El ve trnak bakm formlleri

nunu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
57
1
El ve Tırnak Bakımı

Bir kadının yaşı boynundaki çizgilerden ve ellerindeki kırışıklıktan belli olurmuş. Kadınlar özellikle ellerine gereken özeni göstermezler. Buda ilerde kırışık, oldukça sert ellere sahip olmalarına olanak sağlar. Aşağıda yazılı malzemeler kolay temin edilebilir, çoğu kişinin evinde olan malzemeler. Bu kitabı karıştırırken sizinde faydalanmanız gerektiğini düşündüm…

EL BAKIMI/MASAJ/ SERT VE KURU ELLER İÇİN

UYGULAMA

1 litre sıcak su
1 tatlı kaşığı soda
1 tatlı kaşığı karbonat

Malzemeler karıştırılır eller bu karışımda bekletilir ve masaj yapılır

EL BAKIMI/TERLEME İÇİN

1 bardak su
1 bardak alkol

Su ve alkol karışımlı sıvıya eller batırılıp çıkarılır

EL BAKIMI PÜF NOKTALARI

—Eller günde birkaç defa yumuşak sabunla ve bol temiz suyla yıkanmalı kurulandıktan sonra iyice kremlenmelidir.

—Haftada 1–2 defa ellere çok yağlı kremle masaj yapılmalıdır.

—Limon parmakları temizleyip renkleri açar ancak limon suyu cildi kuruttuğu için daha sonra krem sürülmelidir.

—Yumuşak tırnakların en büyük düşmanı sudur. Bulaşık yıkarken mutlaka eldiven kullanılmalıdır.

—Islak ojeleri kurutmanın en kolay yolu elleri buzlu suya sokup çıkarmaktır.

—Tırnaklardan mürekkep lekesi gibi lekeleri çıkarmak için kullanılmayan diş fırçasına alınacak biraz macunla tırnaklar fırçalanır. Leke çıkacaktır.

Nunum bende bunları denemem lazım,yaş 42 oldu ellerim de buruşmaya başladı laf aramızda kalsın.:laugh:

Yulaf ve ballı el kremi
* 5 çorba kaşığı yulaf unu
* 1 yumurta sarısı
* 2 çorba kaşığı bal

Malzemeleri bir kaba alıp krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Ellerinize günde sabah ve akşam yatmadan önce olmak üzere iki kez sürün.

Salatalıklı el kremi
* 5 çorba kaşığı salatalık suyu
* 3 çorba kaşığı tatlı badem yağı
* 4 çorba kaşığı kakao yağı

Malzemeleri bir kaba alıp krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Buzlukta 10 dakika bekletip ellerinize sürün. 5 dakika bekleyin ve ellerinizi yıkayıp kurulayın.

Tırnakları güçlendirici kremler:

Ananaslı el kremi
* Yarım tatlı kaşığı sirke
* 1 yumurta sarısı
* 2 çorba kaşığı ananas suyu

Sirke, yumurta sarısı ve ananas suyunu bir kapta karıştırın. Tırnaklarınızı içine batırıp 5 dakika bekletin. Yıkayıp durulayın.

Hint yağlı krem
* 2 yumurta sarısı
* 3 çorba kaşığı hint yağı
* 1 çorba kaşığı bal
* 1 çorba kaşığı tuz

Tüm malzemeleri karıştırıp tırnaklarınıza oje gibi sürüp 10 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayıp kurulayın.

El maskeleri

Killi el kremi
*1 tatlı kaşığı badem yağı
* 2 yumurta sarısı
* 1 tatlı kaşığı kil

Bütün malzemeleri krem haline gelinceye kadar çırpın. Hafif katılaşıncaya kadar buzlukta 10 dakika bekletip ellerinize sürün. 10 dakika bekledikten sonra ellerinizi yıkayın.

Avakadolu krem
*1 avokado
* 1 yumurta sarısı
* 1 çorba kaşığı limon suyu

Avokadoyu soyap püre halinde ezin.Yumurta sarısı ve limon suyu ilave edip krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Ellerinize sürüp 10 dakika bekletikten sonra yıkayın.

