Ella hap ve regl

Artbeauty0

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
19 Ağustos 2021
30
2
23
Merhaba. Ben erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdikten 25 saat sonra ella kullandım. Hiçbir şekilde boşalma olmadı. 19 ağustosta lekelenmelerim oldu. 20 ağustosta ise regl sancısı gibi bir sancıyla kanamam geldi. (reglime 6 gün vardı. 1 ay olarak sayarsak) gayet kendi kanamam rengimde fakat 3.gün normalden çok daha az geldi. Sizce bu durum neden böyle? Bu konuda bilgisi olan ve yaşayan varsa yazabilir mi? Gebelik riskim hala geçmemiş durumda mı?

Merhaba. Ben erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdikten 25 saat sonra ella kullandım. Hiçbir şekilde boşalma olmadı. 19 ağustosta lekelenmelerim oldu. 20 ağustosta ise regl sancısı gibi bir sancıyla kanamam geldi. (reglime 6 gün vardı. 1 ay olarak sayarsak) gayet kendi kanamam rengimde fakat 3.gün normalden çok daha az geldi. Sizce bu durum neden böyle? Bu konuda bilgisi olan ve yaşayan varsa yazabilir mi? Gebelik riskim hala geçmemiş durumda mı?
Benim eladan sonraki 4. Adetim halen acaba diyorum. Ama söyleyeyim 1.2.3.4. Günler kanama çok olur 5. Gün bi iki lekeyle adet biter. Ama ilk adet veya 2. Adet 3 veya 4 gün sürebilir normal o çünkü aşırı hormona yüklenmişiz. 1-2 ay hatta 3 ay mide bulantısı kasık ağrısı ve şişkinlik yaşayabilirsin tüm hamilelik belirtilerini görebilirsin haberin olsun. Test yap

Benim eladan sonraki 4. Adetim halen acaba diyorum. Ama söyleyeyim 1.2.3.4. Günler kanama çok olur 5. Gün bi iki lekeyle adet biter. Ama ilk adet veya 2. Adet 3 veya 4 gün sürebilir normal o çünkü aşırı hormona yüklenmişiz. 1-2 ay hatta 3 ay mide bulantısı kasık ağrısı ve şişkinlik yaşayabilirsin tüm hamilelik belirtilerini görebilirsin haberin olsun. Test yap
Merhaba ben de 5 ağustosta ella kullandım 27 ağustos regl günümdü ve günümde regl oldum ama normalde 5 gün sürmesi gerekirken 2 gün sürdü bu normal mi endişe etmem gerekiyor mu mart ayında evlendim yeni evli sayılırım bu şeyler hakkında bilgim yok

Merhaba ben de 5 ağustosta ella kullandım 27 ağustos regl günümdü ve günümde regl oldum ama normalde 5 gün sürmesi gerekirken 2 gün sürdü bu normal mi endişe etmem gerekiyor mu mart ayında evlendim yeni evli sayılırım bu şeyler hakkında bilgim yok
Regl olduysan herhangi bir sorun olmaz

Sürtünme ile anca ateş çıkar ama gebe kalınmaz. Ella bir korunma yöntemi değildir! İçinize boşalma/geri çekilme/prezervatif yırtılması gibi nedenler dışında kullanılması önerilmez. Ella ve muadilleri hormonlarınızı etkileyip regli döngünüzün anasını öpebilir. Açın okuyun lütfen ya şuraya yazmadan önce, yumurtlamadan alın bakın nasıl gebelik oluşur diye…

Çok normal benim de ilk adetim 6 gün 2. Adetim 4 gün sürmüştü gelecek ayda adet görürseniz derin nefes alabilirsiniz. Benim gibi takıntı yapmayın. Ama keşke ella hap kullanmasaydınız insanın psikolojisini bozan hormonlarını bozan sürekli kafada tereddüt bırakan mide bulantısı mide yanması göğüs hassasiyetini uyandıran intihar habı resmen 2 aydır bedelini ödüyorum :) sonra ki ay adetin ilk günü üstüne görme gibi başlayıp kırmızı olacaktır sonradan kanınız onun yerine bence doğum kontrol hapını kullanın kafanız rahat etsin ❤️ Ben bir daha öyle bir şey yaşarsam kesinlikle hamile kalmayı tercih ederim o hap yerine. Kürtaj kulağa kötü gelse de en azından daha iyi

Ertesi gün hapı işe yaradığının anlaşılması için 15 günün sonunda adet olmanızı beklemeniz gerekir.

