Eğitim ne demek /Böyle mi olur ?

SevgiDamlasi

·˙●•٠ Acer Gelin &#967
Kayıtlı Üye
8 Ocak 2009
87
0
36
Merhaba arakdaşlar

Bu aralar öyle sinirli,öyle sinirliyim ki....anlatamam.Sorunum ilköğretim 3. sınıf X öğretmeninin davranış şekli.Gerçi bu sinir yılların vermiş olduğu birikimin patlaması.. Fevrii hareket etmek istemedikçe o X vatandaş damarıma damarıma basmaya devam etmekte!

Şimdi canlar; canımı sıkan ve hazmedemediğim öğretmenden beklenen hal ve davranış şeklini sergilemeyişi kendi menfii çıkarları uğruna okadar çocuğun geleceğini heba edişi ve benim bunu bilip büyüklerimin '' aman dur hele durr..! sen karışma etme!! '' gibi baskılarına karşılık elim kolum bağlı meeeeel meeeeel duruşum.....

Bu X öğretmenden ilkokul 1. sınıftan bu yana hep aynı şikayeteleri duyup dururum.Misal; öğrenci ;

_ Öğretmenim ben bu konuyu anlamadım

diye sorduğunda öğretmenin cevabı

_ amannn kız anlamadıysan anlamadın geç yerine otur! oluyor yada işte, öğretmen tahtaya yazı yazıyor bi kaç kişinin tamamladığını görünce anında siliyor çocuklar yazamadım edemedim diye mırıldanmaya başlayıncada

-iki saaat mıyyy mıy sizi bekleyecek değilim diyip hemen başka konuya geçiyor.

Düşünün biz daha lise 3. sınıftayken Hoca tahtaya yazı yazdığı zaman herkesin yazmasını beklerdi.Ben bir üniversitede beklemeyen hoca gördüm düşünün bu yavrular henüz ilköğretim 1. sınıfta ve okuymaya yazmaya yeni başlamışlarr.

İşte ev ödevi verir pardon ev ödevi verilemsi artık yasaktı araştırma ödevi verir çarpım tablosundan 1 leri ve 2 leri ezberleyip defterinize de yazın der çocuk 1-2 ve 3 leri ezberleyip defterine yazmıştır X öğretmen bakıp başına Taaakkkkk tuuuukkk vurur.
'' Ben sana 3 leri ezberle yaz dedim mi?! '' diye...İşte bi konu okunur kimler anladı diye sorulur sınıftan herhangi biri kalkar çocuk bi yerde ımmm... şeyy... neydi diye takılsın
'' tamamm be tamamgeç otur çekemem şimdi seni' der çocuğu bozar oturtur!

Sınıf mevcudu 30 küsür bu öğretmen sadece 10 çocukla ders işliyor onlar yazılarını yazdıysa ve anladıysa tamam diğerleri yazmışmıı yazmamışmı anlamışmı anlamamış mı umrunda değil.

Sorarım size arakdaşlar düşünün sizin 3 çocuğunuz var bunlardan biri yürüyor biri emekliyor biri day bile duramıyor.Siz o yürüyen çocuğunuzun elinden tutup koşar diğerlerini arkada bırakır mısınız ? yoksa day duranı kucaklayım emekleyenin elinden tutup yürüyeni yanınıza alıp mı gidersiniz ??İŞte bu X öğretmen yürüyenin elinden tutup koşup gidiyor
Kendisine ukalalık yapmdan tatlı diller bi kaç veli bu tavrını dile getirmiş ve oda hiç çekindemen Utanmadan arlanmadan '' yapabileceğim birşey yok! yarın birgün müfettiş geldiğinde bu 10 çocuk beni kurtaracak e mecburen onlarla daha çok ilgilenmem gerek! demiş Düşünebiliyor musunuz ?:1shok: hadi şimdi bu ölürmüsün öldürür müsün ??benneyaptımki

