Düğünsel Stresler

nişana gereksiz para harcamışsınız organizasyona ne gerek var bu dönemde bir de nişan tepsisi çok tutmuş piknik öyle yani evden de bişeyler yapılırdı..6000 tl ye pırlanta yüzük kaldı mı az bile..ikinizde çalışıyor musunuz biraz,daha birikim yapsaydınız keşke bence düğün yapmayın

sıkmayın canınızı. Bence bir şekilde halledersiniz. Artık borç harç olmadan hiçbir şey yapılamıyor malesef. Allah evlenene yardım edermiş. Hallolur elbet 💐

Hanımefendi Nişanı aile arasında bir tören ile yaptık, nişanda eve bir süsleme geldi içinde yüzük tepsisi damat kahveliği ve fotoğraf çekinmek için arka fon toplam hepsi 600 tl
Nişanda bir organizasyon yapılmadı kına da yapmıyoruz dolayısı ile biz tek çalgılı çengili eğlencemizi düğünden yana kullanıyoruz..
Sayfalar boyunca aynı şeyi anlatmaktan ben tükendim yani 🤷🏻‍♀️
insanlar Nişan kelimesi kullanıldığında dahi herhalde hemen çalgılı çengili eğlenceler geliyor akla
Nasıl tarif edeyim daha aile arası tören corona sebebi ile belli sayıda kişi ile sınırlı isteme arkasında bir aile büyüğünün ayağa kalkıp çocuklar hayırlı olsun deyip yüzük taktığı akabinde büyüklerle tebrikleşilen ve kahve çay ikram edilen mütevazi bir tören..
inanın televizyondan yada müzikçalardan dahi müzik açmadık içiniz rahat olabilir
..
Yahu ben aradaki sayfalarca yazışmaları okumadim ilk mesajiniza istinaden yorum yaptim. Benim icim niye rahat olsun benlik bir durum yok ne kadar harcadiginiz veya harcamadiginiz umrumda bile değil 😊

Valla bence istemiyorsanız hiç düğün falan yapmayın. Bizim aileler de çok istemişti, pandemi bahanemiz oldu. Birinin canına bir şey olsa onun vebalini alamayız dedik susturduk. Salon tutmuştuk ama paranın bir kısmı onlarda kalacak şekilde geri alabildik. Herkes hediyesini sonradan gönderdi, hoş göndermeyenler de oldu ama düğün yapmadığımız için ekstra herhangi bir masrafımız da olmadı. Neredeyse 1 senelik evliyim, hiç pişman da olmadım düğün yapmadığım için.

Valla bu işlerin çok para olduğunu hayatınızda ilk kez duymuş gibi yazmışsınız enteresan benim 5 yıldızlı otelde 200 kişinin geldiği düğünüm 10 sene önce 70 bin tutmuştu

biz de düğün yapmadık, tabiki ilk önce ailelerden laf söz geliyor bu duruma. biz de bunaldık, yorulduk hatırlıyorum da şimdi. ama aşırı bunalmaya izin vermedik birbirimize karşı. ara ara off günleri yaptık :KK70: aldık bir haftasonunu kampa gittik, düşünmeyelim dedik hiçbir şeyi. ki biz çok hızlı karar vermiştik nikah yapmaya. ben gelinliğimi aldığımda 2 haftam vardı nikaha :KK70:

maalesef çok para harcanmış şimdiye kadar sizde ama takmayın artık onu. kervan yolda düzülür denilmiş, eksik kalanlarda evlenince alınır, dert etmeye pek lüzum yok. aşırı borç yapmamaya çalışın ki ilk seneleriniz stres sinir geçmesin daha fazla. biz sıfır nikah borcuyla evlendik, çevrenin gerekli gördüğü çoğu şeyi yapmadık/almadık. mutlu mutlu yaşıyoruz, stres yapmadan gezip, eğlenebiliyoruz. off günü olayını çok tavsiye ederim :)