• Ertesi Gün Hapı Nedir?
  • Ertesi Gün Hapı Türleri
  • Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri
  • Ertesi Gün Hapının Fiyatı Nedir?
  • Ertesi Gün Hapı Nasıl Çalışır?
  • Ertesi Gün Hapı Etkisi Ne Kadar Sürer?
  • Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?
  • Ertesi Gün Hapının İşe Yarayıp Yaramadığı Nasıl Anlaşılır?
  • Ertesi Gün Hapı Hakkında Sık Sorulan Sorular
    • Ertesi gün hapı kilo aldırır mı?
    • Ertesi gün hapı hormon içerir mi?
    • Düzenli doğum kontrol hapları kullanırken ertesi gün hapı almak sorun olur mu?
    • Ertesi gün hapı doğum kontrol yönteminin işleyişini değiştirir mi?
    • Adetim olsa bile ertesi gün hapını almalı mıyım?
    • Ertesi gün hapı adeti geciktirir mi?
    • Ertesi gün hapları kısırlığa neden olur mu?
    • Tekrar tekrar alırsam etkisini kaybeder mi?
    • Ertesi gün hapı doğurganlık döneminde işe yarar mı?
Ertesi gün hapı acil bir doğum kontrol yöntemidir ve ilişkiden sonraki 72 saat içinde alınmalıdır.

Ertesi gün hapı, korunmasız ilişkide yalnızca ara sıra kullanılması gereken bir acil doğum kontrol yöntemidir.

İşlevi yumurtlamayı engellemektir. Ertesi gün hapları bebek düşürme ilacı olarak işe yaramaz. Bu nedenle, sperm yumurtayı zaten döllemişse etkili değildir.

Bu yazımızda, ertesi gün hapı işe yaradığı nasıl anlaşılır, bu hapı nasıl alacağınızı, ilaçla ilgili diğer soruları öğrenin.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı acil bir doğum kontrol yöntemidir ve korunmasız ilişkiden sonra veya örneğin prezervatif gibi doğum kontrolünün başarısız olması durumunda kullanımı uygundur.

Böylece istenmeyen bir hamileliği önlemeye hizmet eder.

Ertesi Gün Hapı Türleri

Ertesi gün hapı, 1,5 mg levonorgestrel içeren bir paket veya her biri 0,75 mg levonorgestrel içeren iki tabletlik bir paket halinde satın alınabilir.

Bu nedenle, toplam dozaj aynı olduğu için iki hap türü arasında bir fark yoktur.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Kişiden kişiye farklılık gösterse de rrtesi gün haplarının yan etkileri olabilmektedir. Bu yöntem, aşağıdakiler gibi bazı yan etkilere neden olabilir:

• İshal.
  • Baş ağrısı.
  • Kusma ve mide bulantısı.
  • Yorgunluk.
  • Karın ağrısı.
  • Adet dönemi dışında kanama.
  • Göğüslerde hassasiyet.
  • Düzensiz adet görme, adeti geciktirme veya ilerletme.
Bu acil durum korunma yöntemi emzirme, hamilelik veya kadının formülün herhangi bir bileşenine alerjisi varsa kullanımı uygun değildir.

Kadının kalp sorunları, yüksek tansiyonu veya morbid obezitesi varsa da dikkatli olunması önerilir.

Ertesi Gün Hapının Fiyatı Nedir?

Acil durum haplarının değeri bölgeye, laboratuvara, jenerik, benzer veya referans olmasına bağlı olarak 2021 yılı için 80 ila 100 TL arasında değişmektedir.

Ertesi gün hapını herhangi bir eczaneden satın alınabilir ve reçete gerektirmez.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Çalışır?

Kadının yumurtası olgunlaşmışsa bunu değiştirerek veya engelleyerek çalışır. Böylece spermin yumurtaya girmesini ve döllenmeyi zorlaştırır.

Yumurtlamadan sonra hormon seviyelerini değiştirerek de çalışabilir.

Bununla birlikte ertesi gün hapı, devam eden bir hamileliği kesintiye uğratarak çalışmaz.

Hap, adet döngüsünü değiştirerek adetin daha hızlı veya daha yavaş olmasını sağlayabilir. Bu, neden olduğu hormonal dengesizlikten kaynaklanmaktadır.

Daha sonra vücudun adet döngüsüne yeniden uyum sağlaması gerekir ve bu biraz zaman alabilir. Bu nedenle, hapı kullandıktan sonra aynı hafta veya yaklaşık bir ay içinde adet görülebilir.

