Düğün

aliveli1453

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2024
1
-10
24
Eşimle Türkiye’nin iki ayrı ucunda memleketlerimiz düğünümüz kız evinde bir gece de hem kına hem düğün şeklinde olucak öyle karar vermiştik . Şimdi erkek tarafı kendi memleketinizde düğün yapın tüm masraflar ile biz kendi düğünümüzü kendi memleketimizde yapalım diyor . Düğüne kalmış bir ay bizde o zman 2 düğün yapın dedik hem orada hem bizde Ayrıca kimse ailemi arayıp düğün yerini tuttunuz mu nasıl yapıcaz hiç bir demedi ? Gelin babası hem kızını vericek hem de kendi mi düğün yapıcak saçma değil mi?????

düğün erkek tarafında yapılır. benim yengem de uzak bir sehirden bize gelin geldi. ama onlar oldukları sehirde de düğün yapmak istedi ve masrafları kendileri ödedi. zaten kına kız tarafına ait yani mekanı-organizasyonu onlar tutmuştu. biz ek olarak bir sey yapmamıştık. iki düğün isteyen de elini taşın altına koysun bir zahmet. abim inisiyatif alıp yardımcı olmuştu ama dediğim gibi zaten kız tarafına aitti ordaki düğün çünkü düğünün olması gereken yer erkek tarafıydı.

düğün öncesi böyle ufak tefek seylere takılıp kendinize bu süreci zehir etmeyin. millet takıya falan sıra gelince adetten, gelenekten dem vuruyor ama kendi işlerine gelen yerde geleneklerin dışına çıkıyor. bu zamanda iki düğünü karşılamak kolay mı yani? biraz anlayışlı olun.

İkisi de mantıksız. Sadece kız tarafında kına + düğün de mantıksız iki tarafta düğün de. Sizin memlekette kına eşinizin memleketinde düğün yapın, ne fark ediyor ki? Biz düğün yapmadık kına + nikah yaptık, hala arkadaşlarım sizin düğün... diye konu açtığında biz düğün yapmadık diyorum, sizin kına zaten düğün gibi olmuştu diyorlar. Gelinlik de giydim kınamda, onun dışında her şey düğün gibiydi bi fark olmamıştı ama daha az kişiydi

İkisi de mantıksız. Sadece kız tarafında kına + düğün de mantıksız iki tarafta düğün de. Sizin memlekette kına eşinizin memleketinde düğün yapın, ne fark ediyor ki? Biz düğün yapmadık kına + nikah yaptık, hala arkadaşlarım sizin düğün... diye konu açtığında biz düğün yapmadık diyorum, sizin kına zaten düğün gibi olmuştu diyorlar. Gelinlik de giydim kınamda, onun dışında her şey düğün gibiydi bi fark olmamıştı ama daha az kişiydi
Ya en güzeli aslında. Yorgunluktan ne olduğunu anlamadığın bir merasime servet yatiracagina tertemiz şık bir nikah en güzeli. Çok güzel dusunmussunuz.

Ya en güzeli aslında. Yorgunluktan ne olduğunu anlamadığın bir merasime servet yatiracagina tertemiz şık bir nikah en güzeli. Çok güzel dusunmussunuz.
Ya zamanında 10 bin verip hallettik, deniz kenarı, arkadaşlarım ailem yanımda, düğün aklımda kalmazdı ama gelinlik kalırdı onu da giydim, bitti gitti. Bu dönemde düğün, hele 2 düğün aşiret falan değilse asla akıl karı değil