Valla bu işlerin çok para olduğunu hayatınızda ilk kez duymuş gibi yazmışsınız enteresan benim 5 yıldızlı otelde 200 kişinin geldiği düğünüm 10 sene önce 70 bin tutmuştu
10 sene önce o paraya 60000 dolar alsaydiniz bugün 500000 TL ye bir ev daha almış olurdunuz ama herşey maddiyat değil tabii , 5 yıldızlı otelde , ev parası gömülen düğün anıları her dem taze :KK36:

10 sene önce o paraya 60000 dolar alsaydiniz bugün 500000 TL ye bir ev daha almış olurdunuz ama herşey maddiyat değil tabii , 5 yıldızlı otelde , ev parası gömülen düğün anıları her dem taze :KK36:
Bana kalsa yapmazdım gerçekten saçacak paran yoksa gereksiz. Eşimin babası yaptı biz borç ödemedik. İstemiyoruz desek zaten bize bir ev daha almazdı o yüzden sorun yok.

biz de düğün yapmadık, tabiki ilk önce ailelerden laf söz geliyor bu duruma. biz de bunaldık, yorulduk hatırlıyorum da şimdi. ama aşırı bunalmaya izin vermedik birbirimize karşı. ara ara off günleri yaptık :KK70: aldık bir haftasonunu kampa gittik, düşünmeyelim dedik hiçbir şeyi. ki biz çok hızlı karar vermiştik nikah yapmaya. ben gelinliğimi aldığımda 2 haftam vardı nikaha :KK70:

maalesef çok para harcanmış şimdiye kadar sizde ama takmayın artık onu. kervan yolda düzülür denilmiş, eksik kalanlarda evlenince alınır, dert etmeye pek lüzum yok. aşırı borç yapmamaya çalışın ki ilk seneleriniz stres sinir geçmesin daha fazla. biz sıfır nikah borcuyla evlendik, çevrenin gerekli gördüğü çoğu şeyi yapmadık/almadık. mutlu mutlu yaşıyoruz, stres yapmadan gezip, eğlenebiliyoruz. off günü olayını çok tavsiye ederim :)
Yaaa çok şirin.. :KK54:
Bizede hiçbişeyi yapmıyoruz diye sürekli bir laf sokuyorlar.. O damı yok.. hıııı pekii.. AAaaa siz onuda mı yapmıyosunuz ama eeee.. tabi tabi.. Aman canımmm oda oluversin ne olucakki.. Yok daha neler o da olmadan olur mu :))
Bu cümleler tanıdık gelmiştir size sanırım..
Sırf bu gereksiz muhabbetlerin bitmesi için bir an önce düğünün bitmesini istiyorsunuz :))
Bizimde bi off gününe ihtiyacımız var sanırım.:eğlence:

Çok soyut geçtim sanırım,
Eylülde sevgili olmaya karar verdik Nisanda evlilik teklifi etti. tanışma şu bu derken haziranda aile arasında nişan.
Öyle abartılı şeyleri hiç sevmedik ikimizde
ama aileler durmuyor durulmuyor. Nişan arkasında arkadaşlarla bahçemizde toplandık corona da sebepti küçük bir piknik parti yaptık. Sırf ailenin gönlü olsun diye eve organizatör çağırdık evi süslettik (toplam 4 saat için)
Yok çiçeği yok böceği derken Nişana kadar olan süreçte 17.000 TL para gitti şaka gibi.. (Tüm nişan masrafları ve ev için boya tadilat kira abonmanlıklar vs yani eşya hariç)
Yüzükler pırlanta şu bu derken bu para gitti.. ayrı ayrı alınırken bişeyler para değildi bir pırlantaya hevesim vardı en pahalısı içinde oydu ama diğerleri nasıl böyle kartopu etkisi yaratıyor anlamıyorum. Hayat pahalı hemde çok..
Oturacağımız eve masraf olmasın diye yasaklar da kendimiz boyadık, temizliğini kendimiz yaptık. Ev ailelerinin evi ama kira ödüyoruz (piyasaya göre uygun meblağ) Nisan ayından itibaren kiramızda başladı..
Birlikte para biriktirdik bu süreçte koltuk takımlarını peşin aldık.. Annesi biraz destek çıktı beyaz eşya aldık. Annemler destek çıkacaklar yatak odasını alacağız.
Yıllardır annem sayesinde birikmiş bir çeyiz seti ile mutfak eşyaları çıktı aradan.
Evde ocak vardı davlumbaz vardı yenisini almadık
Perdeleri yaptırdık.
Düğün salonu piyasası ise ayrı bir dünya (Nişan yapmadın kına yapmıyosun ben senin mürüvetini göremiycekmiyimler, yakın çevrede evlenen arkadaşların havalı tavırları falan.. ) Bizde bindik bir alamete tuttuk bir salon.. Evet neyse onuda planladık..
Şimdi kaldık el elde baş başta..
Kuaför yok
Tv miz yok
Yemek masamız yok
Halımız yok
Davetiyemiz yok
Düğüne 2 aydan az zaman var