Tümbunların yanı sıra bilgi aktarımını sadece 10 kalbur üstüsüne vermesini geçtim her türlü ilgi alakasını da onlara vermekte.Çocuk bunlar aralarında muhakkak sürtüşme didişme olur dimi ama yokkkk onlar bi ıhh desin anında diğerlerinin canını okur değil tüm sınıfın önünde tüm okulun önünde rencide dersten kovar bir saat boyunca tek ayak tahtada bekletir yada parmaklarını üçgen yaptırıp sıra dayağına çeker böylesi kişiliksiz böylesi vijdansız böylesi ........ biri işte! ben ona öğretmen demek daha istemiyorum çünkü bana göre öğrenciler arasında ayrım yapan eğitimci bana göre öğretmen değil! eşitliği yok adaleti yok sevgisi yokkk yok oğlu yok!!! Birinde hiç unutmam bizim öğrenci bettt beniz atmış bir şekilde eve geldi ama bir görseniz çocuğun kalbi duracak hepimiz fırladık yerimizden hayırdır yavrum ne oldu diye
ağlamaktan konuşamıyor garibim.Neyse oturtturk sakinleştirdik öptük kokladık derdini sorduk anlatmaya başladı;
okulda bi çocuk kendinden yaşça büyük gelmiş bunu sıkıştırmış cocuk aklı işteee
bunlar başlamışlar didişmeye o ona saymış o ona saymışş neyse yaşça büyük olan bizimkini dövmüş sonrada öğretmenler odasına gidip kendi öğretmenine işte 3. sınıftaki falanca öğrenci bana bunu bunu yaptı,küfretti bide vurdu demiş.Bu öğretmen hemen bizimkini çağırmış arkadaşları kendi öğretmenide yanında bağırmış çağırmış el kadar yavruya sen nasıl böyle bir terbiyesizlik yaparsında aman şöylede böyledeeee saymış sayıştırmış bana bak bi daha böyle edepsizlik yaparsan seni değil sınıfına okulun bahçesinden içeri sokmam ordakilere dönerek kimse bunula konuşmasın! :1shok:demiş:1shok: karşısındaki 3. sınıf öğrencisi el kadar bebe hani lisede hadi onuda geçtim orta okul öğrencisi olsa anlıcam ama bu çocuk daha ilköğretim 3. sınıfta ne bilsin küfrü ne bilsin edepsizliği onun kalbi neki onca bağırıp çağırıyosun bide tehdit ediyosun Ne hakla kimse bunula konuşmasın diyebiliyorsun ?.Öğretmen arkadaşlar beni sakın yanlış anlamasın öğretmeni tabi bağıracakda edepsizliği saygısızlığı olduğunda korkutacakda ama önce bir anla bir dinle bir sor kendini savunmasına izin ver dimi ama yokkkkk yargısız infaz! bizim öğretmende orada evladım hayırdır noldu demek yok amannn sanki onun öğrencisimide ilgilensin dimi!! Neyseki babamız gitti okula o çocuğuda çaağırttı öğretmenide bizimkinide sormuş cocuga bizimki ne yaptı diye eee kemm kümmmm:S şey öğretmenim bişey yapmadııı:1shok: babamız hakını avcuna koymuş elhamdülillah sonra o öğretmen çok özürr diledi büyük erdem göstererek. kendi yavruna dışardan tepki geliyor kılını kıpırdatmıyorsun il genelinde sınav yapılıyor diğerlerini gizli kapaklı götürüyorsun ve daha bir sürü şeyyy

Allah lillah aşkınıza söyleyin bana eğitim demek ne demek ? eğitim böylemi olmalı kalbur üstüleri alıp diğerleri dışlanmalı mı ? hertürlü sosyal etkinliğe başarılı öğrencilermi alınmalı ? onları herşeyden herkesten soyutlanmalı mı ?.yada herşey matemetik demek mi ? her öğrencinin eğilimi ilgi alanı farklıdır dimi onları keşfet onları o yöne yönlendir ama ı ıhh yokkk..!İlköğretim çağındaki öğrenciler için öğretmen demek herşey demek o herşeyleri tarafından dışlanmak sevgi ilgi görememek onları paramparça ediyor

Kızdığım nokta canımı yakanşeyi anladınız değil mi ?

aha işte ortada tüm bu olumsuzlukların sonucu bizim yavrumuz kendine olan özgüvenini yitirmiş durumda piskolojisi paramparça.İçine kapandı yaptığı ve yapacağı tğm eylemlerde illaki bizen teyid istiyor ya yoksa cesaret edemiyor derslerden tamamen soğudu onun bu hali beni mahvediyor.Bu günlerde Piskolojik destek almaya başladık kendini çabucak toparlasın diye.. Onun için Düşüncem ve yapmaya karar verdiğim şey müfettiş istemek sizce fevriimi hareket etmiş olurum ? yoksa harekete geçmek için çok mu geç kaldım ?

neden fevri olasın ki?ama müfettiş görünce değişiyor bu tipler
öğretmen çok önemli ..benim en küçük kardeşim geldi aklıma 1.sınıfa başlayacaktı ki özel bi kolejde bende o okulda lise okuyorum her tenefüste gidip bakıyordum öğretmeni bana açık açık kardeşimin anlama özrü olduğunu söyledi 2.sınıfta ona vermek istemedik ve okul değiştğirdik öğretmenle birlikte çocuğun hayatıda değişti derece yapmaya başladı şimdi oks sınavına hazırlanıyor ve netler mükemmel bursada derece bekliyoruz o kadar söylim..