Dört haftalık süre aşılırsa, kadının bir doktora görünmesi veya hamilelik testi yaptırması tavsiye edilir.

Ayrıca ertesi gün hapı düşük yapmaz, yani daha önce döllenme olmuşsa hamileliği engellemez.

Ertesi gün hapı işe yaramadığını düşünüyorsanız, korunmasız ilişkiden yaklaşık iki hafta sonra hamilelik testi yapın.

Ertesi Gün Hapı Etkisi Ne Kadar Sürer?

Ertesi gün hapı etkisi ne kadar?
Hap etkileri veya yan etkileri birkaç gün sürer. Ancak adet düzensizliği kullanımdan yaklaşık bir ay sonra olabilir.

Ertesi gün hapı işe yaramadığı konusunda şüpheleriniz varsa, bir evde hamilelik testi yapmanız önerilir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ayda iki defadan fazla kullanılmaması tavsiyesine uyularak ihtiyaç duyulan herhangi bir günde kullanılabilir. Ertesi gün hapı su veya yemekle birlikte yutulabilir.

İki tablet içeren paketlerde, ikincisi, birincinin alınmasından 12 saat sonra yutulmalıdır.

Acil durum hapı, yüksek hormon konsantrasyonu nedeniyle yalnızca ara sıra kullanılmalıdır. İdeal olanı ayda en fazla bir kez almaktır. Aksine etkisini kaybedebilir.

Bir doğum kontrol yöntemi değil, acil bir yöntem olmasına dikkat edilmelidir.

Ertesi Gün Hapının İşe Yarayıp Yaramadığı Nasıl Anlaşılır?

Ertesi gün hapı işe yaradığını görmek için ayda 15 gün beklemeniz önerilir. Bu dönemde adetiniz normal gelmediyse eczane gebelik testi veya Beta HCG testi yapılması önerilir.

Kadın korunmasız ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde hap kullanmadıysa; hapı kullandıktan sonra dört saat içinde kusma veya ishal durumunda; kadın, hapın etkisini azaltan antibiyotik veya başka ilaçlar alıyorsa; Yumurtlama meydana geldiyse veya kadın ayda birkaç kez ertesi gün hapı aldıysa, ertesi gün hapının işe yarama ihtimali düşüktür.

Ertesi gün hapı işe yaradığının anlaşılması için 15 günün sonunda adet olmanızı beklemeniz gerekir.

Ertesi gün haplarının işe yaramama ihtimali yaklaşık %2 ila %3′ tür.

Daha fazla etkili olması için korunmasız ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede veya 72 saat içinde yutulması önerilir.

Bunun nedeni, ilk 24 saatte hapın %98’e kadar etkili olduğu ve daha sonra kademeli olarak azaldığı tahmin edilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ertesi gün hapı işe yaradığı nasıl anlaşılır, anlattıktan sonra şimdi bu hapın kullanımı ile ilgili sok sorulan soruları açıklayalım kısaca.

Ertesi gün hapı kilo aldırır mı?

Ertesi gün hapı kilo aldırır mı?
Hayır. Ertesi gün hapı şişkinlik yapar ancak kilo alımı ile ilişkisi yoktur.

Ertesi gün hapı hormon içerir mi?

Evet, bu haplar çok yüksek hormonal dozajlardan oluşur ve ayda bir defadan fazla kullanılırsa meme kanseri, tromboz ve pulmoner emboli gibi hastalıkların riskini artırabilir.

Ertesi gün hapını mümkün olduğunca kullanmaktan kaçınmanız önerilir. Zorunlu olmadıkça ve acil durumlar dışında bu korunma yöntemi tavsiye edilmez.

Düzenli doğum kontrol hapları kullanırken ertesi gün hapı almak sorun olur mu?

Doğum kontrol hapı doğru kullanıldığında, kadının ilişkiye girse bile ertesi gün hapını almasına gerek yoktur.

Ancak, kadın iki veya üç günden fazla bir süre doğum kontrol hapı almayı unutursa, ayda en fazla bir kez kullanılması tavsiyesine uyarak acil yöntemi kullanması önerilir.

Ertesi gün hapı doğum kontrol yönteminin işleyişini değiştirir mi?

Hayır. Doğum kontrol hapı paketin sonuna kadar düzenli olarak kullanılmaya devam edilmelidir.

Adetim olsa bile ertesi gün hapını almalı mıyım?