Oturup konuşuyoruz takmayalım kafamıza düğünden sonra yaparız falan.. Sonra bir şey oluyor ikimizinde canı sıkılıyor..
Oturup tavuk gibi düşünüyoruz..

Babası hayatta değil ailesi pek destekçi değil.. (Tek desteklerini beyaz eşyada yaptılar)
Benim ailemde aynı durumda biz kendimiz yapıcaz diye çıktık ama bi ne yaptınız diyenimiz yok :eek:

Azcık morale motivasyona ihtiyacımız var sanırım.. Yoksa evlenmeden çökücek sinir sistemimiz

Yahu ben aradaki sayfalarca yazışmaları okumadim ilk mesajiniza istinaden yorum yaptim. Benim icim niye rahat olsun benlik bir durum yok ne kadar harcadiginiz veya harcamadiginiz umrumda bile değil 😊
İlk mesajımda gerekli bilgiler vardı, gerçekten ilk mesajım tam okunmuş olsa şuan bunu konuşmak zorunda dahi kalmazdık..

9 sene önce 150 kişilik yemekli içkili düğünü 3000 liraya yaptım. Yazıyla üç bin... 70 bine ev alınıyordu o yıllarda 😱

9 sene önce 150 kişilik yemekli içkili düğünü 3000 liraya yaptım. Yazıyla üç bin... 70 bine ev alınıyordu o yıllarda 😱
Valla siz nerde yaptınız bilemiyorum o dönem benim yaşadığım şehirde kurabiyeli gazozlu düğüne 12 bin istemişlerdi o kadar ucuz değildi yine

Valla siz nerde yaptınız bilemiyorum o dönem benim yaşadığım şehirde kurabiyeli gazozlu düğüne 12 bin istemişlerdi o kadar ucuz değildi yine
Bir beş yıldızlı otel değildi ama izmirde bir sahil kasabasında büyük bahçeli bir restorandı. Yine 70-80 binleri görmedim ama 8-10 bin civarıydı yemekli düğünler izmirde o dönem. Ben ucuza kapatmıştım tatlı dilimle 😂

Bir beş yıldızlı otel değildi ama izmirde bir sahil kasabasında büyük bahçeli bir restorandı. Yine 70-80 binleri görmedim ama 8-10 bin civarıydı yemekli düğünler izmirde o dönem. Ben ucuza kapatmıştım tatlı dilimle 😂
Hasan Ağa'nın bahçesinde yaptım niye demiyorsun KudrAlobar KudrAlobar 😋 zaten sen de ben gibi tuvalet için camiye gidiyorsun. Bizim ev yok benim evim yok senin evin yok. 🤣🤣🤣

O değilde ikinciye evlenirsem hayatta bu kadar para veremem. Hasan Ağa' ya devam 🤣

Hasan Ağa'nın bahçesinde yaptım niye demiyorsun KudrAlobar KudrAlobar 😋 zaten sen de ben gibi tuvalet için camiye gidiyorsun. Bizim ev yok benim evim yok senin evin yok. 🤣🤣🤣

O değilde ikinciye evlenirsem hayatta bu kadar para veremem. Hasan Ağa' ya devam 🤣
Ahahah hasan ağa kim kız? 😂 ben demiştim kır düğünü yapacaksak kırda bayırda yapalım diye beyimi ikna edemedim 😂

