagirip-cagirip tavir sergiliyor....
onu psikolojik destek(hatta ikimizi birlikte)almamiz icin nasil ikna edebilirim?kabul etmiyor....
her zaman sorun bende hep ben alttan alip onu bir cocuk gibi avutmami bekliyor...
sizce ona karsi nasil bir tavir sergilemeliyim?soguk ve ilgisiz-umursamaz davranmam uygun olur mu?
cok tsk ederim
sevgilerimle

Elbette ki eşinizden gizli bir şeyler yapmanız doğru olmaz. Eşiniz sizin bu kıskançlığınızdan demek ki şikayetçi değil ki, sizin böyle bir destek almanızı istemiyor.
Yazdıklaırnızdan sadece sizin değil, eşinizin de bir destek alması gerektiği izlenimi oluştu bende. Eşiniz böyle bir gereklilik görmüyorsa, siz onu ikna edemezsniz.
Vuslat, sizleri tanımadan, ilişkinizi gözlemlemeden nasıl davranmanız gerektiği ile ilgili herhangi bir yorumda bulunmam mümkün değil.
Söyleyebileceğim tek şey, ilişkinizi her ikinizin de mutlak saygı içinde götürmeyi öğrenmeniz gerektiği. Bunu da şimdiye kadar kendi başınıza başaramadığınıza göre, bir uzman yardımı doğru seçenektir.
Sağlıkla,
Dr. Meltem

Haklisiniz Meltem hanim,
vakit ayirip cevap yazdiginiz icin sonsuz tesekkurler..
sevgilerimle..
basarilarinizin devamini dilerim...

X