Ebeveyn Olmak İsteyenlere Söylenen Yanlış Cümleler, Davranış Şekilleri

Bazen insanların hassas olduğu konularda tam bi öküz gibi konuştuğumu düşünürdüm bu konu da onlardan biriymiş. Yaklaşımım daha çok “amma abarttın nabıcan çocuğu” şeklindeydi. Evet, bunu düzeltmem gerek.

Maalesef çevrenizdeki insanlar şunu dene, bunu dene demeye devam edecek. Özel hayatı çevreye açınca bu öneriler kaçınılmaz oluyor. Bebek yapma sohbetleri eşler arasında kalmalı. Sorana da ağzının payını verip haddini bildirmeli. Yoksa herkes kendinde karışma hakkını bulur.

Bazen insanın neye alınacağı belli olmuyor. Ama inanın hiçbiri art niyetle söylemiyor. Yakın bir arkadaşım aylarca hatta yıllarca çok büyük bir özlemle bekledi. Daha bekarken çocuk diye ölüp biten biriydi hem de. Bu süreçte benim elimden gelen sadece dinlemek ve kendimce umudunu korumaktı tabi bana göre. Söylediğiniz çoğu cümleyi kurdum ben. En çokta vardır bir vakti saati sen gönlünü ferah tutmaya çalış dedim hep. Şimdi bir bebeği var. Rabbim isteyen bekleyen herkese nasip etsin inşallah.

Saklama konusuna gelince çok çocuk isterken düşük yaptım kürtaj oldum. Benim yaşadıklarımı bilen bir arkadaş - üzerinden 1 hafta geçmişti henüz- beni arayıp bebeğinin cinsiyetinin belli olduğunu anlattı büyük bir sevinçle. Ben o gece sabaha kadar ağladım. İlk cümlemde söylediğim gibi insanın neye alınıp kırılacağı belli olmuyor. Benim o dönem umudum kırıktı arkadaşım bana söylese de saklasa da ben zaten ona her türlü kırılacaktım. İnşallah her şey gönlünüze göre olur

Artık bu konuyla ilgili burda bininci konuyu okuyan biri olarak ben de şunları söylemek istiyorum.Çocuk sahbi olamadığınız için içinde bulunduğunuz süreç sizi yıprattığından çok daha alıngan oluyorsunuz.Devamlı etrafınıza çocuğum olmuyo diye ağlanıp sızlanıp en ufak söylenen şeyi kaldıramıyosanız insanlara derdinizi dökmeyeceksiniz.Param yok geçinemiyorum diye her gün yanınızda ağlayan arkadaşınıza nasıl ki ya ben de yeni ev aldım diye nispet eder gibi söylerken rahatsızlık duyarsanız çocuğu olmayan birine de hamile olduğunu söylemekten çekinmek çok insani bir durum ve pek çoğunuz bunun karşınızdaki insanın sizi gerçekten düşündüğünden yaptığını algılayamayıp pek çok dost/arkadaş kaybediyorsunuz.Kimse sizin zannettiğiniz gibi çocuğunuz olmamasını sizin kadar umursayıp eş dost dedikodularında bunlardan beslenmiyor.İnsanların sizin yaşadıklarınızı sizin gibi hissetmesini beklemeniz de oldukça gereksiz, insanların anası babası ölüyo da eş dost başın sağolsun diyip gidiyo yani ki siz çocuğunuz olmuyo diye tüm çevrenizin en üst düzeyde sizle empati kurmasını bekliyosunuz ve bu oldukça ütopik.Sıkma canını senin de olur, zamanı vardır, benim komşumun da 15 yıl sonra oldu gibi basit teselli cümleleri bile rahatsız edecek boyuta geldiyse bu psikolojiyle de çocuk yapmayın zaten.

:)
fazla alıngansınız konu sahıbı tum sorun bu
bıraz rahat olursanız hepsı ortadan kalkacak
umarım bu sozumden herseyın kabahatlısı olarak sızı gordugumu dusunmezsınız
sız oyle alıngan olunca bende bır gerıldım bılemedım

Öyle güzel yazmişsiniz ki.. gercekten benimde gecmiste bu konu hakkinda sitemim olmustu konularimda. Sizi cok iyi anliyorum. Ve ne yasadiysaniz ve cevreden ne duyuyorsaniz hepsini bizde duyuyoruz. Ve malesef duymaya da devam ediyoruz insanlar anlamiyolar malesef. Bu duyguyu yasamayan anlayamaz ne kdr anliyoruz da deseler anlayamazlar. O yuzden ben artik hani bebek yapmiyomusun yap bi tane lafini duyunca uzaklasiyorum o ortamdan. Biliyorum ki cevap verirsem konu uzucak ve sonunda gene ben uzulcem. Ve kimseye anlatmamayi tercih ediyorum ben. Allah yardimcimiz olsun

Size teselli olarak söylenmiş sözlerin hepsi haklı olarak söylenmiş..
Teselli diyorum bakın ama siz iğneleyici olarak algılamışsınız ..
“ hayırlısı olsun’
Nasıl da güzel bir sözdür bilirmisinz..
Yada “ stres yapma rahat ol biraz “
Demekte herşeyin başı stres inanın ve şuan aşırı streslisiniz.
Artık o kadar alıngan negatif olmuşsunuz ki arkadaşlarınz bile sizden gebeliğini saklar olmuş.
Bu sözlerime alınmanızı istemem gerçekten çok duygusal olmayın herşey bitmiş gibi konuşmayın heryeni güne umut ile başlayın..
Hoşçakalın 👋🏻

8haftalık bebeğim kalbi durmuştu kürtajla aldılar.
Doktor 3adet dönemi korun vucut kendini toparlasın dedi.
Bu süreçte ; e hadi yapın artık , düşükten sonra hemen hamile kalınır sen doktoru dinleme , daha ne düşünüyosun yaş geçiyo.....gibi vicdansız sorulara maruz kalmış biri olarak sizi çok iyi anlıyorum.
Kimse demiyor ki , bu kız kayıp yaşadı , bu konuyla ilgili bişey söylemesem daha iyi diye.belki ben ruhsal olarak hazır değilim ,belki başka bir problemim var...
Tabiki ders aldım , ve diğer hiçbir gebeliğimde kimseye bişey söylemedim.
İkincisi dahada hüsranla sonuçlandı ama enazından insanların salak sözlerine katlanmak zorunda kalmadım.
Etraf boş insan dolu.
En güzeli içinizden nasıl geçiyorsa öyle cevaplamak.
Ben ensonunda artık , biz kocamla nezaman çocuk yapacağımızı biliriz siz dertlenmeyin derdim.
Kısaca , yaşamayan anlayamaz.oyüzden biraz bu konuda kendinizi rahat bırakmanız lazım üzülmemek adına.

X