Düğün

aliveli1453

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2024
1
-10
24
Eşimle Türkiye’nin iki ayrı ucunda memleketlerimiz düğünümüz kız evinde bir gece de hem kına hem düğün şeklinde olucak öyle karar vermiştik . Şimdi erkek tarafı kendi memleketinizde düğün yapın tüm masraflar ile biz kendi düğünümüzü kendi memleketimizde yapalım diyor . Düğüne kalmış bir ay bizde o zman 2 düğün yapın dedik hem orada hem bizde Ayrıca kimse ailemi arayıp düğün yerini tuttunuz mu nasıl yapıcaz hiç bir demedi ? Gelin babası hem kızını vericek hem de kendi mi düğün yapıcak saçma değil mi?????

Eşimle Türkiye’nin iki ayrı ucunda memleketlerimiz düğünümüz kız evinde bir gece de hem kına hem düğün şeklinde olucak öyle karar vermiştik . Şimdi erkek tarafı kendi memleketinizde düğün yapın tüm masraflar ile biz kendi düğünümüzü kendi memleketimizde yapalım diyor . Düğüne kalmış bir ay bizde o zman 2 düğün yapın dedik hem orada hem bizde Ayrıca kimse ailemi arayıp düğün yerini tuttunuz mu nasıl yapıcaz hiç bir demedi ? Gelin babası hem kızını vericek hem de kendi mi düğün yapıcak saçma değil mi?????
Bunlar kafayımı yemiş

Kızın memleketinde kına, erkeğin memleketinde düğün yapın. Kınanın masrafını kız tarafı düğünün masrafını erkek tarafı karşılasın. Kız tarafının akrabaları takılarını kınada taksın.

Zaten kına gecesinde 1 saat gelinlik giyilmeyecek mi ? Bir arkadasim da aynısını yaptı. Kına içinde olduğu için kız tarafı kendisi yaptı. Erkek tarafı da kendi bolgesindeki düğünü kınayı yaptı.

Biz eşimle aynı şehirdeyiz,ikimizde düğün istemiyorduk,nikah+ kokteyl yaptık,ordan 100 kişilik bi yemekli organizasyonumuz oldu.eşimle ikimiz ödedik.annemin içinde kalmasın diye çok güzel bi yerde düğün gibi kına yaptım,erkek tarafının 5 kuruşu geçmedi.çünkü kına kıza aittir.herkes gelinlik giyip düğün yapsaydın burda dedi ama o zaman k.valide kendi yapmış gibi hetkese anlatır,ortalarda gezerdi..ya biz fazla safız ya siz fazla uyanıksınız,tabi ki kınayı siz yapacaksınız.karşı taraf zaten bi düğün yapıyor daha ne yapsınlar

kız evinde kına gecesi düğün gibi yapılır, sonra erkek evinde düğün yapılır. Ayrı memleketlerde normali bu değil mi zaten?

Gelin babası hem kızını vericek hem de kendi mi düğün yapıcak saçma değil mi?????

Saçma evet ama saçma olan sizin düşünceniz hem de çirkin.

Sizi neden veriyor ?

Zorla yapılan bir evlilik mi bu ?

Yani benim bildiğim mal alınır verilir.

Neden böyle kendinizi alçaltıyorsunuz ?

Gücünüzce yaparsınız bir kına ama evde , ama bahçede , ama salonda

Kayınpeder çok zengin galiba böyle talebiniz var.

Kına kız evinde , düğün erkek evinde olur.

Babanız çeyizde yapmasaydı keşke , nasılsa kızını veriyor kayın aile alsaydı çeyiz.

Sanki dünya da sadece sizin babanızın kızı var gibi olmuş.

Bulunmaz hint kumaşı gibi

Benim eşimin ailesi yaptığımız tüm hazırlıklara misafir gibi geldiler.

Bir kere bile sormadılar ne yapıyorsunuz diye.

Bende evlendikten sonra tıpkı onlar gibi hiiiççç bişeyleriyle ilgilenmiyorum. Misafir gibi gidip geliyorum.

Onlar gibi davranınca bizi beğenmiyor, sıcaklık göstermiyor dediler. İnsanlara kendi yaptıkları gibi davranınca sen kötü oluyorsun çok enteresan.

Benim eşimin ailesi yaptığımız tüm hazırlıklara misafir gibi geldiler.

Bir kere bile sormadılar ne yapıyorsunuz diye.

Bende evlendikten sonra tıpkı onlar gibi hiiiççç bişeyleriyle ilgilenmiyorum. Misafir gibi gidip geliyorum.

Onlar gibi davranınca bizi beğenmiyor, sıcaklık göstermiyor dediler. İnsanlara kendi yaptıkları gibi davranınca sen kötü oluyorsun çok enteresan.
16 yıllık evliyim,yerimden bile kalkmıyorum,bi masa hazırlarken bi de toplarken 2-3 tabak taşırım o kadar.sonuçta böyle olmasını onlar istediler ben de onlar gibi mesafeli davranıyorum,bi kaç kez eşime şikayet etmişler ama eşim vereceğim cevabı çok iyi bildiğinden bişey söyleyemiyo.onlardan ne gördüysem öyle devam ediyorum

İkiside sizin tarafta olacak e onların akrabaları eşi dostu?
Kına sizin ordaysa düğün erkek tarafının orda olur.