bahsettim yer bir ilçe ve oradaki okul bir tane 3. sınıf öğretmeni 2 tane ama diğeri vekil öğretmen her ay değişiyormuş.Bende olsun ondan alalım çevre köyde tanıdık öğretmenler var onalardan birine verelim diyorum ama babamız ikna olmuyor maalesef

anlattığınız kişi değil eğitimci sıfatını taşımak; mallesef insanlık sıfatından mahrummuş.

okul müdürünün haberi var mı bu olanlardan. çok ciddi suçlar bunlar. il milli eğitim müdürlüğü'ne şikayet edebilirsiniz, şikayetçi olabilirsiniz.

bahsedilen öğrenci sizin evladınız mı? ya da bu da önemli değil.
öğretmenini değiştirin daha olmadı okulunu değiştirin. ama bugün size yarın başkasına.
mutlaka ama mutlaka şikayet edilmeli bu kişi.

edit: sizin mesajınızı yazdıktan sonra okudum.
baba niye izin vermiyor başka bir okula? burda eziyet görüyor ama, psikolojik şiddettir bunun adı ve derin izler bırakabilir. eğitim soğur, bütün öğrencilik hayatında başarısız olabilir. -ki inşallah olmaz, temennim budur-

aha işte ortada tüm bu olumsuzlukların sonucu bizim yavrumuz kendine olan özgüvenini yitirmiş durumda piskolojisi paramparça.İçine kapandı yaptığı ve yapacağı tğm eylemlerde illaki bizen teyid istiyor ya yoksa cesaret edemiyor derslerden tamamen soğudu onun bu hali beni mahvediyor.Bu günlerde Piskolojik destek almaya başladık kendini çabucak toparlasın diye.. Onun için Düşüncem ve yapmaya karar verdiğim şey müfettiş istemek sizce fevriimi hareket etmiş olurum ? yoksa harekete geçmek için çok mu geç kaldım ?

Son yazıyı alıntı yaptım zira bana göre en önemli noktasaydı.Bu tarz durumlarda çocuklarımız çok ama çok etkileniyor gelecekleri elinizden kayıp gidiyor.Geç kalmış sayılmazsınız asla ona bütün öğretmenlerin böyle olmadığını anlatın lütfen.

Müfettiş istemek en doğal hakkınız ama bu işler bazen öyle geri tepiyorki anlatamam size.Büyüklerin aman birşey deme! yapma !etme! demeleri o yüzden sonrasında genelde öğretmenlerin çocuğu zıt bellemesinden korkulur.
Öyle ki buda gerçekleşir.Biz mücadelemizi ben bu foruma ilk kayıt olduğumda vermiştik ve kazançlı çıktık.İnan hiçbirşeyden korkmadım olay gittiği yere kadar gitti.Çocuğumuza bir tokat inmişti ama o tokatın acısının ne kadar çıkacağını kimse bilmiyordu.
Oğluşum şimdi çok mutlu çokta başarılı kendi öğretmeni ise muhteşem sınıf oldukça kalabalık ama resmen kadın hepsiyle birebir ilgileniyor.
Lütfen fazla uzatmak istemiyorum gerekenleri yapın eğitimi siz verin öğretim öğretmenlerimizin işi.Gerekirse değiştirin ona anlatın ne melek öğretmenlerimizin olduğunu
maalesefki bu kurumumuzdada işini yapmayanlar mevcut siz o bu ben uyarmazsam kim uyaracak.Kaç çocuk okuldan soyuyacak?
Bu yazımda açık anlatım mevcut yanlış anlaşılmak istemem zira Rahmetli ilkokul öğretmenimi çok severdim hepte onun için dua ederim.Ama kabul etmek gerekki işinidoğru yapmayan bir çok öğretmenimizde mevcut.

malesef türkiyedeki eğitim sisteminin çarpıklığından kaynaklanıyor bütün bunlar
en ağır suçu işleseler bile aldıkları en fazla ceza maaş kesimi
birde sürgün devlet hiç bir şekilde öğretmenini işten çıkarmıyor
bende bu duruma çok sinirleniyorum
siz bunu kanıtlasanız bile ki kanıtlamanız biraz zor
müfettiş gelince bütün her şey değişir süt liman olur
ha bide müfettiş gelmeden önce bütün okullara haber gelir
dikkat müfettiş gelecek öğrencileri uyarın hazırlayın diye
bunun adınada denetim diyorlar neresi denetimse bunun..
böyle öğretmenler yüzünden dersaneler dolup taşıyor işte yazıklar olsun böyle öğretmenlere

