Duygu Asena-Kadnn Ad Yok

SalvaMea

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2007
760
4
Kadının Adı Yok, ilk defa 1987'de yayımladı ve rekor kırarak bir yıl içinde 40 baskı yaptı. Aynı yıl Nokta dergisinin düzenlediği ''Doruktakiler'' yarışmasında ve Boğaziçi Üniversitesi'nden 7000 öğrencinin katıldığı
en başarılı kitap seçiminde en fazla oyu alarak yılın kitabı seçildi.
ÜNe var ki, Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, 1988'in Nisan ayında kitabı küçüklere zararlı yayın ilan ederek poşette satılmasına karar verdi. Ancak yazar tarafından açılan dava sonucu, kitap 1991 yılında aklandı. Kadının Adı Yok aynı yıl Hollanda ve Almanya'da bu ülkelerin dillerine çevrilerek yayımladı ve üst üste birkaç baskı yaptı. Hollanda'da ayrıca ikinci bir yayınevi tarafından cep kitabı da basıldı. 1994'te de Yunanistan'da piyasaya çıkarak best-seller oldu.
Duygu Asena bu kitabında, temiz, telaşsız, kıvrak anlatımıyla bir kadının yaşadıklarını, daha doğrusu cinsiyeti kadın olarak belirlenmiş, herkesin üç aşağı beş yukarı tanık olabileceği ortak bir macerayı , bir kadını ağzından anlatıyor.

Bu kadın, küçücük bir kızın henüz yaşanmamış doğal meraklarından, aşklar, acılar, sahtekarlıklar, hırslarla dolu bir hayatın bazen hafif, bazen ağır kıpırtılarına kadar, kendi ayakları üzerinde durabilmek için mücadele ediyor. Bu kadın, pürüzsüz bir tenden kırışıklıklara uzanan zaman içinde kendisi için var olabilmeyi hedefliyor.
Beceriyor da... Ne pahasına olursa olsun

yıllar önce okumuştum bu kitabı çok sevmiştim

hala aklımdadır bir bir

tüm kitaplarını okudum...
16-17 yaşındaydım kadının adı yok kitabını okuduğumda
duygu asene;kitapları ve yazılarıyla,
benim hayattaki duruşuma,ilişkilere bakışıma ve kişiliğimin şekillenmesin de çok etkili olmuştur.

lise yıllarımda milliyet yayınlarından çıkan KİM dergisi vardı kadın dergisiydi...

editörlüğünü duygu asena yapardı o nun yazılarıyla her olaya farklı bir yanından bakmayı öğrendim

kadının adı yok kitabını da okuduğumda bakış açım değişmişti her şeye

filmi de başarılıydı hatırladığım kadarıyla hale soygazi oynuyodu başrolünde

evet kim,kadınca,onyedi dergilerin de yazardı...
öldüğünde ağlamıştım yaa :çok üzgünüm:

bende 16 yasındayım bu kitabı okudum ve hayata bakış açım değişti gercekten ilerki yaşamımda etkili olcağından eminim.iyi ki okumuşum.
tek kelimeyle harika bir kitap.. !!

Yıllar evvel okumuştum bu kitabı. Şimdi konusunu tam hatırlayamasam da beğenerek okuduğumu ve etkilendiğimi hatırlıyorum. Aslında tekrar okusam hiç fena olmaz.

kızlar bende 17 yasına kadar bütün kitaplarını bitirmiştimhaepsi birbirinden kıymetli
cesur duygu mekanın cennet olsun...

ortaokuldayken okumustum bu kıtap yuzunden femınıst oldum:)herkese ozellıkle erkeklere okumalarını tavsıye ederım.gercekten kadının adı yok

evet kim,kadınca,onyedi dergilerin de yazardı...
öldüğünde ağlamıştım yaa :çok üzgünüm:

kım dergısını cıkardıgında ortaokula gıdıyordum.her ay cekıne cekıne gıder alırdım bayıden.13 yasında bır kızın okudugu dergıye bakarmısınız.ama ıyıkı okumusum.suan yasım 30 ama duygu asenanın dergı edıtoru olarak yazdıgı bır yazısı hala cuzdanımda durur.

ilk genckizlik yillarimda gelecege isik tutan soluksuz okudugum bir yazardi. allah rahmet eylesin.
ileride allah bana bir kiz evlat nasib ederse genc kizliginda okumasi icin gozum gibi sakliyorum kitaplarini
mekani cennet olsun insallah

Gençlik yıllarımda okudğum güzel bir
kitaptı.Şimdide hatırlanması

ne güzel.

14 yasımda okudugum ılk romandır,Kadının adı yok.
annemden gızlı gızlı
hala okudugum andakı heyecanı hatırlarım.
o yastakı bır kız cocugu için inanılmazdı.
allah rahmet eylesin

17 yaşımda okuduğum duygu asena kitabıyla 23 yaşında tekrar okuduğum kitapları bende çok farklı etki bırakmıştı, sabki 6 sene önce aynılarını okumamışım gibi. yaşım ilerleyip okuduğumda çok yüzeysel şeylere takıldığını düşündüm rahmetli asenanın. bir de bunun devamı değişen bir şey yok die bi kitabı vardı onu da okumuştum. ama bu kitabı, bilmiyorum, bazı kısımları midemi bulandırdı ikinci kez okuduğumda. tamam kadına eziyet ediliyo kabul edilemez bişi, ama kadın da aklını kullanmalı bi yerde. neyse yav. :nazar:

Eğer çocuk sahibi olmayı düşünseydim ve kızım olsaydı, genç kız olduğunu hissettiğim anda bu kitabı ona hediye ederdim. Mutlaka okunmalı, anlayamayanlar-karşı çıkanlar elbette ki olacaktır, yoksa bu ülkede kadınlar bunca kazanılan yasal hakka rağmen bu durumda mı olurdu hala?!!! :nazar:

ilk okuduğumda ortaokuldaydım ve o yaşa göre pek bir şey anlatamamıştı bana.ama lisede üniv.de evlendiğim ilk yıllarda ve bir de şimde okuduğumda her seferinde farklı bir bakış açısıyla okudum.her seferinde bana farklı şeyler anlattı ve fark ettirdi bu kitap.aslında istinasız hepimizin yaşadığı şeyler kadın olarak.o yüzden güzel bir kitap zaten devamını da buldum ve okudum.size de tavsiye ederim:aslında aşk da yok.

Tam deli caglarimdayken 16 yasindayken okumustum
Fena etkilenmistim bi anda icimdeki feminst ortaya cikmisti
Simdiki düsüncelerim hala ayni ama eylem yok, olamiyor da bi yerde tikanip kaliyorsun
Ben erkegim sen bayansin polemigin icinde buluveriyosun kendini
Ne kadar gülünc gelsede eski tabulari yikmak cok zor, süregelmis
adetler, ataerkil toplum, aile faktörü bunlar bi cirpida devrim yaratmaz

Cünkü kadinin adi yok degil YOK sayiliyor..

Adasim Nur icinde yatsin..

Son düzenleme:
yıllar evvel okumuştum, hatta o dönem tüm Duygu Asena kitaplarını okumuştum.
tam olarak hangisi olduğunu hatırlamasam da eminim beğenmişimdir.

X