Eşimle Türkiye’nin iki ayrı ucunda memleketlerimiz düğünümüz kız evinde bir gece de hem kına hem düğün şeklinde olucak öyle karar vermiştik . Şimdi erkek tarafı kendi memleketinizde düğün yapın tüm masraflar ile biz kendi düğünümüzü kendi memleketimizde yapalım diyor . Düğüne kalmış bir ay bizde o zman 2 düğün yapın dedik hem orada hem bizde Ayrıca kimse ailemi arayıp düğün yerini tuttunuz mu nasıl yapıcaz hiç bir demedi ? Gelin babası hem kızını vericek hem de kendi mi düğün yapıcak saçma değil mi?????
Benim memleketimde bir kır düğünü mekanı tutmuştuk. Kına gecesi için ama gelinlik de giydim, pasta da kestik, dans da ettik, yani düğün gibi oldu. Çünkü eşimin memleketinde olan asıl düğüne çoğu yakınımız gelemeyecekti, arada 1200 km mesafe var. Tuttuğumuz mekanın parasını damadın ailesi niye ödesin onu anlamadım. Kına zaten kız tarafınındır. Gelenler de hep sizin yakınlarınız olacak.

Babanızdan kızını zorla istememişlerdir herhalde, muhtemelen siz seçtiniz siz evleniyorsunuz. Bağ bağışlamıyor yani. Hem kızını verecek hem düğün yapacak ne alaka? 🤔

2 yerde düğünü nasıl yapacaklar insanlar?

Kına gecesini düğün gibi yapın, orada da düğün yaparsınız. İnanın bunlar o kadar basit detaylar ki yıllar sonra "Direkt nikahla evlenseydim keşke" diyorsunuz. En güzel günlerinizi böyle şeylerle bozmayın. Mutluluklar 🌸🌸

Benim memleketimde bir kır düğünü mekanı tutmuştuk. Kına gecesi için ama gelinlik de giydim, pasta da kestik, dans da ettik, yani düğün gibi oldu. Çünkü eşimin memleketinde olan asıl düğüne çoğu yakınımız gelemeyecekti, arada 1200 km mesafe var. Tuttuğumuz mekanın parasını damadın ailesi niye ödesin onu anlamadım. Kına zaten kız tarafınındır. Gelenler de hep sizin yakınlarınız olacak.

Babanızdan kızını zorla istememişlerdir herhalde, muhtemelen siz seçtiniz siz evleniyorsunuz. Bağ bağışlamıyor yani. Hem kızını verecek hem düğün yapacak ne alaka? 🤔
Margaret biliyosun ki bekaretin değeri 250 bin teeeele. Ordan basit bi matematik hesabı yapınca kız tarafı düğün yapabilemez

Sizin bunu düşünüyor olmanız daha saçma geldi. Erkek tarafı iki düğün yapsın diyebilmek ne kadar rahat bir cümle kınanızı yapın onu da zaten siz yani kız tarafı karşılamak zorunda. Düğünde erkek tarafında olur. Ayrıca iki düğüne harcanacak paraya yazık gerçekten. Ben mesela düğünüm olsun hiç istememiştim boşa masraf nikah yeterliydi zaten kimse takıyı doğru dürüst takmadı ekonomiyi bahane edip yapılan masraf havaya gitti anlayacağınız. Ama eşimin ailesi tek oğlumuz var yapalım içimizde kalmasın dedi siz bilirsiniz dedik. Ben veya ailem şunları siz yapacaksınız alacaksınız vs demedik denmez de.

Benim düğünüm de yaşadığım ülkenin dışında oldu. Biz burada (tabiki kendi bütçemizle) kına gecesi yapıp buradaki tanıdıklarımızı davet ettik. Sonra erkek tarafının orada düğün yapıldı.

Benim babam kendi bulunduğu çevresi için düğün yaptı. Sadece eşimin annesi, babası ve kız kardeşi vardı, erkek kardeşini hatırlamıyorum. Kına gecesi de oldu. Ben gelinlikle babamın evinden çıktım. Saçma belki ama benim için önemli bir anıydı.

Eşimin ailesi ise kendi memlekette düğün yapıp masrafların bir kısmını eşime yıktılar.

Yani iki düğün olacaksa herkes kendi çevresine düğün yapabilir. "Babam kızını veriyor bir de düğün mü yapacak" mantığını sevmiyorum.Kız benim kızım nikah kıyduk diye evlatlıktan düşüyor mu? Sadece maddi durumla alakalı maddi durum el veriyorsa neden babanız size düğün yapmasın.

X