Benim arkadaşım sade nikah yapılacağı dans falan olmayacağı için kınasının ilk çıkışını gelinlikle yaptı eşiyle dans etti sonra erkekler dağıldı biz kınasına devam ettik. Gitti üstünü değiştirip kına merasimi yaptık. Çokta güzel oldu. Ayrıca kınasıda organizasyon olarak büyük bişeydi erkeklerinde oyunlara dahil olduğu bi zaman dilimi ayrıldı. Kendi memeleketinizde bu şekilde yapabilirsiniz.Siz bu süreçte takı bekliyosanız diğer memlekete gelemeyecek yakınlarınızdan kısa bi takı töreni düzenleyebilirsiniz. Erkeğin memleketinde de nasıl isteniyorsa öyle düğün yapılabilir. Ama unutmayın ki düğün yapmak şu zamanda çok masraflı. İki tarafa da yük. Anlayışlı olmak sadece yarar sağlar.

16 yıllık evliyim,yerimden bile kalkmıyorum,bi masa hazırlarken bi de toplarken 2-3 tabak taşırım o kadar.sonuçta böyle olmasını onlar istediler ben de onlar gibi mesafeli davranıyorum,bi kaç kez eşime şikayet etmişler ama eşim vereceğim cevabı çok iyi bildiğinden bişey söyleyemiyo.onlardan ne gördüysem öyle devam ediyorum
Ben sen olabilirsin 😂
Aynen öyle ne ektilerse onu biçiyorlar.
Söylemeden edemiycem bende misafir gibi gelmişlerdi kaynım evlenirken can hıraş mücadele ettiler. En güzelini en iyisini yapabilmek için. Yaptılar da. Adette öğrendiler gelenekte. Allah razı olsun öğreten eltimden. Kırk küsür yaşında evlenince hizaya getirdi herkesi ben toy evlendim.

Benim de 2 düğünüm oldu, memleketimdekini herseyiyle biz karşıladık, eşimin ailesinin olduğu yerdekini de onlar. Erkek ailesine 2 düğün yapacaksın diye tutturamazsiniz. Yazık insanlara. Kolay mı. Boş yere daha ilk günden sorun çıkmasına mahal vermeyin. Gereksiz çünkü.
Biz de eşimin ailesinin başka şehirdeki evinin bahçesinde mütevazı, küçük bir bahçe düğünü yaptık ama kına gibiydi sonrasında İstanbul'da sadece nikah yaptık akşamına da arkadaşlarımızla yemeğe gittik.. ki şimdi zor bir devirden geçiyoruz, sizin evinizde güzel bir kına yapın, eğer dilerseniz gelinlik de giyin ki bence beyaz mütevazı bir elbise de güzel olur (çok da şart değil) öncesinde de kırmızı bir elbise giyersiniz kınaya uygun.. 2 düğün kolay mı, biraz mantıklı ve yapıcı olmalısınız

"Gelin babası kız veriyor, bir de düğün mü yapacak" diyecek kadar gelenekselciyseniz gidip erkek tarafında yapacaksınız düğünü. Geleneklerde öyledir çünkü.
İşime geleni alayım, işime gelmeyince modern olayım olmuyor maalesef.
ah işte sonuna kadar katılıyorum

düğünü erkek tarafı yaparsa erkeğin memleketinde yapar
hem kızın memleketinde düğün olsun hem masrafı erkek tarafına olsun
oldu paşam, kahveniz nasıl olsun?

bizim de eşimle illerimiz çok uzaktı. benim yaşadığım yerde kınalı düğün yaptık bir gün. eşimin memleketinde kina(onlarda erkeklere de yapılıyormuş) ve düğün yaptık.masraflari da eşimle ben karşıladık herseyini a dan z ye. kimseye minnet etmedik kimseden beklentimiz olmadı aaa onu sen ödedin bunu bana kitledin durumu olmadığı için de kimsenin konuşmasını gerektirecek ekstra bir durum yaşamadık şükür. tavsiye ederim çok güzel oluyor

Gelin babası kendi memleketinde düğün olsun istiyorsa tabii ki kendisi yapar düğünü. Öyle bir gayesi yoksa damat tarafı nerede düğün yapıyorsa oraya gider, bu kadar basit bir denklem.

Sanki altın tepside sunuyor ya bide saçma değilmi diye soruyorsun. Saçma olan sizin adamdan 2düğün yapmasını istemeniz.
Kendi memleketinde çok düğün yapmak istiyorsan baban paşa paşa ödeyecek parasını. Normalde iki farklı şehir ise kız kına yapar erkek tarafındada kına olur. Çok yakın erkek arkadaşım sırf kızın ailesi aynı sizin gibi bir istekte bulunduğu için düğünden 2ay önce kızdan ayrılmıştı çokta iyi oldu. Daha evlenmeden böyle saçma sapan istekler isteyenler evlenince kim bilir daha neler yapar.

X