Düğün Düğün takısını geri kim götürür ? LÜTFEN ACİL YARDIM

25ekim

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Ekim 2021
2
0
27
Merhabalar acil bir sorum var. Lütfen yardım edin. Ben 2018 yılında evlendim ve üçüzlerim var. Evlenirken kayinvalidemgil hic yardimci olmadılar. Düğün borcu mobilya borcu ev borcu hepsini üstümüze yıktılar eşimle ben ödedik. Sorum şu. Düğünümde takılan takıları esimle ben aldım. Biz aldık yani. Gecen ay bi tanidigimizin dugunu vardi birde amcamin oğlunun. Kendi annem de dedi takılan çeyrek altınları sen geri götürcen çünkü sen aldın. Bu arada nişanlı bi erkek kardeşim ve bide kiz kardesim de var. Bende dedim ki e sen gitmissin onlara taimissin onlarda gelmis sana takmis ben neden takiyorum ? Bende yeni evliyim dunya kadar borctan ciktik ve kendiliginden oluşan bi üçüz bebek var. Masraflarini siz düşünün. Bi tanıdık olan kisinin dugunune gittiğimizde annem de taktı bizde taktık. Neyse şimdi önümüzde iki tane düğün var.
Birisi halamim oglunun birisi babamin arkadaşının.
Annem diyo ki yine sen takcan. Babamjn arkadaşı olan kişi icin annemler önceden ney takmis onlar ne takmis bilmiyorum ama onlar benim dugunume gelmiş. Çeyrek altin takmışlar. Bende simdi onlara götürüp geri takcakmisim. Iyide sen goturup takcan ki onlarda gelip erkek kardeşimin dugununde sana getirip takcaklar diyorum yok diyo. Ben takarsam şimdi onlarda gelir kardesine takarlar diyo.
Iyide ben bu yok halimde iki yaşına daha girmemis olan cocuklarimin dugunune taa 20 sene sonra getirsinler diye ceyrek altin mi takayim ? Keza zaten kizda kim bilir nereye gitcek. Ben en son kac yasinda bile gördüğümü hatırlamıyorum o aileyi.
Halamın konusuna da gelcek olursak Halamın iki oglu var. Büyük olan evlenicek.
Annemler sunnet düğünü yapmış halamlar ceyrek altin takmışlar sonra halamgil sunnet dugunu yapmış bizimkiler ceyrek altin takmislar. Sonra
2018de halam benim dugunumde ceyrek altin takti. Simdi Büyük olana ceyrek götürülcek. Bunu kim takcak ?? Anneme diyorum ki sen takcan oda gelcek benim erkek kardeşime takcak. Yok diyo.

Kenarda kosede yemeden icmeden biriktirdigim ceyrek altınlarım vardı. 15 tane kadar. Annem onları biliyor. Gecen ki iki düğünde benden borc alıp ceyrek altin takti.
Bende altin makinesi degilim ikide bir her onume gelene nasil takayim ceyrek altını. Kayinvalidemler alsaydi takiyi kim takcakti o zaman.. esimde diyo biz neden ikide bir ceyrek altin takıyoruz. Ben zaten zar zor geciniyorum. Benim bildig8m de buyukler takar hep takilari.

Allah askina bilen varsa yazsin. Cikamadik isin icinden.

Ayhhh su altin /hediye konularini hic sevmiyorum. Halanin ogluna altin takmak senin anne ve babana yakisir diye düsünüyorum.
Icinden ne geliyorsa onu tak.

Ayhhh su altin /hediye konularini hic sevmiyorum. Halanin ogluna altin takmak senin anne ve babana yakisir diye düsünüyorum.
Icinden ne geliyorsa onu tak.
Sormayın valla bizde sıkıldık artık. Borç takıyorsan getirme yani. Ne sacma bi mantık hala anlayamadım

Offffffff bu ne,beynim yandi
Nezekat geregi dugune cagirildiysan vr gidiyorsan taki takacaksin kardesim
Aksini dusunuyorsan,dugun sahibine soylersin derdini

Bize de kayınvalidem aynısını demişti ilk evlendiğimiz zaman kendi yeğenine biz bilezik takacakmışız takıları biz aldığımız için düğün için de borç yapmıştık bir sürü benim tavrım nettir bizde öyle birşey yok dedim eşime onun yeğeni o takacak dedim allahtan oda benimle aynı düşüncedeydi ve annesine kızdı sonuç kendi yeğenine bileziği kendi taktı kimse kusura bakmasın düğünde takılan takılar gelinle damadındır.