Merhaba arkadasım..Her zaman derım kı MARIFET ILTIFATA TABİDİR..Yanı bu ogrenme ve etkılesım konularında daıma en onemlı etken motıve etmek..Bu konuda bınlerce kez arastırma ve deneyler yapıldı,bız de aynı sekılde derın ve genıs caplı uzerınde durduk..Cocuga sen yapamazsın sen edemezsen basaramazsın dersek zaten bastan ayagını kaydırmıs oluruz,ozgunvenını sarsmıshatta ve hatta yok etmıs oluruz.Egıtım bu degıl Ogretmenlık bu degıl..Suyu bıle onune alsan konussan desen kı ne kadar tatlısın sen tadın ne kadar guzel bal gıbı,reaksıyon verıyor kar tanelerıne donusuyor molekullerı ama tam tersı yapıldıgında cok berbat bır tadın var kotusun dendıgındeyse tamamen cokuyor olumsuz bır tepkı verıyor..EEE durum boyleyken ınsan,cocuk etkılenmez mı..
Bu kadar ucuz degıl asla egıtım bu kadar umursamazlık ve negatıvızm olmaz:mymeka:
Talım terbıye en kutsal ve en degerlı mertebelerdendır..Bence bu konuda yasa duzenlemesı olmalı her egıtım fakultesını bıtıren ogretmenlık yapmasın ya psıkolojık egıtım alsın ruhunu saglamlastırsın..
Ben de ılkokul ogretmenım yuzunden cok acı cekmıstım yuregım yaralanmıstı..Ayrım yapardı cok,ısıne gelmeyenı kolayca rencıde ederdı,sınıf ortasında
anlamayan var mı derdı parmak kaldırırdık cetvelle elımıze vururdu neden anlamadın dıye:roflol:
guler mısın aglar mısın o yastakı cocukları egııtmek sanattır bılgıdır hunerdır
Meslegınden basarılı bır anne bır babba sefkatı ve ılgısınde cocukları egıten pırıl pırıl ve saygıdeger tum ogretmenlerı tenzıh edıyorum bu yorumlarımda..
4uncu sınıfta baska bır okula gectım ve ınanır mısın oozumu buldum kendımı buldum..
Kocaelı de dereceler yapmaya basladım cok guzel bır okulu kazandım ardından yurtdısına unıversıteye gıttım ve bır sene sonra burs kazandım..
RAbbım o AYSE ogretmenımden ve tabı kı canım AILEMDEN razı olsun.Kendıme guvenım nacızane basarılarım kısılıgım yuregım HAYATIM hep onlar sayesınde gelıstı renklendı..
Ne olur bu konuyu canlı tutalım arkadaslar ne olur..
Cocuklarımızın yavrularımızın geleceklerı yasamları buna baglı..

Son düzenleme:
maalesef bu tip öğretmenlerle daha çok karşılacağa benziyoruz...
çocuklarımızın psikolojisi herşeyden önemli...
öğretim değil derdimiz,eğitim...
daha 3. sınıfta ve destek alıyorsunuz,inanın çok üzüldüm...
okul müdürüyle konuşma fırsatı bulabildiniz mi acaba???

evet okul müdüryle konuşuldu bir bir anlatıldı
öğretmenle konuşutu ama değişen birşey olmadı
Bu arada şikayetçi olan aile bir biz değiliz herkes şikayetçi ama herne sebep hikmet herkes diliyle konuşacağı yerden karnından konuşmayı tercih ediyor.Daha açık ifade edeyim korkuyorlar

bir öğretmen olarak ilçeye gitmenizi tavsiye ederim..oda işe yaramazsa il milli eğitime..en azından soruşturma açılır,korkar,hareketlerine çeki düzen verir..korkuyorlarsa isim vermeden şikayet belirtilir..bununda yöntemi var..ilçeye çocuklarımıza tepki vermesini istemiyoruz, ismimiz gizli klsın denilince hallederler..

ne için,kimden korkuyorlar...
öğretmen çocuklarına tavır alır diye mi,
yoksa sınıfta bırakır diyemi...
ben şuan inanın çok üzgünüm...işte yanlış temelden kaynaklanıyor...
her zaman söylüyorum..eğer çocukları sevmiyorsan,
sabırsızsan,amacın farklıysa,eğitimle alakan yoksa
öğretmenlik mesleğini seçmeyeceksin...
sizin yapacağınız aynene bize açık açık anlattığınız gibi bir dilekçe yazıp,
Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığına
o yazıyı başkanın dikkatine fakslamanız olacaktır...
gelen yazılar her zaman resmi evrak işlemi görür...
lütfen vakit kaybetmeyin ve eğer yaşadığınız yerde başka okul varsa
okul bile değiştirmenizi öneririm...
sevgiler...