Adet sırasında, teorik olarak, bir kadın hamile kalma riski altında değildir. Bununla birlikte, menstrüasyonla karıştırılabilen yumurtlama zamanı da dahil olmak üzere bazen ay boyunca kanamalar meydana gelebilir.

Döngünün ortasında kanama oluyorsa, ertesi gün hapı önerilir.

Ertesi gün hapı adeti geciktirir mi?

Ertesi gün hapı adeti geciktirebilir ve beklenen tarihten on gün önce veya sonra olabilir.

Gecikme 15 günü geçerse gebelik testi yapılmalıdır.

Ertesi gün hapları kısırlığa neden olur mu?

Hapın ara sıra kullanımının kısırlığa neden olabileceğine dair bir kanıt yoktur.

Tekrar tekrar alırsam etkisini kaybeder mi?

Etkisi azalabileceğinden bu yöntemin ayda bir defadan fazla kullanılması önerilmez.

Ertesi gün hapı doğurganlık döneminde işe yarar mı?

Evet, ancak bu dönemde hapın etkisi azalır. Ertesi gün hapları, yalnızca korunmasız ilişki sırasında dikkatli kullanılması gereken bir acil doğum kontrol yöntemidir. Bu nedenle hapı ayda bir defadan fazla kullanmanız önerilmez.

Birkaç marka ertesi gün hapı vardır. Bazıları sadece bir hap, bazıları ise 12 saat arayla alınması gereken iki hap içerir.

Bununla birlikte, etkinliği vakaların %2 ila %3’ünde başarısız olabilir.

Ertesi gün hapı işe yaradığı nasıl anlaşılır, başlıklı bu yazımızı beğendiniz mi? Konuyla ilgili kafanızda soru işaretleri varsa, sayfanın altındaki yorum bölümünden bildirebilirsiniz. Bizi takip edin, sorunuzun en kısa sürede cevaplanacağından emin olabilirsiniz.

1. Ertesi Gün Hapının İşe Yaramadığı Durumlar
  2. Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalmak Mümkün Mü?
  3. Bebeğin Doğacağı Nasıl Anlaşılır?
  4. Doğum Kontrol Hapları Bebeğe Zarar Verir mi?
  5. Dış Gebelik Neden Olur ve Nasıl Anlaşılır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yavrucum yaşın kaç bilmiyorum ama bu kadar bilgisiz olmana bakılırsa küçüksün. Sürtünme yoluyla hamile kalabilen tek bir canlı bulamazsın. Tabi ki insan ırkıda buna dahil. Adet döngünün şaşmasındaki sebep kullandığın hapın yan etkilerinden. Bu hap öyle kafanıza göre alıp kullanabileceğiniz bir ilaç değil. Yazık vucudunuza boşuna zarar veriyorsunuz. Hamile filan değilsin onu unut ayrıca seni bi korkuların içine salıp keyfine bakan arkadaşına da söyle bi zahmet prezervatifle tanışsın. Yazık etmeyin kendinize...

Yavrucum yaşın kaç bilmiyorum ama bu kadar bilgisiz olmana bakılırsa küçüksün. Sürtünme yoluyla hamile kalabilen tek bir canlı bulamazsın. Tabi ki insan ırkıda buna dahil. Adet döngünün şaşmasındaki sebep kullandığın hapın yan etkilerinden. Bu hap öyle kafanıza göre alıp kullanabileceğiniz bir ilaç değil. Yazık vucudunuza boşuna zarar veriyorsunuz. Hamile filan değilsin onu unut ayrıca seni bi korkuların içine salıp keyfine bakan arkadaşına da söyle bi zahmet prezervatifle tanışsın. Yazık etmeyin kendinize...
Merhaba teşekkür ederim öncelikle yazdığınız için. Bu ayın 12 sinde bir daha regli oldum ama tabiki yine 3. Gün kesildi dediğiniz gibi ilacın etkisi olduğunu düşünüyorum. Ayriyetten zencefil içmiştim akşamları o da galiba kesiyormuş. Yerleşme kanaması mı acaba diye biraz rahatsız oldum. Ama yani o kadar çok gelmezdi en azından öyle yazmışlar lekelenme şeklinde oluyor diye. Bir tane daha hamilelik testi yaptım. Early geçiyordu markanın isminde yani ilişkiden bu yana 1 ay geçti şuana kadar çıkardı diye düşünüyorum. Ve hap konusunda ilk ve son kullanışımdı. Bu 1 ay boyunca gerçekten çok üzüldük ve pişman olduk.

X