Annen takacak senin kuzenlerine taktiklerini kuzenlerin sana takacak. Ama ben hic umursamiyorum eskidenmiş bunlar canim ne istiyorsa onu takarim istemiyorsada takmam

Yani bizde de aileler takar tabi çocuklarına takılan takıyı ama biz ekstradan da taktiklarimiz oldu ama ailemiz de taktı bizde.

Merhabalar acil bir sorum var. Lütfen yardım edin. Ben 2018 yılında evlendim ve üçüzlerim var. Evlenirken kayinvalidemgil hic yardimci olmadılar. Düğün borcu mobilya borcu ev borcu hepsini üstümüze yıktılar eşimle ben ödedik. Sorum şu. Düğünümde takılan takıları esimle ben aldım. Biz aldık yani. Gecen ay bi tanidigimizin dugunu vardi birde amcamin oğlunun. Kendi annem de dedi takılan çeyrek altınları sen geri götürcen çünkü sen aldın. Bu arada nişanlı bi erkek kardeşim ve bide kiz kardesim de var. Bende dedim ki e sen gitmissin onlara taimissin onlarda gelmis sana takmis ben neden takiyorum ? Bende yeni evliyim dunya kadar borctan ciktik ve kendiliginden oluşan bi üçüz bebek var. Masraflarini siz düşünün. Bi tanıdık olan kisinin dugunune gittiğimizde annem de taktı bizde taktık. Neyse şimdi önümüzde iki tane düğün var.
Birisi halamim oglunun birisi babamin arkadaşının.
Annem diyo ki yine sen takcan. Babamjn arkadaşı olan kişi icin annemler önceden ney takmis onlar ne takmis bilmiyorum ama onlar benim dugunume gelmiş. Çeyrek altin takmışlar. Bende simdi onlara götürüp geri takcakmisim. Iyide sen goturup takcan ki onlarda gelip erkek kardeşimin dugununde sana getirip takcaklar diyorum yok diyo. Ben takarsam şimdi onlarda gelir kardesine takarlar diyo.
Iyide ben bu yok halimde iki yaşına daha girmemis olan cocuklarimin dugunune taa 20 sene sonra getirsinler diye ceyrek altin mi takayim ? Keza zaten kizda kim bilir nereye gitcek. Ben en son kac yasinda bile gördüğümü hatırlamıyorum o aileyi.
Halamın konusuna da gelcek olursak Halamın iki oglu var. Büyük olan evlenicek.
Annemler sunnet düğünü yapmış halamlar ceyrek altin takmışlar sonra halamgil sunnet dugunu yapmış bizimkiler ceyrek altin takmislar. Sonra
2018de halam benim dugunumde ceyrek altin takti. Simdi Büyük olana ceyrek götürülcek. Bunu kim takcak ?? Anneme diyorum ki sen takcan oda gelcek benim erkek kardeşime takcak. Yok diyo.

Kenarda kosede yemeden icmeden biriktirdigim ceyrek altınlarım vardı. 15 tane kadar. Annem onları biliyor. Gecen ki iki düğünde benden borc alıp ceyrek altin takti.
Bende altin makinesi degilim ikide bir her onume gelene nasil takayim ceyrek altını. Kayinvalidemler alsaydi takiyi kim takcakti o zaman.. esimde diyo biz neden ikide bir ceyrek altin takıyoruz. Ben zaten zar zor geciniyorum. Benim bildig8m de buyukler takar hep takilari.

Allah askina bilen varsa yazsin. Cikamadik isin icinden.
Konu yazilali zaman geçmiş ama belli ki her düğünde sizin altin meselesi acilacak. Nerde ne kadar paran var annene soyleme. Altinlarini altin hesabina yatir kendi adina eşinle değil kendi ailen emek vermiş size vermis eşinin ailesi elini taşın altına sokmamis o yuzden senin hesabinda olsun eşinin değil, sen takip et. Annene de birsuru borcumuz vardi o altinlar bizde durmuyor artık deyin. Yalan soylemeden elinizde olmadığını soyleyin. Bankada oldugunu da soylemeyin. Elinizde küçük altin olmayinca sizden borc alip altin yapacak hali yok. Sen de vicdan yapmazsin elinde altin olmayacak çünkü. Yoksa taka taka elinizde altin kalmayacak zaten😅

o sizin dügunde gelen altinlar, iki aileninde esinizin ve sizin ailenizjn baskalarina gôtürdügü, simdi size gelen altinlar.

Yani ailer icin sacma, cünkü siz altinlari aldiniz ama onlar dügünlerde takiya devam edecek.

Cok Cok sacma bir gelenek, iadeyi ziyade ediliyor altin, taki.
Bin tane sorunda cabasi

X