Ballı el kremi
* 1 çay kaşığı beyaz balmumu
* 2 çay kaşığı tatlı badem yağ
* 120 gr süzme bal
* Birkaç damla esans (sevdiğiniz herhangi bir esans)

Balmumunu bir cam kâseye alıp benmari usulü eritin. Badem yağı ve balı ek-
leyip krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Soğuduktan sonra esansı ekleyip ellerinize sürün. 10 dakika bekletip ellerinizi yıkayın

Eller için doğal sauna
*4 çorba kaşığı tatlı bademyağı
*4 çorba kaşığı hidistancevizi yağı
*4 çorba kaşığı zeytinyağı

Hindistancevizi yağını benmari usulü eritip diğer yağlarla karıştırın.Akşamları yatmadan önce ellerinize bolca sürüp ellerinizi plastik folyo ile sarın ve üzerine eldivenleri giyin.Bu karışımı fazla miktarda hazırlayıp cam kavanoza dökün ve 3 ay süreyle kullanabilirsiniz.

Manikür nasıl yapılır?
Bakımlı eller için haftada bir kez manikür yapın.

* Tırnaklarınızdaki ojeyi asetona batırılmış pamukla silin. Aseton artıklarını temizlemek için ellerinizi yıkayın.

* Tırnaklarınızı törpüleyin. Karton törpü metal törpülerden daha yumuşak olup sağlıklıdır.

* Tırnaklarınızı 5 dakika sabunlu ılık suda bekletin. Ellerinizi kurulayıp tırnak etlerinizi kürdanla geri itin.

* Ellerinizi yıkayıp kurulayın ve dilediğiniz ojeyi tırnaklarınıza sürün. Frapan renkli ojeler genelde uzun tırnaklara yakışıyor. Kısa ve

Tırnak bakımı
Sararan tırnaklara:
Limonu ortadan ikiye kesin. Tırnaklarınızı limonun içine batırıp
5 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın.

Çabuk kırılan tırnaklara:
Bir hafta oje sürmeyin. Tırnaklarınızı güçlendiren doğal kremler hazırlayıp sürün. Ilık suyla yıkayıp kurulayın.

merhabalar ben aranıza yeni katıldım. fakat bir süredir takip ediyorum. paylaşımlarınız çok güzel, çok yararlı bilgiler edindim hemen de uygulamaya koyuldum :)

mümkünse manikür yaptıktan bir gün sonra oje sürülürse daha güzel görünür, daha uzun süre dayanırmış...

Sararan tırnaklara:
Limonu ortadan ikiye kesin. Tırnaklarınızı limonun içine batırıp
5 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın.

Teşekkürler hemen yarın deniyorum bunu :) suya fazla girdiğinde uçtaki beyaz yerler sararıyor daha doğrusu şeffaf bi sararma ama ertesi güne geçiyor. ben yinede bi deniyim bunu :)

—Islak ojeleri kurutmanın en kolay yolu elleri buzlu suya sokup çıkarmaktır.

Denemek lazım

buzlu suyu bılmem ama bende ojelerm daha kolay kursun dıe özellıklede yatmadan once ellermı ceşmede suyun altında tutup ole yatyrm bolece battanyenın o ıırenc ızlerı ojeme bulasmıo purussuz ojelerm oluo aklınızda blnsn kzlar:d

Güzel ve bakımlı görünmek deyince sadece kıyafet, saç, cilt bakımı aklımıza gelmemelidir. Eller ve tırnaklarında bakımlı olması çok önemlidir

Sizler İçin Kibarlı'dan E1
Güzel ve bakımlı görünmek deyince sadece kıyafet, saç, cilt bakımı aklımıza gelmemelidir. Eller ve tırnaklarında bakımlı olması çok önemlidir. Özellikle ev hanımları için tırnak bakımı daha zordur. Sürekli olarak bir şeyler yıkamak; ellere ve tırnaklara zarar verir.

Evde kolayca tırnak bakımı yapmamız için pratik bir uygulama;
Bir bardak su, yarım limonun suyu ve bir tatlı kaşığı zencefili karıştırarak tırnaklara sürülür ve sürülen karışım 30 dakika bekletildikten sonra ılık bir su ile yıkanılır.
Bu işlemi aralıklarla tırnaklarımıza uyguladığımız da iyi sonuçların alındığını göreceksiniz.

Öyle kolay olmuyor herzaman bu tarz tarifleri hazırla yap tembellik ediyoruz hepimiz bence vakitsizlik zamansızlık hep sorun düşman
oyüzden vakit buldukça limon kabuğunu deniyorum tırnaklarda güzel sonucunu alıyorum nadiren denesemde,kalyonu denedim ama yinede kırıldı uzayan tırnaklarıma çare olmadı daha sonra onu baz olarak denedim tırnaklarımda oje sürmeden önce sürdüm bitti kendileri,şimdide pastelin casiyum jelini aldım bence kalyona bin basar,
Hem el hemde tırnak kremi olarak günlük olarak kullandığım neutrogenanın el kremi harika ötesiii işe yarar durumda şuan iyiler şükür.. :]

X