yorumlarınız ve desteğiniz için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Sonucu herne olursa olsun ki bundan daha kötü ne olabilir diye düşünmeden edemiyorum sonuçlarına razıyım.Sonuçta ortada bir yanlış var ve bu bariz bir şekilde ortada canım yana yana sessiz kalamayacağım için elimden geleni yapacağım inşallah

neden korkuluyor, okul müdürü de kendisiyle konuştuğu halde bu eğitimci bu kadar dediğim dedik davranıp nasıl kendisine çeki düzen vermiyor?

yakın çevremden de duyuyorum böyle şeyleri,
bakıyorum da,artık insanlarımız sessizliğe,korkuya boyun eğmişler,
bizler kayıtsız kaldıkça da,eğitimde bu tür insanların sayısı artıyor...
evladınız herşeyden önemli,heleki psikolojisi...

öncelikle susanlardan olmadığınız tepkinizi bir şekilde gösterdiğiniz için tebrikler...
bence korkmadan atın adımlarınızı,milli eğitime bir an evvel dilekçeyi verin...
mutlaka birşeyler şekil değiştirecektir,hiç kimse boş meydanda değil,
bunu eğitimcide velide bilmeli...

dokuz yaşındaki çocuğun psikolojisi için, inanın bende çatışırdım aynen sizin gibi...

Öğretmenler toplumda en az aile kadar faktörü büyük bireylerdir..Ama her insan bunun bilincinde olamayıp,görevini gerektiği gibi yapamıyor yazık ki..Biraz da kişilik meselesi..Hepsi düşünüyor mu ki aman ben öğretmenim en güzel bilgilerimi sunayım özveride bulunayım yetişitirebileyim bu genç beyinleri diye tabii ki hayır..Yani eskiden bu zihniyette olan öğretmenlik anlayışı,artık yerini salla başını al maaşını zihniyetine bıraktı..Okulda birbirini silahla vuran mı ararsın,öğrencisini taciz eden mi ararsın,yoksa suçsuz yere döven mi..Zamanın deformasyonu onlarada yansıdı artık..Öğretmen seçiminde üst yetkililerin bu işin elemesini yapması lazım..Herkes polis,hemşire v.s olamayacağı gibi öğretmen de olamıyor..Saygın,gerçekten kültürlü,toplumda yerini bilen kişiler olmalı bu meslekte..Adil olmalılar..Yapayım derken yıkmamalılar..O yaştaki körpeler ileride bozulan psikolojileriyle topluma belki bu tip öğretmenlerden daha acımasız davranacaklar...Artık gerçek bir öğretmen modeli hababam sınıfılarında kaldı...senağlama

şuanda 21 yasındayım ve ilk okula giderken ögretmenimden böyle şeyler duymadım ammaaa çok ama çok ayrımcılık yapardı:KK43:sizinde dediğiniz gibi o 10 kişi benım sınıfımda da vardı..çok yardım sverdi ama bi okadarda ayrımcılık yapardı:KK43:şiir yarışmaları düzenlenirdi o 10 kişi 10kasım olurdu şiir okacak yine o 10 kişi evet noldu o ilgilendigi 10 kişi biyoloji fizik ingilizce bilmem ne okuyo bense 2yıllık bilgisayar programcılığı hee pişmanmıyım degilim ama hala üstümden atamadıklarım var..özgüvenım yok birkere ben yapamam diyorum çıkıyorum işin içinden.. şanssızım diyorum kalıyorum..herşey temel de oluyor benım temelim düzgün degil ama belki o 10 kişinin yerinde olsaydım belki bende yüksek mühendis olabilirdim yada bir hekim..bir çocuga benliğini kazandıran ilk okul öğretmenidir ben bunu bilir bunu söylerim..

müdürle konusulup sorun hala çzülmediyse pes artık yani
yıllardır değişmeyen durum Çok üzgünüm çoook

il milli eğitim müdürü + kaymakam ile görüşülecek
oda sonuç vermezseki biliyorum pek birşey değişmeyecek
direk ilköüretim müfettişliğine fax çekeceğim

Eğitimci ama işte arının sirkeyle değil balla tutulacağını öğrenememiş maalesef
Böylesi insanlara cehli mürekkep denir ki bu çok acı bir durum ne yazıkki

X