1 2 sene degil ertesi gün unutacaklar olan ciftlere oluyor özenip dünyanin parasi dökuluyor ortaliga ama ertesi gün hersey bittikden sonra borcun altinda kaldiklarinin farkina varip buyuk pismanlik yasaniyor milleti egelndirmeye gosteris olsun die harcayacagim parayla kendime bisi alirim tatile filan giderim kendim eglenirim daha iyi
Ya birisi şunları kafama vura vura bana da anlatsa keşke ben evleneli 3,5 ay oldu tam koronanın kriz zamanına geldi biz düğün salonu tutmuştuk çok şık ama inanılmaz makuldü fiyatı öyle limonata pasta da değildi gayet ordör tabağı vardı şimdi eşim o zaman nişanlım bana pasta limonata olsun dedi diye kıyametleri koparmıştım ben varoş muyum diye(ne alakaysa) sonra o düğün salonuna da hasret kaldım nikâh yaptık ve heryer kapalıyken biz bir yolunu bulduk yemek organize ettik ama ben bu geçen 3,5-4 aylık süreçte neredeyse hergün ağladım düğünüm olmadı kuru kuruya evlendim ben nikâh yapacak insan mıydım diye.Kime sorsam o parayla şu yapılır bu yapılır diyor ama benim içime sinmiyor arkadaş sanki bir şeyler yarım kalmış tamamlanamamış gibi hissediyorum çıldırıcam:/

Ya birisi şunları kafama vura vura bana da anlatsa keşke ben evleneli 3,5 ay oldu tam koronanın kriz zamanına geldi biz düğün salonu tutmuştuk çok şık ama inanılmaz makuldü fiyatı öyle limonata pasta da değildi gayet ordör tabağı vardı şimdi eşim o zaman nişanlım bana pasta limonata olsun dedi diye kıyametleri koparmıştım ben varoş muyum diye(ne alakaysa) sonra o düğün salonuna da hasret kaldım nikâh yaptık ve heryer kapalıyken biz bir yolunu bulduk yemek organize ettik ama ben bu geçen 3,5-4 aylık süreçte neredeyse hergün ağladım düğünüm olmadı kuru kuruya evlendim ben nikâh yapacak insan mıydım diye.Kime sorsam o parayla şu yapılır bu yapılır diyor ama benim içime sinmiyor arkadaş sanki bir şeyler yarım kalmış tamamlanamamış gibi hissediyorum çıldırıcam:/
Kiz allah askina aksama hazirlan kocanla evde acin bi muzik goz goze dans edin oynayin guzel bi sofra kur ne dugunu bosver sen dügünu sosyal medyadan etkileniyosan dugun yapanlari gorup onlar suan ceyrekleri bozduruo tek tek borclardan ole dusun🙈 paran mis gbi cebinde kaldi basin gidin tatile 🤭

Kiz allah askina aksama hazirlan kocanla evde acin bi muzik goz goze dans edin oynayin guzel bi sofra kur ne dugunu bosver sen dügünu sosyal medyadan etkileniyosan dugun yapanlari gorup onlar suan ceyrekleri bozduruo tek tek borclardan ole dusun🙈 paran mis gbi cebinde kaldi basin gidin tatile 🤭
Eltim düğün yapmış kardeşim de düğün yapmıştı ondan mı bana koyuyor bilmiyorum ben şöyle gelinliğimle bir salınamadım o salonda o çok içimde kaldı tüm erşafım etrafımda şöyle bir karşılıklı oynayamadık.Oynadık kardeşim bazı arkadaşlarım onun kuzenler filan ama tam düğün gibi olamadı ne bileyim bazı akşamlar aklıma gelince ağlıyorum hüngür hüngür gülmeyin bana napiyim.Eşim de o zaman beklicem deseydin resti çekseydin diyor bekleyelim demiştim ama bastırmamıştım bilmiyorum işte konu sahibinin konusunun önüne geçmeyeyim ama bence içinden ne geliyorsa borç da olsa onu yapsın.Çünkü para yerine konuyor ama o günler yerine konmuyor geri de gelmiyor.

X